← Zpět na 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Martin je přítel majitelky, která chatu zdědila po otci, a protože se shodli v potřebném nadhledu, rozhodli se s námi jít do akce, po níž se dům promění v příjemné letní sídlo, které se časem může stát i trvalým domovem.

DŘÍVE Pokoj byl zařízený spoustou různorodého nábytku, a přestože tu byl funkční krb, nikdo ho nevyužíval. K neútulnosti přispívala i tmavá barva nátěru dřevěného obložení, zábradlí
a knihovny.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Nově vytvořené zázemí je jako splněný sen: propojená pracovna s ložnicí a k ní přiléhající šatna poskytují Nadě dokonalé soukromí i pohodlí.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav
Původní stav - změť nábytku Původní stav - změť nábytku
Původní stav - změť nábytku

DŘÍVE Změť nábytku v různém stadiu opotřebení vytvářela v místnosti pod šikmým stropem pocit, že sedíte spíš ve skladišti. Mimochodem, na krb se zcela zapomnělo.

POHLED OD SCHODIŠTĚ Palubky na stropě dostaly měkký vanilkový odstín a sousední stěnyv navozování relaxační nálady pokračují stejným vanilkovým a zároveň kontrastním mentolovým odstínem. Závěsy a polštáře Petr zvolil v oříškově hnědé barvě, která navazuje na světlé dřevo hnízdo- vých stolků. Všimněte si vzoru koberce, který si skvěle rozumí s obrazem – ten jako jediný zůstal na svém místě.

Měkké odstíny na stropě i na stěně Měkké odstíny na stropě i na stěně
Měkké odstíny na stropě i na stěně

NYNÍ Časy, kdy majitelé na chatě přežívali se starým nábytkem, jsou definitivně pryč. Nová pohovka je doplněná nízkými stolky a mobilním sedátkem, světlé barvy vyvolávají prázdninovou náladu.

Proměna retro chaty ve stylový letní byt nás zavedla k řece Sázavě. Učitel Martin se s přítelkyní, která chatu zdědila po svém otci, rozhodl, že ji vrátí zpět do života. S množstvím po léta odkládaného nábytku si nevěděli moc rady, a tak bylo lepší, když do věci promluvil někdo nezaujatý. Designér Petr Šlejmar si s Martinem ihned porozuměl - i proto, že mají oblíbené stejné spisovatele, a tak naše prázdninová proměna neprobíhala v duchu Rozmarného léta, jak by se dalo čekat, ale spíš ve stylu letních amerických sídel, kde svoje romány psal Ernest Hemingway, John Steinbeck nebo Mark Twain. „Bylo jasné, že obývák, nebo spíš společenská místnost v této chatě má velký potenciál, který byl ale zaskladněný spoustou nábytku a ukrytý v tmavých nátěrech typických pro 70. léta. Těžkopádnou retro atmosféru však šlo snadno odstranit pouhým vystěhováním věcí – hned se ukázalo, že když natřeme tmavé palubky pod stropem světlou barvou, pokoj se doslova nadechne,“ vypráví Petr. Do prázdninové krajiny Posázaví si vzal na zkoušku elektrický vůz Kia, kterým za sebou nenechal žádnou emisní stopu, a navíc se to i stylově hodilo – ve zdejších chatkách ještě místy není ani zavedená elektřina, a tak tu elektroauto může posloužit třeba i místo zásuvky na fén zhýčkané výletnice – to už ale odbíháme k hereckým scénkám, které si nejlépe užijete, když si tuto proměnu pustíte na iVysílání. Pro nás je důležité inspirovat vás proměnou interiéru, která začne velkým úklidem, pokračuje stylově vyjasněnou výmalbou a pak se ukáže, že je vlastně skoro hotovo. Když mezi mnoha kusy nábytku najdete takové dvě perly, jako je komoda v andaluském stylu a starobylý ušák, stačí přikoupit jen pár věcí. Nejdůležitější byla samozřejmě pohodlná pohovka, na které se dá i přespávat, přibyl koberec, stolky a sedátko nebo podnožka, podle toho, co se zrovna hodí. Svítidlo u stropu, které je tak trochu jako z Hemingwayových povídek, totiž dokázal Petr s Romanem vyrobit vlastnoručně z vrbových prutů. V rámci proměny se Petr ještě soustředil na balkonové dveře, které by si zasloužily vyměnit. Nyní je možné pořídit kvalitnější, posuvné a bezbariérové, jež nezabírají v interiéru žádné místo. To už je ale výzva, která by si zasloužila samostatnou reportáž!

POHLED OD POHOVKY Funkční krb byl zastavěný nábytkem. Po vyčištění a nátěru terakotovou barvou je opět součástí pokoje a bude se v něm i topit.

Nově opravený a funkční krb Nově opravený a funkční krb
Nově opravený a funkční krb

POHLED Z TERASY Původní knihovna a zábradlí jsou kvalitní, proto dostaly jen nový světlý nátěr a vrátily se na své místo. Vytřídění nepotřebných listin knihovně dost prospělo.

Knihovna a zábradlí zůstaly na svém místě Knihovna a zábradlí zůstaly na svém místě
Knihovna a zábradlí zůstaly na svém místě

Dědova síň slávy Na nové polici našly místo hezké předměty z dědovy sbírky a nyní vynikne i stará španělská komoda.

Komoda s policí Komoda s policí
Komoda s policí

3 BODY K ÚSPĚCHU

1. Úklid Základem proměny bylo vystěhování odložených kusů nábytku v různých stylech.

2. Barvy Výběr byl v duchu podpory světla a ve stylu letních sídel amerického Středozápadu.

3. Nábytek Zachované zůstaly kvalitní a funkční knihovny a přibyla pohodlná pohovka se stolky.

POHLED Z PATRA Zábradlí je natřené stejnou terakotovou barvou, jakou Petr zvolil na závěsy. Vystěhováním zbytečného nábytku vynikla velkorysost místnosti.

Obývací pokoj z vrchu Obývací pokoj z vrchu
Obývací pokoj z vrchu

NYNÍ V nově uspořádaném pokoji se uplatnil starobylý ušák s elegantními područkami, který už kdysi dostal nové čalounění ve světlé barvě, a tak je nebylo třeba měnit. DIY lustr spojuje léto a retro.

DŘÍVE Tmavé barvy na stropních palubkách, zábradlí i starých skříních pokoj zbytečně uzemňovaly, skrumáž odložených sedaček a křesel k posezení nelákala.

Původní stav - obývací pokoj Původní stav - obývací pokoj
Původní stav - obývací pokoj

Co se dělo před kamerou Chlapci vyrobili lustr, vymalovali a osadili nově natřené zábradlí.

DŘÍVE Vstup na terasu byl lemovaný tmavou knihovnou a policí s dědovými trofejemi, tmavě mořené zábradlí a strop vytvářely z prostoru temnou noru.

Původní stav - vstup na terasu Původní stav - vstup na terasu
Původní stav - vstup na terasu

POHLED OD KRBU Hned za zahradou začíná skutečná příroda, proto nebylo třeba balkon zbytečně zařizovat, je tu jen lehký skládací stolek a dvě židličky.

Obývací místnost směrem k terase Obývací místnost směrem k terase
Obývací místnost směrem k terase
Terasa s posezením Terasa s posezením
Terasa s posezením

NYNÍ Původní dřevěná knihovna byla velmi kvalitně vyrobená, takže by byla škoda ji nezachovat. Dostala tedy světlý terakotový nátěr a zmizela jen police s trofejemi nad dveřmi. Otevřené okno láká na terasu.

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

Pavel Kašpar z firmy Vekra nám představil různé varianty francouzských dveří – a to jak posuvné, tak skládací - , které mohou interiér s exteriérem lépe a bezbariérově propojit. Všechny možnosti včetně barev si můžete rovnou nasimulovat na vizualizaci svého interiéru třeba v tabletu. Více na vekra.cz

Shrnutí proměny

Prostor

Obývací pokoj v prázdninové chatě je přístupný po schodech z kuchyně a vedou z něho schody do patra, odkud se do malých ložnic vchází z galerie. Dalo by se říci, že otec majitelky se při stavbě chaty inspiroval raumplanem Adolfa Loose, kdy každá místnost mohla mít jinou výšku podle jejího účelu. Z tohoto pokoje vede vstup na malou terasu a v protějším rohu je umístěný krb, který se léta nepoužíval, ale je funkční.

Problém

Vybavení největší a také nejzajímavější místnosti v chatě tvořila směs různorodého odloženého nábytku. Tmavě namořené dřevěné palubky na stropě a tmavé knihovny přispívaly k tomu, že celý prostor působil temně a neútulně.

Řešení

Po vystěhování veškerého nábytku a vymalování světlými barvami se ukázalo, jak velký potenciál se v tomto prostoru skrýval. V novém uspořádání se uplatnil původní krb, knihovny z masivního dřeva a komoda, nový je jen sedací nábytek, a přesto je změna až nečekaně výrazná.


MAJITEL MARTIN

První dojem byl, že to je snad jiná chata – ten pocit prostornosti je neuvěřitelný. Oblíbil jsem si tu starou komodu v andaluském stylu, která teď zaslouženě vynikne. Lehce na mě dýchla atmosféra románů mého oblíbeného Steinbecka. A nakonec vyměním i ty posuvné dveře na terasu.

Majitel Martin Majitel Martin
Majitel Martin

DESIGNÉR PETR ŠLEJMAR

Interiérový designér a novinář, kterého baví sledovat trendy, si při této proměně vyzkoušel také jízdu elektrickým vozem Kia, který mu při jeho kreativitě posloužil i jako zdroj elektřiny na grilování. Při jeho lehce rebelském přístupu jsme se nedočkali stylu Rozmarného léta, ale spíš amerických letních domů, v jakých psali své romány Ernest Hemingway nebo Mark Twain.

Designér Petr Šlejmar Designér Petr Šlejmar
Designér Petr Šlejmar

Nákupní seznam

○ Koberec Vindum, 200 × 270 cm, 4 990 Kč, pohovka Äppla- ryd, 322 × 162 cm, 32 990 Kč, povlak na polštář Dytåg, bavl- na, 50 × 50 cm, 349 Kč, povlak na polštář Svarthö, bavlna, 50 × 50 cm, 349 Kč, plakát Bild, tisk na papír, 30 × 40 cm, 2 ks, 249 Kč, venkovní nábytek Tärnö, sada stůl + 2 ks židle, 1 597 Kč, váza Gradvis, 169 Kč, vše ikea.cz ○ Stolní hodiny zelené, jysk.cz, 199 Kč ○ Dřevěné stolky Dune, sada 3 ks, dubový masiv, sconto.cz, 4199Kč

Nákupní košík

výmalba 18000 Kč
○ pohovka 32000 Kč
○ nábytek 5796 Kč
○ textil 7384 Kč
doplňky 950 Kč

Celkem 65 120 Kč

Kontakty, který by se vám mohl hodit

Posuvné nebo skládací francouzské dveře na terasu, vekra.cz

Hobbymarket pro všechno na rekonstrukci, bauhaus.cz

Elektroauta s víceúčelovým využitím, kia.cz

Celý díl můžete vidět v iVysílání České televize

Rubriky:

Další z rubriky

Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Nejnovější články

Honzova costantino 1
Číst článek
18. 04. 2024

Aneta Honzová & Natálie Costantinová

..

Nezařazené
DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profí- ků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
kuchyň
Číst článek
13. 03. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako