Pracovna vytížené lektorky jazyků Štěpánky zůstala vězet ve stylu 90. let. Ve velké vile z 20. let minulého století je stále něco naléhavějšího než řešit rekonstrukci interiéru. „Nákladně jsme renovovali koupelnu, proto jsem chtěla jen ‚facelift‘ pracovny,“ vysvětluje Štěpánka důvody, proč s prosbou o radu poslala do redakce i sérii snímků své pracovny.
Interiérovou designérku Zuzanu Bernasovskou zaujaly fotky domu i čtenářka svým přehledem. „Majitelka se vyzná v designu a jeho ikonách, brala jsem tedy jako výzvu, že něco z jejích zálib vneseme do nové pracovny,“ říká Zuzka. V prvé řadě zrušila keramické plastiky, jejichž béžovohnědá barva korunovala starosvětské ladění. Připravila i návrh nové barevnosti, který paní Štěpánku zaujal, ale pastelové odstíny na ni byly přece jen příliš barevné. Zvítězila varianta s bíle přetřeným pracovním stolem a regálovými skříňkami. Prostor se tak pročistil a pěkně v něm vyniká bílá tapeta s černou dekorací, která se vybírala z několika variant. „Nakonec jsme zvolili tapetu s komunikačním dekorem, protože o slovo a komunikaci jde v této pracovně především,“ říká designérka. Vnesla do pracovny i řadu zajímavých a zároveň funkčních doplňků, jako jsou světla, porcelánové sety k pohoštění, věšák nebo nástěnné hodiny ve tvaru oka. Ty na aktivní ženu za stolem na novém pracovním křesle jakoby spiklenecky pomrkávají. Zuzka pamatovala i na časté hosty pracovny a připravila pro ně neformální posezení na staré pohovce s novým přehozem a na stylových designových židlích.






STRUČNĚ A RYCHLE
Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné...
PROSTOR
Pracovna ve vile z 20. let je vybavena dvěma stylovými okny, dvoukřídlými dveřmi a keramickou podlahou s vytápěním. V místnosti jsou vyšší stropy.
PROBLÉM
Bylo nutné provést novou výmalbu, nábytek působil úřednicky a nejlepší léta měl za sebou, stejně jako plastiky na stěně. Nebylo tu dobré osvětlení a chybělo neformální posezení pro hosty.
ŘEŠENÍ
Stěny oživily světlé odstíny, nábytek jsme přetřeli na bílo, čímž vynikne tapeta s komunikačním dekorem na ústřední stěně. Zajímavá svítidla dodají pracovně plasticitu, vtipné doplňky vnášejí zábavu a nové posezení dopřeje pohodlí.
KOLIK TO STÁLO
Nábytek.......................................... 43 033 Kč
Svítidla............................................ 64 655 Kč
Tapeta............................................... 9 500 Kč
Celkem .......................................... 120 188 Kč
Doplňky.......................................... 32 482 Kč
Celkem.................................. 152 670 Kč
NEJLEPŠÍ NÁPAD
„Zásadní změna barevnosti nábytku vytvořila v místnosti úplně jinou atmosféru. Bílá je prostě dobrá.“
















5 BODŮ K ÚSPĚCHU
Rekapitulace základních kroků, bez kterých by se proměna neobešla.
- VÝMALBA A TAPETA: S bílou barvou na stěnách je v pracovně najednou víc světla, atmosféra nepůsobí usedle a na neutrálním základě pak taky krásně vyniká tapeta s originálním vzorem.
- DISPOZICE: Neměnili jsme, co se v pracovně osvědčilo, to znamená polohu stolu vůči dveřím a oknu. Lépe jsme ale zhodnotili plochu místnosti a v návaznosti s tím vylepšili fungování pracovny, kde vznikla zóna k neformálnímu posezení.
- NÁTĚRY NÁBYTKU: Přežitý nábytek se s minimálními náklady změnil k nepoznání, na bílé to designovým doplňkům lépe sluší.
- SVĚTLO A POSEZENÍ: Základní předpoklady, má-li se v pracovně dílo dařit. Věnujte pozornost světllům a sedacímu nábytku!
- VTIPNÉ NÁPADY: Doplňky mají symbolický
podtext, ať je to tapeta s písmeny nebo hodiny ve tvaru oka.
Článek původně vyšel v prosincovém vydání časopisu Nové proměny bydlení v roce 2014.