← Zpět na Zahrada
Rapsodie v modré

Rapsodie v modré

Modrá a fialová barva zklidňuje a propojuje s vnitřní podstatou. Obklopte se květinami v modrých tónech, a budete na správné vlně.

Tak schválně, udělejte si soukromý průzkum mezi známými a ptejte se na oblíbenou barvu. Vsaďte se, že zvítězí modrá.

Barvy, které stoupnou do hlavy

Nezdá se to, ale čistě modrých květin je v přírodě velmi málo. Modrá se téměř vždy vyskytuje s příměsí jiné barvy, často přechází do fialové, purpurové nebo růžové. Muže za to druh pigmentu, ale také poměrně sofistikovaná struktura samotného květu. Jasně modré pomněnky jsou tedy královny!Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré
Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Co chtějí včely

Ze všech zhruba dvou set osmdesáti tisíc druhu kvetoucích rostlin má pouze deset procent přirozeně modré květy. Včely, které jsou hlavními opylovači pro mnoho druhu, však modrou barvu preferují. Pro zajímavost, červenou barvu, kterou lidé označují jako výraznou a atraktivní, vidí černě. Rostliny mají různé strategie, jak vypadat alespoň trochu namodrale, aby včely přivábily.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Vábení modré barvy je vyvoláno hrou světla na povrchu květu – ty nejsou dokonale hladké, jejich povrch je pokryt drobounkými ploškami, z nichž každá odráží světlo trochu jinak a vzniká kolem nich jakási modravá záře. To je efekt známý z pavích per nebo z křídel tropického motýla Morpho, která neobsahují vůbec žádný pigment, modře vypadají proto, že struktura křídla fyzicky odděluje jednotlivé složky bílého světla a odráží pouze určité vlnové délky. Stejný efekt vzniká také na povrchu kvetu a na tmavých květech ho lze spatřit pouhým okem. Hmyz tuto září vidí zřetelněji než my, protože lépe rozlišuje ultra fialovou. Zní to trochu složitě, ale je to jednoduché, modré a  fialové květy jsou fascinující a je fajn mít je doma.

Existuje meditace, při které zíráte na modrý puntík. To by mě asi zabilo, ale na kytky dokážu hledět nekonečně dlouho. To je skvělá alternativa.“

Eva Žallmannová, zahradní architektka

Uhrančivé krásky

Fialová a temně modrá jsou prý barvy vyšších duchovních sfér. Každopádně je dobrý nápad dát si je na okno do ložnice a čekat na krásné sny nebo na inspirující nápady.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Do dámské pracovny

Africká fialka Modrá, fialová a růžová jsou varianty jednoho rostlinného barviva, které se projevuje s různou intenzitou. I když kvete bíle, vždy má ten tajemný namodralý nádech. Je skromná, s malými přestávkami dokáže nepřetržitě produkovat květy po celý rok.

Tip: Pokud fialka nekvete, má málo živin. Přesaďte ji a do pudy dejte hnojivo s postupným uvolňováním. Nikdy ji nezalévejte na listy, nadělají se na nich skvrny.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Zahradní odpočívání

Olověnec Nádherná rostlina s popínavým růstem, která produkuje nejúžasnější dokonale modré květy seskupené do efektních kulovitých květenství. Pochází z teplých oblastí a není mrazuvzdorná, venku muže být pouze od půlky května do října, chladné období potřebuje strávit v zimní zahradě nebo ve studeném skleníku, kde často vykvétá i v zimě. Před zazimováním je třeba ji seříznout, postupně pak dorůstá a zbytečně se nevyčerpává. Kvete od června do konce září, výhony dorůstají délky okolo dvou metru.

Tip: V době květu potřebuje každotýdenní hnojení a odstraňování odkvetlých kvetu.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Modrá tady a teď

Horské zvonky Obchody často prodávají úhledné trsy poseté stovkami malých zvonečků. Zvonek karpatský je primárně venkovní trvalka a poté, co bohatá násada květu odkvete, můžete jej přemístit ven. Dařit se mu bude na slunné skalce nebo zídce, kde se rozroste do plochy a vytvoří zvonečkový koberec. Spokojí se i s omezeným prostorem, takže se hodí i do venkovních květináčku a truhlíku.

Tip: Po odkvětu celou rostlinu radikálně zastřihněte, vytvoří nové listy a poupata.

HRAJTE SI S BARVAMI
Efekt kvetoucích rostlin je vždy silnější, když dáte k sobe vetší počet rostlin stejné nebo podobné barvy. Pro harmonické vyznění kombinujte modré květiny s bíle, fialové nebo růžově kvetoucími, kontrast vytvoří žlutá a oranžová.

Nesmrtelné hyacinty

Květina s nezaměnitelnou vůní je jako zkušený svůdník – nakonec mu stejně podlehnete. Pokud bez něj nemůžete být, tak se proste nebraňte.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Život hyacintu
Hyacint je jarní cibulovina, což znamená, že většina jeho života se odehrává pod zemí. Fajn, ale zanořená cibule nikoho do extáze nedostane. My, co bez něj nemůžeme být, chceme hyacint zbožňovat tady a teď. 

A jak voní!
Když někdo říká, že ho z hyacintu bolí hlava, věřte mu. Jeho silná vůně se muže stát spouštěčem migrény. Je ale také velmi stabilní, proto ho najdete v řadě oblíbených parfému.

Dlouhá sezóna
Hyacinty si můžete předpěstovat na podzim do květináčů různých velikostí. Když je dáte do tepla, hned vyraší. Tak se dá přísun květu řídit zhruba od Vánoc do jara, kdy můžete odkvetlé cibule vrátit do půdy a nechat je zdobit zahradu.

Celé kvetoucí lesy
V Anglii a ve Středomoří roste
druh příbuzný hyacintu, který tvoří husté koberce. Ty jsou v jarních listnatých lesích fantastickou podívanou, která láká tisíce lidí. Za výlet to stojí. Odměnou vám bude nekonečná záplava květů.

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Hoštické hnojivo na borůvky
Kapalné hnojivo obsahuje přírodní guáno z trusu mořských ptáku z pobřeží Jižní Ameriky.
Borůvky ho milují! 43 Kč

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Květináč
PS FEJÖ Ikea je samozavlažovací a pomůže rostlince růst, i když nejste zrovna doma a nemůžete ji zalít. 399 Kč

MODRÁ NENÍ DOBRÁ JEN PRO OČI

BORŮVKY OBSAHUJÍ SPOUSTU ZDRAVÉHO MODRÉHO BARVIVA

Rapsodie v modré Rapsodie v modré
Rapsodie v modré

Ovoce, které obsahuje antokyany, patří mezi nejzdravější a má spoustu příznivých účinků – reguluje trávení, působí protizánětlivě, posiluje imunitu, pomáhá udržovat metabolismus v harmonickém stavu a díky nízkému obsahu cukru je vhodné i pro diabetiky. V našich zahradách zdomácněly kanadské borůvky s velkými plody, které se  snadno pěstují a v růstu a bohaté násadě ovoce je podpoříte každoroční dodávkou rašeliny. Hnojivo se speciálním složením je vhodné jak pro borůvky, tak pro brusinku, klikev a vřesovištní rostliny.

Rubriky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku
Číst článek
03. 10. 2023

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY