← Zpět na Proměny
Akční dvojčata Max a Magnus
Galerie článku (5)

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Akční dvojčata Max a Magnus Akční dvojčata Max a Magnus
Akční dvojčata Max a Magnus

Nábytek mnoha funkcí

Akční Max a Magnus milují pohyb a tak teď mají novou možnost lezení díky variabilním stavebnicovým průlezkám Faber. Lezecké panely umístěné na žebříku lze v případě potřeby snadno vyndat. Vše je pro jistotu jištěno provazovým výpletem, který plní funkci nejen bezpečnostní, ale i estetickou.

DŘÍVE

Mobiliář sestával z volně rozestavěného nábytku, kterého bylo ale jen minimum – většina plochy sloužila jako prostor pro hraní. Vzhledem k věku dětí zde zatím chyběly pracovní
stoly.

NYNÍ

Dvě nábytkové sestavy obsahují lůžko, šatní skříň, uzavíratelnou vysokou komodu, knihovnu, úložné police a pracovní místo. Prostor pracovního stolu je důkladně osvětlen pomocí LED pásky. Jsou zde i prolézačky na protažení těla.


DŘÍVE

Vybavení bylo poplatné věku přibližně tří let do předškolního věku. Postýlky Stokke udělaly velkou službu, ale již začaly být krátké.

Původní stav - pokojík Původní stav - pokojík
Původní stav - pokojík

Na bidýlku

Vysoké postele jsou do bytu s vysokými stropy naprosto ideální. Úzké police určené primárně pro pokládání obrazů nevyčnívají tolik do prostoru.

Vysoká postel - jako na na bidýlku Vysoká postel - jako na na bidýlku
Vysoká postel - jako na na bidýlku

Vývoj dětského pokoje je neustálý proces a vždy po určité době je vhodné ho uzpůsobit aktuálním potřebám dětí. Určité prvky ale mohou tato období překlenovat. Když jsem před téměř sedmi lety navrhoval pokojíček pro novorozence, záměrně jsme s manželkou vybrali dětské postýlky norské značky Stokke, které jsme mohli využívat od miminek až po předškolní období. Podobně před třemi lety, kdy jsem upravoval a vymaloval pokoj pro předškoláky, počítal jsem s tím, že by mohla výmalba setrvat v budoucí fázi pokojíčku pro mladší školáky. Výmalba tedy s novou adaptací pokoje pro naše prvňáčky skutečně zůstala v nezměněné podobě, ale bylo třeba zcela vyměnit veškerý mobiliář.

3 body k úspěchu

1 Vše v jednom Mobiliář kombinující lůžko, šatní skříň, komodu, knihovnu, police a pracovní místo.

Nahoru Ušetřila se podlahová plocha díky spací i herní části v imaginárním druhém patře pokoje.

3 Barvy Není použita prvoplánová dětská barevnost, což vždy působí důstojněji.

STVOŘENO Z DROBNOSTÍ

Lezecké kameny lze rozmisťovat na dřevěnou lezeckou desku libovolně. Do plátna s vytištěnými kresbami jsem ušil na šicím stroji tunýlky, do nichž se vkládají kulatinové tyčky určené k zavěšení plátna na zeď.

HLAVNÍ TÉMA: NÁBYTEK

Při výběru nábytku do dětského pokoje je alfou a omegou najít ideální variantu pro konkrétní prostor a podmínky jeho užívání. V našem případě se jednalo o poměrně prostorný pokoj obdélníkového tvaru s vysokými stropy, který budou užívat dvojčata. Tedy vše musí být dvakrát a ideálně naprosto identické, aby kluci cítili, že mají stejné podmínky. Výška stropu téměř tři a půl metru si říkala o to, s ní pracovat, a protože jsou naši synové malí horolezci, vysoká postel byla nasnadě. 
Nejprve jsem zvažoval, že bych jim veškerý mobiliář navrhl sám a nechal vyrobit na míru, ale když jsem se kvůli porovnání cen začal poohlížet i po sériově vyráběných setech nábytku, rozhodl jsem se právě pro sériovou postel s pracovním místem, šatní skříní, knihovnou, komodou a policemi, která mě zaujala vzhledem a multifunkčností. Cena sady pak již byla příjemným bonusem. Pokud si kupujete sériový kus nábytku, je zásadní ho maximálně provázat se  zbytkem interiéru. V našem případě to byla sázka zejména na barevný soulad. Barevnost a kresba lamina postelí korespondovaly s masivním dřevem na podlaze. Stejnou zelenou, jako je výmalba na stěnách, je natřená dřevěná deska základny provazového výpletu a stejný žlutý odstín provazu je zase na posteli a nábytkových dvířkách. Upravil jsem také stávající dřevěnou nástěnnou prolézačku Faber a další, zcela novou, jsem postavil doprostřed mezi postele coby alternativní cestu do hajan. Nejprve je tedy nutné překonat i lezeckou stěnu, ale jak se říká, „cesta bez překážek nikam nevede“.

DŘÍVE

Postele, ač s menší ložnou plochou, zasahovaly více do místnosti. Prolézačka byla v sestavě s houpačkou.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od dveří

Volný centrální prostor umožnuje realizovat takřka vše, na co je zrovna chuť. Od stavění lega, učení se, relaxace na sedacích polštářích nebo klidně i jízdu na skateboardu.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ

Původní průlezková sestava, která byla poplatná spíše menším dětem, se dala přestavit a doplnit o gymnastické kruhy. Tyto stavebnice jsou variabilní a dokážou růst společně s dětmi.

Variabilní sestava na cvičení Variabilní sestava na cvičení
Variabilní sestava na cvičení

Pohled od okna

Nábytková sestava, která zahrnuje tolik funkcí a která má díky šatní skříni také velkou kapacitu úložných prostor, paradoxně vstupuje do místnosti jen na šířku standardního jednolůžka, tedy pouhých přibližně devadesát centimetrů.

Pohled od okna Pohled od okna
Pohled od okna

NYNÍ

Pokud nastane potřeba odpočinout si od učení, stačí jen seskočit z pracovní židle a udělat kotrmelec na koberci. Komody Trofast z Ikea, které stojí vedle dveří, přetékají kostičkami lega.

DŘÍVE

Pokojíček byl poplatný věku dětí a byl hernou a ložnicí. Chybělo pracovní místo – další funkce po začátku školní docházky.

Původní stav - pohled od okna Původní stav - pohled od okna
Původní stav - pohled od okna
Petr s kresbami Maxe a Magnuse Petr s kresbami Maxe a Magnuse
Petr s kresbami Maxe a Magnuse

DOMÁCÍ GALERIE

Kresby Maxe a Magnuse jsem naskenoval, zvětšil a nechal digitálně vytisknout na plátno. To se pomocí tyček zavěšuje mezi nábytkové úchytky přivrtané do stěny. To samé můžete udělat i s fotografiemi, plakáty či mapami.


BAREVNÁ ŠKÁLA

POKLIDNÝ BAREVNÝ ZÁKLAD S HISTORIZUJÍCÍM PŘESAHEM JE ROZPROUDĚNÝ VITÁLNÍM ODSTÍNEM CÍSAŘSKÉ ŽLUTÉ.

bílá bílá
bílá

Čistá bílá, ale i béžová výmalba a přírodní barva lnu a bavlny

hnědá hnědá
hnědá

Přírodní dřevo s rustikálním espritem

starozelená starozelená
starozelená

Starozelená s výraznější a současnější sytostí

žlutá žlutá
žlutá

Výrazně teplá žlutá jako dominantní barevný akcentPROSTOR

Pokoj s půdorysem 6 x 4 metry v bytě v novorenesančním domě z přelomu devatenáctého a dvacátého století. V místnosti jsou charakteristické historizující prvky jako ozdobná stropní rozeta, původní palubová prkenná podlaha, profilované podlahové lišty či dvoje kazetové dveře, jedny jednokřídlé, druhé dvojkřídlé. Místnost je díky velkým oknům orientovaným na západ světlá a má dostatek přirozeného denního světla.

PROBLÉM

Děti nastupují do první třídy a bylo třeba vytvořit ideální prostor pro učení, odpočinek a relaxaci a spánek. Stávajícímu předškolnímu vybavení a uspořádání úplně chyběla například pracovní místa.

ŘEŠENÍ

Nový mobiliář v podobě multifunkčních postelí obsahuje zároveň skříň, komodu, knihovnu, police a pracovní místo. Umělé světlo zajištuje chytré osvětlení, které umožňuje nastavení potřebné intenzity a barevnosti. Pracovní místa osvětlují LED pásky. Výrazným herním prvkem se staly také dvě dřevěné prolézačky.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Postel patrová Verana, Homlando, mall.cz, 16 499 Kč; průlezkové stavebnice Faber Universe, sestava s kruhy a sestava s lezeckými deskami, antonieemma.cz, cena dle individuální sestavy; polštář sedací Gathre, veganská kůže, 91 x 91 x 22 cm, madeformoms.cz, 4 784 Kč; koberec Varmblixt, 3 990 Kč, židle Örfjal, 1 190 Kč, úložné komody Trofast, 46 x 30 x 45 cm, včetně plastových a drátěných košů, 2 219 Kč, vše ikea.cz; polička Avnede, d. 115 cm, jysk.cz, 200 Kč; osvětlení pracovních stolů, LED pásky, hornbach.cz, 1 900 Kč; provaz žlutý pro výplet nad postelí, Ø 10 mm, provaznictvi.cz, 952 Kč; stojan na pastelky Pastelkovník, pytlikov.cz, 741 Kč

Kolik to stálo

Textil 6 300 Kč
Nábytek 2 890 Kč
Postele 32 998 Kč
Sedací polštáře 9 568 Kč
Doplňky, osvětlení 9 852 Kč
Celkem 61 608 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Stavebnicové průlezky
mnoha individuálních variací Faber, antonieemma.cz

Tisk na plátno a mnoho dalších materiálu, graphicwork.cz

Rubriky:

Další z rubriky

Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profíků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako