← Zpět na Proměny
Domácí wellness

Zasloužený odpočinek

Kamila si přála zděnou garáž na traktor, aby si v důchodu ulehčila sekání trávy. Dopadlo to jinak.

Během covidu se ukázalo, že stoletá stodola spíš spadne, než aby se v ní dalo něco postavit, a tak místo ní vzniklo kouzelné domácí wellness s výhledem na západ slunce.

DŘÍVE Přítmí, nerovná podlaha, různé schůdky, příčky a malá dvířka tvořily ve stodole jeden velký zmatek a komplikovaly její smysluplné využití. Stáří sto let a vlhký terén způsobily její chátrání a hrozilo, že brzy spadne.

Půdorys - dříve Půdorys - dříve
Půdorys - dříve

NYNÍ Nový prostor je světlý, dostatečně velký, suchý a lze ho vytopit. Ideální místo pro domácí lázně. Koupelna a šatna jsou skryté za dveřmi, z vířivky se tak lze kochat pohledem do zeleně,
na západ slunce, do páry a na mechový obraz.

Půdorys - nyní Půdorys - nyní
Půdorys - nyní

Pohled od dveří 
Do spa se jde chodbou s uloženým dřevem, mezi dvěma dveřmi je proto malá šatna. Vířivka stojí uprostřed, aby z ní děti při koupání necákaly na stěnu. Francouzská okna prostor propojila se zahradou a vnesla do interiéru kousek přírody.

Domácí wellness s vířivkou Domácí wellness s vířivkou
Domácí wellness s vířivkou

NYNÍ Místo trámů a příček jsou pevné obvodové zdi a prostor se otevřel. Vynikla tak jeho velikost. Pohodlně se sem vejde vířivka pro pět osob i lehátka, koupelna se sprchou, parní kabina a šatna.

Dříve - původní stodola Dříve - původní stodola
Dříve - původní stodola

DŘÍVE Dřevěná stodola sloužila sto let jako chlívek pro prasata a kozu, seník, dřevník, dílna, úložiště nářadí a odkladiště všeho možného.

Chalupu v přírodě si Kamila přála od chvíle, kdy přestala s dětmi jezdit na výlety. Její rodiče měli zahradu v chatové oblasti, kde pěstovali všechno možné a vyžadovali neustálou pomoc. Tomu se Kamila chtěla vyhnout, a když jí známí ukazovali fotku chalupy obklopené starými stromy a křovím, okamžitě ji nadchla. Ukázalo se ale, že pozemek i dům jsou vlhké a bylo třeba jej podříznout a vlastně celý přestavět. Souběžně se Kamila s manželem pustili do úpravy pozemku a postupně ho osázeli ovocnými a okrasnými keři.
K víkendovému sekání trávy a řezání dřeva přibylo na podzim i zpracování jablek z původního sadu. Kamila přemýšlela, jak si zjednodušit práci, a traktor na sekání trávy se jevil ideálně. Ale jak ho ochránit před kunou a zloději?

Froté a kožešina Froté a kožešina
Froté a kožešina

PŘÍJEMNÉ LENOŠENÍ
Kdo se nechce koupat, může si číst nebo snít na lehátku zachumlaný do hřejivých plédů.
Ovčí rouno báječně hřeje a vábí ke spánku.

3 BODY K ÚSPĚCHU

1 Nápad Každý z rodiny a častých návštěvníků chalupy vyjádřil svou představu o využití stodoly.

2 Plán Architektka zapracovala nápady do logického celku
a vymyslela jeho praktické uspořádání.

3 Realizace Ideální je vybrat nejprve vířivku a s jejími rozměry počítat při dokončení stavby.

SPOLEČNÉ DÍLO

Z malé zděné garáže se postupně stala kompletní přestavba stoleté stodoly, která stále víc hrozila zřícením. „Děti a přátelé přicházeli s nápady, jak stodolu využít, až jsme nakonec vyslyšeli všechny,“ usmívá se Kamila. Sama si přála vířivku, ale bála se, že venku nastydne. Nápad umístit ji dovnitř byl nakonec stěžejním hybatelem změny. Na stejném půdorysu stodoly a o stejné výšce tak vznikl zděný dům, do kterého se vešla garáž, dílna, chodba na odkládání dřeva a spa. V patře jsou pokoje a terasa s výhledem do kraje. Podobu navrhla architektka Iva Knappová, která už přestavovala původní chalupu. Novostavbu na ni šikovně napojila, aby dům působil kompaktně. S tím už při přestavbě chalupy manželé počítali, a tak bylo připojení veškerých rozvodů snazší. K vytápění slouží tepelné čerpadlo a voda pochází z vlastní studně, provoz je tak ekologický.

Parní kabina Parní kabina
Parní kabina

Parní kabina
Teplá pára uvolňuje svaly a při použití éterických olejů i čistí dýchací cesty. Oblý strop zabraňuje tvorbě plísní. Prostor prosvětluje obklad z dlažby Alba v odstínu slonové kosti a hnědošedá mozaika Alba od značky Rako.

Koupelna Koupelna
Koupelna

Koupelna
Před vstupem do vířivky je třeba se osprchovat. Elegantní dlaždice Alba se majitelům tak líbily, že jimi nechali obložit i stěny. Těžké dlaždice ze stěny sjížděly, ale pomohlo je při obkládání podbít latí a lepit pozvolna. Na výsledek se vyplatilo počkat!

Sprchový kout Sprchový kout
Sprchový kout

Sprchový kout
Majitelé kladou velký důraz na detaily. Mozaika na podlaze tvoří zajímavý prvek, pokračování na zdi sprchový kout opticky zvětšuje. Mozaika je ze stejné řady jako dlažba Alba, ze stěny proto nevystupuje, což usnadňuje údržbu.

DOMÁCÍ LÁZNĚ

Ač byla středobodem vířivka, Kamila ji začala vybírat až na konec, čímž zjistila, že většina modelů neprojde francouzskými dveřmi. Vysněný kousek objevila ve Spa Studiu. Do vířivky Glacia 2022 se vejde pět lidí – dva mohou ležet a tři sedět a masíruje je 38 vodních a vzduchových trysek. Překrásné skeletové provedení Bílá perla rozjasňuje prostor a působí velmi luxusně. I přes objem 1375 l vody je vířivka překvapivě skladná, tudíž dveřmi o šířce 150 cm a výšce 223 cm bez problémů prošla. Odpočinek zvyšuje i parní kabina a venkovní terasa, kde se lze opalovat.

Odkládací stolek u vířivky Odkládací stolek u vířivky
Odkládací stolek u vířivky

NYNÍ Ze stodoly zbyla hromada dřeva na topení a na jejím místě si už zase hrají děti. Nejraději řádí ve vířivce nebo na sebe jukají v páře. I kamarádi jezdí na chalupu častěji.

Dříve - původní stodola Dříve - původní stodola
Dříve - původní stodola

DŘÍVE Stodola zaujímala skoro stejnou plochu jako těsně přiléhající chalupa. Děti do ní měly zakázaný vstup, aby na ně nespadla prkna a nářadí.

PRAKTICKÁ ELEGANCE

Do spa místnosti proudí denní světlo pouze francouzskými dveřmi, proto bylo nutné velký prostor prosvětlit. Dalším požadavkem při výběru obkladů byla praktická údržba a elegantní vzhled. To vše splňuje série Alba od Rako. Decentní dekor přírodního travertinu vyniká zejména v ploše. V provedení slonová kost působí luxusně a zároveň přirozeně a jemně. Velkoformátové dlaždice 60 × 60 cm na podlaze doplňuje na stěně formát 30 × 60 cm stejného designu. Elegantní linie podtrhuje hnědošedá mozaika Alba ve sprchovém koutu a po obvodu koupelny. V parní kabině tvoří 5cm kostičky mozaiky ze stejné série, avšak béžové barvy, podlahu. Obě části jsou tak přirozeně, ale ne fádně propojeny. „Po práci na zahradě se tu zregenerujeme a konečně na chalupě odpočíváme,“ uzavírá Kamila.

Nákupní seznam

Vířivá vana Glacia 2022, provedení Bílá perla, 216 × 216 × 92 cm, 1 375 l, 180 000 Kč, Spa Studio; dlaždice Alba, 60 × 60 cm, slonová kost, 985 Kč/m2, dlaždice Alba, 30 × 60 cm, slonová kost, 844 Kč/m2, mozaika Alba, 5 × 5 cm, hnědošedá, 546 Kč/set (30 × 30 cm), vše Rako; sprchová zástěna Well Reba 95 Clear, 6 189 Kč, mall.cz; sprchová souprava termostatická armatura Grohe, 6 700 Kč Kč, Habakuk; zrcadlo, kruhové, 699 Kč, Möbler; odvlhčovač AMCOR D950 E, 53 200 Kč odvlhcovace.info; saunová osuška Anika azurová, 465 Kč, ručníky Royal Blue a Royal Pink, dle rozměru 345 Kč a 585 Kč, koupelnová předložka Adria pastelově modrá a pudrová, 385 Kč/ks, deka modrá Dare, 1 090 Kč, růžová Watson Pink, 1 090 Kč, vše matejovsky- -povleceni.cz; ozdoby na stromeček Mrazivá něžnost, Glassor, celá kolekce 4 999 Kč nebo od 119 Kč/ks, svícny porcelánové domečky Rudy a Gaspar, 499 Kč/ks, lucerna s hvězdnou oblohou střední, 799 Kč, kelímky růžové, keramika, sada 2 ks, 459 Kč, váza zkumavka se zlatým stojánkem vel. XL, 229 Kč, dekorace plstěná větev červená cesmína, 389 Kč, svícen vánoční les, porcelán a dřevo, 889 Kč, váza Marie, 1 949 Kč, vše decor-by-glassor.cz; svíčky Chesapeake Bay, různé vůně, malá 299 Kč, střední 499 Kč, velká 775 Kč, yankeesvicky.cz

Odstín slonová kost na dlažbě na podlaze i na stěně působí elegantně.

bílá bílá
bílá

Různé odstíny béžové skládají vzor mozaiky ve sprše a páře.

béžová béžová
béžová

Pudrově růžová na ručnících a předložce tvoří teplo domova.

růžová růžová
růžová

Tyrkysově modrá dodává akci a take rozlišuje klučičí ručníky.

tyrkysová tyrkysová
tyrkysová

Teple hnědá barva obložení vířivky i krytu ladí s nábytkem.

hnědá hnědá
hnědá

PROSTOR

Z původního přání na vířivku se vyvinuly domácí lázně s vířivkou, parní kabinou, koupelnou a sluneční terasou. Místnost o rozměrech 6 × 6,3 m se nachází v přízemí nové přístavby mezi garáží a dílnou. S okolím ji spojuje pouze stěna s francouzskými okny, která zajišťují denní světlo.

PROBLÉM

Z původní stodoly zbyl jen půdorys, na kterém vznikla
novostavba. Tu však bylo třeba napojit na již stojící vedlejší dům nejen funkčně, ale i rozvody a vytápěním. Zároveň bylo třeba zohlednit přání na příjemný wellness s ekonomickým provozem a praktickou údržbou.

ŘEŠENÍ

Středobodem je vířivka, kterou Kamila vybrala po pečlivé konzultaci s odborníky ve Spa Studiu tak, aby se do ní vešla celá rodina, děti v ní měly prostor na řádění a zároveň příjemně masírovala celé tělo. Velkoformátová dlažba Rako použitá na podlaze i na stěnách v koupelně prostor sjednotila a dodala mu luxusní vzhled. Obkladač Jan Roth řezal a skládal obklady do oblouku v páře jako puzzle. Odtokový kanálek u vířivky a v páře usnadňuje čištění. Závěsy změkčují světlo, zútulňují prostor a mírní cizí pohledy.

DESIGNÉR PETR ŠLEJMAR

„Moje role byla jen doplňková, přijel jsem se spoustou ozdob a prostor, který Ladislav Šembera s architektkou Ivou Knappovou společně vytvořili, jsem rodině vánočně doladil.“

Designér Petr Šlejmar Designér Petr Šlejmar
Designér Petr Šlejmar

MAJITELKA KAMILA ŠEMBEROVÁ

„Z přání malé garáže se stala dvouletá akce a velká stavba, ale teď jsem ráda. Ve vířivce si pokaždé tak odpočinu, že se druhý den můžu zase pustit do práce na zahradě a nic mě nebolí.“

Majitelka Kamila Majitelka Kamila
Majitelka Kamila

Kolik to stálo

Vířivka...............................180 000 Kč
Obklady .............................63 468 Kč
Parní kabina.......................132 575 Kč
Řemeslnické práce..............69 700 Kč
Sanita...................................19 539 Kč
Doplňky................................16 894 Kč

CELKEM........................482 176 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vířivka Spa Studio, Praha 6, www.spa-studio.cz
Dlažba a obklady Rako, www.rako.cz
Architektka Ing. arch. Iva Knappová, kpp@centrum.cz

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty