← Zpět na Nezařazené
10 zásad pro super balkon

10 zásad pro super balkon

Shrnuli jsme naše zkušenosti z proměn mnoha rozmanitých balkonů a připravili pro vás jednoduchý manuál. Tyto rady fungují! TEXT PAVLÍNA BLAHOTOVÁTak d...

Shrnuli jsme naše zkušenosti z proměn mnoha rozmanitých balkonů a připravili pro vás jednoduchý manuál. Tyto rady fungují!

TEXT

PAVLÍNA BLAHOTOVÁ

Tak dlouho jsem všem radila s proměnami balkonů, až jsem konečně i doma udělala z terasy obývák. Když se k něčemu nemůžete dlouho odhodlat, začněte radit ostatním, pak to přijde samo!— Pavlína Blahotová, šéfredaktorka

1. plusy a mínusy

Postavte se na místo, odkud máte nejlepší přehled, a zkuste si nahlas pojmenovat výhody i nevýhody, které váš prostor má.

lodžie:

terasa:

 +

Vsazená do budovy, takže na ni neprší a je i dobře chráněná před větrem. Díky bočním stěnám poskytuje větší soukromí.

Rostlinám je nutné zajistit pravidelnou zálivku.

 +

Bývá prostornější, sedí na hmotě domu.

Záleží na orientaci ke světovým stranám a typu domu.

balkon:

výška:

+

Vystupuje z budovy, není krytý před deštěm, takže rostliny mají i příděl měkké dešťové vody.

Je na něj vidět ze všech stran, při zařizování musíte počítat s deštěm, větrem i sluncem.

VYSOKO

+

Soukromí, dobrý výhled.

Větší větrnost.

NÍZKO

+

Je možné přivést sem pnoucírostliny zakořeněné v zemi.

Menší soukromí.

2. světové strany

Orientace ke světovým stranám ovlivňuje způsob využití prostoru i správnou volbu rostlin, které tu budou prospívat.

sever:

Ideální pro relaxaci za parných letních dní, nevhodné pro bylinky.

Rostliny:

Fuchsie, begonie, balzamíny, kapradiny, břečťan, trávy.

jih a západ:

Nejpříjemnější místo pro večerní siestu za teplých slunných dní, v tropických dnech si tu užijete až pozdní večer. Místo na plném slunci je za horkých letních odpolední pastí pro citlivé květiny, osvědčují se samozavlažovací květináče.

Rostliny:

Muškáty, petúnie, zelenina a ovoce v pěstebních nádobách, kaktusy a sukulenty.

východ:

Tady si nejvíc užijete romantické snídaně a stinnou pohodu v tropických dnech.

Rostliny:

Hortenzie, petúnie i muškáty, citlivé bylinky, kterým by přímé jižní slunce mohlo ublížit.

10 zásad pro super balkon 10 zásad pro super balkon
10 zásad pro super balkon

3. nábytek

Zařídit rozměrnou terasu pohodlným nábytkem ve stylu obývacího pokoje není až tak složité, výběr je bohatý. Jak ale všechny svoje sny poskládat na malou plochu? Základní hesla jsou: subtilnost, stohovatelnost, variabilita. Vybírejte lehké skládací židle i stolky, stohovatelné stoličky a bedničky, které je možné v případě potřeby využít jako stolky. Květiny rozvěste po stěnách a zábradlí, ušetříte tak důležité místo na podlaze.

10 zásad pro super balkon 10 zásad pro super balkon
10 zásad pro super balkon

HOUPAČKA

Máte lodžii? Zkuste využít možnosti vrtat do stropu a pověste si houpací lavici. Skvěle se pod ní uklízí.

10 zásad pro super balkon 10 zásad pro super balkon
10 zásad pro super balkon

4. barvy

Častý problém s povinností dodržet barevnost fasády můžete vyřešit tak, abyste oblíbené barvy viděli aspoň vy při posezení na místě nebo při pohledu z interiéru. Barevné může být zábradlí zevnitř, koberec nebo látka, která zábradlí zakrývá. S barevnými doplňky a textilem zvolený styl snadno vyladíte.

5. doplňky

Vybírejte je až jako poslední, tak aby nepřebíjely krásu květin, případně nahradily jejich absenci. Sedáky, ubrusy, polštáře, ale i nádobí vám pomohou doladit styl tak, aby celek působil opravdu harmonicky.

6. údržba

Práší se sem, fouká vítr, prší, praží slunce, občas přilétne zvědavý ptáček, opadávají lístky i květy… Nepřidělávejte si zbytečné starosti s komplikovanou údržbou balkonu a zařiďte ho jednoduše tak, aby vám šetřil práci při úklidu. Pořiďte si omyvatelnou a snadno udržovatelnou podlahu nebo terasové rošty, jimiž nečistota propadá na zem a za deště odteče. Po sezoně je třeba plochu pod rošty vyčistit – ale to je jednou za celé léto. Na polštáře, plédy a přehozy vyhraďte úložnou truhlu, sloužící zároveň jako odkládací stolek. Když zvolíte textil z outdoorového materiálu, není třeba nic uklízet, bez následků přežije i déšť, který po látce jen steče. Pokud nemáte možnost zalévat květiny měkkou dešťovou vodou, pořiďte si alespoň větší kropicí konev, kterou hned po zalévání doplníte a necháte vodu do druhého dne odstát. Počítejte s větrem a všechny lehké věci mějte buď zatěžkané, nebo uložené v bezpečných policích.

7. styl

I venkovní místnost je součástí vašeho bytu a měla by s ním ladit. Ale jste opravdu se svým interiérem spokojeni? Není to nuda? Nebojte se vytvořit pomocí správného výběru květin a textilu něco lepšího, třeba exotickou džungli! Jižně orientovaná strana se může stát písečnou pouští s několika sukulenty a východní stranu můžete díky bylinkám přetvořit v romantickou babiččinu zahrádku. To by uvnitř bytu nešlo.

10 zásad pro super balkon 10 zásad pro super balkon
10 zásad pro super balkon

8. funkce

Zařízení nábytkem přizpůsobte tomu, čemu bude místo sloužit. Příliš nízké sezení nevyhovuje starším lidem, místo pohovky pro dva jsou možná vhodnější křesílka. Máte místo pro postel? Dejte sem postel! Baví vás pečovat o květiny, nebo ani ne? Buďte upřímní a počet květin přizpůsobte svému životnímu stylu.

9. soukromí

Je na vás vidět ze všech stran? Přemýšlejte o řešení, které vás aspoň částečně ukryje. Možností máte hned několik: pohledovou clonu zakrývající zábradlí, vytvoření bočnic, rolety či žaluzie, květinové závěsy nebo aspoň symbolickou moskytiéru.

10. osvětlení

Nezapomeňte na solární lampičky a vonné svíčky odpuzující komáry. Dobře vyladěné osvětlení vytvoří spolu s měsícem a hvězdami ten nejromantičtější prostor vašeho bytu.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Čistota a svěží vůně
Číst článek
20. 09. 2021

Čistota a svěží vůně

Dobře udržované toalety jsou vizitkou při návštěvě našich domovů nebo veřejných prostor. Jsou činitelem utvářejícím názor a mohou značně ovlivnit náš první dojem.

Nezařazené
Bydlet jako GENTLEMAN
Číst článek
07. 06. 2021

Bydlet jako GENTLEMAN

Podobných koupelen jsou statisíce: vana a umyvadlo, bojler, k tomu nějaké skříňky, nebo ani to ne. Řekli byste si, že tady žádný zázrak nevymyslíte?

Nezařazené Interiéry Bydlet jako 4. řada Bydlet jako
Cvičte doma jógu
Číst článek
16. 09. 2020

Cvičte doma jógu

Ať máte volných patnáct minut nebo dvě hodiny, stačí jen najít si místo a rozbalit podložku. Začít můžete kdykoliv a kdekoliv.PŘIPRAVIL PETR ŠLEJMARVy...

Nezařazené
Co tvoří charakter bytu
Číst článek
30. 08. 2020

Co tvoří charakter bytu

Architekt Bořek Šípek si při vzpomínkách na své mládí vybavil byt, ve kterém vyrůstal:Bydleli jsme v měšťanském domě s vysokými stropy, velké členité ...

Nezařazené Interiéry Bydlení
Na slunci a ve stínu
Číst článek
24. 08. 2020

Na slunci a ve stínu

Než se pustíte do budování vlastní terasy, navštivte ty nejkrásnější, které už někde jsou. A nebo se aspoň podívejte tady!TEXT PAVLÍNA BLAHOTOVÁU BAZÉ...

Nezařazené
Zábava začíná v předsíni
Číst článek
16. 08. 2020

Zábava začíná v předsíni

Věšák je první věc, která vás nebo návštěvu doma pozdraví. Který z našich tipů se vám nejvíc líbí?TEXT ŠÁRKA DRBOHLAVOVÁVĚŠÁK A VYI když stojíte v kou...

Nezařazené Interiéry Bydlení
Svět modelky
Číst článek
16. 08. 2020

Svět modelky

Záře reflektorů, světla ramp, přehlídková mola, módní trendy, krásný design a cestování po celém světě... Pak snadno kombinujete módu i nábytek s nenuc...

Nezařazené
Bydlení v novém
Číst článek
26. 07. 2020

Bydlení v novém

Máme pro vás tipy na reality v hlavním městě i jinde, ale taky trojlístek míst, kde se dá ve stylovém domě prožít týden nebo i měsíc letní zahálky...P...

Nezařazené Interiéry Bydlení

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty