← Zpět na Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Kouzelnou zahradu ukrytou mezi letenskými činžáky objevíte snadno, stačí si v cukrárně Alchymista objednat kávu a dortík a přijmout pozvání k posezení na zahrádce. A jste tam!

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
Srdcovka Srdcovka
Srdcovka

Srdcovky

Každá květina, kterou sem Kateřina zasadila, je vlastně její srdcovka. Ale ta pravá srdcovka tu má důležité místo – symbolizuje oblíbený styl venkovské zahrady.

Kateřina Ebelová, výtvarnice, galeristka, zakladatelka a majitelka kavárenské cukrárny, Galerie Scarabeus a Muzea kávy, se do kultivování vnitrobloku patřícího k jejímu domu pustila před jednadvaceti lety. „Původně šlo o tři sloučené pozemky pokryté asfaltem a nekvalitní zeminou, byly zde pouze dvě lípy, stoletá hrušeň a botanický atlas plevelu,“ vzpomíná Kateřina. „Mám ráda rostliny, které jsou typické pro venkov a působí nostalgicky, navíc mnohé z nich patří mezi jedlé i léčivé byliny a lze je použít k přípravě pokrmu nebo nápojů či ke zdobení. Mnohé z nich jsou nenáročné na pěstování, když vysadíte orlíčky a náprstníky, černuchu či pomněnky, stačí jimi v pravou chvíli zatřást, a za rok nebo dva je máte všude,“ usmívá se. Zahradě dodává na spontánnosti i tajuplnosti fakt, že i fasády okolních domu porostly popínavky až do šestého patra, domy se tu vlastně v záplavě přírody pomalu ztrácejí.

Zahrada kavárny Alchimysta Zahrada kavárny Alchimysta
Zahrada kavárny Alchimysta

ZVLÁŠTNÍ MIKROSVĚT

Vnitroblok chrání svou utajenou zahradu před nepříznivým počasím – tady skoro nefouká, určitě je tu tepleji než v ulicích a zelený trávník se často udrží i přes zimu. Jako každá zahrada si však i tato na svou dnešní divoce neokázalou podobu musela pár let počkat. „Člověk se při zakládání zahrady musí obrnit trpělivostí a představovat si, jak bude vypadat třeba za pět či deset let, až se rostliny rozrostou,“ říká Kateřina. Kvůli tomu, že střední část pozemku byla pokrytá asfaltem, bylo nutné na ni navézt zeminu a po okrajích původní silnice vytvořit valy, aby rostliny mohly zakořenit. Jak ale říká staré anglické přísloví, nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Kateřina s paní Irenou Polívkovou a některými členy rodiny svou zahradu poctivě hnojí láskou a nesmírnou péčí a ona jí za to vše mnohonásobně vrací svou krásou. Naše fotografie vznikaly v několika obdobích – a vždycky jsme se setkali se záplavou barevných květů. Přitom osazovat se zprvu daly jen okraje trávníku, některé rostliny si musí vystačit s přibližně deseti centimetry hlíny, kterou dostaly k dispozici díky navážce.

Pohled z kavárny Pohled z kavárny
Pohled z kavárny

Zahrádka

Hosté cukrárny si mohou vybrat, jestli posedět uvnitř v příjemném domácím prostředí, nebo venku na zahrádce. Z obou míst se odchází jen těžko.

Jezírko

Od časného jara mohou hosté obdivovat první bahenní rostliny kolem jezírka. Začíná to koberci pomněnek a pokračuje krásnými žlutými kosatci.

Čínský květináč Čínský květináč
Čínský květináč

DEKORATIVNÍ NÁDOBY

Kateřina jako výtvarnice má k umění blízko, a tak tu žádná nádoba není jen tak náhodou. Čínský květináč je zdobený tradičními ornamentálními motivy, malba kobaltem.

ZÁPLAVY KVĚTŮ

JAK ZAŘÍDIT, ABY ZAHRADA V KAŽDÉM ROČNÍM OBDOBÍ KVETLA JAKO NA SVÁTEČNÍ PŘEHLÍDCE?

Pravidlo tří pater

„Při zakládání zahrady jsem vše konzultovala s kamarádem zahradním architektem, který mě naučil spolehlivé pravidlo tří pater,“ říká Kateřina. „Vysoké kvetoucí keře je třeba podsadit středně vysokými rostlinami s bohatými listy, které keřům zakryjí nevzhledné kmínky. Nejnižší patro patří cibulím, polštářovým květinám nebo letničkám, které vše propojí a rozsvítí.“

Rozkvetlá zahrada Rozkvetlá zahrada
Rozkvetlá zahrada

Divočina

Ke kavárně s bohémskou atmosférou tato spontánně působící zahrada dokonale patří. Podobný vnitroblok 

by určitě ocenila spousta obyvatel městských domu…

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
"Tradiční čínské přísloví praví: Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten rok, ožeň se, chceš-li být šťasten celý život, založ si zahradu. S tím se plně ztotožňuji.“ Kateřina Ebelová, majitelka zahrady
Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku

GALERIE, DIVADLO A PTÁČCI

Zahrada se stále rozrůstá – je tu dost místa nejen pro pravidelné exteriérové výstavy Galerie Scarabeus, ale také pro divadelní představení, koncerty a recitační večery. Děti z mateřských a základních škol, které se přicházejí potěšit historickými loutkami do galerijní expozice, zde poznávají rostliny, ale také půvabné mandarínské a karolínské kachničky, indické běžce, králíky, hrdličky chechtavé a zlaté rybky. Někdy je pro děti připraveno také loutkové představení a výtvarné dílny. Bohatý přírodní prostor je navíc atraktivní i pro spoustu živočichů, kteří tu mají bezpečný domov. Kateřina se snaží vytvořit optimální hnízdní podmínky především ptákům. Její strýc, komunisty popravený Veleslav Wahl, byl přes své mládí autorem dodnes uznávané publikace Pražské ptactvo. Pro svůj „vnitroblokový svět“ Kateřina znovuobjevila pojmenování – Letenský Montmartre, tak se přezdívalo lokalitě kolem AVU za první republiky.

Loutkové divadlo Loutkové divadlo
Loutkové divadlo

DIVADLO, VÝSTAVY, KONCERTY…

Když budete sledovat program, určitě nepromeškáte příležitost navštívit loutkové představení. Nebo alespoň výstavu loutkových divadel ve zdejší galerii.

Umění v zahradě Umění v zahradě
Umění v zahradě

DOTYKY VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

Umělecká díla v zahradě vám připomenou, že součástí tohoto multifunkčního prostoru je kromě Muzea kávy i Galerie Scarabeus.

Šípková růže Šípková růže
Šípková růže

ŠÍPKOVÁ RŮŽE

Obyčejné plané růže se snáze uchytí v nepříznivých podmínkách, jako je například nedostatek půdy. Ale i pro šlechtěné odrůdy se tu našlo 

místo.

KONTAKTY, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

 www.alchymista.cz

www.galeriescarabeus.cz

www.muzeumkavy.cz

Rubriky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada
Naložte se do léta
Číst článek
09. 08. 2020

Naložte se do léta

Okurková sezóna? My říkáme ano! Na pár týdnů přesuňte pozornost od pracovních projektů k domácím. Vrátí se vám to.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0524 obalka Předplatné časopisu ↗
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

27.-28.4.2024
Do sedel!

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

DSC02150 Ales Kral kopie
Číst článek
11. 04. 2024

Do sedel!

Už jste letos jeli na kole? Pokud si to své teprve hledáte nebo se chcete přiučit pár triků od profíků, zamiřte o víkendu 27.–28. 4. na Výstaviště Praha.

Akce a události
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024

Bydlet jako v bruselském stylu

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024

Bydlet jako za starými dveřmi

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město a ráda by si byt nechala jako víkendové zázemí. Nejčastěji ho využije s dcerou při svých výletech za kulturou.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024

Bydlet jako v rezidenci

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024

Bydlet jako tři sestry

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
GK4 B0983 kopie
Číst článek
13. 03. 2024

Co vám doma chybí pro zklidnění a navození pocitu radosti?

Houpání jako přirozená terapie.

Nezařazené
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024

Bydlet jako na letním bytě

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024

Bydlet jako za úplňku

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024

Bydlet jako v Českém ráji

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců...

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie
Číst článek
16. 02. 2024

Bydlet jako kořenářka

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako