← Zpět na 3. řada Bydlet jako
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

Bydlet jako VELKÁ HOLKA

Koupelna v chalupě po babičce měla svůj retro půvab, ale potřebám mladé rodiny s malými dětmi už vyhovovat nebude. Přišel čas na změnu!pro velkéV naší...

Koupelna v chalupě po babičce měla svůj retro půvab, ale potřebám mladé rodiny s malými dětmi už vyhovovat nebude. Přišel čas na změnu!

pro velké

V naší herecké etudě se Roman s Janou nejdřív zaměřili na výšku – přece jenom velcí lidé mívají ve standardních koupelnách trochu problémy a Roman o tom při svých 204 cm něco ví. Například se často nevidí v zrcadle, pořádně se neprotáhne ani ve vaně, bouchne se do čela při vstupování do dveří a z neustálého ohýbání ho bolí záda… Naše velká holka naštěstí takové problémy nemá, i když také vyrostla do nadstandardní výšky. V jejím případě však jde o nastavení nového životního stylu, který si už umí sama prosadit. Ke změně zaběhaných pořádků je často zapotřebí mít dostatek sebevědomí – to aby člověk například přesvědčil příbuzné, že v jeho útulné koupelně už maso ze zabijačky věšet nebudou…

S radostí jsem kombinovala nalezené poklady v chalupě s novými kousky. Všechno to k sobě krásně ladilo.Mirka Došlá, designérka

prostor

Poměrně prostorná koupelna o ploše téměř 9 m2 je v novodobé přístavbě starého domu. Vnější zeď ze žulových kamen je silná 1 m, a tak u okna vznikl hluboký parapet, který slouží k odkládání hygienických potřeb. Obklady, dlažba, umyvadlo i vana pocházejí ze 60. let minulého století. Tyč nad vanou sloužila k zavěšení masa při zabijačkách.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

DŘÍVE

Koupelna vybudovaná v 60. letech minulého století už pomalu působila jako muzeum, jen bojler byl novějšího data.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

NYNÍ  Ohřívač teplé vody je přesunutý do vedlejší komory, a tak se z koupelny mohl stát příjemný pokoj. Obklady a dlažba jsou natřené.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

DŘÍVE Kvůli hluboké litinové vaně byl na zdi zavěšený objemný, 160l bojler, který se tak stal dominantním prvkem místnosti, nijak ji ale nezdobil.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

NYNÍ  Bojler je přestěhovaný za zeď do komory a na uvolněné místo se mohly postavit dvě skříňky, které vyřešily potřebné ukládání.

KONTAKTY A PRODUKTY, KTERÉ SE NÁM OSVĚDČILY 

Spotřebiče

Vsadili jsme na osvědčenou značku, kterou nám doporučil i náš režisér. Se sušičkou LG je nadmíru spokojený.

Obklady, baterie a nábytek

Vše potřebné jsme nakoupili v showroomu Sapho.

www.sapho.cz

kolik to stálo

BaterieNábytek a doplňkyPračka se sušičkouObklady10 970 Kč48 000 Kč42 980 Kč995 Kč0KčCELKEMP roměnit koupelnu můžete i bez velkých stavebních úprav. Dokážeme vám to na této koupelně, která by mladé rodině se dvěma malými dětmi určitě nevyhovovala – i kdyby jen proto, že předchozí generace tu při zabijačkách rozvěšovaly na háky kusy masa nad vanu a současné majitelce Kamile taková představa není vůbec příjemná. Koupelna, kterou její dědeček vestavěl do bývalého chléva, je sice příjemně prostorná, ale rodině sloužila vždy hlavně pro praktické potřeby. Měla velkou pohodlnou vanu, ale zároveň to byla prádelna, odstřeďovna nadojeného mléka, studená spíž pro maso ze zabijačky a také sklad úklidových potřeb a tak dále. 

KOUZLO S BOJLEREM

„První věc, která mě praštila do očí, byl ohromný bojler na teplou vodu. Hned jsem si představila, jak se na něj předchozí generace určitě ráda dívala, protože pro ni znamenal velký pokrok v komfortu bydlení – zavedení teplé vody byla určitě revoluční změna,“ usmívá se designérka Mirka. „Dnešní generace třicátníků však teplou vodu považuje za samozřejmost a určitě se na bojler nemusí zálibně dívat,“ pokračuje designérka, která navrhla přemístit technickou záležitost do vedlejší spíže, kde se skladují jablka, ale na stěně pod stropem je místa dost. Po přesunutí bojleru se z koupelny stala další hezká místnost, ve které už se dá hrát s nábytkem jako v každém jiném pokoji. Největším stavebním zásahem tedy bylo protažení vodovodní trubky a elektřiny skrz stěnu. Kromě toho bylo třeba vysekat kdysi bezpečné, dnes ale mimo všechny normy umístěné zásuvky, zasekané do zdi v izolační dřevěné schránce. Černé bakelitové zásuvky s krytkou nahradily nové moderní zásuvky integrované do dvojrámečku. 

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

ZAČÍNAJÍ ZMĚNY

Základem úspěchu bylo přesunout obrovský bojler za roh do komory. Pak se dostaly ke slovu krásné obklady – šikovný Jirka Macoun jimi vyložil hluboký parapet a jako bonus obložil i opadaný roh u vany.

1. POHLED OD vstupu

Zrcadlo

Cross, 600 × 800 × 35 mm, masivní dřevo, starobílá, 4 640 Kč,

mosazná baterie

Kirké White, porcelánová bílá

páčka

, 4 890 Kč,

dávkovač mýdla

a

mýdlenka

Romantic, keramika 460 Kč a 300 Kč,

skříňky

Western, 40 × 140 cm, 2 zásuvky a prosklená dvířka, starobílá,

úchyty

starobronz, 19 790 Kč/ks, litinová

konzole

na polici, 450 Kč/ks, vše Sapho,

www.sapho.cz

;

barva

na obkladech Balakryl S 3010 B,

barva

na stěnách omyvatelná Primalex Essence S 1002-Y50 R,

povrchová úprava

transparentní lak na beton Lazurol,

závěs

na okně, len, Zara Home, 999 Kč;

rámy

obrazů a

džbánek

vlastní

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bojler je přestěhovaný za zeď do komory a na uvolněné místo se mohly postavit dvě skříňky, které vyřešily potřebné ukládání. Lněný závěs, kytka na okně a rámy přestříkané na zlatou patinu vytvářejí pocit útulného pokoje.
Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

RAZÍTKA

Mirka má pravdu, že na jednobarevné podlaze je vidět každá šmouha, zatímco na vzorované se nečistota ztratí. S Romanem vyrobili razítka, jejichž vzor vychází z obkladů na okně. Použili čtverce z překližky a měkkou gumu vystříhanou nůžkami a přilepenou na překližku. Nejlépe to tisklo, když na razítko skočila.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

JINÁ DOBA

Kamila, která se těší na narození druhého potomka, si představuje podobu své koupelny podstatně jinak. Stopy po letech hospodaření se z původních obkladů v podstatě nedají smýt, proto novodobé zabijačky, které i mladá rodina určitě bude pořádat, už budou probíhat mimo obytný interiér. „Tady by měl být hlavně příjemný prostor pro relaxaci. Moc by se mi hodil pohodlný přebalovací pult pro miminko a taky pračka se sušičkou, v zimě je totiž v chalupě dost vlhko a prádlo tu schne pomalu,“ vysvětluje svoje přání. S designérkou Mirkou se domluvila, že není nutné okopávat staré obklady a dlažbu, protože v současné době preferuje, aby se všechno změnilo hlavně rychle. Jednou, až přijde čas, nastane třeba velké bourání a absolutní změna, ke slovu třeba přijde i podlahové topení a sauna, ale to zatím opravdu není na pořadu dne… 

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

luxusní retro

Při proměně jsme ušetřili spoustu peněz za materiál i práci díky tomu, že jsme obklady a dlažbu jen přetřeli. Tak zbyly peníze na luxusní baterie, bez nichž by proměna neměla požadovaný esprit. 

Obklady

Ethernal decor White, 15 × 15 cm, 995 Kč/m2, vanová

baterie

Kirké White, 4 790 Kč, ruční

sprcha

Epoca, 180 mm, mosaz/bronz, 1 290 Kč,

dávkovač mýdla

a mýdlenka Romantic, keramika, 460 Kč a 300 Kč, vše Sapho,

www.sapho.cz

;

ručníky na ruce

, Zara Home,149 Kč/ks

U OKNA

Zrcadlo v dřevěném rámu s patinou je větší než to původní a také elegantnější. S kytkou na okně a závěsem vytvářejí krásnou kompozici

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

ZÁSUVKY V KOUPELNĚ

Produktový manažer ABB Tomáš Drahoňovský vysvětlil, že v koupelně se elektřiny nemusíme bát, když dodržíme pravidla bezpečnosti. Tady jsou zásuvky od vody dostatečně daleko. 

STARÉ A NOVÉ

Designérka Mirka pracovala nejdřív s tím, co dům dal – například ve stodole objevila pěknou dřevěnou tyč, která působí příjemněji než původní věšák na maso a na ručníky poslouží velmi dobře. Přebalovací pult vytvořila na pračce se sušičkou z bývalého zabijačkového válu a staré prkno na jitrnice povýšila na elegantní polici, pod níž září očištěné štokrle. K těmto vzácným rodinným relikviím přidala nové prvky, které dodaly koupelně luxusní esprit: s obkladačkami a podlahou natřenými elegantní šedotyrkysovou barvou hezky souznějí mosazné retro baterie s porcelánovými prvky, elegantní zrcadlo a skříňky z masivního dřeva s bílou patinou, stylové konzole na zavěšenou polici, hebké ručníky v odpovídající barevnosti a hlavně lehký lněný závěs na okně. Pro ty, které natírání obkladů zaujalo, máme několik důležitých rad: Plochu nejdřív snadno odmastíte octovou vodou, barva pak bude dobře držet. Podlahu klidně zpestřete razítky, nebude na ní tak vidět nečistota. A nakonec pro jistotu vše přetřete lakem na beton, který nátěr v mokrém prostředí ochrání.

2. Pohled od okna

Mosazná

vanová baterie

Kirké White, porcelánová

bílá páčka

, 4 790 Kč, ruční

sprcha

Epoca, 180 mm, mosaz/bronz, 1 290 Kč, Sapho,

www.sapho.cz

; venkovní

nástěnné světlo

, Hornbach, 1 488 Kč; dětská

pokrývka

, 1 999 Kč, a

plyšový králíček

, 599 Kč, vše Zara Home;

pračka

LG F4WV909P2, 19 990 Kč a sušička LG RC91V9AV3Q Kč, 22 990 Kč, vše

www.lg.cz

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Na pračce se sušičkou vznikla velká plocha, která se Mirce hodila pro instalaci přebalovacího pultu. Na půdě objevila starý řeznický vál s vysokými okraji, který po umytí vystlala měkkou dekou.

PRAČKA A SUŠIČKA

Kamila si přála i nové vybavení – chytrou pračku a sušičku, která vyřeší potíže se sušením hlavně v zimě, kdy venkovní šňůry moc nefungují. Tato automatická parní pračka je na 9 kg prádla a hybridní sušička s tepelným čerpadlem pak stejné množství prádla také usuší. Oba spotřebiče se dají ovládat i na dálku přes Wi-fi.

3. Pohled od vany

Skříňky

Western, 40 × 140 cm, 2

zásuvky

a prosklená

dvířka

, starobílá,

úchyty

starobronz, 19 790 Kč/ks,

držák

na ručníky Handuk, 2 120 Kč, vše Sapho,

www.sapho.cz

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA

barevná paleta

MIRKA KOMBINOVALA LOMENOU BÍLOU, TYRKYSOVOU A HNĚDOU, KTERÁ SEM PŘIŠLA S PATINOVANÝM STARÝM DŘEVEM.

Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Omyvatelná bílá Primalex Essence na stěnách, stropě a stěně S 100-Y50 R
Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Tyrkysová na stěnách a podlaze Balakryl S 3010 B
Bydlet jako VELKÁ HOLKA Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Bydlet jako VELKÁ HOLKA
Přírodní barva dřeva i hnědá Balakryl S 4005 Y50 R na razítkách

3 body k úspěchu

1

NÁTĚR

Přetřením obkladů a dlažby se proměna zrychlila. Koupelna má příjemné barvy a žádné spáry.

2

STARÉ DŘEVO

Poklady z půdy vyzní v nových souvislostech. Staré dřevo je vždy krásné.3  

LUXUS

Mosazné baterie, designové vypínače, a moderní spotřebiče patří k současnosti.

Proměna online

 FOTO JAROSLAV KOCIAN A ©ARCHIV ČT

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty