← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako na milimetru

Bydlet jako na milimetru

Majitelka si přála dostat do koupelny všechno, co by tam mohlo být, kdyby měla dvojnásobek místa.


Aby designérka Ana Alačkova dostala z takového projektu jedničku s hvězdičkou, tak musela hodně počítat. Přečtěte si její zkušenost.


DŘÍVE Koupelna měla jen základní vybavení, retro rohovou vanu a hlavně chyběla druhá toaleta.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Ačkoli do koupelny přibyl sprchový kout a toaleta, vypadá prostor daleko větší a vzdušnější.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od vstupu
Jednotlivé zařizovací předměty na sebe navazují a tvoří harmonický celek. Schválně se soustřeďte, jestli na první pohled odhalíte šikovně ukrytý koš na prádlo a uvědomte si, jak barevnost a hebkost ručníků, které tady vidíte jako první, ovlivňuje vnímání celé koupelny.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Poctivé počítání vedlo ke zdárnému konci proměny. A v chodbičce, kterou se vstupuje do hlavní části koupelny, zbyl prostor i na velký topný žebřík a skříň vestavěnou až ke stropu.

Původní stav - umyvadlo a rohová vana Původní stav - umyvadlo a rohová vana
Původní stav - umyvadlo a rohová vana

DŘÍVE Kdyby nedošlo k technickým problémům, mohla by docela elegantní koupelna ještě nějakou dobu plnit svou funkci. Ale ono došlo.

Pohled od umyvadla
Počítání bylo nutné i v tomto případě. Vymyslet umístění pračky se sušičkou tak, aby se daly i používat, nebylo vůbec jednoduché.

Pohled od umyvadla Pohled od umyvadla
Pohled od umyvadla

NYNÍ Na pračku a sušičku zbylo místa tak akorát. Nevzhledné přípojky jsem schovala za poličku, která poslouží i jako odkládací prostor pro prací prostředky. Tak aby byly vždy snadno po ruce!

Původní stav s rohovou vanou Původní stav s rohovou vanou
Původní stav s rohovou vanou

DŘÍVE Roh s radiátorem v původní koupelně byl poměrně nevyužitý. Keramické obklady vypadaly dobře, ale situaci pod vanou jste vidět nechtěli.

Jak si vybrat na Heureka.cz Jak si vybrat na Heureka.cz
Jak si vybrat na Heureka.cz
Vybírání na heureka.cz Vybírání na heureka.cz
Vybírání na heureka.cz

Těžký úkol popisuje sama interiérová designérka Ana: "Nechtěla jsem zklamat dvě malé holčičky, které při rekonstrukci přišly o svou oblíbenou vanu. A tak Roman dostal úkol – vybrat model, který bude ještě lepší než ten původní. Nebylo by to až tak náročné, kdyby nás neomezovaly milimetry. Ještě že měl skvělého pomocníka. Možnosti vyhledávání atypické vany na internetovém srovnávači cen ukázala Romanovi odbornice Veronika Molčanová z Heureky, heureka.cz.

Když mi majitelka této koupelny, učitelka Milena, popsala své přání, řekla jsem si, že to nebude jednoduchý úkol. Do místnosti ve tvaru L o rozloze necelých 7,5 m2 bylo podle požadavků čtyřčlenné rodiny potřeba umístit daleko víc věcí, než bylo v původní koupelně: vanu, sprchový kout, umyvadlo, toaletu, pračku se sušičkou, koš na prádlo a spoustu dalšího úložného prostoru. Při první návštěvě mi bylo jasné, že si během navrhování budu připadat spíše jako matematik. Hlavní prim celé proměny hrály výpočty na milimetry. Tiše jsem doufala, že do našeho projektu najdeme to správné... Docela pomohlo vyhledávání na Heurece.
O existenci vany o rozměrech 170 × 90 cm věděl málokdo. Já třeba vůbec. Hledání bylo úspěšné. Nová vana plně nahradila původní a holčičky měly obrovskou radost. Přály si totiž stejně veliký bazén, jaký měly předtím. Dál bylo nutné vypočítat nejen prostor mezi vanou a toaletou, ale i prostor pro pohodlné otevření dvířek pračky. Počítání mi usnadnil výběr záchodové mísy s hloubkou 46 cm. Šířka vstupu do sprchového koutu zase byla závislá na hloubce umyvadla. V brněnském showroomu Koupelny Elements jsem vybrala praktický model Sapho Orinoko. Jeho hloubka pouhých 42 cm se díky dokonalému tvaru umyvadla ukázala jako naprosto dostačující. Po několika večerech byl návrh na světě. Z prezentace jsem od paní učitelky Mileny dostala jedničku s hvězdičkou a šlo se na věc. Navrhuji v počítačovém programu, kde jsou všechny stěny rovné, proto mohu navrhovat přesně na milimetr. Realita je ovšem jiná, a tak jsem byla napjatá až do okamžiku, kdy jsem si v již hotové koupelně mohla ověřit, že se dvířka pračky doopravdy otevřou až do maximálního rozsahu. Požadavek na úložný prostor jsem vyřešila vestavnou skříní v původně nevyužité vstupní části koupelny. Koš na prádlo jsem schovala do skříňky pod umyvadlem. Vybranou dlažbu v dekoru imitace travertinu doplnily ručníky v pastelových barvách od značky Matějovský, nástěnné dekorace jsou z dílny mé sestry a designové doplňky od značky Sapho. Původní centrální osvětlení jsem doplnila o dva doplňkové zdroje. Funkční integrované v zrcadle Astro LED Sapho pro pohodlnější líčení a ambientní obvodové pro okamžiky, kdy zatoužíte po relaxaci v horké vaně plné voňavé pěny...

Pohled od pračky
Umyvadlo Orinoko od Sapho se stalo jedním z klíčových prvků této proměny. Je totiž hluboké pouhých 42 cm, takže umožňuje pohodlný vstup do sprchy.

Sprchový kout Sprchový kout
Sprchový kout

3 body k úspěchu

1. Měření
Dvakrát měř, jednou řež. Vyhnete se tak nečekaným komplikacím.

2. Osvětlení
Více zdrojů osvětlení není jen designová záležitost, ale především funkční.

3. Neutrální barva
Neutrální základ je ideální tam, kde je spousta prvků.

Koupelnové doplňky Sapho Koupelnové doplňky Sapho
Koupelnové doplňky Sapho
Umístění zrcadla Umístění zrcadla
Umístění zrcadla
Montáž koupelnového nábytku Montáž koupelnového nábytku
Montáž koupelnového nábytku

KROK ZA KROKEM S vybalením a umístěním zrcadla s integrovaným osvětlením a lupou mi ochotně pomáhal Roman. A o to, aby výsledek byl dokonalý, se postaral truhlář pan Janík, ten pod umyvadlo vyrobil a namontoval skříňku, která bude sloužit jako koš na prádlo. Zrcadlo Astro LED, Sapho, 100 × 70 cm, sapho.cz, 6 190 Kč

Pohled od sprchy
Z nudné chodbičky se stal naprosto funkční a plnohodnotný prostor, aniž by to bylo na úkor dostatečné šířky průchodu.

Chodbička s vestavnou skříní Chodbička s vestavnou skříní
Chodbička s vestavnou skříní

NYNÍ I když vestavná skříň nemá hloubku ani 30 cm, poskytuje dostatek úložného prostoru.
Její mohutnost odlehčuje výklenek, který se nabízí jako samozřejmé místo pro stylové dekorace.

Původní stav - pohled ke dveřím Původní stav - pohled ke dveřím
Původní stav - pohled ke dveřím

DŘÍVE Vstupní část do koupelny sloužila jen jako průchod bez praktického využití. Škoda nevyužitého prostoru.

Usazování vany Usazování vany
Usazování vany
Osazování sprchové zástěny Osazování sprchové zástěny
Osazování sprchové zástěny

BEZ ODBORNÍKŮ ANI RÁNU! Stejně jako výběr zařizovacích předmětů, tak ani jejich montáž nebyla jednoduchá. Klíčové vybavení koupelny je ze Sapho, ale atypický sprchový kout zaměřila a dodala firma SanSwiss, sanswiss.cz.

Keramické siluety Keramické siluety
Keramické siluety
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac

VÝTVARNÉ ORIGINÁLY Dcerky majitelky Mileny byly inspirací pro výběr doplňků. Svou představu jsem sdělila své sestře, akademické sochařce Nikolině Rodić Grgac, a ona ji ztvárnila v podobě dvou keramických siluet s krajkovou ozdobou. Siluety podtrhují nejen ženskost, ale i individualitu každé z holčiček. Siluety jsme pak doplnily o misky a další funkční prvky. Instagram: @nikolina.grgac

BAREVNÁ ŠKÁLA

ZÁKLADNÍ NEUTRÁLNÍ BAREVNOST OSVĚŽUJÍ DOPLŇKY, KTERÉ SE DAJÍ KDYKOLIV SNADNO ZMĚNIT.

Bílá je na omítce, sanitě a spotřebičích.

bílá bílá
bílá

Neutrální béžová na obkladech nechá vyniknout ostatním prvkům.

Béžová Béžová
Béžová

Zelené jsou bambusové ručníky a další doplňky.

zelená zelená
zelená

Elegantní šeříková na doplňcích funguje jako ženský prvek!

šeříková šeříková
šeříková

ANA ALAČKOVA
Interiérová designérka, která miluje harmonogramy a jejich dodržování. „Spolupráce na proměně, která měla řád, mě bavila od přesného zadání až po přesné výpočty.“

Designérka Ana Alačková Designérka Ana Alačková
Designérka Ana Alačková

MILENA
Majitelka bytu „Designérka Ana vybalancovala výsledek mezi přáním zákazníka a vlastní představou o funkčním a hezkém projektu, za což jí srdečně děkujeme.“

Majitelka Milena Majitelka Milena
Majitelka Milena

PROSTOR

Koupelna ve tvaru do písmene L v cihlovém bytovém domě měla základní vybavení a spoustu nevhodně využitého prostoru. Keramické obklady stěn působily elegantně, ale už měly vypadané spáry, a některé dlaždice na zemi dokonce praskly. V koupelně bylo umyvadlo, rohová vana a pračka se sušičkou, ale provozu čtyřčlenné rodiny už to nevyhovovalo.

PROBLÉM

Kvůli špatně dotaženému sifonu celých osm let zatékalo pod vanu. Po opravě závady
a vyschnutí podkladu se jednotlivé dlaždice začaly odlepovat. Navíc pod vanou byla odhalená neskutečná hromada smetí, kterou po sobě zanechala stavební firma. Havarijní stav ale nebyl jediným důvodem pro rozhodnutí o rekonstrukci. Ve čtyřčlenné rodině akutně chyběla druhá toaleta a sprchový kout, který významně sníží spotřebu vody.

ŘEŠENÍ

Razantní změnou dispozice a výběrem atypických zařizovacích předmětů vznikl prostor nejen pro chybějící toaletu a velkorysou vanu, ale i pro nový sprchový kout, po kterém tajně toužila půlka rodiny. Vzniklý prostor ve finále vypadá daleko větší, než byla koupelna před rekonstrukcí.

Nákupní košík

Umyvadlo Sapho Orinoko, 5 970 Kč, zrcadlo Sapho Astro LED, 5 190 Kč, WC Catalano New Zero, 15 896 Kč, vana Duravit Starck, 20 363 Kč, sprchová vanička SanSwiss ILA, 10 136 Kč, vodovodní baterie Hansgrohe Metropol, 6 647 Kč, vše elements.cz; sprchová zástěna SanSwiss Cadura, 16 528 Kč, sanswiss.cz; rektifikovaná dlažba Reverso Avorio, 1 442 Kč, archtiles.cz; doplňky do koupelny Sapho Altea, 2 980 Kč, sapho.cz; bambusové ručníky, Matějovský, matejovsky.cz, 3 375 Kč/set; roleta Plisse, Top styl interiér, 7 150 Kč; LED ambientní osvětlení, valmax.cz, 15 890 Kč; stavební práce včetně WC a předsíně, 130 000 Kč

Kolik to stálo

Stavební práce............... 130 000 Kč
Dlažba a obklady............. 43 260 Kč
Nábytek a sanita ........... 168 594 Kč
Osvětlení a doplňky...........24 000 Kč

CELKEM......................... 365 854 Kč


KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vybavení koupelny: Sapho, sapho.cz
Vyhledávač a srovnávač cen: Heureka, heureka.cz
Koupelnový textil: Matějovský, matejovsky.cz


Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty