← Zpět na Proměny
Malý, ale přesto budoár!

Malý, ale přesto budoár!

Interiérová designérka Mirka Došlá si u této realizace trochu povzdychla, že nic menšího ještě nezařizovala. Byteček o necelých 17 m2 vs...

Interiérová designérka Mirka Došlá si u této realizace trochu povzdychla, že nic menšího ještě nezařizovala. Byteček o necelých 17 m2 však i tak vymodelovala do útulné podoby.

DŘÍVE Maličký byt ve staré činžovní zástavbě měl nové, sádrokartonem srovnané stěny i strop a nově položenou laminátovou podlahu. V nejužší části byla příprava pro kuchyňský kout.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ V kuchyňské sestavě je integrovaná také úklidová skříň a šatní skříň. Tak mohl zbytek pokoje zůstat vzdušný, s minimem nábytku. U kulatého stolku jsou dvě židle a rozkládací pohovka je opřená o na míru vyrobený peřiňák s policí.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od tapety
Bonusem starých bytů jsou vysoké stropy. To designérka Mirka využila na maximum a kuchyňskou sestavu navrhla ve dvou úrovních. K horním skříňkám se však musí po schůdkách.

Kuchyňský kout Kuchyňský kout
Kuchyňský kout

NYNÍ Kuchyňský kout je nejužší částí bytu. Mirka sem umístila všechny skříně, do nichž soustředila veškeré ukládání a zbytek bytu ponechala volný. Barvy vycházejí ze vzoru na tapetě.

Původní stav - pohled na kuchyň Původní stav - pohled na kuchyň
Původní stav - pohled na kuchyň

DŘÍVE Minibyt ve starém činžáku prošel základní rekonstrukcí od developera. Teď sem bylo třeba vměstnat všechny funkce zároveň.

Maličký byt naštěstí není určený pro bydlení více lidí, ale jeho majitelka Martina si ho pořídila jako své pracovní zázemí. S rodinou totiž bydlí v domku za Prahou, ale protože pracuje jako ředitelka speciální školy, je vděčná za možnost někdy zůstat v Praze a ušetřit si tak pozdní dojíždění a brzké vstávání. „Majitelka bytu mou práci znala z časopisu, proto měla rovnou konkrétní představu: chtěla stejnou tapetu se sluncem, jakou viděla v otištěné realizaci. První, co jsem tedy musela udělat, bylo jí takový nápad rozmluvit. Na trhu je tak bohatý výběr tapet, že i ona si určitě zaslouží nějakou, která bude jen pro ni. Když jsme se pak setkaly nad vzorníkem tapet, Martina naprosto neomylně zabodla prst do nádherných vlčích máků – a bylo vyhráno! Barevný koncept byl určený a já se mohla věnovat uspořádání prostoru,“ vypráví designérka Mirka.

Pohled od okna 
Skříňová sestava obsahuje úzkou úklidovou komoru, klasickou kuchyňskou linku a postranní skříň slouží jako šatník. Mirka na lince nechala volný kout, kam se ukryjí věci, které nemusí být na očích.

Nová kuchyně s jídelním koutem Nová kuchyně s jídelním koutem
Nová kuchyně s jídelním koutem

CO SE VEJDE DO KUCHYNĚ

„Při boji s malým prostorem je dobré pamatovat na jednu moudrou zásadu, které se vždycky držím,“ připomíná designérka. „Stačí si uvědomit, že z malé místnosti nikdy velkou neudělám. Proto se vyplatí nacpat maximum zařízení do těch malých prostor a velké nechat co nejvíc prázdné, vzdušné a světlé, aby si je člověk mohl opravdu užít a mohl se v nich také nadechnout, než se ponoří do těch malých,“ směje se. V duchu tohoto pravidla tak navrhla kompaktní skříňovou sestavu, která plní rovnou několik funkcí zároveň. Její spodní skříně, pracovní deska a úzké horní skříňky slouží jako plnohodnotná kuchyň vybavená myčkou i lednicí. Vysoká úzká skříň u okna je takzvaná technická místnost, komora na úklidové prostředky, kterou má Mirka ráda, protože jde o praktické řešení, na které se často zapomíná – člověk najednou přesně ví, kam uklidit koště, žehlicí prkno, sušák na prádlo, mop i vysavač. Hluboké horní skříňky slouží k ukládání všeho sezonního. Mají velkou kapacitu, ale jejich nevýhodou je, že se do nich Martina dostane jen po schůdkách. Další možnosti ukládání ještě poskytuje velká skříň hned u dveří, která kuchyňskou sestavu de facto ukončuje. „Bohužel předsíň je tak zoufale malá, že se tam dá jen pověsit bunda na věšák, ale skříň se už nevejde. Šatník, do kterého si Martina může ukládat dlouhé šaty i kabáty, je tak součástí kuchyňské sestavy,“ vysvětluje. Při pohledu do kuchyně budí zvědavost pokračování pracovní desky do kouta. Mirka tam nechala tento úkryt záměrně, aby si majitelka mohla věci, které používá, jen tak odsunout z očí a nevidět je, když bude zrovna relaxovat na pohovce. Zajímavým designovým prvkem je rám, na kterém stojí horní kuchyňské skříňky – jde o stejný materiál, z něhož jsou i záda kuchyně, deska v povrchové úpravě rush bronz, která vytváří podle dopadu světla zajímavé efekty.

Pohled od kuchyně
Rozkládací pohovka ukrývá plnohodnotné dvoulůžko s kvalitní matrací. Opírá se o peřiňák se zabudovanými zásuvkami a odkládací policí.

Pohled od kuchyně Pohled od kuchyně
Pohled od kuchyně

NYNÍ Tapeta byla to první, co si majitelka společně s Mirkou vybrala. Její barevnost tedy určila i celý styl interiéru. Odraz dekoru v kulatém zrcadle je příjemný efekt, který dává pokoji další rozměr.

Původní stav Původní stav
Původní stav

DŘÍVE Na stěně proti kuchyňskému koutu byla jedna zásuvka. Bylo třeba připravit nové elektrické rozvody pro lampičkyi televizi mezi okny.

RELAX V OBÝVÁKU

Na postel a noční stolky se tu už místo nenašlo, ale plně je nahradila rozkládací pohovka a na míru vyrobený peřiňák. V pohovce je integrovaná kvalitní pružinová matrace Skanfort, která zaručuje kvalitní odpočinek. Televizi Mirka zavěsila mezi okna, aby nezabírala ani centimetr prostoru navíc – a získala tak hezké místo i na samostatný jídelní stůl se dvěma židlemi. „Nic menšího už doufám dělat nebudu,“ směje se. To, co vypadá samozřejmě, totiž opravdu nebyla hračka.

3 body k úspěchu

SKŘÍNĚ Maximum úložného prostoru je na jednom místě, skříně jsou vytažené až ke stropu.

POHOVKA Rozkládací pohovka s pružinovou matrací poskytuje kvalitní odpočinek.

BARVY Tapeta jako základ barevného konceptu pomohla vytvořit příjemný budoár.

Nákupní seznam

Kuchyň na míru a peřiňák, sellafurniture.com, 222 574 Kč; lustr Beam Brass, kare-shop.cz, 18 890 Kč; jídelní stůl Basic, Ø 110 cm, Bonami, 9 290 Kč; rozkládací pohovka Skanfort, 24 710 Kč; kovový stolek westwing.cz, 1 790 Kč; kulatý koberec Ikea, 1 500 Kč; jídelní židle, 5 000 Kč/ks, lampičky, 2 500 Kč, kulaté zrcadlo, 7 463 Kč, vše designovynabytek.cz; tapeta Pavot, Wall & Deco, wallanddeco.com, 30 760 Kč; váza vlastní

BAREVNÁ ŠKÁLA

BAREVNOST VELKOPLOŠNÉ TAPETY BYLA URČUJÍCÍ PRO CELÝ BAREVNÝ KONCEPT PROSTORU.

Bílou najdete na stropě, na dveřích a oknech a na stolku.

bílá bílá
bílá

Skříně jsou v teplém odstínu šedé.

šedá šedá
šedá

Stejná růžová jako na květech je i na výmalbě a na židlích.

růžová růžová
růžová

Sytá červená je na vlčích mácích na tapetě.

červená červená
červená

Rozkládací pohovka je modrá.

modrá modrá
modrá

MIRKA DOŠLÁ

„Při navrhování malých prostor
se člověk nesmí zaleknout. Je to vždycky výzva, ale dokud můžete navrhovat skříně na míru a máte je kam postavit, je vyhráno.“

Designérka Mirka Došlá Designérka Mirka Došlá
Designérka Mirka Došlá

MAJITELKA MARTINA

„Malé zázemí, odkud budu mít blízko do zaměstnání, jsem potřebovala z praktických důvodů. Že z toho vyplyne i splnění mých romantických představ, by mě nenapadlo!“

Malý, ale přesto budoár! Malý, ale přesto budoár!
Malý, ale přesto budoár!

PROSTOR

Byt v činžovním domě má celkem 17 m2, a to včetně předsíňky a koupelny s toaletou.
Po developerské rekonstrukci měl už srovnané stěny, novou podlahu, rozvedenou elektřinu
a přípravu na kuchyň.

PROBLÉM

Vstupní část bytu je tak stísněná, že do ní bohužel nebylo možné navrhnout žádné skříně, které by ulevily prostoru uvnitř obytné místnosti.

ŘEŠENÍ

Mirka se rozhodla na maximum využít nejužší část pokoje, určenou pro kuchyňský kout
a navrhla sem skříně dosahující až po strop. Aby byla obsluha kuchyně pro majitelku pohodlná, nechala první řadu skříněk užší a na dosah, až na ně pak navazují vysoké skříně, kvůli kterým je třeba vzít si schůdky.
U okna je úzká vysoká skříň určená pro úklidové prostředky, u dveří zase celou sestavu ukončuje šatník, pro který nebylo jinde místo. Součástí truhlářské zakázky byla i výroba peřiňáku, který zároveň nahrazuje noční stolky a jsou v něm integrované klasické zásuvky i USB pro připojení nabíječky na mobil.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek na míru ..........222 574 Kč
Nábytek..........................55 790 Kč
Tapeta.............................30 760 Kč
Osvětlení.........................21 390 Kč
Doplňky.............................8 963 Kč

CELKEM.......................339 477 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Interiérová designérka a výroba nábytku na míru Mirka Došlá, sellafurniture.com
Rozkládací pohovka skanfort.cz

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY