← Zpět na Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Kouzelnou zahradu ukrytou mezi letenskými činžáky objevíte snadno, stačí si v cukrárně Alchymista objednat kávu a dortík a přijmout pozvání k posezení na zahrádce. A jste tam!

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
Srdcovka Srdcovka
Srdcovka

Srdcovky

Každá květina, kterou sem Kateřina zasadila, je vlastně její srdcovka. Ale ta pravá srdcovka tu má důležité místo – symbolizuje oblíbený styl venkovské zahrady.

Kateřina Ebelová, výtvarnice, galeristka, zakladatelka a majitelka kavárenské cukrárny, Galerie Scarabeus a Muzea kávy, se do kultivování vnitrobloku patřícího k jejímu domu pustila před jednadvaceti lety. „Původně šlo o tři sloučené pozemky pokryté asfaltem a nekvalitní zeminou, byly zde pouze dvě lípy, stoletá hrušeň a botanický atlas plevelu,“ vzpomíná Kateřina. „Mám ráda rostliny, které jsou typické pro venkov a působí nostalgicky, navíc mnohé z nich patří mezi jedlé i léčivé byliny a lze je použít k přípravě pokrmu nebo nápojů či ke zdobení. Mnohé z nich jsou nenáročné na pěstování, když vysadíte orlíčky a náprstníky, černuchu či pomněnky, stačí jimi v pravou chvíli zatřást, a za rok nebo dva je máte všude,“ usmívá se. Zahradě dodává na spontánnosti i tajuplnosti fakt, že i fasády okolních domu porostly popínavky až do šestého patra, domy se tu vlastně v záplavě přírody pomalu ztrácejí.

Zahrada kavárny Alchimysta Zahrada kavárny Alchimysta
Zahrada kavárny Alchimysta

ZVLÁŠTNÍ MIKROSVĚT

Vnitroblok chrání svou utajenou zahradu před nepříznivým počasím – tady skoro nefouká, určitě je tu tepleji než v ulicích a zelený trávník se často udrží i přes zimu. Jako každá zahrada si však i tato na svou dnešní divoce neokázalou podobu musela pár let počkat. „Člověk se při zakládání zahrady musí obrnit trpělivostí a představovat si, jak bude vypadat třeba za pět či deset let, až se rostliny rozrostou,“ říká Kateřina. Kvůli tomu, že střední část pozemku byla pokrytá asfaltem, bylo nutné na ni navézt zeminu a po okrajích původní silnice vytvořit valy, aby rostliny mohly zakořenit. Jak ale říká staré anglické přísloví, nejlepším hnojivem je zahradníkův stín. Kateřina s paní Irenou Polívkovou a některými členy rodiny svou zahradu poctivě hnojí láskou a nesmírnou péčí a ona jí za to vše mnohonásobně vrací svou krásou. Naše fotografie vznikaly v několika obdobích – a vždycky jsme se setkali se záplavou barevných květů. Přitom osazovat se zprvu daly jen okraje trávníku, některé rostliny si musí vystačit s přibližně deseti centimetry hlíny, kterou dostaly k dispozici díky navážce.

Pohled z kavárny Pohled z kavárny
Pohled z kavárny

Zahrádka

Hosté cukrárny si mohou vybrat, jestli posedět uvnitř v příjemném domácím prostředí, nebo venku na zahrádce. Z obou míst se odchází jen těžko.

Jezírko

Od časného jara mohou hosté obdivovat první bahenní rostliny kolem jezírka. Začíná to koberci pomněnek a pokračuje krásnými žlutými kosatci.

Čínský květináč Čínský květináč
Čínský květináč

DEKORATIVNÍ NÁDOBY

Kateřina jako výtvarnice má k umění blízko, a tak tu žádná nádoba není jen tak náhodou. Čínský květináč je zdobený tradičními ornamentálními motivy, malba kobaltem.

ZÁPLAVY KVĚTŮ

JAK ZAŘÍDIT, ABY ZAHRADA V KAŽDÉM ROČNÍM OBDOBÍ KVETLA JAKO NA SVÁTEČNÍ PŘEHLÍDCE?

Pravidlo tří pater

„Při zakládání zahrady jsem vše konzultovala s kamarádem zahradním architektem, který mě naučil spolehlivé pravidlo tří pater,“ říká Kateřina. „Vysoké kvetoucí keře je třeba podsadit středně vysokými rostlinami s bohatými listy, které keřům zakryjí nevzhledné kmínky. Nejnižší patro patří cibulím, polštářovým květinám nebo letničkám, které vše propojí a rozsvítí.“

Rozkvetlá zahrada Rozkvetlá zahrada
Rozkvetlá zahrada

Divočina

Ke kavárně s bohémskou atmosférou tato spontánně působící zahrada dokonale patří. Podobný vnitroblok 

by určitě ocenila spousta obyvatel městských domu…

Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku
"Tradiční čínské přísloví praví: Chceš-li být šťasten jeden den, opij se. Chceš-li být šťasten rok, ožeň se, chceš-li být šťasten celý život, založ si zahradu. S tím se plně ztotožňuji.“ Kateřina Ebelová, majitelka zahrady
Zahrada ve vnitrobloku Zahrada ve vnitrobloku
Zahrada ve vnitrobloku

GALERIE, DIVADLO A PTÁČCI

Zahrada se stále rozrůstá – je tu dost místa nejen pro pravidelné exteriérové výstavy Galerie Scarabeus, ale také pro divadelní představení, koncerty a recitační večery. Děti z mateřských a základních škol, které se přicházejí potěšit historickými loutkami do galerijní expozice, zde poznávají rostliny, ale také půvabné mandarínské a karolínské kachničky, indické běžce, králíky, hrdličky chechtavé a zlaté rybky. Někdy je pro děti připraveno také loutkové představení a výtvarné dílny. Bohatý přírodní prostor je navíc atraktivní i pro spoustu živočichů, kteří tu mají bezpečný domov. Kateřina se snaží vytvořit optimální hnízdní podmínky především ptákům. Její strýc, komunisty popravený Veleslav Wahl, byl přes své mládí autorem dodnes uznávané publikace Pražské ptactvo. Pro svůj „vnitroblokový svět“ Kateřina znovuobjevila pojmenování – Letenský Montmartre, tak se přezdívalo lokalitě kolem AVU za první republiky.

Loutkové divadlo Loutkové divadlo
Loutkové divadlo

DIVADLO, VÝSTAVY, KONCERTY…

Když budete sledovat program, určitě nepromeškáte příležitost navštívit loutkové představení. Nebo alespoň výstavu loutkových divadel ve zdejší galerii.

Umění v zahradě Umění v zahradě
Umění v zahradě

DOTYKY VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

Umělecká díla v zahradě vám připomenou, že součástí tohoto multifunkčního prostoru je kromě Muzea kávy i Galerie Scarabeus.

Šípková růže Šípková růže
Šípková růže

ŠÍPKOVÁ RŮŽE

Obyčejné plané růže se snáze uchytí v nepříznivých podmínkách, jako je například nedostatek půdy. Ale i pro šlechtěné odrůdy se tu našlo 

místo.

KONTAKTY, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

 www.alchymista.cz

www.galeriescarabeus.cz

www.muzeumkavy.cz

Rubriky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada
Naložte se do léta
Číst článek
09. 08. 2020

Naložte se do léta

Okurková sezóna? My říkáme ano! Na pár týdnů přesuňte pozornost od pracovních projektů k domácím. Vrátí se vám to.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY