← Zpět na Proměny
Akční dvojčata Max a Magnus
Galerie článku (5)

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Akční dvojčata Max a Magnus Akční dvojčata Max a Magnus
Akční dvojčata Max a Magnus

Nábytek mnoha funkcí

Akční Max a Magnus milují pohyb a tak teď mají novou možnost lezení díky variabilním stavebnicovým průlezkám Faber. Lezecké panely umístěné na žebříku lze v případě potřeby snadno vyndat. Vše je pro jistotu jištěno provazovým výpletem, který plní funkci nejen bezpečnostní, ale i estetickou.

DŘÍVE

Mobiliář sestával z volně rozestavěného nábytku, kterého bylo ale jen minimum – většina plochy sloužila jako prostor pro hraní. Vzhledem k věku dětí zde zatím chyběly pracovní
stoly.

NYNÍ

Dvě nábytkové sestavy obsahují lůžko, šatní skříň, uzavíratelnou vysokou komodu, knihovnu, úložné police a pracovní místo. Prostor pracovního stolu je důkladně osvětlen pomocí LED pásky. Jsou zde i prolézačky na protažení těla.


DŘÍVE

Vybavení bylo poplatné věku přibližně tří let do předškolního věku. Postýlky Stokke udělaly velkou službu, ale již začaly být krátké.

Původní stav - pokojík Původní stav - pokojík
Původní stav - pokojík

Na bidýlku

Vysoké postele jsou do bytu s vysokými stropy naprosto ideální. Úzké police určené primárně pro pokládání obrazů nevyčnívají tolik do prostoru.

Vysoká postel - jako na na bidýlku Vysoká postel - jako na na bidýlku
Vysoká postel - jako na na bidýlku

Vývoj dětského pokoje je neustálý proces a vždy po určité době je vhodné ho uzpůsobit aktuálním potřebám dětí. Určité prvky ale mohou tato období překlenovat. Když jsem před téměř sedmi lety navrhoval pokojíček pro novorozence, záměrně jsme s manželkou vybrali dětské postýlky norské značky Stokke, které jsme mohli využívat od miminek až po předškolní období. Podobně před třemi lety, kdy jsem upravoval a vymaloval pokoj pro předškoláky, počítal jsem s tím, že by mohla výmalba setrvat v budoucí fázi pokojíčku pro mladší školáky. Výmalba tedy s novou adaptací pokoje pro naše prvňáčky skutečně zůstala v nezměněné podobě, ale bylo třeba zcela vyměnit veškerý mobiliář.

3 body k úspěchu

1 Vše v jednom Mobiliář kombinující lůžko, šatní skříň, komodu, knihovnu, police a pracovní místo.

Nahoru Ušetřila se podlahová plocha díky spací i herní části v imaginárním druhém patře pokoje.

3 Barvy Není použita prvoplánová dětská barevnost, což vždy působí důstojněji.

STVOŘENO Z DROBNOSTÍ

Lezecké kameny lze rozmisťovat na dřevěnou lezeckou desku libovolně. Do plátna s vytištěnými kresbami jsem ušil na šicím stroji tunýlky, do nichž se vkládají kulatinové tyčky určené k zavěšení plátna na zeď.

HLAVNÍ TÉMA: NÁBYTEK

Při výběru nábytku do dětského pokoje je alfou a omegou najít ideální variantu pro konkrétní prostor a podmínky jeho užívání. V našem případě se jednalo o poměrně prostorný pokoj obdélníkového tvaru s vysokými stropy, který budou užívat dvojčata. Tedy vše musí být dvakrát a ideálně naprosto identické, aby kluci cítili, že mají stejné podmínky. Výška stropu téměř tři a půl metru si říkala o to, s ní pracovat, a protože jsou naši synové malí horolezci, vysoká postel byla nasnadě. 
Nejprve jsem zvažoval, že bych jim veškerý mobiliář navrhl sám a nechal vyrobit na míru, ale když jsem se kvůli porovnání cen začal poohlížet i po sériově vyráběných setech nábytku, rozhodl jsem se právě pro sériovou postel s pracovním místem, šatní skříní, knihovnou, komodou a policemi, která mě zaujala vzhledem a multifunkčností. Cena sady pak již byla příjemným bonusem. Pokud si kupujete sériový kus nábytku, je zásadní ho maximálně provázat se  zbytkem interiéru. V našem případě to byla sázka zejména na barevný soulad. Barevnost a kresba lamina postelí korespondovaly s masivním dřevem na podlaze. Stejnou zelenou, jako je výmalba na stěnách, je natřená dřevěná deska základny provazového výpletu a stejný žlutý odstín provazu je zase na posteli a nábytkových dvířkách. Upravil jsem také stávající dřevěnou nástěnnou prolézačku Faber a další, zcela novou, jsem postavil doprostřed mezi postele coby alternativní cestu do hajan. Nejprve je tedy nutné překonat i lezeckou stěnu, ale jak se říká, „cesta bez překážek nikam nevede“.

DŘÍVE

Postele, ač s menší ložnou plochou, zasahovaly více do místnosti. Prolézačka byla v sestavě s houpačkou.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od dveří

Volný centrální prostor umožnuje realizovat takřka vše, na co je zrovna chuť. Od stavění lega, učení se, relaxace na sedacích polštářích nebo klidně i jízdu na skateboardu.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ

Původní průlezková sestava, která byla poplatná spíše menším dětem, se dala přestavit a doplnit o gymnastické kruhy. Tyto stavebnice jsou variabilní a dokážou růst společně s dětmi.

Variabilní sestava na cvičení Variabilní sestava na cvičení
Variabilní sestava na cvičení

Pohled od okna

Nábytková sestava, která zahrnuje tolik funkcí a která má díky šatní skříni také velkou kapacitu úložných prostor, paradoxně vstupuje do místnosti jen na šířku standardního jednolůžka, tedy pouhých přibližně devadesát centimetrů.

Pohled od okna Pohled od okna
Pohled od okna

NYNÍ

Pokud nastane potřeba odpočinout si od učení, stačí jen seskočit z pracovní židle a udělat kotrmelec na koberci. Komody Trofast z Ikea, které stojí vedle dveří, přetékají kostičkami lega.

DŘÍVE

Pokojíček byl poplatný věku dětí a byl hernou a ložnicí. Chybělo pracovní místo – další funkce po začátku školní docházky.

Původní stav - pohled od okna Původní stav - pohled od okna
Původní stav - pohled od okna
Petr s kresbami Maxe a Magnuse Petr s kresbami Maxe a Magnuse
Petr s kresbami Maxe a Magnuse

DOMÁCÍ GALERIE

Kresby Maxe a Magnuse jsem naskenoval, zvětšil a nechal digitálně vytisknout na plátno. To se pomocí tyček zavěšuje mezi nábytkové úchytky přivrtané do stěny. To samé můžete udělat i s fotografiemi, plakáty či mapami.


BAREVNÁ ŠKÁLA

POKLIDNÝ BAREVNÝ ZÁKLAD S HISTORIZUJÍCÍM PŘESAHEM JE ROZPROUDĚNÝ VITÁLNÍM ODSTÍNEM CÍSAŘSKÉ ŽLUTÉ.

bílá bílá
bílá

Čistá bílá, ale i béžová výmalba a přírodní barva lnu a bavlny

hnědá hnědá
hnědá

Přírodní dřevo s rustikálním espritem

starozelená starozelená
starozelená

Starozelená s výraznější a současnější sytostí

žlutá žlutá
žlutá

Výrazně teplá žlutá jako dominantní barevný akcentPROSTOR

Pokoj s půdorysem 6 x 4 metry v bytě v novorenesančním domě z přelomu devatenáctého a dvacátého století. V místnosti jsou charakteristické historizující prvky jako ozdobná stropní rozeta, původní palubová prkenná podlaha, profilované podlahové lišty či dvoje kazetové dveře, jedny jednokřídlé, druhé dvojkřídlé. Místnost je díky velkým oknům orientovaným na západ světlá a má dostatek přirozeného denního světla.

PROBLÉM

Děti nastupují do první třídy a bylo třeba vytvořit ideální prostor pro učení, odpočinek a relaxaci a spánek. Stávajícímu předškolnímu vybavení a uspořádání úplně chyběla například pracovní místa.

ŘEŠENÍ

Nový mobiliář v podobě multifunkčních postelí obsahuje zároveň skříň, komodu, knihovnu, police a pracovní místo. Umělé světlo zajištuje chytré osvětlení, které umožňuje nastavení potřebné intenzity a barevnosti. Pracovní místa osvětlují LED pásky. Výrazným herním prvkem se staly také dvě dřevěné prolézačky.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Postel patrová Verana, Homlando, mall.cz, 16 499 Kč; průlezkové stavebnice Faber Universe, sestava s kruhy a sestava s lezeckými deskami, antonieemma.cz, cena dle individuální sestavy; polštář sedací Gathre, veganská kůže, 91 x 91 x 22 cm, madeformoms.cz, 4 784 Kč; koberec Varmblixt, 3 990 Kč, židle Örfjal, 1 190 Kč, úložné komody Trofast, 46 x 30 x 45 cm, včetně plastových a drátěných košů, 2 219 Kč, vše ikea.cz; polička Avnede, d. 115 cm, jysk.cz, 200 Kč; osvětlení pracovních stolů, LED pásky, hornbach.cz, 1 900 Kč; provaz žlutý pro výplet nad postelí, Ø 10 mm, provaznictvi.cz, 952 Kč; stojan na pastelky Pastelkovník, pytlikov.cz, 741 Kč

Kolik to stálo

Textil 6 300 Kč
Nábytek 2 890 Kč
Postele 32 998 Kč
Sedací polštáře 9 568 Kč
Doplňky, osvětlení 9 852 Kč
Celkem 61 608 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Stavebnicové průlezky
mnoha individuálních variací Faber, antonieemma.cz

Tisk na plátno a mnoho dalších materiálu, graphicwork.cz

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako alergik
Číst článek
09. 06. 2023

Bydlet jako alergik

Josefína svého budoucího manžela potkala na horách při lyžování. Po nějaké době zjistili, že mají nejen společné zájmy, ale také zdravotní potíže.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení