← Zpět na 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

DŘÍVE Z kuchyně se vstupovalo do obývacího pokoje, který byl pro přijímání návštěv malý a nevešel se sem jídelní stůl. Do ložnice byl vstup z obýváku i z chodby.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Po přestěhování ložnice do patra bylo možné zrušit příčku, doplnit parkety a celý pokoj sjednotit. S novým uspořádáním je v obýváku jídelna, dětský kout i klidová zóna.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

DŘÍVE Přízemí domku se vstupem do zahrady bylo rozdělené na dvě místnosti, ložnici a obývací pokoj, ale obývák potřebám rodiny nestačil.

POHLED OD TELEVIZE Klidová část obývacího pokoje je jen symbolicky oddělená dvěma spojenými policovými regály z Ikea. Štěpánka si přála kvůli malým dětem zachovat původní pohovku, takže ji David jen převlékl a přestříkal konstrukci černým sprejem.

Klidová část oddělená od jídelny Klidová část oddělená od jídelny
Klidová část oddělená od jídelny

NYNÍ  V rodině se dvěma malými kluky, kteří rádi skáčou, kreslí i bryndají, zatím nemá smysl investovat do nové pohovky, takže tu zůstala ta původní.

U domku Štěpánky s Pepou je velká zahrada a pak nedaleko celá krásná krajina Českého ráje. Rodina horolezce samozřejmě tráví víc času v přírodě než doma, ale občas je třeba i odpočívat a nebo přivítat návštěvy. Tady zatím jako největší obývací pokoj fungovala zahrada, protože Štěpánka má tak velkou rodinu, že se jí návštěvy nikam nevejdou. Když měla definovat svá přání, byl mezi nimi i oddělený dětský koutek, aby se hračky nepovalovaly po celém domě. Jako každá maminka malých dětí toužila i po relaxační zóně, kde by si mohla v klidu vypít kávu, nebo prostě jen vypnout.

POHLED OD KUCHYNĚ

Za knihovnou je klidová část pokoje s pohovkou, televizí a křeslem na čtení. Je naděje, že hračky zůstanou v přední části prostoru.

Rozdělení prostoru knihovnou Rozdělení prostoru knihovnou
Rozdělení prostoru knihovnou
Obývací část s průhledem Obývací část s průhledem
Obývací část s průhledem

NYNÍ Otevřená knihovna dělí prostor jen symbolicky, stejně tak působí i květináče zavěšené pod stropem. I když je pokoj rozdělený, stále je vzdušný.

DŘÍVE Jak se během provozu mladé čtyřčlenné rodiny ukázalo, ložnice byla pro potřeby rodiny zbytečně velká, a tak suplovala i hrací kout.

OD BOURÁNÍ PO STAVĚNÍ

Po vybourání zděné příčky vznikl velký prostor, kde ale bylo třeba doplnit parkety a celou podlahu znovu zbrousit a nalakovat. U staré pohovky David přestříkal chromovou konstrukci načerno. Štěpánka si přála světlé barvy, proto David s Romanem vymalovali příjemnou teplou zelenou. Dělicí příčku tvoří dva spojené policové regály Kallax z Ikea o rozměrech 185 × 185 cm.

OTEVŘENÝ PROSTOR 

„Při procházení domu mi Štěpánka s Pepou ukazovali i podkroví, které je připravené na dětské pokoje a ložnici. Během rozhovoru jsme došli k tomu, že kluci už přece jen povyrostli a bylo by možné přesunout spaní do patra – dole měla ložnice své opodstatnění v době, kdy byli oba malí, a provozně bylo jednodušší, aby se celý život rodiny odehrával v přízemí. Ve chvíli, kdy jsme se domluvili na přesunu ložnice do patra, otevřely se pro proměnu nové možnosti,“ vzpomíná designér David Eliášek. Po vybourání příčky vznikl velkolepý prostor o délce 950 centimetrů, na němž David znovu uspořádal jednotlivé funkční zóny. David se rozhodl oddělit je jen opticky, pomocí dvou spojených policových regálů, do kterých bude mít rodina přístup z obou stran. Jeho využití je také variabilní v čase a po­ dle zájmů všech členů rodiny.

POHLED OD STOLU Kluci dostali vlastní hrací kout s obrazem. Je mezi knihovnou a dveřmi do zahrady. V úložných boxech budou mít hračky vždycky při ruce a budou se jim i snadno uklízet.

Hrací koutek Hrací koutek
Hrací koutek

PYTEL DROBNOSTÍ Co to David tak mohl všechno v Bauhausu nakupovat? To máte šroubky, hřebíky, kladivo, maltu, štuky, barvy na výmalbu, spreje, kabely, vypínače, zásuvky...

Všechno v jedné tašce Všechno v jedné tašce
Všechno v jedné tašce

POHLED OD STOLKU Nad komodu v obýváku pověsil David obraz od Zuzany Bürger. Působí jako brána do zahrady a připomíná i fresky ve Valdštejnské lodžii.

Obraz nad komodou Obraz nad komodou
Obraz nad komodou

VE VALDŠTEJNSKÉ LODŽII Pro obrazy naší kolegyně, grafičky, ilustrátorky a malířky Zuzany Bürger zajel osobně Roman do Jičína. Hospodářský dvůr s letohrádkem tady stojí od roku 1627 a po rekonstrukci slouží jako multikulturní centrum s bistrem a galerií. valdstejnskalodzie.cz

Valdštejnská lodžie Valdštejnská lodžie
Valdštejnská lodžie

VELKOLEPÁ JÍDELNA

Štěpánka si přála zachovat původní pohovku, protože jí přišlo zbytečné investovat do nové, když bude muset ještě nějaký čas odolávat nájezdům malých dětí. K tomu je opotřebovaný kus nábytku vhodnější a na nějaký ten šrám se už tak nehledí. V přední části pokoje David situoval jídelnu, do které nechal vyrobit velký dubový stůl na míru a ten bude spolehlivě odolávat nájezdům nejen dnešních dětí, ale i několika dalších generací! I když se jednou zase může dispozice prostoru změnit, proměna je už teď nadčasová.

JAK VYBRAT ŽIDLI?

Jak říká odbornice internetového srovnávače cen Eva Dragulová, na světě je židlí milion. A jak se v nich vyznat? S Janou nám sestavily snadný manuál, jak na to: specifikovat, co od židle očekávám, z jakého má být materiálu, jak těžká a v jaké ceně do 1500Kč/ks našly 141 produktů. Nezapomeňte na recenze zákazníků, a až si vyberete, jděte si židli ještě určitě osobně vyzkoušet! Více na heureka.cz

Jak na výběr židlí Jak na výběr židlí
Jak na výběr židlí

POHLED OD STOLU

Kluci mají dětský koutek vymezený krásným indiánským stanem a měkkým kobercem. Zatím si hrají hlavně na zemi, takže ocení i povalovací polštáře.

Hrací koutek Hrací koutek
Hrací koutek
Původní stav - dveře z kuchyně Původní stav - dveře z kuchyně
Původní stav - dveře z kuchyně

DŘÍVE Dveře z kuchyně vedly kolem kamen do průchozí části obýváku, odkud se dá vyjít do zahrady. U zrušených dveří stávala krabice se dřevem.

3 BODY K ÚSPĚCHU

1. Prostor Zrušením příčky a doplněním parketové podlahy vznikl velký světlý prostor.

2. Zóny Rozdělení místnosti na jednotlivé zóny je vyřešené pomocí policového regálu.

3. Barvy K dřevěnému základu přibyly světlé odstíny, černá je tu pouze v akcentech.

POHLED ZE ZAHRADY V přední části obývacího pokoje vznikla prostorná jídelna, která navazuje na kuchyň, a dá se odtud pohodlně přejít do zahrady. Pro velké rodinné sešlosti je to ideální umístění.

Jídelna Jídelna
Jídelna

NYNÍ Do výklenku po zazděných dveřích jsou pomocí chemické kotvy osazené dřevěné police, spodní část slouží jako dřevník.

Shrnutí proměny

Prostor

V rodinném domku měli manželé v přízemí poměrně malý obývací pokoj a naopak zbytečně velkou ložnici. Při uvažování o proměně se společně s designérem rozhodli přestěhovat ložnici do patra a přízemí otevřít a propojit v jeden prostor oddělený pouze opticky. Vznikla velká místnost o délce 950 cm, přes celý štít domu.

Problém

V domě chybělo místo, kde by se mohla pohodlně scházet celá rozvětvená rodina a kde by se mohlo pohodlně usadit až 20 hostů. Zatím se scházeli většinou na zahradě. Majitelka Štěpánka si přála velký a prostorný obývací pokoj, kde by měli rodiče své soukromí a zbylo by dost místa i pro jejich děti.

Řešení

Přesunutím ložnice do patra a zrušením dělicí příčky vznikl velký obývací pokoj. Policová knihovna ho symbolicky rozděluje na dvě zóny – klidovou pro rodiče a hrací pro děti.

MAJITELKA ŠTĚPÁNKA

„Přála jsem si obývací pokoj, ve kterém se budu cítit dobře já se svou rodinou a bude tu příjemně i našim hostům. Když jsem se v pokoji ocitla poprvé po proměně, fascinovalo mě, jak David dokázal vytvořit prostorný, účelně zařízený, pohodlný a přitom i velmi útulný prostor pro nás i pro děti.“

Majitelka Štěpánka Majitelka Štěpánka
Majitelka Štěpánka

DAVID ELIÁŠEK

Interiérový designér, který pracuje zároveň jako DTP retušér a grafik, má vyhraněný cit pro detail. „Baví mě přidat do interiéru kromě běžného zařízení vždy i něco jedinečného. A pro tento prostor se mi skvěle hodily obrazy od kamarádky Zuzany. Také se mi moc nelíbila sedací souprava, která tu měla zůstat, a tak jsem jí přestříkal konstrukci načerno a přidal nový zelený potah.“

Designér David Designér David
Designér David

Nákupní seznam

○ Dělicí příčka 2× regál Kallax, 182 × 182 cm, 4 290 Kč/ks; koše Branäs, ratan, 32 × 34 × 32 cm, 399 Kč/ks; koše Lustigkurre, 32 × 33 × 32 cm, 369 Kč/ks; květináč Klynnon, 149 Kč/ks; věšák na květináč Botanisk, 179 Kč; stínidla závěsné lampy Kappeland, 799 Kč/ks; pléd Humlemott, 599 Kč; povlaky na polštáře, od 99 Kč/ks; nástěnná dekorace Gollstad, 399 Kč/3 ks; svícen Pärl- band, 299 Kč, vše Ikea ○ Křeslo Hundested, zelený manšestr, 2 750 Kč ve slevě; jídelní židle Bistrup olivová/dub, 950 Kč/ks ve slevě, vše Jysk, jysk.cz ○ Jídelní stůl na míru, masiv dub, 25 000 Kč ○ Pětiramenné závěsné svítidlo Sotto Luce Uno, bonami.cz,
2 483 Kč ○ Potřeby a nářadí, dřevěné police, barvy, vše Bauhaus, bauhaus.cz, 15 000 Kč

Nákupní košík

  • ○ nábytek 42 030 Kč
  • ○ osvětlení 5 679 Kč
  • ○ barvy, nářadí a police 15 000 Kč
  • ○ doplňky a textil 9 633 Kč

    Celkem 72 342 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Srovnávač cen, heureka.cz
Nákupy pro rekonstrukci Bauhaus, bauhaus.cz

Celý díl můžete vidět v iVysílání České televize

Rubriky:

Další z rubriky

Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Nejnovější články

DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profíků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako