← Zpět na Bydlení
Chata zvaná Knoflíček

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Podmáčená a léta neudržovaná stavba na svahu Jizerských hor na svou původní roli mačkárny knoflíků už dávno zapomněla. Byli jsme nablízku, když ji po rekonstrukci znovu zařídil náš kolega David Eliášek.

Designér David Eliášek u chaty Designér David Eliášek u chaty
Designér David Eliášek u chaty

V poslední době sloužila jako klubovna s pingpongovým stolem. Chalupa, ke které patří, totiž fungovala jako rekreační zařízení, ale klubovna příliš využívaná nebyla... Když chalupu koupila paní Dája, věnovala se nejdříve rekonstrukci hlavní budovy a klubovna se stala spíš skladištěm - byla už totiž chronicky podmáčená, takže se s ní ani nijak nepočítalo. Nakonec majitelka nechala stavbu strhnout a protože bylo možné stavět jen na původních základech, vybudovala na kamenné podezdívce zase stejně malý domek, navíc ale s obytným podkrovím. „Rozhodla jsem se, že domek předělám jako přístavek k hlavní chalupě, aby se rozrůstající rodina mohla rozrůstat i dál,“ usmívá se majitelka Dája. Našeho kolegu, grafického retušéra a interiérového designéra Davida Eliáška si vyhlédla v pořadu Bydlet jako, kdy ji zaujala jeho proměna Bydlet jako muzikant. „To, jak zachránil starý klavír, mě nadchlo! Věděla jsem, že se nebojí ani netradičních řešení a taky se mi moc líbila barevnost, se kterou pracoval, takže jsem ho oslovila a postupně jsme se seznamovali,“ vzpomíná majitelka na několikaletý proces.

Pohled z kuchyně Pohled z kuchyně
Pohled z kuchyně

SCHODIŠTĚ

Zábradlí procházející z přízemí do horního patra tvoří subtilní kovové hranoly. Dubové schodnice jsou namořené na stejný odstín jako jídelní stůl a konstrukce schodů ladí s podnožím stolu.

Jídelna Jídelna
Jídelna

OSVĚTLENÍ

Skleněné lustry mají ručně vyrobená asymetrická stínidla a zavěšení do různých úrovní jim dodává na dynamice. Další světla jsou na kovových rámech, které osvětlují jednotlivé funkční zóny.

Opracování masivní dřevěné desky stolu Opracování masivní dřevěné desky stolu
Opracování masivní dřevěné desky stolu
Výroba kovového podnoží stolu Výroba kovového podnoží stolu
Výroba kovového podnoží stolu
Kovové podnoží jídelního stolu Kovové podnoží jídelního stolu
Kovové podnoží jídelního stolu

STŮL KROK ZA KROKEM

Stůl i schodiště jsou vyrobené na míru, povrchy jsou nastříkané v práškové lakovně, kde bylo možné zapéct lak při 180 °C. „Truhlář David zprocesoval celou výrobu – objednal na pile největší rozměr dubové desky – je 4 cm tlustá, 220 cm dlouhá, 100 cm široká. Když stolovou desku i schodnice vyrobil, namíchal jsem barvu na moření,“ popisuje designér David proces spolupráce. Knoflíček už měl mezitím základní návrh rozmístění místností od architekta, fasáda se postupně obkládala smrkovým dřevem natřeným lazurou a domek dostal vytápění pomocí tepelného čerpadla, takže ty nejzásadnější věci byly vyřešené. Nyní bylo třeba vybrat správný typ podlahy do víkendově obývaného a zároveň zátěžového prostoru. Řešila se i barevnost a podoba kovaného zábradlí. „Ve vizualizacích od architekta byla nakreslená síť, ale ukázalo se, že by se s ohledem na děti nesměla prohýbat a pevná by zase vypadala jako katr, a tak jsme s Davidem začali hledat novou podobu,“ vzpomíná Dája. „David přivezl několik originálně vykovaných vzorků, abychom si uměli představit, jak to bude v interiéru působita vybraný motiv pak nechal na míru vyrobit. Celý proces spolupráce, který i kvůli covidu nakonec trval tři roky, mě neuvěřitelně bavil. Těšilo mě pozorovat, jak interiér pomalu dostává výslednou podobu a jak se plní moje představy na víc než sto procent - David k nim totiž vždycky ještě přidal něco navíc. Oceňuji, že byl zároveň velmi trpělivý a nevadilo mu hledat alternativní řešení. Když jsem si něčím nebyla jistá, pomohla mi hodně moje dospělá dcera, která řekla: Dej tomu čas, nech to na sebe působit... V takových chvílích jsem byla ráda, že na rozhodování nejsem sama,“ usmívá se Dája. Součástí interiérového návrhu bylo dotažení až do úplného finále, včetně výběru pračky a sušičky. Jen některé stěny zatím zůstaly volné, aby mohly přijít nové impulsy. Dája uzavírá: „Ještě pořád se z výsledku raduji. Když vstoupím dovnitř, zhluboka se nadechnu - tady to tak krásně voní! Velkým oknem se nám otevřely neuvěřitelné výhledy do údolí, takže tu jen tak ráda sedím a dívám se z okna. Srdcem interiéru jsou pro mě čtyři lampy nad stolem - vydávají teplé světlo, jako byste zapálili svíčky - a když se večer rozsvítí, je v prostoru neuvěřitelně útulná atmosféra.“

Pohled do kuchyně Pohled do kuchyně
Pohled do kuchyně

KUCHYŇ

„Podlahu tvoří vysoce zátěžový laminát s designem a strukturou dřeva. V horské chalupě by masivní podlaha dostala na frak,“ říká David.

Pohled do obytné místnosti Pohled do obytné místnosti
Pohled do obytné místnosti

OBÝVACÍ ZÓNA

„Při výběru pohovky a závěsů jsme se shodli, že do šedo-dřevěného interiéru je třeba přidat barvu a společně vybrali petrolejovou,“ rekapituluje majitelka Dája. Pohovka je od značky Scanfort.

Pohled ke vstupním dveřím Pohled ke vstupním dveřím
Pohled ke vstupním dveřím

POHLED Z OBÝVÁKU KE VSTUPU

Stěna s betonovou stěrkou je zatím prázdná, čeká na obrazy, kterési sama přivolá. Šedé vypínače Levit jsou od ABB.

Černá Černá
Černá
Barva přírodního dřeva Barva přírodního dřeva
Barva přírodního dřeva
Šedohnědá Šedohnědá
Šedohnědá

STRUKTURY POVRCHŮ Matný černý kov, struktura přírodního dřeva napuštěného včelím voskem, a betonová stěrka.

HORY ZBLÍZKA

David nabídku na vybavení horského domku přijal skoro bez váhání: „Byla to okamžitě moje srdcovka, miluju hory a podobnou příležitost jsem ještě nikdy neměl. Díky tomu, že jsem přišel do fáze ukončení hrubé stavby, mohl jsem ovlivnit rozmístění zásuvek, vypínačů i osvětlení, tak jsem nepociťoval žádná omezení. Protože jsem věděl, jaká moje proměna se majitelce líbila, nebál jsem se navrhnout pro někoho možná netradiční černou kuchyni a rodině se ten nápad zalíbil,“ vzpomíná David. „Protože to byla nová stavba, jen postavená na starém půdorysu, nemusel jsem si hrát na žádnou roubenku, zároveň jsem ale uvažoval tak, aby interiér byl v souladu s prostředím, do něhož je chalupa zasazená, takže jsem jen kombinoval moderní design s útulností. Do většiny prostor jsem navrhl přírodní masivní dřevo, jen podlahu jsem zvolil vysokozátěžovou, která už se mi mnohokrát dobře osvědčila. Vím, že ani při prudkých změnách teplot se nehne, zatímco masivní dřevo by na podlaze mělo tendenci přijímat vlhkost nebo naopak seschnout. Pracovní deska je ovšem z masivního dubu. Na jídelní stůl jsem obzvlášť pyšný, podle mého návrhu ho vyrobil kamarád. Určil jsem mu přesné rozměry, aby do prostoru dobře zapadl a zároveň jsem ho povrchovou úpravou barevně sjednotil se schodnicemi a malým stolkem. Pracoval jsem s přírodním voskovým olejem Osmo, který jsem namíchal do lehce karamelového nádechu. Černá barva kovového schodiště a podnoží stolu se v prostoru dále opakuje ve formě černé matné oceli na nábytku. Práškově lakovaný povrch má také velmi příjemnou specifickou strukturu, která působí zajímavě a není tak odtažitá jako hladký lesklý lakovaný povrch,“ říká David Eliášek. To, co si pak jako interiérový designér opravdu užil, je velké finále před focením: v loňském prosinci tu mohl pobýt den předtím, než přijel náš produkční Honza s fotografem Vaškem. Nejen že celý interiér v klidu doladil do posledního detailu, ale taky si na vlastní kůži prožil, jak jím navržený prostor na své obyvatele působí. „Přijel jsem večer, najedl jsem se tam, rozsvítil světla, do sluchátek pustil hudbu, pomalu a v klidu vybaloval doplňky, šel spát a pak ráno jsem si s hrnkem kafe stoupl na sjezdovku před domem a díval se, jak lidi jezdí na ranním prašanu kolem... Byla to krása,“ vzpomíná.

Schodiště Schodiště
Schodiště

SCHODIŠTĚ 

Schody bylo třeba vyměřit tak, aby se po nich dalo pohodlně chodit, ale aby zároveň zabíraly co nejméně prostoru v přízemí. Zábradlí prochází až do patra.

Výhled z podkroví Výhled z podkroví
Výhled z podkroví
Ložnice v podkroví Ložnice v podkroví
Ložnice v podkroví

LOŽNICE V PODKROVÍ 

„Barevnost přízemí se opakuje i v patře. Jak je domek maličký, musí zůstat v jednom stylu,“ vysvětluje majitelka.

Hrubá stavba chaty Hrubá stavba chaty
Hrubá stavba chaty
Stavba podhledu a schodiště Stavba podhledu a schodiště
Stavba podhledu a schodiště

HRUBÁ STAVBA

Poprvé se rodina s interiérovým designérem Davidem sešla ve fázi hrubé stavby, kdy už byla architektem určená dispozice jednotlivých místností a umístění schodiště. Místo schodiště tu byl stavební žebřík, podlaha betonová a zadělávaly se sádrokartony. Ve chvíli, kdy byl dům zateplený a byly i vyvedené kabely, mohl David začít vyměřovat vestavěný nábytek, kuchyňskou sestavu, stůl a výšku osvětlení.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

KOUPELNA

Umyvadlo a skříňka jsou ze Sapho, sapho.cz, pračka se sušičkou je schovaná ve skříňce vyrobené na míru od truhláře. Zrcadlo je zarámované jako obraz.

Koupelnový radiátor a věšák v jednom Koupelnový radiátor a věšák v jednom
Koupelnový radiátor a věšák v jednom

KOUPELNA 

Na podlaze je velkoformátová dlažba pískovcové barvy, na stěnách je stěrka 3Deco. Stejný odstín je i v kuchyni a v obýváku na zdi.

CO TU FUNGUJE

V MALÉM PROSTORU SE VYPLATÍ UDRŽET STEJNÝ STYL VE VŠECH MÍSTNOSTECH.

MATERIÁLY

Přírodní dřevo, betonová stěrka a keramické obklady jsou jistotou, že pracujete s kvalitou.

BARVY

Minimalistická barevnost může působit útulně, když zvolíte práškovou povrchovou úpravu černého kovu, teplý odstín betonové stěrky a karamelový nádech povrchové úpravy dřeva. Petrolejový odstín pak vše příjemně oživí.

OSVĚTLENÍ

Útulnou atmosféru vymodelujete nejlépe pomocí svítidel. Nezapomeňte ale na praktické osvětelní pracovních ploch.

KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT

Kuchyň Kunskbacka Ikea, ikea.cz
Koupelna Sapho, sapho.cz
Truhlář David, e-mail: stolynamiru@gmail.com

Komoda u kuchyně Komoda u kuchyně
Komoda u kuchyně
Výhled z okna Výhled z okna
Výhled z okna

KOMODA

Odkládací pult u kuchyně z kolekce Ikea se přirozeně proměnil v komodu a nyní přesahuje do prostoru obývacího pokoje.

ŽRALOK NA SCHODECH

Je umístěný na okně proti nebi a vypadá, že pluje oblohou.

Prostřený stůl Prostřený stůl
Prostřený stůl
Police s rukou Police s rukou
Police s rukou

PROSTŘENÝ STŮL

Modré nádobí a kouřově zabarvené sklenice David vybral v Kare, vtipné, dekadentně zlaté příbory prodává Ikea.

RUKA

Ochranitelská ruka vymezuje hrací koutek pro děti. Černá krabice v polici je určená na ukládání hraček.

Socha jako extravagantní doplněk Socha jako extravagantní doplněk
Socha jako extravagantní doplněk
Designér David Eliášek Designér David Eliášek
Designér David Eliášek

SOCHA NA POLICI

Právě kvůli podobným nápadům si Dája Davida vybrala. Baví ji lehká extravagance a humor, zároveň má ráda věci praktické a stylově čisté. David ji svým výběrem několika originálních doplňků z Kare rozhodně nezklamal!

STYLING

„Když jsem se přesvědčil, že jsem s Dájou i její dcerou, která byla při zařizování hlavní poradkyní, na stejné vlně, neváhal jsem a navozil spoustu doplňků z mého oblíbeného obchodu Kare,“ říká David.

Zátiší se slonem Zátiší se slonem
Zátiší se slonem
Designový koutek Designový koutek
Designový koutek

SLON V LOŽNICI

„Se třemi malými ložnicemi v patře se žádné zázraky dělat nedaly, jsou ryze funkční a praktické. Ale neodolal jsem a aspoň jsem do každé z nich umístil nějakou vtipnou sošku,“ vysvětluje David, kde se tady vzal ten slon se zdvižených chobotem.

OBRAZ

Abstraktní obraz na sebe v interiéru zbytečně neupozorňuje, zároveň ale tvoří elegantní pozadí pro vnímání komplexní kompozice prostoru.

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako alergik
Číst článek
09. 06. 2023

Bydlet jako alergik

Josefína svého budoucího manžela potkala na horách při lyžování. Po nějaké době zjistili, že mají nejen společné zájmy, ale také zdravotní potíže.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty