← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako za pecí

Bydlet jako za pecí

Martin se s rodinou pustil do stavby vlastního domku na okraji města. Součástí plánu byla i velká kachlová kamna s vyhřívanou pecí. Nakonec se jich dočkal po dlouhých šesti letech.

Majitel Martin náš televizní štáb přivítal s úlevou, že díky natáčení se konečně pohne dotažení nového domu do posledního detailu. Tím detailem byla velká kachlová kamna nakreslená už v projektu, ale protože jejich realizace je finančně i produkčně náročná, čekali na ně s rodinou šest let.

DŘÍVE V obývacím pokoji byla jedna stěna připravená pro budoucí stavbu kachlových kamen, do kterých by se přikládalo z chodby.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Celou jednu stěnu zabírají velká kamna, která kombinují kachle a omítku, vyhřívaná lavice je obložená keramikou imitující dřevo.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od okna
Do kamen se dá přikládat i z obývacího pokoje, ale hlavní topeniště je vyvedené do chodby, aby se v obytné místnosti zbytečně nedělal nepořádek. K posuvným dveřím přibyl i obklad stěny, který slouží jako protihluková bariéra, ale také dolaďuje novou přírodní atmosféru celého prostoru.

Pohled na kachlová kamna od okna Pohled na kachlová kamna od okna
Pohled na kachlová kamna od okna

NYNÍ Designérka Iva zvolila k doladění pokoje s kachlovými kamny výhradně přírodní materiály: rostlinné vlákno na koberci i sedácích, přírodní dřevo a bavlněné textilní potahy.

Dříve - pohled od okna Dříve - pohled od okna
Dříve - pohled od okna

DŘÍVE V obývacím pokoji s rohovou pohovkou byla centrem veškerého dění televize. V rohu pokoje stála zatím jen malá kamna na dřevo.

 Současná krbová kamna byla od počátku plánovaná jako provizorní, měla jen vyhřívat pokoj. Ta nová, velká, kachlová, však mají rozvádět teplou vodu po celém domě, a jak se nám Martin svěřil, očekává od nich, že mu ohřejí i vytouženou vanu plnou horké vody.

Pohled od pohovky
Designérka Iva Lukšová navrhla jednoduchý moderní tvar kachlových kamen, která jsou jen částečně obložená šedými dekorovanými kachly. Lavici tvoří keramické schodnice.

Pohled na nová kachlová kamna Pohled na nová kachlová kamna
Pohled na nová kachlová kamna
Dříve - pohled k oknu Dříve - pohled k oknu
Dříve - pohled k oknu

DŘÍVE Stěna za televizí byla dekorovaná károvanou tapetou, která měla působit také aspoň trochu jako zvuková izolace.

Výroba kachlí Výroba kachlí
Výroba kachlí
Stavba kachlových kamen Stavba kachlových kamen
Stavba kachlových kamen
Detail kachlových kamen Detail kachlových kamen
Detail kachlových kamen

JAK SE RODÍ KACHLOVÁ KAMNA S moderátorem Romanem Zachem se v tomto dílu můžete podívat do výrobny keramických kachlů v Suchdole nad Odrou. V rozhovoru majitel Michal Král upozorňuje, že na glazované, ale ještě nevypálené kachle se nesmí sahat, protože na nich zůstane i ten sebemenší otisk a kachel se musí vyhodit. Podíváte se, jak pod rukama kamnáře Ctirada Bryola kamna rostou i jak je za kachly rozvedené teplovodní potrubí .

CO SE VŠECHNO VYŘEŠÍ

Díky stavbě kachlových kamen dostane novou a finální tvář i celý obývací pokoj. Stěna za televizí byla dosud dekorovaná tapetou, ale rodina se časem rozhodla, že by ji měla raději obloženou stejným typem dřeva, z něhož jsou vyrobené posuvné dveře. S tím bude souviset i přesun velké rohové pohovky, která byla zatím natočená na televizi. Teď bude televizní zábavě konkurovat pohled do krbu zakomponovaného do kachlových kamen. Vybavení obývacího pokoje se příliš měnit nebude, protože je tvoří rodinné historické kusy nábytku, ale pár menších doplňků Iva určitě přinést chtěla. „Když už jsme se pustili do stavby, přidala se s požadavkem i dcera, kterou prý v jejím pokoji ruší Martinova hlasitá hudba, takže by ocenila větší odhlučnění obývacího pokoje,“ dodává ještě Iva k zadání této proměny.

Pohled od kamen
Dubový obklad stěny navazuje na již dříve instalované posuvné dveře. Pod televizí je starodávná komoda z rodinných pokladů, od jejíž černé barvy se energicky odráží nový červený ušák. Jutové doplňky, dřevěné lyže a lampa dotvářejí scandi styl nového interiéru.

Pohled od kamen Pohled od kamen
Pohled od kamen

NYNÍ V domě jsou použité pouze přírodní materiály, a to včetně podlahy z masivního dubu, dveří a obkladu stěny. Rodina si raději na další investici počkala, než aby ustoupila z kvality.

Hifi reproduktor a starožitná komoda Hifi reproduktor a starožitná komoda
Hifi reproduktor a starožitná komoda
Jutový koberec a taburety Jutový koberec a taburety
Jutový koberec a taburety
Lyže jako dekorace Lyže jako dekorace
Lyže jako dekorace

PŘÍRODNÍ JUTA Juta je textilní lýkové vlákno, které se vyrábí z jutovníku (Corchorus), což není strom, ale rostlina z čeledi slézovitých. Kromě pletených pytlů a koberců se hodí i na potahy nábytku, protože je velmi pevná a otěruvzdorná.

1 Kamna Nová dominanta prostoru sem přináší teplo
i nadčasovou kvalitu bydlení.

2 Dřevo podlaha, dveře i obklad stěny jsou z masivního dřeva
a vytvářejí útulný pocit domova.

3 Dispozice Pozornost se od televize přenesla ke kamnům,
k nimž je nyní natočená
i pohovka.

Výběr koberce na Bonami.cz Výběr koberce na Bonami.cz
Výběr koberce na Bonami.cz
Iva Lukšová a Jana Stryková Iva Lukšová a Jana Stryková
Iva Lukšová a Jana Stryková

NEJRYCHLEJŠÍ NÁKUP Vybírat nábytek a doplňky na internetu je pohodlné a efektivní – nemusíte trávit čas obcházením obchodů a vše si prohlédnete v klidu z domova. Ve chvíli, kdy se rozhodnete, je však dobré dojít se na některé komplikovanější kusy nábytku podívat osobně do showroomu.
V e-shopu bonami.cz najdete produkty roztříděné podle stylu, značek i ceny, což hledání ještě usnadňuje.

KAMNA JAKO DOBRÝ PLÁN

Pokud také plánujete stavbu nového domu a o kachlových kamnech sníte, určitě je nechte nakreslit už do projektu, i kdybyste je třeba realizovali později. Protože jde o náročnou stavbu, je třeba jim vytvořit základovou desku, připravit ukládání dřeva, způsob přikládání, rozvody tepla po domě, dimenzovat komín a podobně. Iva při navrhování snížila náklady na realizaci tím, že nechala kachlový obklad jen na části stavby a zbytek je jen bíle omítnutý. Lavice je obložená keramickými schodnicemi, které také dobře vedou teplo. Při stavbě je třeba ještě počítat s tím, že materiál musíte objednat dlouho dopředu a stavební proces prochází technologickými pauzami, proto je třeba se obrnit trpělivostí. Iva tuto realizaci řešila zhruba dva měsíce a nám se povedlo ji celou zaznamenat díky předtáčkám. Jsme rádi, že vám můžeme proces takové stavby zprostředkovat a třeba vás i inspirovat k něčemu podobnému.

MAJITEL MARTIN „Jsem moc rád, že jsme se konečně po šesti letech dočkali a mohli jsme postavit naše vysněná kachlová kamna.“

Majitel Martin u nových kachlových kamen Majitel Martin u nových kachlových kamen
Majitel Martin u nových kachlových kamen

Bílá je výmalba i omítka na kamnech.

bílá bílá
bílá

Přírodní dřevo je na podlaze a obkladu stěny.

hnědá hnědá
hnědá

Šedé jsou závěsy a kachle na kamnech.

šedá šedá
šedá

Červený ušák tvoří výrazný kontrapunkt.

červená červená
červená

Černá je starožitná komoda a stolky.

černá černá
černá

PROSTOR

Rodinný dům byl postavený před šesti lety a součástí projektu už byla i realizace kachlových kamen vytápěných z technické místnosti. Kamna s teplovodním výměníkem mají být napojená na rozvod teplé vody po celém domě. V létě, když se nebude v kamnech topit, bude rodina vodu ohřívat klasicky elektrickým bojlerem. Prostor pro kamna byl připravený v přízemním obývacím pokoji se vstupem do zahrady, vyhřívání prozatímně zajišťovala menší krbová kamna na pevné palivo.

PROBLÉM

Jediný problém, který řeší snad každý, kdo touží po krásných velkých kachlových kamnech, jsou peníze. Celý projekt je třeba opravdu dobře spočítat, aby nehrozily tepelné úniky a veškeré teplo bylo maximálně využito. Kachle se vyrábějí na míru konkrétní zakázce a další zásadní položkou jsou zednické a kamnářské práce, protože aby byla realizace opravdu funkční a kvalitní, nemůže ji provádět neproškolený laik.

ŘEŠENÍ

Na kachlová kamna si rodina počkala šest let, ale stálo to za to, a teď je opravdu spokojená.
Iva Lukšová navrhla jednoduchý a funkční tvar s vestavěnou krbovou vložkou, aby bylo na oheň vidět. Součástí kamen je taky vyhřívaná lavice. Se stavbou kamen došlo i na dřevěné obložení stěny a pokoj dostal finální tvář.

DESIGNÉRKA IVA LUKŠOVÁ

Ráda používá přírodní materiály a při zařizování interiérů se snaží i do nového konceptu zapojit části původního vybavení. V tomto případě využila rodinný starožitný nábytek, který má pro všechny největší hodnotu.

„Nová kachlová kamna jsou stejně nadčasová jako komoda pod televizí. Mohou rodinu provázet také několik generací a stát se stejným rodinným pokladem. Takové proměny, které mají trvalou hodnotu, mám ze všech nejraději, dávají mi skutečný smysl.“

Designérka Iva Lukšová Designérka Iva Lukšová
Designérka Iva Lukšová

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Kachlová kamna: stavební materiál – šamot, dvířka, revizní dvířka, izolační materiál, nerezový absorbér, keramické kachle, lepidla, omítka, barva, spárovací hmota, 220 000 Kč; práce kamnářů: návrh, výpočet, vizualizace, stavební výkresová dokumentace, koordinace nákupu a dopravy, stavba kamen, 120 000 Kč; dřevěný obklad, 52 000 Kč; koberec House Nordic Bombay, juta, 2 800 Kč, a taburety juta, 600 Kč/ks, černé kulaté stolky, 1 500 Kč/ks, bílá stojací lampa Kave Home Jovik, 3 992 Kč, vše Bonami, bonami.cz; nástěnné svítidlo Lucande Otavis, 1 200 Kč, stropní 900 Kč, vše elight.cz; červený ušák Oskarhamn, Ikea, 7 990 Kč; čalounění pohovky, 14 000 Kč

KOLIK TO STÁLO

Kachlová kamna...............340 000 Kč
Nábytek...............................12 190 Kč
Osvětlení...............................6 092 Kč
Koberec a čalounění............16 800 Kč
Dřevěný obklad ...................52 000 Kč

CELKEM.............................427 082 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Bonami e-shop, který má i kamenný obchod,
více na bonami.cz.
Certifikovaní kamnáři Ctirad Bryol a Iva Lukšová

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY