← Zpět na 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

DŘÍVE Barvy ztrácely původní jas, funkci nočního stolku suploval pracovní stůl, který ale Olga k práci už nevyužívala. Šatní skříň a na ni navazující úložný prostor zakrytý plachtou působily nevzhledně.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Ložnice výrazně prokoukla. Chladné modrošedé odstíny inspirované měsíčním svitem uklidňují a navozují večerní pohodu. Vejdete do místnosti a máte chuť si lehnout do peřin a spát.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

POHLED OD DVĚŘÍ

Jakmile vstoupíte do pokoje, všimnete si koberce s vysokým vlasem ve stříbrnošedé barvě, který ladí s přehozem i výmalbou zdi za čelem postele v podobném odstínu. Repasovanou postel byste na první pohled snad ani nepoznali.

Ložnice s repasovanou postelí Ložnice s repasovanou postelí
Ložnice s repasovanou postelí

NYNÍ Vedle lůžka přibyl praktický noční stolek, na kterém stojí hodiny v retro designu. Olga tak má jistotu, že nepropásne žádnou důležitou schůzku.

OIga dříve pracovala jako zdravotní sestra. Nyní je čerstvě v důchodu a rozhodla se dát své letité ložnici modernější vzhled. Nechtěla ale do její renovace vložit příliš velkou částku, protože s manželem mají jiné priority. Rádi cestují a sportují. Zbývající volný čas se pak snaží investovat do svých vnoučat. „Jako každá babička hlídám, vařím, peču, občas ale bereme děti s manželem i na dovolené,“ říká sympatická důchodkyně.

DŘÍVE Ložnice sloužila k odkládání nejrůznějších věcí, což působilo rušivě. Dnes je místo nich volný prostor. Na stěnách visí obrazy andělů ochránců.

Odkládací prostor v ložnici Odkládací prostor v ložnici
Odkládací prostor v ložnici

POHLED OD OKNA Postel z masivu zůstala. Lucie ji nechala jen přetřít na tmavě modrý odstín.

Pohled na obrazy andělů Pohled na obrazy andělů
Pohled na obrazy andělů

NYNÍ Nejdůležitější věcí v ložnici je kvalitní a pohodlná matrace. Po poradě se spánkovými specialisty se Olga rozhodla pro novou pružinovou.

POHLED OD NOČNÍHO STOLKU Úložné prostory tvoří soustava otevřených regálů, zakrytých závěsem.

Závěsy zakrývající regály Závěsy zakrývající regály
Závěsy zakrývající regály

ABY SE VÁM DOBŘE USÍNALO 

Kdo by nechtěl každý večer uléhat do měkkých a nadýchaných peřin! Martina Matějovská z české společnosti Matějovský jednoznačně doporučuje povlečení z mako saténu vytvořené z té nejjemnější a nejkvalitnější příze.

ZA MÁLO PENĚZ HODNĚ MUZIKY

Designérka Lucie Poláková tak měla k dispozici omezený rozpočet, ale i s ním si poradila. „Pů- vodní ložnice byla velmi dobře rozvržená. Olga s manželem ji do tohoto pokoje umístili i kvůli tomu, že jeho interiér částečně zastiňuje balkon nad oknem a nesvítí sem tolik slunce. „Měsíc si sem ale přesto cestu najde výsekem, který oblohu nezakrývá, proto jsem se inspirovala paletou barev, která evokuje jeho přízračný a trochu magický svit,“ vysvětluje Lucie. V novém ladění pokoje tak převládá šedomodrá, světle šedá až stříbrná a na několika předmětech se objevuje stříbrný kov. Lucie si při výběru barev pomáhala i Le Corbusierovou klaviaturou, což je kolekce barev a vodítko k jejich ideální kombinaci v architektuře a interiérech. S její pomocí získáte barevné variace, které by vás možná nenapadly, ale vypadají skvěle. „Nerada vyhazuji věci, co slouží. Snažím se recyklovat, kde to jen jde. Postel z masivu byla kvalitní, proto jsme ji jen přetřeli tmavě modrou barvou. Na čelo jsme instalovali čalouněné panely, aby se o něj lépe opíralo, a podsvítili je LED pásky, což ložnici dodá atmosféru měsíční noci,“ popisuje designérka renovaci postele. Vyměnit tak potřebovala jen původní, již proležená matrace.

Třídění nepotřebných věcí Třídění nepotřebných věcí
Třídění nepotřebných věcí

NIC NEPŘIJDE NAZMAR

Každá proměna je výzvou k protřídění nahromaděných věcí. Doporučujeme si připravit předem dostatečný počet tašek na tříděný odpad a třídit rovnou podle typu. Nepotřebné oblečení ještě pošlete do oběhu přes charitu.

POHLED OD SKŘÍNĚ Z nepoužívaného psacího stolu Lucie udělala exkluzivní toaletní stolek. Polepila jej stříbrozlatou strukturovanou fólií a nad něj pověsila velké kulaté zrcadlo.

Toaletní stolek Toaletní stolek
Toaletní stolek

JAKO NOVÉ

Čelo postele Lucie vylepšila čalouněnými velurovými panely. Olga se tak může při čtení pohodlně opírat. Předělání bývalého pracovního stolu na toaletní je výhodné i v tom, že uvnitř je spousta úložného místa na holčičí věci. Nový nátěr dostaly i dveře od skříně.

KOUZLENÍ S BARVAMI A LÁTKAMI

Stěny Lucie natřela šedomodrým odstínem, radiátor na světle modro. Z bývalého pracovního stolu udělala toaletní stolek. „Polepili jsme jej stříbrozlatou strukturovanou fólií. Na druhou stranu postele jsme přidali další noční stolek, který je sice tvarově jiný, ale sjednotili jsme ho stejnou metalickou fólií. Tou jsme nakonec polepili i dveře,“ říká designérka. Před úložné regály, které předtím zakrývaly závěsy, nechala Lucie nainstalovat stropní kolejnice. Stejný systém dala i před okno, které jinak kryjí jen neutrální hliníkové žaluzie. Strop se tak opticky trochu zvýší a závěs skryje vše, co nemusí být vidět. Peníze tak nakonec zbyly i na Olžiny oblíbené obrazy andělů od kamarádky, malířky Kateřiny Skořepové.

DŘÍVE Vstupní dveře do ložnice byly bílé stejně jako závěs kryjící úložné police. Obě plochy opticky poněkud násilně rozdělovaly tmavě hnědé dveře.

Pohled na dveře Pohled na dveře
Pohled na dveře

POHLED OD OKNA Lucie nechala před police nainstalovat stropní kolejnice. Jednolitý tmavý závěs by byl příliš robustní, proto jej navrhla ze čtyř různobarevných pruhů sametu.

Nové barvy Nové barvy
Nové barvy

NYNÍ Barvy závěsu zvolna přecházejí od krémové přes světle šedou, sytě šedou po tmavě modrou. Dveře šatní skříně teď mají stejný odstín jako rám postele.

Povídání o zdravém spánku Povídání o zdravém spánku
Povídání o zdravém spánku

SPĚTE ZDRAVĚ

Nejlépe se spí v tmavé, tiché a dobře vyvětrané ložnici. Teplota by během noci neměla být vyšší než 18 °C až 20°C. Podle Jany Kopřivové z Centra výzkumu spánku a chronobiologie má na některé citlivější jedince úplněk skutečně nepříznivý vliv. Hůř usínají a častěji se budí.

3 BODY K ÚSPĚCHU

1. Uspořádání Rozvržení nábytku je důležité. Díky poloze postele jde od dveří volně procházet k oknu.

2. Barvy úplňku Studené tóny barev jsou pro ložnici ideální. Uklidňují a v létě místnost pocitově ochlazují.

3. Pohodlná matrace V ložnici je pohodlí obzvlášť podstatné. To, jak se vyspíte, ovlivňuje kvalitu vašeho života.

Shrnutí proměny

Prostor

Rozmístění nábytku je funkční. Postel stojící těsně u zdi v klidové zóně pokoje nebrání volnému průchodu. Olga se od dveří snadno dostane přímo k oknu, po ruce má i police s oblečením a dalšími věcmi. Lucie proto dosavadní rozvržení ponechala. Z okna je sice příjemný výhled do zeleně, interiér ale zastiňuje balkon nad ním. Na druhou stranu tak do ložnice nejde tolik slunečního světla, ale měsíc sem i přesto svítí.

Problém

Stará matrace už Olze neposkytovala potřebné pohodlí. Místo nočního stolku používala pracovní stůl a na druhé straně postele nebyl noční stolek vůbec. Chyběly jí také lampičky nad postelí.

Řešení

Lucie i s minimem financí od základu změnila vzhled ložnice, a to jen pomocí barev, látek, nového osvětlení a chytře zvole- ných doplňků.

MAJITELKA OLGA

„Snažím se žít aktivně, takže jsem do obnovy ložnice nechtěla investovat příliš, dopřála jsem si ale kvalitní pružinovou matraci, díky které zdravěji spím a lépe se mi usíná. Ráda čtu, proto jsem ocenila i lampičky po stranách postele. Jejich záře měkce doplňuje hlavní kruhové osvětlení na stropě. Magickou atmosféru světla a stínů dotvářejí barevně svítící LED pásky nad postelí.“

Majitelka Olga Majitelka Olga
Majitelka Olga

DESIGNÉRKA LUCIE POLÁKOVÁ

„Přestože nechcete investovat příliš, jeden designový kousek pro radost si dovolit můžete. My se s Olgou rozhodly pro stříbrnou židli Master, kterou v roce 2010 navrhl slavný designér Philippe Starck. Doplňuje dámskou toaletu a skvěle ladí s celkovým pojetím ložnice inspirované chladivými barvami úplňku. Útulnou atmosféru jsem podpořila také na dotek příjemnými strukturami tkanin.“

Designérka Lucie Poláková Designérka Lucie Poláková
Designérka Lucie Poláková

Nákupní seznam

○ Židle Masters stříbrná, Kartell, 11 000 Kč
○ Matrace 180 × 200 cm, Ikea, 7 900 Kč
○ Koberec, Bonami, 6 800 Kč
○ Fólie na lepení, Antalis a práce, 6 200 Kč
○ Barvy a nátěry na výmalbu, 5 000 Kč
○ Povlečení Luna, bambusové, Matějovský, 1 990 Kč/2 ks
○ Přikrývka Gold Line Palermo, Matějovský, 1 990 Kč/2 ks
○ Polštář Gold Line, Matějovský 750 Kč/2 ks
○ Pléd Watson Grey, Matějovský, 990 Kč
○ Lustr Melisa, Rend, 2 038 Kč
○ Noční stolek, Hemnes, Ikea, 1 500 Kč
○ Váza Räffelbjörk, Ikea, 750 Kč
○ Lampičky Nordlux Ray, Nordlux, 809 Kč
○ Zrcadlo, kulaté, Bauhaus, 699 Kč
○ Stropní kolejnice nad okno i nad regály, Hornbach, 329 Kč/2 ks
○ Polštáře Awake, Veba, 300 Kč/ 4 ks
Čalouněné velurové panely, Ikea, 280 Kč/ 3 ks
○ Voály na okna, Teresia, 290 Kč/ 2 ks
○ Samet na závěsy ve čtyřech odstínech, Stoklasa, 250 Kč/ 15 ks

Nákupní košík

  • ○ Židle 11 000 Kč
  • ○ Matrace 7 900 Kč
  • ○ Koberec 6 800 Kč
  • ○ Fólie na stolky 6 200 Kč
  • ○ Barvy a práce 5 000 Kč

    Celkem 36 900 Kč

Kontakt, který by se vám mohl hodit

Povlečení Matějovský je česká firma s dlouholetou tradicí. matejovsky-povleceni.cz

Celý díl můžete vidět na iVysílání České televize

Rubriky:

Další z rubriky

Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Nejnovější články

Honzova costantino 1
Číst článek
18. 04. 2024

Aneta Honzová & Natálie Costantinová

..

Nezařazené
DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profí- ků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako