← Zpět na 1. řada Bydlet jako
Bydlet jako V BAROKU

Bydlet jako V BAROKU

Co přežilo z opulentního barokního stylu do dnešních dnů? Budete se divit, díky Vivienne Westwood, designérce Janě a naší čtenářce Terezce je toho doc...

Co přežilo z opulentního barokního stylu do dnešních dnů? Budete se divit, díky Vivienne Westwood, designérce Janě a naší čtenářce Terezce je toho docela hodně!

PUNK-BAROK

Baroko obdivujeme dodnes pro nádhernou architekturu, obdivuhodné výtvarné umění i kreativní módu. Současní designéři se jeho tvaroslovím i barvami inspirují při tvorbě nábytku i lustrů, kdy tvary převádějí s nadsázkou jak do plastových materiálů (Philippe Starck a židle Ghost), tak třeba do lustrů (Jakub Berdych a jeho Raw lamp zavěšená na stativu místo reflektoru). Britská královna punku Vivienne Westwood přivedla barokní inspiraci do módy, a tím i interiérových textilií. Objevíte barvy, vzory, tvary i kvalitní materiály tak trochu postavené na hlavu, ale hlavně: vždy v zlatém rámu!

Jsem majitelka Interier design školy Intermezzo a odvážná designérka, která ráda míchá styly a miluje humor v interiéru.Jana Hradecká, designérka

prostor

Pokoj v prvním patře právě přestavovaného rodinného domku má francouzská okna vedoucí do zahrady a dřevěnou podlahu ze smrkových prken. Studentka Tereza je velmi kreativní, ale tam, kde si není jistá, nechává věci dozrát. Proto tady měla zatím jen matraci na zemi a čekala na tu správnou inspiraci.

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

DŘÍVE

Přestože byl pokoj zařízen jen provizorně, měl zásadně špatné uspořádání nábytku. Matrace v koridoru mezi dveřmi a oknem nemohla dopřát dobrý odpočinek.

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

NYNÍ Postel má čelo u stěny, přibylo relaxační pohodlné křeslo. Punk-barokový styl dodal osobitě rebelskou tvář, která ladí k mladé studentce.

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

DŘÍVE Pár základních kousků nábytku a bílé závěsy, místo postele velká matrace na zemi. 

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

NYNÍ  Barokní zlatá a k ní barvy Londýna, semeniště rebelských punkerů.

KONTAKTY A PRODUKTY, KTERÉ SE NÁM OSVĚDČILY 

Punkové designové doplňky

Vtipné drobnosti najdete v showroomu Kare nebo na stránkách

www.kare-design.cz

.

Postel na celý život

Kvalitní lůžko s matrací z koňských žíní a s celoživotní zárukou pořídíte v obchodě Dreambeds,

www.dreambeds.cz

.

kolik to stálo

NábytekOsvětleníTextil a koberecDoplňky4 568 Kč8 094 Kč10 516 Kč2 000 Kč0KčCELKEMDesignérka Jana Hradecká má ráda neobvyklé kombinace a mix různých stylů. Na poradě o barokním stylu, který jsme v první řadě Bydlet jako určitě chtěli mít, ji napadlo, že pojedná barokní inspiraci v duchu své oblíbené designérky Vivienne Westwood, britské punkové legendy. „Podívej se na její logo, vždyť i to vychází z baroka,“ začala snášet na stůl argumenty. „Vytáhla z baroka to nejlepší, namíchala to s britskou klasikou, celé to trochu zmačkala, potrhala a zase sešila zpět a stala se nesmrtelnou. My sice nešijeme modely pro módní přehlídky, ale trochu se můžeme inspirovat i v interiérovém designu,“ uvažovala Jana dál. Nakonec vlastně došlo i na to punkové zmačkání a potrhání – jídelní židle z bazaru přišla o svou polovinu, dostala novou barvu a stojí přistavená zbytkem svého sedáku ke zdi. Stal se z ní totiž němý sluha a z jejího opěradla věšák na odhazování svršků. Nepřijde vám, že právě tato změna byla totálně punková? 

1. Pohled od vstupních dveří

Závěsy Merete, 899 Kč/ks, zlaté květináče Daidai, od 39 Kč/ks, LED žárovky Ledare, 299 Kč/ks, vše Ikea; textilní kabely a objímky, Hornbach, celkem 4 000 Kč; smetanový přehoz Osaka, 150 × 230 cm, 1 690 Kč, vlněný pléd Lamb, 130 × 190 cm, 2 290 Kč, obojí ScanQuilt; koberec Spirit 551 Union Jack, Koberce Breno, od 6 216 Kč, Další dekorace: papírové pytle na tříděný odpad, Tchibo, skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach. Postel mimo rozpočet proměny: tradiční britská značka Vispring, dodavatel postelí pro Titanic, 140 × 200 cm, výplň z koňských žíní, cena k doptání, Dreambeds, www.dreambeds.cz

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Barokní zlatá je na rámech obrazů i dveří a na doplňcích, k ní patří barvy Londýna, semeniště rebelských punkerů. Sahají od červené barvy telefonních budek a doubledeckerů po skotský pléd.

2. Pohled od okna

Textilní kabely a objímky, Hornbach, celkem 4 000 Kč; LED žárovky Ledare, 299 Kč/ks, Ikea; stojací zrcadlo Baroque Gold, 2 799 Kč, Kare, www.kare-design.cz; smetanový přehoz Osaka, 150 × 230 cm, 1 690 Kč, plédy Lamb, 130 × 190 cm, 2 290 Kč/ks, prostěradlo Jersey, 690 Kč, návleky na polštáře Imperial, 699 Kč/ ks, zelený návlek Satén, 195 Kč, návlekySmart kočky, 490 Kč/ks, ložní souprava Secese, 2 390 Kč, vše ScanQuilt; koberec Spirit 551 Union Jack, od 6 216 Kč, Koberce Breno; papírové pytle na tříděný odpad, Tchibo, skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach, svícny H & M Home; postel mimo rozpočet proměny: cena k doptání, Dreambeds, www.dreambeds.cz

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Jana zcela ve stylu baroka a své oblíbené punkerky Vivienne ladila satén s kostkovanými plédy a polštáři s kočičím potiskem. Zlaté zrcadlo ladí se zlatými nohami skříně, které tu bohužel nejsou vidět.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

zlaté rámy

Designérka Jana Hradecká a moderátorka Jana Stryková jsou zkušené odbornice na kreativní výboje. Jednak si pamatují ty svoje, jednak obě mají děti, které také rády přesahují hranice všeho dovoleného. Terezce vymezíme prostor velkými rámy, ale už předem počítáme s tím, že je překročí. 

POKOJ PRO STUDENTKU 

Osmnáctiletá Tereza se do proměny přihlásila přes facebookovou výzvu, kterou Jana oslovila okruh studentů a příznivců své Interier design školy Intermezzo. Když jsme ji viděli poprvé, propadli jsme nadšení. Terezka měla barokně romantickou košili a temně punkově namalovanou pusu a oči. Jako by vystoupila z našeho snu! S Janou si velmi rychle sladila noty – obě rády recyklují a natírají, přemýšlejí, jak pořídit nové věci pokud možno vlastní výrobou a s minimálními náklady. Tereza si přála doladit styl, který nechala nedořešený, protože to zatím nebyla v jejím životě priorita, a zároveň si přála nechat prostor pro vlastní nápady a kreativitu. „Pracovní stůl nemám a ani ho nepotřebuji, protože se učím v posteli, úkoly dělám v posteli i nápady vymýšlím v posteli,“ vypočítala nám Tereza další funkce své dosavadní matrace položené na holé zemi. „Uvědomila jsem si, že nesmím pokoj zařídit definitivně, že v něm musí zůstat i něco nedořečeného, aby si Tereza mohla pokoj dolaďovat podle momentálního životního období, kterých ji ještě čeká velká spousta,“ vzpomíná Jana. O podporu ze strany rodičů se strachovat nemusela. Terezčina rodina totiž taky byla jak ze snu. Nechala designérce naprosto volnou ruku a při totálním zaneřádění domku televizní technikou si dál klidně žila svým životem. Poslední den natáčení dokonce nezrušila ani naplánovaný rodinný mejdan. Když fotograf Václav dofocoval poslední detaily, po domě už korzovali rodinní přátelé se sklenkou vína. 

3. Pohled od nohou postele

Stolní lampa Knit, 3 599 Kč, fi gurka psa se zlatými křídly Sitting Angel Dog Gold-Black, 699 Kč, vše Kare, www.kare-design.cz; zlaté květináče Daidai, Ikea, od 39 Kč/ks. Ostatní dekorace: skříňky a pořadače Ikea jsou natřené balakrylem, rámy na nástěnky, Hornbach, džínovina na přečalounění křesla: Jeans Stretch, www.latka.cz, 389 Kč/m

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Barokní umění se drželo v pevně daných, uzavřených formách. Proto jsme místo pro kreativitu vyhradili pomocí zlatých rámů. Bílý obraz je antistresová omalovánka, kterou navrhla Tereza pro návštěvy.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

Plátna pro obrazy

Terezka potřebuje pro své kreativní nápady něco jiného než pracovní stůl. Nejlepší nápady k ní prý přicházejí v posteli, kde se také učí, kde vlastně tráví většinu volného času. K tomu, aby měla své nápady pěkně na očích, se budou hodit velké barevné panely, sloužící jako tabule, omalovánky nebo nástěnka na důležité nápady a připomínky.

portrét kočky

Další umělecké dílo ve zlatém rámu je dárek, který Terezka dostala k osmnáctým narozeninám od rodinné známé. Nebylo zatím nikdy vystaveno, a proto můžeme jeho publikování v televizním pořadu považovat za světovou premiéru.   

Na původním ušáku měla Terka přehozenou džínovou bundu. To mě inspirovalo k přečalouněníJana hradecká, designérka
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

CO JSME ZACHOVALI 

V rohu pokoje stojí šatní skříň ze starší kolekce Ikea, kterou bylo škoda rušit – nějaký prostor pro oblečení potřebuje určitě i Tereza, která nás během proměny překvapila svou skromností a nenáročností. Jana skříň natřela šedomodrou barvou, vyměnila úchytky za kožená poutka ze starých pásků a nohy nastříkala zlatým sprejem. Změna neuvěřitelná! Vedle vstupních dveří je podivná prohlubeň v omítce. „Tahleta díra má ukazovat, že se tady žije?“ ptala se moderátorka Jana designérky, když si všimla charakteristických čárek v proláklině. „Ano, v celém domě jsou po rekonstrukci nanesené hliněné omítky, ale tady, kde se dřív, když holky byly malé, měřily, zůstalo to památné místo s jejich zaznamenávanou výškou zachované,“ usmívá se Jana. Proč by tu mělo být všechno dokonalé, když nám se to zrovna tak náramně hodí? Dokonalost is dead!

4. Pohled od panelů

Stojací zrcadlo Baroque Gold, 2 799 Kč, a odkládací stolek Elegance Nodo Black, Ø 30 cm, 1 569 Kč, vše Kare, www.kare-design.cz; smetanový přehoz Osaka, 150 × 230 cm, 1 690 Kč, vlněné plédy Lamb, 130 × 190 cm, různé vzory, 2 290 Kč/ks, pletené návleky na polštáře Imperial, 699 Kč/ks, zelený návlek Satén, 195 Kč, návleky Smart kočky, 490 Kč/ks, vše ScanQuilt; koberec Spirit 551 Union Jack, od 6 216 Kč, Koberce Breno

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

DIY - tvořte sami!

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

Němý sluha 

„Romane, kam doma házíš oblečení,“ ptá se Jana. „Na židli,“ odpovídá Roman. „Takže když bude němý sluha vypadat jako židle, bude co?“ „Oblíbený!“

1/ JDĚTE DO BAZARU

Pokud nemáte zásoby starého nábytku na půdě, v bazaru určitě tu správnou židli najdete.

2/ ŘEŽTE

Nechcete, aby židle příliš překážela v prostoru? Zmenšete ji klidně na polovinu, Roman to zvládl snadno i obyčejnou pilkou.

3/ NATÍREJTE

Jemný šedomodrý odstín je správně nenápadný a zároveň tvoří příjemné přechody pro ostatní barvy. Kromě němého sluhy jsme s ním natřeli i skříň, která se ale dočkala zlatých nohou!

KRAJKA NA pODLAZE  

Tak to je punk! Na realizaci tohoto nápadu se podílela designérka Jana s moderátorkou Janou. Přes široký pruh látky postupně sprejem nastříkaly dekor po celém obvodu pokoje

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

NOVÁ TVÁŘ SMRKOVÉ PODLAHY

Původní smrková podlaha měla přírodní barvu, a pokud někdy byla povrchově ošetřená, už se to zřejmě ztratilo. Hloubkově jsme ji tedy očistili podlahovým mycím strojem, nechali vyschnout a natřeli barevnou lazurou. Protože naše požadovaná šedá nebyla v základní nabídce, nechali jsme ji v Domě barev namíchat podle vzorníku. Dixol, bezbarvá tenkovrstvá lazura na dřevo natónovaná podle odstínu S 4502-B a podlahový lak na dřevo Polyurex Mat, vše Dům barev,

www.dumbarev.cz

; podlahový mycí stroj Kärcher FC 5, vysává a vytírá podlahu zároveň,

www.karcher.cz

5. Pohled od šicího stroje

LED žárovky Ledare, 299 Kč/ks, Ikea; textilní kabely a objímky, Hornbach, celkem 4 000 Kč; vlněné plédy Lamb, 130 × 190 cm, 2 290 Kč/ks, zelené prostěradlo Jersey, 690 Kč, pletené návleky na polštáře Imperial, 699 Kč/ks, zelený návlek Satén, 195 Kč, návleky Smart kočky, 490 Kč/ks, ložní souprava na jednolůžko Secese, 2 390 Kč, vše ScanQuilt; koberec Spirit 551 Union Jack, Koberce Breno, od 6 216 Kč. Ostatní dekorace: svícny, H&M Home 

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Místo jednoho centrálního lustru nechala Jana rozvést dlouhé barevné šňůry zakončené žárovkami (se zlatou objímkou samozřejmě) tak, aby posvítily vždy tam, kde je to právě třeba. Ovládají se křížovým spínačem.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU

IKONA

Knížku o bouřlivém životě bývalé učitelky, co jako malá holka taky ráda šila, si určitě přečtěte, stojí za to!

barevná paleta

KNIHOMOL, KTERÝ SI NEPŘEJE BÝT RUŠEN BARVAMI, OCENÍ KLASICKOU ČERNOBÍLOU KOMBINACI, JEJÍŽ KONTRAST ZMÍRŇUJE PŘÍRODNÍ DŘEVO.

Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Výmalba a přechodové plochy mezi jednotlivými barvami.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Zlatá na rámech, doplňcích a designových detailech.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Červená z londýnských telefonních budek.
Bydlet jako V BAROKU Bydlet jako V BAROKU
Bydlet jako V BAROKU
Sametově zelená, barokně hebká a elegantní.

3 body k úspěchu

1

BARVY

Pro zlatou, zelenou a červenou kombinaci zvolte neutrální bílý a šedý základ.

2

RECYKLACE

Snažte se vždy využít maximum původního nábytku. Barvy dělají zázraky!3

KREATIVITA

Nechte prostor pro sebevyjádření. Studenti potřebují svobodu a soukromí.

Proměna online

FOTO MICHAEL KRATOCHVÍL, VÁCLAV VALNÝ A © ČESKÁ TELEVIZE

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY