← Zpět na 6. řada Bydlet jako
Pohled od závěsu
Galerie článku (5)

Bydlet jako AFRODITÉ

Majitelka Saša čekala pět let na koupelnu v přízemí, ale pořád s mužem nemohli najít správné řešení – do místnosti totiž zasahuje kus schodiště, které tu vytváří takovou skoro jeskyni. Ještě že Saša miluje antické báje!


Naše moderátorka Jana se v této proměně objevila i v roli bájné Ariadny. Než jí ale červená nit ukázala cestu z labyrintu překážek v naší proměně, natrefila na boha požitkářství, Dionýsa, který si v jeskyni zatím krátil čekání prostým obžerstvím. Těm, kdo mají rádi pohled do zákulisí, můžeme prozradit, že podobné scény se v divadle i ve filmu vpašovávají do scénářů proto, aby se věčně hladoví herci taky jednou v klidu najedli. A tak se tyto scény často zkouší i několikrát...

DŘÍVE
Malý prostor u vstupu do domu vznikl z toho, co zbylo po stavbě předsíně a schodiště do patra. Do části prostoru také schodiště zasahuje.

NYNÍ
Nová koupelna využívá všechny možnosti – v nejvyšší části je sprchový kout, pod schodiště do jeskyně se vešla zásuvková komoda.

Jak udělat z nedostatku přednost

Asi to taky znáte – ženy, které doma nemají řemeslníka, závidí těm, které ho doma mají. Ale ženy řemeslníků pláčou, protože jejich muži jsou stále v práci a nemají na údržbu domácnosti čas. Saša je příkladem té druhé ženy. A protože na koupelnu v přízemí čekala už pět let, mohlo by brzy dojít k antické tragédii. Raději jsme ji zařadili do natáčecího plánu, připravili harmonogram prací, navrhli styl a s dostatečným předstihem natočili původní stav. Základním argumentem, proč se manžel Jiří zdráhal do koupelny pustit, totiž bylo, že neví, co vykope, až se pustí do podlahy. Když před lety koupený domek rekonstruovali, vyvalil se na něj metrákový žulový balvan.

DŘÍVE
Koupelna tu byla v plánu od nastěhování do domu, ale postupně se z ní stalo skladiště, protože byla v přízemí a blízko ke vchodu.

původní stav původní stav
původní stav

Pohled od sprchy
Zub, který tu vytváří korpus schodiště, byl vlastně motivem, který dal styl celé koupelně. Prostor připomínající jeskyni designéra Petra Šlejmara inspiroval k vytvoření lázní připomínajících staré antické báje.

Pohled pod schodiště Pohled pod schodiště
Pohled pod schodiště

NYNÍ
V nejvyšší části prostoru je sprchový kout se stěnami obloženými kamennou dýhou. V kulatém zrcadle nad umyvadlem se odráží antický dekor a v jeskyni pod schodištěm je ukrytá komoda.

Sapho - zástěna walk in Sapho - zástěna walk in
Sapho - zástěna walk in

VYSNĚNÝ SPRCHOVÝ KOUT Díky tomu, že je koupelna
v přízemí, nebylo třeba pořizovat do sprchového koutu vaničku, ale stačilo jen dobře vyspádovat podlahu k odtokovému kanálku. Zástěnu tvoří pevná skleněná deska, tzv. walk in. Spolu s ní jsme v Sapho pořídili v podstatě celé vybavení koupelny.

3 body k úspěchu

1. Dispozice
Rozmístění funkcí se přizpůsobilo rozdílným výškám stropu.
Tak se využil každý metr plochy.

2. Materiály
Kámen, keramika a přírodní dřevo, to jsou dominantní prvky, které tady udávají styl.

3. Dekor
Masivní barevné pruhy
známe z učebnic historie antického výtvarného umění.

DŘÍVE
Z místnosti vedou jedny dveře přímo na dvůr – v budoucnu se počítá s přístavbou sauny, takže dveře proměnu přežily a dál čekají.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od vstupu
Antický dekor na stěně vedle vstupních dveří se odráží v zrcadle a vytváří tak další zajímavý efekt. Na podlaze je velkoplošná dlažba v dekoru kamene, na stěně kamenná dýha a pod umyvadlem deska z masivního dřeva.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ
Roh vymezený pro sprchový kout je celý obložený kamennou dýhou v pískovém odstínu. Dýha, která se snímá z kamenných bloků, se lepí v pruzích, je bezespárá a odolává vlhkosti.

Pohled od umyvadla Pohled od umyvadla
Pohled od umyvadla

Pohled od jeskyně
Dveře vedoucí do dvora jsou prozatím zakryté lehkým závěsem, aby tu zbytečně nerušily, protože se nepoužívají. Jejich čas přijde, až za nimi bude přistavená sauna.

Pohled od závěsu Pohled od závěsu
Pohled od závěsu

Pohled od závěsu
Největší divočina se před vámi rozprostře, když se díváte od závěsu ukrývajícího dveře do dvora. Hrubá omítka na zubu schodiště schválně připomíná jeskynní strukturu, do pískové barvy je přebarvené i topení. Kromě umyvadla a wc se sem vešla rovněž komoda a pračka se sušičkou zakryté dřevěným pultem.

ZPÁTKY DO MINULOSTI

V antických bájích je svět plný lásky i nenávisti jako dnes – ale málokdy si uvědomujeme, že v paláci krále Mínoa už tekla teplá voda a podlahy se vyhřívaly teplým vzduchem pomocí tzv. hypokaustu – pod vyvýšenou podlahou proudil horký vzduch z blízkého topeniště. Návrat do antiky tedy může znamenat ohlédnutí o několik tisíc let zpátky a spatřit tam to, co vidíme ve vlastním zrcadle. Včetně výrazných barevných pruhů, které našeho designéra Petra Šlejmara baví už od jeho studií výtvarného umění. Zatímco hypokausty se datují někdy kolem 2 000 let př. n. l., tzv. protogeometrický a geometrický styl dekoru byl známý už mezi 12. a 8. stoletím př. n. l.

DŘÍVE
V rohu u dveří byl přívod na pračku a topení určené do budoucí koupelny. Luxfery prosvětlují schodiště do patra.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od sprchy
Aby bílá technika příliš nenarušovala poklidný antický ráz nové koupelny, nechal ji Petr zakrýt dřevěným korpusem, který zároveň slouží jako odkládací pult. Barevné pruhy odvádějí pozornost od komplikovaného stropu.

Pohled od sprchy Pohled od sprchy
Pohled od sprchy

NYNÍ
Žebříkový radiátor zůstal na svém místě, jen ho Petr s Romanem přestříkali na pískovou barvu a opatřili věšákem na ručníky z vyplaveného dřeva. Vedle pračky se vešla i sušička.

ČIŠTĚNÍ PÁROU
Po stavebních pracech je třeba očistit úplně všechno. Pára je šetrná k povrchům, nemusíte se jí bát ani na kamenné dýze nebo na skle, zároveň ničí bakterie a viry. Naše volba byla jasná! Parní čistič SC 2 Deluxe EasyFix Premium má vtipný i praktický design – LED kroužek zobrazuje provozní režim. Karcher.cz, 5 053 Kč.

Čištění pomocí parního čističe Čištění pomocí parního čističe
Čištění pomocí parního čističe
Kärcher parní čistič Kärcher parní čistič
Kärcher parní čistič

CO S TÍM ZUBEM?

Kromě času byl dalším zdánlivě neřešitelným problémem zub schodiště, který v části budoucí koupelny snižoval pochozí výšku a nedal se ničím zakrýt. „Napadlo mě, že schodiště vlastně vytváří v koupelně takovou malou jeskyni – a odtud už to byl jen kousek k inspiraci antikou, takže největší hendikep vlastně nakonec udal proměně její styl,“ říká Petr a vzpomíná, že rozmístit jednotlivé zařizovací prvky nebylo nic těžkého – prostě se musel připůsobit tomu, co mu prostor dovolí. „V nejvyšší části je sprchový kout, který mohl být prostorný, protože vana už by se sem stejně nevešla. Když se Saša zeptala, jestli by nemohl být obložený kamennou dýhou, byl jsem v sedmém nebi – s tímto přírodním materiálem jsme v Bydlet jako… ještě nepracovali a bylo jasné, že bude vypadat skvěle!“ vzpomíná. „Jak jsme se rozjeli ve fantazírování
o skutečné jeskyni, napadla mě dokonce celoplošná povrchová úprava hrubou stěrkou, a to včetně stropu. Bylo by to efektní, ale ukázalo se, že nám to časové možnosti nedovolí, to bychom si museli s proměnou hrát ještě o měsíc déle,“ konstatuje Petr. 

DOBRODRUŽSTVÍ V JESKYNI
Většinu prací zvládl Sašin manžel Jiří, což byla výhoda i nevýhoda. Rodina hodně ušetřila za řemeslníky, ale na druhé straně zase nebylo komu práci reklamovat… Naštěstí k tomu ani nenastal důvod. Syn Marek se může jen smát, těsně před rekonstrukcí si totiž zlomil klíční kost, a tak nemohl pomáhat. Ve finiši přišli pomoci i naši experti – designér Petr vyměřuje umístění budoucích barevných pruhů, produkční Honza osazuje umyvadlo. Na posledním snímku pracuje dcera Vendulka – to není legrace. Musí přece vyzkoušet, jestli topí podlahové topení, až ho táta poprvé zapne. Z jejího výrazu se zdá, že topí!

vybourávání podlahy vybourávání podlahy
vybourávání podlahy
pomocník pomocník
pomocník
pokládka podlahového vytápění pokládka podlahového vytápění
pokládka podlahového vytápění
hydroizolace koupelny hydroizolace koupelny
hydroizolace koupelny
vyměřování barevných pruhů vyměřování barevných pruhů
vyměřování barevných pruhů
úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo
úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo
zednické práce zednické práce
zednické práce
zkouška podlahového vytápění zkouška podlahového vytápění
zkouška podlahového vytápění

TISÍCE SPRCHOVÝCH KOUTŮ!
Pro radu, jak se vyznat v nabídce na trhu, se Jana vydala za odborníkem. Jakub Šesták z internetového nákupního rádce Heuréka nám poradil, že nejlepší je nabídku odfiltrovat – když začnete vybírat podle ceny, výrobce a pak třeba podle typu dveří, dostanete se na nějakých deset favoritů. O těch si přečtete recenze lidí, kteří už je mají, a pak se můžete vydat do showroomu vyhlédnutý kout obhlédnout, jestli je to opravdu on. Podívejte se na Heuréka, heureka.cz.

Přestože se Sašin manžel Jiří s žádným průšvihem při vykopávání podlahy už nesetkal, jen betonování a instalace podlahového vytápění mu zabraly poctivý měsíc času, než vyschl beton a pak i betonová stěrka na topení, aby se mohla pokládat dlažba a konečně začít topit. Dalším zádrhelem byl palubkový obklad stropu, pro který se rozhodli, když bylo jasné, že se stěrka nestíhá. Nepravidelný tvar stropu znamenal neustálé vyměřování a přiřezávání, takže i tady čas běžel rychleji, než by všichni potřebovali. Zatímco běžely stavební práce, Petr hledal na trhu komodu, co se vejde do výklenku v jeskyni pod schodištěm, a nacvičoval si malování antických dekorů jedním tahem. Spokojeně konstatoval, že jakýkoli styl si vymyslíte, pomocí doplňků ho snadno vyladíte – na našem trhu už všechno je.

MAJITELKA SAŠA
Do poslední chvíle nevěřila, že se proměna opravdu stihne, a o to větší radost měla, když klapla poslední klapka a opravdu bylo všechno hotové.

Majitelka Saša Majitelka Saša
Majitelka SašaBAREVNÁ ŠKÁLA

Hra na antickou jeskyni vyžaduje barevnou uměřenost. Pracovali jsme s pískem a barvou býčí krve. Bílá je výmalba, sanita a spotřebiče. Přírodní povrchy najdete na kamenné dýze a na dřevu. Býčí krev na dekoru, jedna z nejstarších barev světa!


PETR ŠLEJMAR

Interiérový designér, který miluje historické stylizace a baví ho dotahovat zvolené období do detailů. Když víno, tak z amfory!
„Největší radost mám z kamenné dýhy, která je pro sprchové kouty vlastně ideálním bezespárým materiálem. Její dekor se v mokru ještě zvýrazní.“

PROSTOR
Místnost vedle vchodových dveří do domu má kromě vstupních dveří z předsíně ještě jedny prosklené, vedoucí do dvora. Tam je v budoucnu naplánovaná přístavba sauny. Kromě dveří prostor prosvětlují ještě luxfery ze schodiště. Protože koupelna tu byla od začátku plánovaná, je sem zavedená voda i odpad. Byla tu nefunkční toaleta a naopak připojená funkční pračka.

PROBLÉM
Do místnosti zasahuje spodní část interiérového schodiště, která snižuje pochozí výšku a vytváří tak temnou a nepraktickou jeskyni.

ŘEŠENÍ
V jeskyni je umístěná komoda, vedle původní pračky se vešla ještě sušička a oba spotřebiče částečně zakrývá dřevěný pult. Protože tu nebyla potřeba vana, vznikl prostorný sprchový kout
a do vyzděné příčky je osazené umyvadlo a zavěšená toaleta. Dveře na dvůr zakrývá závěs.

Nákupní košík

Umyvadlo Punc, 6 290 Kč, sifon umyvadlový King, 750 Kč, zrcadlo Viso, závěsné wc Brilla, 3 915 Kč, wc prkénko Edita,1 1790 Kč, splachovací tlačítko Sigma 50, 4 110 Kč, wc nádržka Geberit Kombi fix, 4 134 Kč, sklo do sprchového koutu walk in, š. 100 cm, 5 790 Kč, š. 60 cm, řezané na míru, 7 092 Kč, uchycení skel walk in, 7 092 Kč/2 ks, dlažba Horton beige, 695 Kč/m2, vše Sapho, sapho.cz; obklad z kamenné dýhy, 122 × 244 cm, kamenypro.cz, 6 990 Kč/ks; skříňka Enhet, 1 450 Kč/ks, osuška Siesjön, 149 Kč, ručník Siesjön, 79 Kč, vše ikea.cz; dávkovač mýdla Nore, 129 Kč, kelímek na kartáček Nore, 99 Kč, wc kartáč Nore, 209 Kč, miska na mýdlo Nore, 89 Kč, odpadkový koš Haverdal 31, 150 Kč, váza Denno, 269 Kč, vše jysk.cz; světlo stropní vestavné, LED panel 185 mm, 18 W, baumax.cz, 699 Kč/ks; stolička, 5 950 Kč, dekorace ryby, od 1 350 Kč/ks dle konkrétního rozměru a provedení, vázy a nádoby, od 940 Kč/ks, vše snel.cz; stínidlo lustru Zvonkohra perleť, d. 110 cm, truhlikov.cz, 629 Kč

Kolik to stálo

Sanita a materiál 92 579 Kč
Dlažba 7 874 Kč
Obklad stěn 32 278 Kč
Doplňky a textil 3 450 Kč
Práce 27 236 Kč
CELKEM 163 417 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Heuréka Nákupní rádce, díky kterému se v nabídce neztratíte. Heureka, heureka.cz
Kärcher Parní čisticí stroj je do koupelny ideální. karcher.cz
Sapho Vše do koupelny najdete v showroomech
v Příbrami a Líbeznicích nebo v e-shopu sapho.cz.

Zaujala vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty