← Zpět na Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Statek v Hobšovicích fungoval pár let jako obchod Anglické sezóny. Osud tomu zřejmě chtěl, aby se prodejna vrátila do Prahy a tady vzniklo místo pro setkávání lidí, kteří mají rádi jógu, tanec nebo umění.  

Interiérová designérka Leeda Abrtová šla propojování pozitivních energií naproti, proto dotvořila kromě budovy statku i zahradu. Když se posadíte před domem pod platany nebo nahoře u skleníku na lavičky, máte všechno jako na dlani. Původně tu byly jen vzrostlé stromy a vysoká tráva, teď je na zahradu radost pohledět.

Jezírko s molem Jezírko s molem
Jezírko s molem

KOUPÁNÍ Přední molo slouží jako skokanský můstek. Je pod ním hloubka 2,5 metru. O čistotu vody se starají vodní rostliny a skimmery, které sbírají nečistoty z hladiny.

Lem jezírka Lem jezírka
Lem jezírka

LEM RYBNÍČKU Leeda navrhla okolo vody skalky s mírně sklopenými vrchními plochami a pohodlné schody. Sklípek vzaduse bude bourat, protože už dosloužil, před domem přibudou ještě další stromy a mezi nimi sezení.

Skalka Skalka
Skalka

SKALKA Jednou celá zaroste skalničkami vybranými tak, aby se střídaly v kvetení.

OSTYCH I ODVAHA
„Říkala jsem si, že se zahrady bojím, že nevím, co s ní mám dělat dál…,“ vede nás Leeda k rybníčku, který sem vnáší nové odlesky, pohyb i zvuky. „Napsala jsem proto Hance Goldové, která intuitivně navrhuje zahrady, že bych potřebovala poradit s tou svou, permakulturní, a poslala jí fotky. Odpověděla mi, že to mám krásně propojené a že určitě dojdu k tomu, jak ji dodělat, jenom to musím nechat chvíli v sobě dozrát. Do toho přišel covid a já si říkala, jestli zase dělám něco špatně, i když dávám zahradě s naprostým nadšením úplně všechno.“ A tak se střídala Leedina období tvrdých zkoušek s těmi v klidu, kdy se třeba dělal rybníček a ona zakládala záhony. Protože se tady bouraly i zbytky starých staveb, třeba zeď, která by se nakláněla do rybníku, zbyla na zahradě spousta hezkých kamenů. Z těch vznikla skalka okolo vodní hladiny a zídky nahoře v zahradě, které částečně brání dešťové vodě, aby okamžitě stekla dolů. „I když to tak nevypadá, zasadili jsme spoustu stromů, protože staré jabloně bude třeba časem pokácet, i proto je tady nová jablůňka i hrušeň. Je třeba, aby se tu zeleň obnovovala,“ říká Leeda. „Před dům jsem zasadila platany. Rozhodla jsem se pro ně ve vlně veder, když bylo i v domě k nevydržení, teď ho už trochu stíní a lidé pod nimi rádi sedí.“ Vzpomíná na dobu, kdy byla na místě dnešního koupacího rybníčku jen velká „louže“. Jediným problémem bývá, že se občas množí řasy. Leeda si myslela, že po milionu pulců přijde i pohroma žab, ale žabičky, které dorostly jen z některých, odskákaly zpátky do velkého rybníka kousek odsud. Přišly se sem naštěstí jen narodit. Příroda si podle Leedy většinou sama poradí.

Sezení pod platany Sezení pod platany
Sezení pod platany

PLATANYJsou tu teprve třetím rokem, Když se sázely, byly poloviční. Koruny budou mít průměr 2,5 m. Vzadu před starou stodolou mělo být pódium na divadlo a muziku. Zatím je prostor s trakařem hezky osázený.

Pohled na statek Pohled na statek
Pohled na statek

ZEĎ Někdy je méně více. Rozpadlá zeď je ubouraná, takže se prostor spodní zahrady s rybníčkem a té vrchní užitkové propojil. Na zídku by Leeda jednou ráda postavila pár soch.

PERMAKULTURA

Leeda absolvovala permakulturní kurz a nastudovala potřebnou literaturu, aby věděla, jak založit zahradu na přírodních principech, aby nebyla na úkor ostatních lidí, životního prostředí, rostlin a zvířat. „Samozřejmě ještě bude trvat dva tři roky, než ji dotvořím. Už teď vím, že chci, aby v ní bylo plno zákoutí,“ plánuje a vysvětluje, proč má ráda permakulturu: „Je fajn, že všechno, co je na povrchu, shrábnete nebo do něj zaoráte podle toho, v jakém je rostlina stadiu, a pak znova… Tím, že děláte záhony na trávě, odpadá rytí. Je to vlastně princip líných zahradníků a funguje. Některé bakterie jsou zvyklé žít dole a některé nahoře, takže kdybyste rýpli do země a hlínu obrátili, tak vymře, vyprahne, bakterie nejsou schopné se vzpamatovat, to učí permakultura. Takže žádné rytí, nanejvýš kypříte. 

Meliorační zídka Meliorační zídka
Meliorační zídka
Sláma pod stromy Sláma pod stromy
Sláma pod stromy

ZÍDKY A SLÁMA Na melioračních zídkách jsou tašky a lavice. Půda okolo stromů díky slámě nevysychá. Příjemnou náladu tu dělají hezké keramické nádoby.

Skleník Skleník
Skleník

SKLENÍK Leeda ho vlastnoručně zasklila a pod strop zavěsila stínění. Je už po úrodě, ale letos se konečně urodila rajčata i papriky. Díky cestičce uprostřed jde oba záhony  dobře opečovávat.

Záhon zakládám tak, že položím na zem kartony, na ně přijde hlína spojená s kompostem, uděláte do ní jamku a sázíte.“ Výpěstky tady končí v kuchyni, pěstují cukety, patisony, dýně, rajčata, úrody je hodně, takže se i zavařuje. O kuchyň, zahradu a slepice, které si Leeda pořídila za covidu a učila je chodit do kurníku, má postaráno díky Jiřině a Matějovi, kteří bydlí kousek odtud. To by už při své práci nestihla. Teď tady chce třeba nechat vybudovat čističku odpadních vod. Statek má totiž malou jímku, takže když je tu na kurzu třicet lidí, potřebuje pak hned vyvézt. „Musíme ještě udělat zkoušku s hydrogeologem, jestli bude zásah v pohodě,“ vysvětluje. „Naštěstí to tady máme připravené, protože jsem blázen do rozvodů a radši táhnu čtyři hadice navíc než jednu, abych měla všechno hezky propojené,“ směje se.

Vyvýšené záhony a skleník Vyvýšené záhony a skleník
Vyvýšené záhony a skleník

ZÁHONY Obehnané jsou starými trámy, které bylo třeba nařezat. Altán bez skla je z nabídky Anglické sezóny.

Vítací věnec z obilí a makovic Vítací věnec z obilí a makovic
Vítací věnec z obilí a makovic

MAKOVICE Zdobí hlavní dveře. Makovice jsou symbolem hojnosti, moudrosti a rozvahy. Jsou to naše snad nejkrásnější suché plody.

Na břehu jezírka Na břehu jezírka
Na břehu jezírka

NA BŘEHU Na konci léta rozzáří břeh růžovofialovými květy u nás hojná kyprej vrbice. Velké fialové svíce lákají včelya motýly. Leeda to tady právem miluje.

Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích
Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích

SPOKOJENOST

„To víte, že mi dělá zahrada velkou radost, pro mě je to tvorba života. Vlastně teď ani nechápu, proč si lidi nechávají navrhovat zahradu od někoho jiného,“ zamýšlí se Leeda. „Je to můj otisk, protože si to celé sama vymyslím, zrealizuji, stojí mě to lopotu i chyby, které zaručeně vždycky přijdou. Když se něco nepovede, tak to prostě trochu předělám,“ přiznává. Těší se, až se třeba větve keřů u rybníčku ohnou a budou padat přes zídku, chce pak postavit mezi ně sochy nebo nějaké artefakty. I když už zahrada vypadá k světu, stále v ní ještě mnohé plánuje. Účastníci  kurzů si užijí brzy i venkovní saunu.

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT 
Více info: statekanglickasezona.cz, anglickasezona.cz

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku
Číst článek
03. 10. 2023

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada
Naložte se do léta
Číst článek
09. 08. 2020

Naložte se do léta

Okurková sezóna? My říkáme ano! Na pár týdnů přesuňte pozornost od pracovních projektů k domácím. Vrátí se vám to.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY