← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v kroji

Bydlet jako v kroji

Kristýna si přála vytvořit z malé podkrovní místnosti moderní útulnou ložnici pro dva v minimalistickém stylu a s folklórními prvky.

U ložnice si majitelka přála i privátní koupelnu s veškerým sociálním zázemím. 

DŘÍVE Kristýna chtěla minimalistickou ložnici s neutrálními barvami, která zároveň odkazuje na bohaté tradice Slovácka a zdejšího folkloru.

Půdorys - stav před Půdorys - stav před
Půdorys - stav před

NYNÍ Do ložnice se kromě postele pro dva vešla také polička na knihy a bidlo s magnetickými věšáky na odkládání oblečení. Průchozí koupelna je v nice.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od koupelny Venkovská stavení byla v minulosti zařízená velmi prostě, ale prakticky. Vše od podlahy až po střechu bylo poctivě fortelné. Nábytku nebylo mnoho, ale zato byl z masivního dřeva a vydržel. Stejně tak Kristýnina ložnice je zařízena jednoduše, je zde ale vše, co potřebuje.

Pohled z koupelny do ložnice Pohled z koupelny do ložnice
Pohled z koupelny do ložnice

NYNÍ V ložnici převládají přírodní barvy a materiály. Podlaha je z dubového dřeva s velkými rustikálními suky. Stěny jsou v barvě hlíny. Povlečení je lněné a na přehozu je horňácká krajka.Pro mnoho designérů by bylo propojení současného interiéru s folklorními tradicemi velmi tvrdým oříškem, ne však pro Markétu Daňkovou, která sama pochází ze Slovácka a o zdejší lidové kultuře toho spoustu ví. „Vesnická stavení bývala prostá, zařízená čistě účelně a prakticky, přesto byla útulná a dýchala z nichdomácí atmosféra. Ložnice s koupelnou je situovaná do podkrovní místnosti staré chalupy. Rozhodla jsem se využít tuto skutečnost a propsat jí i do nově navrženého prostoru,“ říká designérka Markéta.

Pohled na postel s tapetou Pohled na postel s tapetou
Pohled na postel s tapetou
Povlečení Veba Povlečení Veba
Povlečení Veba

SLADKÉ USÍNÁNÍ NA SLOVÁCKU

Folklorní motivy se v ložnici objevují nejvíce na lněném povlečení polštářů, peřin a také na ručně vyšívaném přehozu s motivem horňácké krajky. Povlečení je ale především třeba na něco navléknout. Polštáře a peřiny dodala česká společnost Veba z Broumova. Ve městě a jeho okolí má výroba textilu staletou tradici. Látky určené k prodeji se tu tkaly už ve 13. století.

Přípravné práce v ložnici Přípravné práce v ložnici
Přípravné práce v ložnici
Markéta Daňková lepí svou tapetu Markéta Daňková lepí svou tapetu
Markéta Daňková lepí svou tapetu

TLUMENÉ BARVY TAPETY NAVOZUJÍ SPÁNEK

Tapeta s akvarelovými abstraktními motivy ve tvaru kruhu evokuje měsíc a také tvoří čelo postele přímo na zdi. Chybějící pevné čelo tak uspoří místo, které je potřeba k procházení kolem lůžka a navíc – postel bez čela je o něco levnější. Autorské Markétiny tapety najdete na webovkách malovane-tapety.cz.

Pohled od okna Ručně vyšívaný přehoz a košile s horňáckou krajkou jsou přesným přepisem lidových vzorů z okolí Velké nad Veličkou a jsou mimořádně ceněné. Folklorní motivy jsou i na povlečení a na krabicích k ukládání věcí.

Pohled na koupelnu Pohled na koupelnu
Pohled na koupelnu

V BARVÁCH PŘÍRODY

V ložnici Markéta použila rustikální dubovou podlahu a stěny vymalovala do odstínu přírodně hnědé hlíny. Koupelna je naopak striktně bílá, a působí proto čistě a minimalisticky. Přesto je tu vše potřebné, záchod, sprcha i umyvadlo. Pod designové umyvadlo se vešla ještě jednoduchá kovová skříňka na odkládání věcí. Předěl mezi koupelnou a ložnicí je z čirého skla. To si ale Kristýna může v případě potřeby zatáhnout závěsem a mít tak úplné soukromí. Kromě skla se závěsem odděluje od sebe obě funkční zóny pokojei kontrast barev.

Pohled na koupelnu V průchozí nice zbyl prostor i na koupelnu. Není však od ložnice oddělená zdí. Aby se ušetřily centimetry, je tu místo stěny čiré sklo, které si Kristýna může zakrýt neprůhledným závěsem uchyceným na pojízdné kolejnici.

Koupelna umístěná v nice ložnice Koupelna umístěná v nice ložnice
Koupelna umístěná v nice ložnice

NYNÍ Zeď koupelny pokrývá mozaika a bílá betonová stěrka. Na podlaze je litá polyuretanová stěrka. Je měkká a umožnila vyspádování celého prostoru koupelny, aby nikde nestála voda.

Práce na koupelně Práce na koupelně
Práce na koupelně
Stěrkování budoucí koupelny Stěrkování budoucí koupelny
Stěrkování budoucí koupelny

DŘÍVE Záchod Markéta situovala ke dveřím, aby na něj nebylo vidět z postele. Sprchový kout je uprostřed a umyvadlo hned u ložnice.

Markéta Daňková a Roman Zach Markéta Daňková a Roman Zach
Markéta Daňková a Roman Zach

DOMOV VYTVÁŘEJÍ DETAILY

Chybějící úložný prostor můžou suplovat i krabice, do kterých se vejde spousta nezbytných maličkostí. Nebudou tak na očích a místnost bude působit uklizeně. Krabice se světlým dřevěným dekorem Markéta pořídila v Bauhausu.

PROPOJENÍ S TRADICÍ

S přírodními odstíny ložnice skvěle ladí černě natřený kovový rám s kolejnicovými úchyty na závěs. Z černého kovu jsou i bidla s magnetickými věšáky na občasné odkládání oblečení a lampičky po stranách postele. Folklorní motivy jsou zachycené na polštářích, peřině a také na přehozu. „Sehnala jsem pro Kristýnu ručně vyšívanou krajku z Horňácka. Skvěle pasuje k ostatním lidovým prvkům. Čelo postele jsem ještě ozdobila malovanou tapetou měsíce,“ uzavírá Markéta. Roman Kristýně daroval polštáře zdobené technikou modrotisku.

Pohled od vchodu do ložnice Předěl mezi koupelnou a ložnicí je jasně viditelný odlišnou barevností. Zatímco koupelna je důsledně bílá, zbytek místnosti zútulňují hřejivé přírodní odstíny.

Pohled přes průchozí koupelnu do ložnice Pohled přes průchozí koupelnu do ložnice
Pohled přes průchozí koupelnu do ložnice
Montáž skleněné koupelnové příčky Montáž skleněné koupelnové příčky
Montáž skleněné koupelnové příčky
Bílá mozaika Bílá mozaika
Bílá mozaika
Mozaikový obklad firmy Sapho Mozaikový obklad firmy Sapho
Mozaikový obklad firmy Sapho

KERAMICKÁ MOZAIKA

Keramika je v koupelně nestárnoucí klasikou, která nikdy nevyjde z módy. Lze ji však používat originálně a s citem pro design. Ozvláštnit ji třeba atypickým uspořádáním do mozaiky ve tvaru včelích pláství. Po zaspárování dodá tento jednoduchý prvek čistě bílému prostoru jen se základním vybavením zajímavost. Mozaika pochází od společnosti Sapho, která dodává obklady a dlažby do českých koupelen a kuchyní už třicet let.

3 BODY K ÚSPĚCHU 

1 Barvy Barvy umocňují atmosféru venkovského stavenía oddělují od sebe jednotlivé zóny.

2 Folklor Na Slovácku jdeo všudypřítomnou součást každodenního života místních.

3 Minimalismus Prosté a účelné zařízení pokoje může být také elegantní a zároveň designové.

Výtvarnice Alena Hrabalová a Roman Zach v modrotiskové dílně Výtvarnice Alena Hrabalová a Roman Zach v modrotiskové dílně
Výtvarnice Alena Hrabalová a Roman Zach v modrotiskové dílně
Malování folklorního motivu na lněné plátno. Malování folklorního motivu na lněné plátno.
Malování folklorního motivu na lněné plátno.

RUČNĚ MALOVANÉ POLŠTÁŘE

Výtvarnice Alena Hrabalová se zabývá modrotiskem. Na lněné plátno nanáší štětcem folklorní motivy. Látka se pak barví modře, ale kresba zůstane neobarvená. Roman daroval Kristýně dva polštáře.

BAREVNÁ ŠKÁLA

V INTERIÉRU PŘEVLÁDAJÍ PŘÍRODNÍ BARVY. ZATÍMCO KOUPELNA JE ČISTĚ BÍLÁ, V LOŽNICI PŘEVAŽUJE BARVA HLÍNY A DUBOVÉHO DŘEVA.

Bíle zařízená je koupelna, keramická mozaika i sanita.

bílá bílá
bílá

Přírodně hnědá je výmalba stěn ložnice, ladící s podlahou.

hnědá hnědá
hnědá

Modrotisk je použitý na originálních polštářích.

modrá modrá
modrá

Červená se objevuje na folklorních motivech.

červená červená
červená

Černá jsou bidla s magnetickými věšáky, lampičky a závěsná tyč.

černá černá
černá

PROSTOR

Kristýna si v malé podkrovní místnosti o rozměrech 2,8 metru na šířku a 3,5 metru na délku přála mít soukromou ložnici s klasickým dvoulůžkem. Kromě postele se sem měla vejít i knihovna na její oblíbené knihy. Mimo to by se tady ještě hodilo i místo na odkládání oblečení. V průchozí nice chtěla koupelnu se záchodem, umyvadlem a sprchovým koutem.

PROBLÉM

Markéta v podkrovní místnosti se zkosenými stěnami musela hodně počítat, aby se sem vešlo vše potřebné a zároveň se kolem postele dalo volně procházet. Kristýna si přála mít minimalistický moderní interiér s odkazem na folklorní tradice Slovácka. Současně má ráda přírodní materiály a jednoduchou barevnost, která nenarušuje integritu venkovské chalupy.

ŘEŠENÍ

Markéta rozdělila místnost na čistě bílou koupelnu a ložnici v přírodních odstínech. Barvy tak přirozeně člení prostor na dvě samostatné zóny. Koupelnu od zbývající části pokoje kvůli nedostatku místa nešlo oddělit zdí, proto předěl tvoří čiré sklo. Pokoj tak působí vzdušně a v případě, že by v koupelně bylo potřeba více soukromí, stačí zatáhnout závěs visící na černé kovové kolejnici. Ve stejném kovovém provedení jsou také designové lampičky u postele a dvě bidla s magnetickými věšáky naproti lůžku.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Postel Designový nábytek, designovynabytek.cz, 11 634 Kč; matrace Åkrehamn, 10 490 Kč, matrace Tussöy, 4 990 Kč, povlak na polštář Sanela, 249 Kč/2 ks, vše Ikea, ikea.com; povlečení Veba Geon Granny, 2 680 Kč, ručníky Veba Juvel, 440 Kč/4 ks, polštář Topas, 340 Kč/2 ks, vše Veba, veba.cz; věšák Hangsys, 5 353 Kč, kolejnice pro věšák Hangsys, kolejnice, small, 3 632 Kč, obojí DesignVille, designville.cz; závěs a kolejnice Diamond, 14 200 Kč, Diamond Design, diamonddesign.eu; tapeta, autorská tapeta od Markéty Daňkové, 4 500 Kč, malovane-tapety.cz; knihovna, recyklát z truhlářské dílny; polštáře vytvářené technikou modrotisku, výtvarnice Hrabalová Alena, autorská tvorba aliŠik, cena u autorky, tradicnivyrobek.cz; umyvadlo kulaté, bílý lesk, 4 704 Kč, wc závěsné, 4 990 Kč, obojí Sapho, sapho.cz

KOLIK TO STÁLO

Stavební práce......................75 000 Kč
Koupelna...............................59 602 Kč
Skleněná příčka....................30 000 Kč
Světla....................................16 900 Kč
Závěs a kolejnice...................14 200 Kč
Postel.....................................11 634 Kč
Věšáky......................................8 985 Kč

CELKEM................................216 321 KčKONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Mozaika Dodala ji společnost Sapho sapho.cz

Polštáře a peřiny Jsou od české firmy Veba veba.cz

Vyšívaný přehoz Horňácká jizba hornackajizba.cz


Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY