← Zpět na Bydlení
Dům s dřevěnou duší

Dům s dřevěnou duší

Je to náš první dům a stavěli jsem si ho s pomocí rodiny sami. I když dnes vidíme, že má spoustu nedostatků, stal se nám domovem a řekl nám toho hodně...

Je to náš první dům a stavěli jsem si ho s pomocí rodiny sami. I když dnes vidíme, že má spoustu nedostatků, stal se nám domovem a řekl nám toho hodně nejen o stavění, ale i o nás samotných.

Ráda bych vás pozvala na návštěvu našeho domu. Vysnili, navrhli i postavili jsme ho pro čtyřčlennou rodinu
a tak si někdy říkáme, že snad ani není pravda, že se nám náš sen opravdu vyplnil. Rodinný dům jsme se rozhodli s manželem postavit těsně po dokončení vysoké školy. Celá výstavba byla jako jízda na horské dráze. Vše šlo velmi rychle i proto, že jsme se chtěli co nejdříve nastěhovat s naší čerstvě narozenou dcerou. Ačkoliv jsem vystudovala obor stavby na bázi dřeva na Mendelově univerzitě v Brně, na domě je vidět, že jsme stavěli poprvé. Dům je zděný z pórobetonu. Pomáhal nám, kdo mohl. Projekt domu navrhl děda, dřevěnou kuchyň na míru vyrobil táta ve své truhlárně, s interiérem jsem experimentovala já. Povedlo se nám nakonec dostát našemu předsevzetí a nastěhovat se skoro přesně do roka od získání stavebního povolení.

Jídelna Jídelna
Jídelna

JÍDELNA Mezi kuchyní a obývacím pokojem je jídelní kout. Protože máme velké rodiny, našli jsme nakonec řešení, jak do prostoru umístit stůl až pro osm osob.

Malá pracovna Malá pracovna
Malá pracovna

MINIPRACOVNA Výklenek vzniklý mezi vestavěnou skříní a stěnou je využitý jako malá pracovna se stolkem a policemi. Všechno vybavení je z IKEA, jen jsme zkrátili police na požadovanou šířku.

LADĚNÍ ZA POCHODU

Kvůli spěchu, ve kterém dům rostl, a minimálním zkušenostem z praxe, jsme pro interiér neměli v podstatě žádnou vizi a vše vznikalo takzvaně na koleně. Kromě toho jsme jako mladá rodina měli dost omezený rozpočet. Povedlo se nám nasekat množství chyb a zbytečných kompromisů, ale sledovat, jak dům krok za krokem roste, byla skvělá zkušenost. I díky tomu, že jsem si mohla pohrávat s řešením interiéru, jsem si ověřila, že mě to baví a určitě se tvorbě interiérů chci do budoucna věnovat. 

Kuchyň Kuchyň
Kuchyň

KUCHYŇ Okno z kuchyně vede na zastřešenou vstupní terasu. Dispozice ve tvaru písmene L mi dopřává velkou pracovní plochu i dostatek úložných prostor po obvodu obou stěn. Stěna za pracovní deskou je
z dřevotřísky, stejně jako celá kuchyň.

CO TU FUNGUJE

Dřevo a dřevodekor jsou hlavním společným znakem procházející naším domem

1. PODLAHA Vinyl v dekoru přírodního dubu tvoří jednolitou podlahovou plochu v celém domě.

2. KUCHYŇ Na míru vyrobená kuchyňská sestava má korpus, pracovní desku i sokly z dřevotřísky,
která přirozeně navazuje na podlahu.

3. OKNA A DVEŘE Od samého počátku bylo jasné, že základní charakter domu se bude odvíjet
od dřeva, takže okna a dveře jsou v dřevodekoru horské borovice.

4. DOPLŇKY Rámečky, držáky polic, garnýže, stínidla, nohy jídelních židlí i drobný nábytek nebo
nádobí, to vše působí díky dřevu teple a mile.

Ložnice Ložnice
Ložnice

NAŠE LOŽNICE Šetřili jsme místem, ale zároveň jsme si přáli zachovat velkou masivní postel po rodičích
s obrovským úložným prostorem, proto je postel přístupná jen z jedné strany. Úchytky z provázků ladí
s oblíbeným povlečením v mátové barvě.

Špalek jako noční stolek Špalek jako noční stolek
Špalek jako noční stolek

NOČNÍ STOLEK Pořádný kus dřeva u postele je jedním z mých oblíbených masivních kousků. Špalek vyrobil podle mého přání kamarád Jarda a stojí na malých kolečkách, aby se dal snadno přesouvat.

S DOTYKEM DŘEVA

Dispozice domu o podlahové ploše 150 m2 je navržena pro čtyřčlennou rodinu. Centrum tvoří prostorná obytná místnost, která spojuje kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a pracovní halu. Velký společný prostor je příjemný, protože můžeme trávit hodně času společně a slouží zároveň jako herna pro děti, které teď už máme dvě. I když jsou jejich pokoje menší, oběma do budoucna zajistí potřebné soukromí. Snad jedinou věcí, v níž jsme měli od začátku jasno, bylo to, že chceme v domě použít dubové dřevo a dřevodekory. Snadnou volbou pro nás tedy byla vinylová podlaha právě v imitaci dubu a výběr dekorů na kuchyň. To také bylo skoro celé vybavení, s nímž jsme se do domu stěhovali.

Pracovna Pracovna
Pracovna

PRACOVNA V HALE Filc z nástěnky se opakuje i na čele staršího psacího stolu z dřevotřísky, jehož pracovní desku jsem opatřila novou fólií.

Ilustrace v dětském pokoji Ilustrace v dětském pokoji
Ilustrace v dětském pokoji

OBLÍBENÉ ILUSTRACE V dětském pokoji visí řada obrázků, které jsem pro děti podle vzorů z internetu sama namalovala a zvolila barvy tak, aby zapadly do jejich pokojů. Samozřejmě dostaly také rám z masivního dřeva.

Při návrhu kuchyně jsem se inspirovala fotkou z časopisu, kterou jsem měla roky uloženou v paměti. Věděla jsem, že chci použít kontrast tmavě šedé barvy a dřeva. Díky perfektní práci truhlářství mého táty vznikla kuchyň přesně taková, jakou jsem si přála. Dům mi poskytl spoustu prostoru pro experimentování. Díky dlouhým hodinám procházení aktuální nabídky obchodů, vyhledávání výrobců a zkoušení různých rukodělných nápadů se mi povedlo dům zařídit za minimální náklady. V pracovně mám letitý pracovní stůl od rodičů, který jsem jen barevně přizpůsobila celkovému ladění našeho interiéru pomocí fólie a filcových obkladů. Hodně nábytkových kusů u nás doma pochází z Ikea. Máme spoustu knih, takže knihovna Kallax byla nutností. I nízký stolek v obýváku je zděděný kus, na který jsme nalepili zbytek desky z kuchyně. Radost mi dělá také masivní stojan na rostliny, který podle mého návrhu vyrobil jeden internetový kutil. Zjistili jsme totiž, že téměř všechny pokojové rostliny musíme orientovat k jedné stěně, protože jinde na ně není prostor nebo dostatek světla.

Dívčí pokoj Dívčí pokoj
Dívčí pokoj

DÍVČÍ POKOJ Tapeta od značky Vavex pokrývá stěnu u pracovního stolu s poličkami. Malá knihovna slouží Vandičce k ukládání hraček a knih.

Předsíň Předsíň
Předsíň
Věšáky v předsíni Věšáky v předsíni
Věšáky v předsíni

VĚŠÁKY Pro malé děti jsme připravili bytelné háčky na oblečení ve výšce, kam samy snadno dosáhnou
a můžou se tak procvičovat v samostatnosti. Místo pod oknem je ideální.

DĚTSKÝ SVĚT NA MÍRU

Postupně přibyly i dětské pokoje a nábytek na chodbě. Dívčí pokoj jsme na přání dcery ladili dorůžova
– a nebylo to vůbec snadné. V pokoji má totiž kvalitní starší postel v dekoru třešně a najít balanc mezi bílou, růžovou a tímto odstínem mi dalo hodně práce. Pomohl nám barevný koberec, kožené úchytky a růžovo-béžová tapeta. V pokoji jsme také upcyklovali starší bílou komodu, z níž jsme pomocí pracovní desky vytvořili stůl. Dcera si zvolila třpytivou bílou dřevotřískovou desku s názvem Andromeda a celá rodina jí ji potají trochu závidí.

U PIANA
Po několika letech do domu přibyl jeden z mých nejoblíbenějších kusů, a to historické piano, po kterém jsem dlouho toužila a na které také pravidelně hraji.

Interiérová architektka Bára Baštová Interiérová architektka Bára Baštová
Interiérová architektka Bára Baštová

V dětských pokojích ani na chodbě jsme se už nevyhnuli výrobě na míru. Zejména malý chlapecký pokoj bylo téměř nemožné rozumně zařídit sériově vyráběnými kusy. Teprve během vybavování pokoje nábytkem jsme přišli na to, že by ve fázi návrhu domu bývalo stačilo posunout dvě příčky o pár centimetrů a nemuseli jsme tento problém vůbec řešit. Díky zkušenostem se zařizováním domu jsem se naučila spoustu
praktických věcí, z nichž tou nejdůležitější je právě nepodcenit návrh dispozice a celý koncept předem dobře promyslet. Prý se říká, že až třetí dům, který člověk postaví, je v jeho očích dokonalý. Dnes už tomu rozumím, asi to bude pravda…

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Interiérová laboratoř interierovalaborator.cz, Instagram:@interierova.laborator,
e-mail: bastova@interierovalaborator.cz
Truhlářství Ochozka robertochozka.wixsite.com/truhlarstvi

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY