← Zpět na Zahrada
Zahrada nad městem

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

VÍTACÍ TABULE Zdánlivě humorné sdělení berte naprosto vážně. Kocour je pánem nejen v domě, ale i na zahradě, na louce, u studánky i v lese.

Vítací tabule Vítací tabule
Vítací tabule

Nenápadné poklady jsou ty nejkrásnější. Proto vás moc rádi zveme na procházku přírodní
zahradou Jitky Kottové, která kolem svého domu v Prachaticích vytvořila prostředí, jež působí tak přirozeně, jako by ani neneslo zásahy lidské ruky. K povznášejícímu pocitu svobody
a nadhledu určitě přispívá i místo – nová obytná čtvrť vyrostla na pozemcích kdysi náležejících ke statku Lipový dvůr. Ten dnes smutně chátrá na úpatí kopce a nad ním našlo domov několik rodin, které své místo pro život nazývají Lipák. Jednotlivé pozemky ve stráni ohraničují spíš jen
symbolické živé ploty, které dávají prostor i stejně otevřeným sousedským vztahům.
„Náš dům před deseti lety navrhoval bratranec architekt tak, aby splynul s přírodou, a já dodnes nemám nic, co bych mu mohla vytknout,“ říká Jitka, když nás vítá v domě, který jsme našli až na druhý pokus. Pohledový beton je kombinovaný s modřínovými obklady, které věkem šednou a přirozeně se tak  zapojují do okolní krajiny. V plánu je ještě zelená střecha, která dům už „ztratí“ úplně. Díky velkým oknům umožňujícím pohledy do údolí a proskleným stěnám propojujícím interiér s terasou máte pocit, že i když jste uvnitř, jste vlastně venku.
„V tomto duchu je laděná i zahrada. Říkala jsem si, že když jsme u lesa, nebudeme přece sázet rododendrony. Líbí se mi naopak živelný styl, kdy skoro nepoznáte, co si vytvořila příroda a s čím jsme jí pomohli,“ vede nás majitelka z domu na terasu a ukazuje vzrostlou džungli, která tvoří jednu z hranic její zahrady. „Původně tu byla jen louka, ale my jsme vytvořili na její hraně remízek z bezů a lísek a ono se to nějak samo rozrostlo… Ve spodní části jsou keře, které jsme dostali od přátel – převislá bříza, ruj vlasatá, taky liliovník tulipánokvětý nebo moruše. Tady
tomu javoru babyka říkám promoční strom. Známí ho chtěli vyhodit a já ho zachránila a nutila syna, aby mu okamžitě vykopal jámu, abychom ho co nejdřív zasadili – on se právě učil na
státnice, k tomu byl nastydlý, naštvaný, ale nakonec šel kopat a já mu na práci svítila mobilem,“ vzpomíná Jitka, jejíž zahrada je plná příběhů. Například kamenná zeď je postavená z kamene
sesbíraného na zdejších polích. Manžel si domluvil s místním družstvem, že tady kámen vyklopí a dva šikovní hoši pak zeď podle návrhu vyskládali.

LESNÍ JAHŮDKY Rostou v záhonech u příjezdové cesty a v trávě září jako drahokamy. Dokonale dotvářejí obraz domu, který se postupně stává přirozenou součástí okolní přírody. Když přijedou vnoučata, nasbírají snadno plnou misku.

Jahůdky Jahůdky
Jahůdky
Jahůdky Jahůdky
Jahůdky

SAD Pár ovocných stromů a eldorádo pro vnoučata, která mají neomezený výběh.
Jitka jejich svobodné dětství ve volné krajině přirovnává k příběhům Dětí z Bullerbynu.

Sad Sad
Sad

JAK TO MÁ BÝT?

„To, že jsem se přihlásila do Víkendu otevřených zahrad, je asi vrchol mé opovážlivosti. Chodím do práce, proto nemám kapacitu na pečlivé vytrhávání plevele, a ani nevím, proč bych to dělala. Zato ale ráda přeměním garážové  stání na galerii, uspořádám výstavu, ochutnávku marmelád kamarádky Josefíny Růžičkové a workshop na tvorbu věnců,“ směje se Jitka a pokračuje: „Ten víkend je pro mě příležitost k setkání s lidmi z okolí. Než abych předváděla
vypleté záhonky, raději se procházíme po zahradě, každý si něco přidá a všichni si pak odnášíme spoustu nových informací. Lidé, kteří sem přicházejí, ale mají různá očekávání. Někdo mi s omluvou mezi řečí něco vypleje, protože to nemůže vydržet, a jeden pán se mě
zeptal: ,A jak to má být? Máte dávat energii vy zahradě, nebo ona vám?‘ A já odpovídám: ,Ona mně, samozřejmě…‘ Když odjedu na dva týdny pryč, nic se nestane. Pěstuju tady mátu, meduňku, libeček, to slimákům nechutná, takže se jimi ani nemusím zabývat, nijak  mi neškodí. Mám pár zahradních jahod v květináčích kvůli vnoučatům, ale po zahradě jsou hlavně všude jahůdky lesní, které sem přirozeně patří. Nad bylinkovým záhonem je takzvané vyhnívací jezírko, to zachycuje dešťovou vodu, něco také steče ze svahu, takže se tam daří puškvorci, a měla jsem i vachtu trojlistou. Ale když jsme se pokusili zadržovat víc vody, trápilo to lípu, která
roste poblíž a začala mít podmáčené kořeny. Radši ať je spokojená lípa,“ uzavírá Jitka a vede nás do lesa.

CESTA NA SPODNÍ ZAHRADU Jen živý plot odděluje jednotlivé parcely, někdy ani ten ne. Sousedé – a hlavně jejich děti – volně přecházejí z jedné zahrady do druhé a jsou pyšní na to, že se jim podařilo z nově založené čtvrti ve stráni vytvořit místo k životu bez zbytečných bariér.

Spodní zahrada Spodní zahrada
Spodní zahrada

NA VYHLÍDCE Z louky pod lesem je přes Jitčin dům vidět dolů do Prachatic. Až rovná střecha zaroste plánovanou střešní zahradou, ani si nízké budovy ve svahu nevšimnete.

Výhled Výhled
Výhled

V LESE Lavička u krmelce je už v lese nad zahradou, ale jak vidíte, kocour ji považuje také za své území. Jitka o její osazení hodně stála a je ráda, že obavy oponentů z hromadění odpadků se nepotvrdily.

Les Les
Les
Kocour Kocour
Kocour

ZAŠÍVÁRNA Součástí kamenné zídky v rohu zahrady je lavička z tlusté fošny. „Měla tu být
vyhlídka, ale protože ji zakryl kaštan, změnil se účel na zašívárnu,“ směje se Jitka.

Zídka s lavičkou Zídka s lavičkou
Zídka s lavičkou

„ Jedna paní mi řekla: Záleží na tom, jak si to nastavíte: buď budete mít zahradu s vypletými
záhony, ale bude vás stát spoustu energie, nebo to bude zahrada živelná a bude dávat energii ona vám.“ Jitka Kottová, majitelka

Majitelka Majitelka
Majitelka

PROPOJENÁ KRAJINA

Ke studánce stoupáme sadem s několika stromy, jsou tu švestky a pár jabloní, ale v chudé půdě se ovoci nijak zvlášť nedaří, navíc mu v této nadmořské výšce sežehne květy často i jarní mráz. Trávu tady sečou mladí a jen párkrát za rok, ořešák plodí svačinu pro veverky a kaštan přivezený z Americké zahrady v Chudenicích vyrostl tak, že zakryl výhled z lavičky. Nad studánkou je tedy na okraji lesa ještě jedna lavička, a tam už výhled do širého okolí nic nezakrývá.

Galerie Modřínem obložené stěny garážového stání se čas od času proměňují v galerii, nyní s fotografiemi Kateřiny Přibylové. Ani tady ale není člověk ochuzený o výhled do údolí.

Galerie Galerie
Galerie
Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

VĚNCE Potkáte se s nimi na každém kroku: v galerii, u vstupu, na terase i v domě. Pro Jitku je jejich výroba odpočinkem od manažerské práce v technickém provozu.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

SIBIŘSKÉ KOSATCE Vytvářejí bohaté trsy u paty louky, v blízkosti jezírka zachytávajícího dešťovou vodu. Když rozkvetou, vypadá to, jako když si zahrada sama nadělila darem velikou slavnostní kytici.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

NETŘESKY Jsou jimi porostlé všechny horní plochy kamenných zídek. Začalo to jednou rostlinkou a dál si už poradily samy.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

ŠTÍROVNÍK RŮŽKATÝ Kvete od kvetna do září a najdete ho na suchých loukách i pastvinách, má velmi hluboké kořeny, a tak si vláhu vždycky najde. Jako léčivka se používá v nálevu na
bolesti v kříži nebo revmatismus. Říká se mu také pantoflíček či kočičí pazourek.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

VODA ZE STUDÁNKY Protéká pod cestou do strouhy a spolu s remízkem vysázeným po jejím
okraji vytváří příjemné vlhké prostředí pro všechny živočichy v okolí.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

STUDÁNKA Po náročném výstupu do prudkého kopce můžete nabrat do hrnku pitnou vodu. Do horního konce zahrady Jitka zasadila mátu – kdo se vyzná, může si přihodit do vody lístek a vychutnávat lahodný nápoj i krásnou vyhlídku zároven.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

POHLED NA MĚSTO Výhled z oken domu i z terasy je naplánovaný tak, aby bylo dobře vidět na kostel. Obraz občas oživí obyvatelé spousty ptačích budek rozesetých po stromech.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

ORLÍČEK Rozmnožuje se podle libosti a kvete nejčastěji v růžové a modré až fialové. Jitka
ho má ráda i pro krásnou stavbu kvetu, kterou přidává do dekorativních věnců. Neztrácí svou krásu ani po usušení.

Zahrada nad městem Zahrada nad městem
Zahrada nad městem

KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT

Přírodní zahrada Lipák
, Instagram: jitkakottova, FB: jitka.kottova.9, 
email: kottovahatz@seznam.cz

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku
Číst článek
03. 10. 2023

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada
Naložte se do léta
Číst článek
09. 08. 2020

Naložte se do léta

Okurková sezóna? My říkáme ano! Na pár týdnů přesuňte pozornost od pracovních projektů k domácím. Vrátí se vám to.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY