← Zpět na Bydlení
Pravý domov v Karlíně

PRAVÝ DOMOV V KARLÍNĚ

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Kare...

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Karel Havlíček až v pražském Karlíně.

Odpočinkový prostor v patře Odpočinkový prostor v patře
Odpočinkový prostor v patře

SOUKROMÉ PATRO Z nejklidnějšího a nejvyššího podlaží členitého bytu je bývalou výtahovou šachtou vidět do kuchyně.

Majitel bytu vzpomíná: "Měl jsem přesnou představu a taky spoustu požadavků, proto trvalo dlouho, než jsem tenhle byt objevil. Chtěl jsem něco netradičního, inspirativního, co bude mít ducha a kde se mi bude dobře pracovat. Hledal jsem místo zajímavé a dost velké, aby tu měl můj bratr-dvojče apartmán, potřeboval jsem i studio, garáž a přál jsem si mít terasu. Moje tehdejší přítelkyně architektka mi tehdy doporučovala jeden objekt za druhým a já všechno odmítal tak vytrvale, až začala být trošku naštvaná.“

Průhled do kuchyně Průhled do kuchyně
Průhled do kuchyně

TENHLE, NEBO ŽÁDNÝ

Dům, kde dnes Karel žije, stál dřív než Národní divadlo. Původně sloužil jako sklad řepkového oleje, který se používal na svícení do lamp. Než se z něj staly byty, skladovala se tu ještě kukuřice a vyráběly motory. „Celá zadní stěna domu šla pryč, místo ní je dnes prosklení a nahoře přibyla dvě patra. Tehdy byl k dispozici už jen byt 3+kk, který mi připadal moc malý, a pak tenhle, příšerně drahý. ‚Vezmi velký, nebo nic!‘ zavelela přítelkyně Barbora Bencová. Ještě že jsem ji tehdy poslechl,“ vzpomíná Karel Havlíček. Právě ona a její studio B2 Architecture se pak postaralo o celou současnou podobu třípodlažního bytu.

„Ani po deseti letech bych doma nic nezměnil. Je důležité, když člověk žije a pracuje v prostředí, které se mu líbí. Ono totiž ovlivňuje kvalitu života. Pohodlí a celkově dobrý pocit uzdravuje.“Karel Havlíček, hudební skladatel

Bydlení v Bulharsku Bydlení v Bulharsku
Bydlení v Bulharsku
Byt v Bulharsku Byt v Bulharsku
Byt v Bulharsku

BULHARSKÝ SOCIALISMUSOtec pracoval jako zahraniční zpravodaj ČTK, a tak rodina několik let bydlela například i v Bulharsku.Takhle to tam vypadalo.

Kuchyň Kuchyň
Kuchyň

KUBISMUS V KUCHYNIPánsky praktická je kuchyň, kde není jediná zbytečná věc. Karel Havlíček nevaří často, raději se stravuje venku nebo si nechá dovézt jídlo domů.

Schodiště v podkroví Schodiště v podkroví
Schodiště v podkroví

HRA SVĚTLA A STÍNU„Mám rád světlo a stín, které vykreslují obrazce na zdech, a co nejmíň věcí. Je to snové, čisté, dá se tady dýchat,“ říká Karel Havlíček.

TŘI DRUHY TICHA

Prostřední část je pracovní. Je tu byt pro hosty, koupelna, studio se zázemím, a taky kuchyň propojenás obývákem a terasou. Horní část je relaxační, soukromá, stejně jako nejspodnější patro. „Když tady byl brácha, tak jsme si občas museli volat, protože jsme jeden druhého ani neslyšeli. Sám jsem byl taky překvapený, jak moc se liší akustika v různých částech budovy.“ Jedno patro bytu má okna do ulice, další do vnitrobloku. „Když jsem úplně nahoře, slyším jen ptáky a z dálky hluk města, je tu úplně jiné ticho než v ložnici, která se nachází v klidové zóně nejspodnějšího patra,“ dodává spokojeně Karel Havlíček.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

OBRAZ OD BRATRAObýváku propojenému s kuchyní vévodí jediný obraz v celém bytě. Karlu Havlíčkovi ho namaloval na míru jeho bratr-dvojče a dal mu název Muž bez ega.

Karlínské studio Karlínské studio
Karlínské studio

HUDEBNÍ LABORATOŘTyhle zdi, kde za posledních deset let vznikla skladatelova nejlepší díla, stály ještě dřív, než se začalo stavět Národní divadlo.

PATRIOT Z KARLÍNA

„Táta byl novinář, jezdil po světě, proto jsme se jako rodina dost stěhovali. Já sám jsem pak taky hodně cestoval, dodnes napůl žiju v Los Angeles. Rád jsem měnil místa, kde jsem žil, vlastně mi to přišlo normální. Časem jsem zjistil, že mi vyhovuje mít toho v prostoru co nejméně. V Karlíně je mi dobře. Je tady spousta kaváren, umělců, mám tu hromadu známých... Dá se vlastně říct, že je to až komunitní bydlení,“ vypráví skladatel.

V americkém studiu V americkém studiu
V americkém studiu
Pracovna v Los Angeles Pracovna v Los Angeles
Pracovna v Los Angeles

VÝHLEDY V LOS ANGELESSkladatel je zvyklý hudbu spojovat s obrazem, jeho americké pracovny měly velmi inspirativní výhled.

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU

„Někdo si píše diář, já jsem zpracoval do desky Spoken tři roky svého života. Skládám hodně hudbu k filmům, jsem zvyklý si příběhy spojovat s dějem. Dodržuju pravidlo, že zhruba 10 až 20 procent práce dělám tak, jak se to líbí mně. Třeba i zadarmo – ovšem s tím, že to bude podle mne. Komerční zakázka má vždycky limity, které umění deformují, a když někdo začne být dobrý, najednou dělá všechno jen pro někoho. Je důležité to vyvážit a dělat to tak se vším v životě. Čím víc člověk tvoří, tím víc se mu rozšiřují obzory. Tak mne začala zajímati architektura, vizuální umění a jejich propojení. Vnímání pak propojuje jednotlivé aspekty života. Proto je mi bydlení blízké a design důležitý. Vidím v něm tu nadstavbu a rád si ho užívám.“

Majitel Karel Havlíček Majitel Karel Havlíček
Majitel Karel Havlíček

PO UŠI V MUZICETři roky života vměstnal Karel Havlíček do alba Spoken (autorem loga je jeho bratr).To si po Los Angeles odbude svůj český křest na přelomu září a října.

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY