← Zpět na Zahrada
Dovolená pro kytky

Dovolená pro kytky

Když je venku hezky a teplo, proč nedopřát dovolenou i pokojovým rostlinám. Jejich letní venčení neboli letnění udělá dobře většině druhů, které pěstujete doma v květináčích.

Čerstvý letní vzduch rostlinám svědčí a za pobyt na čerstvém vzduchu se vám odmění nečekanou krásou.

Rostliny, kterým dopřejete venkovní letní dovolenou, viditelně pookřejí, hezky se olistí a často začnou intenzivně růst. Díky letnění také lépe odolávají chorobám.— Eva Žallmannová, zahradní architektka

Kaktusy letnění milují. Neobejdou se bez přímého slunce a dobře jim dělá i čerstvý vzduch. Klidně je vyskládejte na jednu polici, aby žádný nebyl ve stínu.

Dovolená pro kytky Dovolená pro kytky
Dovolená pro kytky

Základní pravidla letnění

Ačkoli má letnění vlastně jen samé výhody, pořádně se rozmyslete, než se pustíte do stěhování květináčů. Zbrklé hurá akce vám přidají práci a mohou rostlinám i uškodit.

Zatímco rostliny, které máte i v bytě na přímém slunci, můžete dát klidně bez problémů rovnou ven, ty ostatní musíte postupně zvykat a před sluncem je zpočátku chránit – přes poledne je schovávejte dovnitř, jinak jim hrozí spálení.

Zatímco slunce rostlinám prospívá a déšť v zásadě nevadí, vítr vám ve sbírce zelených miláčků může nadělat pěknou paseku. Převrácené a rozbité květináče, vysypaná zemina a polámané rostliny, to nechce nikdo. Vybrat místo chráněné před větrem je naprosto zásadní.

Co se týče času, platí jednoduché pravidlo: tropické druhy můžete letnit od zmrzlých (polovina května) zhruba do půlky října, kdy ještě nehrozí noční a ranní mrazíky.

ROSTLINY NA DEŠTI

Dovolená pro kytky Dovolená pro kytky
Dovolená pro kytky

Dešťová voda je takzvaně měkká, o čemž se mluví jako o velké výhodě. Znamená to, že neobsahuje žádné minerály, takže se z ní neusazuje vodní kámen a na listech rostlin nezanechává bílé povlaky. S tím, že v ní nejsou minerály obsaženy, je ale třeba počítat a rostlinám zalévaným pouze dešťovkou je následně doplnit v hnojivu obohaceném mikroprvky. S deštěm se na substrát dostanou také různé spory hub a plísní, v některých případech i prach, nebo dokonce písek. Po takové dešťové sprše je potřeba rostliny opláchnout běžnou vodou.

MILOVNICE SLUNCE

Všechny sukulentní druhy – kaktusy a jiné rostliny s dužnatými stonky a listy – milují slunce. Kromě něj potřebují venku také spoustu zálivkové vody a extra výživu navíc.

Kalanchoe tomentosa 

To, co na první pohled vypadá jako hebké uši malých koťat, je ve skutečnosti rostlina, která se dokázala přizpůsobit nepřízni vnějších podmínek jako málokterá jiná. Celé její tělo je kryto hustými chloupky, které ji chrání před slunečním žárem i chladem. Letnění díky tomu zvládne bez nejmenších problémů

 

Tip: Listů kalanchoe se pokud možno nedotýkejte, abyste z nich nesetřeli křehké chlupy.

Dovolená pro kytky Dovolená pro kytky
Dovolená pro kytky

Lékárna na dosah ruky

Dovolená pro kytky Dovolená pro kytky
Dovolená pro kytky

Aloe vera

Aloe vera neboli aloe pravá se v našich domácnostech objevuje stále častěji, a to zcela oprávněně. Kromě toho, že je to impozantní a krásná velká kytka, tak také dokáže pomoct při spoustě zdravotních potíží, od drobných poranění po vleklé trápení s ekzémy a lupénkou. Venku na terase je pro aloe to pravé místo – během léta její listy zmohutní a začne vytvářet i boční dceřiné růžice. Zasaďte je zvlášť a podarujte jimi návštěvy

 Tip: Aloe sice vypadá, že nepotřebuje téměř žádnou vodu a často se to o ní i píše, ale je to samozřejmě nesmysl. Budete-li ji v létě zalévat, vytvoří v listech dost léčivé šťávy.

MNOŽENÍ ALOE Aloe se množí velice snadno zmíněnými dceřinými růžicemi, které mají i své malinké kořínky a stačí je jednoduše zastrčit do půdy. Zakoření i odlomený list, dokonce i z listu částečně uschlého dokáže vyrůst hned několik nových rostlinek aloe.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Zahrada nad městem
Číst článek
07. 11. 2023

Zahrada nad městem

Dům, který pomalu zarůstá do krajiny,a zahrada, kde si rostliny i stromy žijí vlastním životem. Naše čtenářka Jitka Kottová miluje svobodu a přeje ji i všem a všemu kolem sebe.

Zahrada
Žijeme svůj sen
Číst článek
06. 11. 2023

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Zahrada
Místo střelnice zahrada
Číst článek
05. 11. 2023

Místo střelnice zahrada

Dřív byly na tomhle pozemku ve Štiříně základy střelnice a skládky odpadků, dnes je to romantická zahrada pod lesem, která působí díky majitelce Ivaně jako malebný park.

Zahrada
Zahrada tří stylů
Číst článek
05. 11. 2023

Zahrada tří stylů

Katarína a Jiří Brunnerovi žijí od jara do podzimu venku. U domu v Českých Zlatníkách mají nejen anglickou, ale i odpočinkovou zahradu s jezírkem a k tomu ještě jednu zeleninovou.

Zahrada
Jako fénix z popela
Číst článek
31. 10. 2023

Jako fénix z popela

Příběh téhle zahrady byl inspirován bájí o ptáku, který shoří, aby znovu povstal. Živé se rodí z mrtvého a je to velká krása.

Zahrada
Zahrada ve vnitrobloku
Číst článek
03. 10. 2023

Zahrada ve vnitrobloku

Po přečtení tohoto článku zřejmě vyrazíte do pražské cukrárny Alchymista a ve stínu krásných starých stromů zhřešíte nad skvělým dortem.

Zahrada
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA
Číst článek
01. 10. 2023

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Zahrada
Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?
Číst článek
17. 05. 2022

Dětské hřiště – pirátskou loď nebo raději vláček?

Máte živé děti překypující energií a toužící po zábavě? Chcete, aby si na vaší zahradě hrály s kamarádya prožívaly různá dobrodružství?

Zahrada
Rostliny do koupelny
Číst článek
21. 11. 2020

Rostliny do koupelny

Koupelna plná světla a rostlin – je právě tohle váš sen o dokonalosti? Vůbec není nedosažitelný.

Interiéry Bydlení Zahrada
Léto kvete velkolepě
Číst článek
24. 08. 2020

Léto kvete velkolepě

Nebojte se vysokých trvalek. Malé zahradě dodají vzdušnost a eleganci, větším plochám zase okázalost zámeckých zahrad.

Zahrada

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty