← Zpět na Zahrada
Žijeme svůj sen

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Dřevostavba v zahradě působí jako víkendová chata, ale pro čerstvé důchodce Mášovy je to skutečný domov na celý rok. Větší dům nepotřebují, čtyřicet let žili v paneláku a teď se jim
uprostřed zahrady obklopené rodinnými loukami a pastvinami zdá, že žijí svůj sen.
Většinu času tráví venku – kolem jejich domu i vedlejšího hospodářství dcery s manželem je stále co dělat. Představa, že by na malebné samotě v Jamkách u Leletic mohli bydlet všichni spolu, se jim líbila od chvíle, kdy tu mladí koupili chalupu k trvalému bydlení. Jenže pak Zdeněk zbystřil: „Děti myslely, že s nimi budeme bydlet v patře, ale to nikdy, ony by nám pak poroučely, co máme dělat! My jim chceme být nablízku, ale na dostřel,“ shodli se a počkali, až se podaří odkoupit vedlejší zahradu, na které pak rychle vyrostla nenápadná dřevostavba přesně na míru jejich potřebám.

OSTRŮVEK JEHLIČNANŮ Od tohoto ostrůvku, který založil předchozí majitel, všechno začalo. U jeho paty určili Mášovi místo pro svůj nový dům.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

PŘÍBĚH ZAHRADY

Místo pro domek našli u paty ostrůvku z jehličnanů, který se jim líbil, ale brzy se rozhodli dřevinám trochu pomoci. Uprostřed totiž trůnila velká túje, která ostatní utiskovala, proto ji traktorem vytáhli ven. Dominantou se tak stala borovice, která se nadechla a teď jí to moc sluší. Předchozí majitel ještě před prodejem zlikvidoval přerostlý živý plot ze smrků po celém obvodu zahrady, ale za ním zůstaly vytáhlé ovocné stromky, kterým se nechtělo plodit. „Byl tu docela úhor, tak jsem postupně začala ty pařízky po živém plotu zavážet hromádkami země a do každé vždycky něco píchla – byliny, nějakou kytku. Doprostřed zahrady před vchod jsem rozložila všechny knížky z bývalé knihovny, které jsem už nestihla rozdat, na ně devadesát
koleček zeminy a vytvořila kruhový základ pro květnatou louku. Žádný bodlák ani jiný plevel skrz to neprorazil a už druhým rokem je louka opravdu nádherná,“ pochvaluje si Vlasta. Radost
jí dělají i staré ovocné stromy – seřízla jim korunu a znovu rozpěstovala na spodních větvích. „Původně to byly nízkokmeny, ale jak byly mezi smrky, vytáhly se a měly na sobě mech a plísně. Jablůňka i švestka teď zase krásně plodí a po dvou letech jsem měla konečně obsypané i rybízy a angrešt,“ popisuje Vlasta. „Dceři přerůstají byliny až nad hlavu – někdy přijde za mnou a říká, mami, tak mi to ostříhej… Já mezi rostlinami potřebuju vítr, udržuju tady 
takovou vzdušnou zahradu. Nepřijde mi líto, když stromy nebo keře stříhám. Mluvím s nimi a pak jim děkuju: jsi krásná, to se mi povedlo… Ony to taky potřebují.“

KURNÍK V rohu zahrady mají svoje království slepice. Jejich modré domky působí spíš jako malá chatová kolonice než hospodářské zařízení.

Kurník Kurník
Kurník

SLEPIČKY  Domácí vajíčka patří k životu na venkově, i když nejsou zadarmo. Za každodenní péči a lásku se ale slepice rády odmění.

Slepičky Slepičky
Slepičky

VLASTA MÁŠOVÁ Jako vyhlášená švadlena vedla dvacet let vlastní svatební salon, pak po rekvalifikaci pracovala jako ošetřovatelka v domě seniorů v Příbrami. Odtud odešla do důchodu a do Jamek.

Žijeme sůvj sen Žijeme sůvj sen
Žijeme sůvj sen

CO SE OSVĚDČILO "MOUDŘÍ ZAHRADNÍCI ŘÍKAJÍ, ŽE ČLOVĚK MÁ VE SVÉ ZAHRADĚ ŽÍT. JE TO PŘESNĚ TAK."

Postupujte pozvolna „Na zahradu není třeba spěchat, když v ní žijete, zjišťujete, co funguje a co ne. V zahradnictví vidím nějakou kytku, myslím si, že jí to u mě bude slušet, někam ji dám a pak ji pozoruju. Některá roste hned a jiná sedí, jako by mi říkala: Tady já nebudu, sednu si a počkám, až mi najdeš lepší místo. U skleníku jsem si vyhlédla místo pro letničky, daří se tu mečíkům, ale chci záhon ještě obložit kameny, aby se v něm víc držela voda,“ říká Vlasta.

Skleník Skleník
Skleník
Kolečka Kolečka
Kolečka

NEJŽIVĚJŠÍ MÍSTO

Slepice měli od začátku mladí, hned po nastěhování pro ně nadšeně vyrobili domečky, které nejdřív stály u stodoly. Pak se přistěhovala natrvalo Vlasta se Zdeňkem a bylo jasno: Když už je tu babička, tak je převezeme! „Nejdřív jsme vyfasovali slepice a pak Petr přivezl na kolečku celou psí boudu… A ještě to podávají tak, že jsme jim zvířata sebrali,“ směje se Vlasta. Svého psa i slepičky samozřejmě milují a u kurníků se chystají ještě zvednout navážku, aby se na dvorku nedržela voda. Pro sebe mají se Zdeňkem taky plán: vybudují vyhlídkovou plošinu, aby viděli přes plot na obzor, kde se rýsují šedé siluety Šumavy. „To bude nejhezčí místo pro letní snídaně,“ těší se oba.

STODOLA Pohled přes zahradu ke stodole, která ohraničuje hospodářství mladé rodiny. Plot je tu jen kvůli slepicím, děti žádné překážky neomezují. Svobodně se pohybují celou krajinou.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

JAHODOVÉ ZÁHONY „Babičko, ty jsi nám chtěla dělat jahodové nanuky? Ale žádné jahody ti už nezbyly,“ smějí se Vlastě vnoučci, když to k ní vezmou kolem záhonu a všechno očešou. Zvýšené záhony v podobě pyramidy jsou praktické nejen na údržbu a pletí, ale dobře drží vlhkost a hlavně se velmi dobře sklízejí.

Jahody Jahody
Jahody

POZDRAV OD SLEPIČEK Domek s postranní snůškou je báječný nápad. Slepice mají vytvořené prostředí, které jim pro kladení vajec vyhovuje, a vám stačí jen zvednout víko a nadílku pohodlně vybrat. Bohužel, než jsme připravili fotoaparát, všechny slepice ze svých boxu utekly.

Vajíčka Vajíčka
Vajíčka

KRMÍTKO U KVĚTNATÉ LOUKY Tahle zahrada je rájem pro motýly, včely, brouky i ptáky, každý tady najde dostatek potravy na celý život.

Krmítko Krmítko
Krmítko

ARONIE Zahrada je k jídlu i pro lidi. Z aronie vyrábí Vlasta domácí sirup.

Aronie Aronie
Aronie

ŠVESTKY Takhle plodí švestka, která se ve stínu smrku vytáhla do zbytečné výšky. Vlasta ji zmladila a snížila zdánlivě nelítostným řezem. Ze země teď dosáhnete skoro na celou korunu.

Švestky Švestky
Švestky

HRUŠKY Do její koruny se nedalo dosáhnout ani z vysokého žebříku, ale po seříznutí a vypěstování nízkých postranních větví začala bohatě plodit a dá se sklízet i ze země.

Hrušky Hrušky
Hrušky

KADIBUDKA Důležitá věc! Modrými štaflemi si Vlasta zapře ráno dveře a dívá se do své krásné zahrady probouzející se do vycházejícího slunce.

Kadibudka Kadibudka
Kadibudka

RŮŽE A LEVANDULE Cestu mezi jednotlivými zahradami lemují růžové keře doprovázené levandulí, ale také komule Davidovy a další kvetoucí trvalky a letničky.

Růže Růže
Růže
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku
Číst článek
03. 10. 2023

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada
Naložte se do léta
Číst článek
09. 08. 2020

Naložte se do léta

Okurková sezóna? My říkáme ano! Na pár týdnů přesuňte pozornost od pracovních projektů k domácím. Vrátí se vám to.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY