← Zpět na Poradna
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Pořídit komfortní bydlení ve vlastním domě není tak úplně snadné. Chce to pečlivě plánovat, obrnit se trpělivostí a dobře spočítat finanční zdroje.

 S financováním vám může znatelně pomoci stát. Z programu Nová zelená úsporám nabízí stavitelům a vlastníkům nemovitostí nemalou finanční injekci. Stačí jen myslet trochu ekologicky.
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci! Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

ZÁKLAD JE ÚSPORA ENERGIÍ

Za vším hledej úsporu. V tomto případě je to snaha co nejvíce snížit energetickou náročnost budov a posílit využívání obnovitelných zdrojů energie na úkor těch primárních, které znečišťují naše ovzduší.

ZATEPLETE A KOMBINUJTE

Pokud plánujete rekonstrukci, můžete si říci o příspěvek na částečné či komplexní zateplení. Do něho lze zahrnout zateplení obvodových stěn, střech, stropů nebo podlah, ale i výměnu oken a dveří či pořízení venkovních rolet a žaluzií. Zateplení se vám vyplatí zkombinovat s dalšími energeticky úspornými technologiemi, z nichž program podporuje například takzvané zelené neboli vegetační střechy, solární systémy nebo domácí fotovoltaické elektrárny. Sáhnout můžete i po systému využívajícím teplo z odpadní vody, rekuperaci nebo po novém ekologickém zdroji vytápění.

VÍC USPOŘÍTE, VÍC ZÍSKÁTE

U zateplení se dotace pohybuje od 500 do 3 800 Kč na m2 renovované konstrukce. Její konečná výše závisí na tom, kolik energie stavbou uspoříte a jaké energetické parametry bude budova po úpravách mít. Vyšplhat se může až na 550 tisíc korun. „Konkrétně u zateplení se průměrná výše příspěvku pohybuje kolem čtvrt milionu korun,“ uvádí pro lepší představu ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Současně doporučuje program Nová zelená úsporám propojit s dalšími dotačními programy a získat „odměnu“ v podobě dotačního bonusu. Například když vyměníte starý kotel za nový z kotlíkových dotací a k tomu zateplíte nebo pořídíte solární systém s podporou z Nové zelené úsporám, dostanete dalších až 20 000 korun.

AKTIVNÍ STAVÍ PASIVNĚ

Program podpoří i ty, kteří o domě teprve přemýšlejí. „Na stavbu nízkoenergetického domu s rekuperací přispíváme fixní částkou 150 tisíc korun, na dům postavený v pasivním standardu 300 tisíc, a když stavbu doplníte o některý z obnovitelných zdrojů energie, například o fotovoltaiku, vylepšíte rodinný rozpočet o 450 tisíc korun,“ upřesňuje Petr Valdman.

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci! Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Naším cílem je poskytnout lidem peníze na ekologičtější bydlení. Díky investici, s níž Nová zelená úsporám finančně pomůže, spotřebují domy méně energie a majitelé ušetří. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR

Ke změnám přistupujeme evolučně, nikoliv revolučně

O novinkách v Nové zelené úsporám jsme si povídali s Petrem Valdmanem ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Jaké novinky jste si pro žadatele o dotaci připravili?

Nově podpoříme i ty stavitele, kteří se chtějí do zateplení svého staršího domu pustit sami. Přispějeme jim na nákup materiálu, na kvalitní projektovou dokumentaci a zajištění odborného dozoru. Některé úpravy si samozřejmě můžou nechat udělat firmou, pak se jim do dotace započítají i fakturované práce. Se zateplením lze žádat o dotaci na venkovní stínící techniku, naopak i bez zateplení přispějeme na výměnu starých kamen za nový ekologický zdroj vytápění. Novinkou je i příspěvek na pořízení fotovoltaického systému v kombinaci s tepelným čerpadlem, zde je dotace až 150 tisíc korun.

Co byste poradil zájemcům o dotaci z Nové zelené úsporám?

Pokud o dotaci uvažujete, s žádostí neotálejte. Program sice poběží do roku 2021, ale i když peněz je zatím dostatek, nevyplatí se nechat přípravu žádosti na poslední chvíli. Podle zkušenosti je časová rezerva důležitá. O dotaci můžete požádat před, v průběhu i po provedení úsporných opatření. Ale například uplatnit dotační bonus je možné maximálně do dvou let od získání dotace na nový kotel. Více na www.novazelenausporam.cz

DOTAČNÍ KALKULAČKA SPOČÍTEJTE SI SVOJI DOTACI!

Víte, že orientační výši příspěvku si můžete spočítat sami? Na on-line kalkulačce! On-line kalkulačku najdete na webu programu Nová zelená úsporám. V aplikaci si stačí vybrat budovu tvarově podobnou té vaší a doplnit rozměry a údaje o stavu domu před úpravami. Po vyhodnocení dostanete informaci o oblasti podpory, možné výši dotace i o tom, zda se vám investice do úsporných opatření vyplatí. kalkulačka.

ŠEST KROKŮ K ZÍSKÁNÍ DOTACE

1. Informujte se, zda na dotaci dosáhnete.

2. Nechte si vypracovat projekt a energetické hodnocení domu.

3. Podejte žádost o dotaci s potřebnými dokumenty.

4. Vyčkejte na vyrozumění, zda je dotace schválena.

5. Pusťte se do realizace dotovaných opatření.

6. Doložte úřadu dokončení prací a vyčkejte na výplatu dotace.

FAKTA O PROGRAMU NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM

• Dotační program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR odstartoval v dubnu 2014.

• Za 4 roky z něj byly rozděleny více než 4 miliardy korun mezi 22 tisíc žadatelů.

• Podporuje úsporné rekonstrukce a stavby rodinných a bytových domů.

• Je financován z výnosů prodeje tzv. emisních povolenek.

• Podat žádost o dotaci je možné před zahájením, v průběhu i po dokončení prací, a to až do konce roku 2021.

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci! Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Rubriky:

Další z rubriky

DSC2107 kopie
Číst článek
23. 01. 2024

Poháry plné lásky

Zabořte lžičky do sladkých krémů, zažehněte oheň citů. Nyní se poháry plní těmi nejsladšími dobrotami a my jsme je naservírovali do porcelánových kalichů a talířků Matěje Polácha.

Poradna Řemeslo
Saunování
Číst článek
18. 01. 2024

Péče při saunování

O samotném saunování víme mnohé, ale víte co si vzít sebou? A víte, jaká saunová kosmetika by ve vaší kosmetické taštičce neměla chybět?

Poradna
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Zahrada v lahvi
Číst článek
05. 11. 2023

DIY Zahrada v lahvi

Jestli se vám už teď stýská po práci na zahradě, máte díky aeráriu možnost pustit se do toho kdykoli. Navíc získáte opravdu krásný doplněk do bytu.

Poradna
Finance
Číst článek
13. 10. 2023

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Poradna
Shutterstock 1867917709 kopie
Číst článek
03. 09. 2023

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

Poradna
My dva a hlína
Číst článek
17. 01. 2023

My dva a hlína

Robert a Veronika Vanya vyrábějí v Brtnici keramiku litou do forem, poznáte ji podle barev i vyřezávaných detailů. Potřebujete nové úchytky nebo vypínače? Keramika Vanya má co nabídnout.

Poradna Řemeslo
Jak vybrat vysavač pro malý byt?
Číst článek
29. 11. 2021

Jak vybrat vysavač pro malý byt?

Vybrat si vysavač, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům není snadné - tedy pokud ho nevybíráte hlavně podle barvy...

Poradna
Jste pojištění na správnou hodnotu?
Číst článek
13. 07. 2020

Jste pojištění na správnou hodnotu?

Pojistná smlouva se uzavírá na rok a zhruba dva měsíce před uplynutím lhůty přichází výzva na její prodloužení a zaplacení pojistného.

Poradna

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Skanska

Nejnovější články

DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profíků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako