← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako milovníci kultury

Bydlet jako milovníci kultury

Využívat ložnici jenom na spaní je trochu málo, nemyslíte?

Petr s Adélou se rozhodli udělat z ložnice i pracovnu a relaxační zašívárnu, kde se budou moci věnovat nejen kulturním aktivitám.

PROJDĚTE SE CELOU PROMĚNOU, PROHLÉDNĚTE SI DETAILY A UŽIJTE SI POCIT, ŽE VÁM OPRAVDU NIC NEUNIKLO!

Klikněte zde a vydejte se na virtuální prohlídku.

DŘÍVE Příliš malá postel už Petrovi s Adélou nevyhovovala. V ložnici si přáli mít také více úložného místa a noční stolky u postele.

Půdorys - dříve Půdorys - dříve
Půdorys - dříve

NYNÍ Kromě větší postele s nočními stolky se sem vešlo i relaxační křeslo na čtení knih, prostorná pracovna i více úložných skříní.

Půdorys - nyní Půdorys - nyní
Půdorys - nyní

Pohled od vstupních dveří
V ložnici převládají přírodní materiály. Dřevěné parkety doplňuje ratan a dubové dřevo, ze kterého je rám postele i noční stolky. Úchyty skříní a obložení pracovny jsou z dubové překližky. Z ratanu je lustr i prodyšný kryt na topení.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Jednoduchou barevnost v naturálních odstínech mají také použité látky. Světle šedý zatemňovací závěs ladí s čalouněním křesla, šedými vlněnými koberci i lněným povlečením.

Dříve - pohled k oknu Dříve - pohled k oknu
Dříve - pohled k oknu

DŘÍVE Původní závěs byl příliš tmavý. Neladil s ostatním vybavením místnosti. Působil smutně
a neprodyšně. Ložnice byla už kvůli němu neútulná.

Pohled od skříně 
Jednotlivé díly krytu topení se dají vyklopit, aby majitelé měli přístup jak k měřidlu, tak
i k regulaci topení, a popřípadě si mohli odklopením krytu zajistit větší proudění teplého vzduchu.

Křeslo s taburetem Křeslo s taburetem
Křeslo s taburetem
Řešení zakrytí radiátorů Řešení zakrytí radiátorů
Řešení zakrytí radiátorů
Úložné prostory v ložnici Úložné prostory v ložnici
Úložné prostory v ložnici

Mladý pár se s realizací proměny ložnice obrátil na designérku Soňu Malinovou. „Kultura do ložnice určitě patří, a proto jsem se ji rozhodla zařídit tak, aby se sem vešla nejen větší postel, noční stolky či další skříň na ukládání věcí s pracovnou, ale také křeslo s praktickými lampičkami a všechny oblíbené hudební nástroje i obrazy majitelů,“ říká Soňa.

RECYKLUJEME

Větší postel a více úložného místa totiž patřily k hlavním požadavkům Petra s Adélou. Prostornější měla být i nová pracovna. Z předchozí ložnice zde zůstaly jen krásné repasované parkety a korpus skříně. „Recyklace kromě peněz šetří i přírodu, a proč vyhazovat věc, která může být funkční ještě dlouhé roky,“ podotýká Soňa. S rozšířením skříně směrem k oknu a ke stropu, výrobou dvířek a zhotovením nové pracovny pomáhal truhlář. Pracovnu umístil do niky vymezené dubovou dýhou. Ač je tak pracovna na stejném místě, působí mnohem prostorněji. Snadnější je i přístup k zásuvkám pod pracovní plochou.
Na odkládání kancelářských potřeb je určená otevřená polička s šedými krabicemi a prodloužená část skříně. Truhlář vyrobil na míru i rám krytu na topení a Soňa do něj pomocí čalounického koníku vypnula ratan. Řetízek, který drží výklopný kryt, je z umyvadla. Přístup k topení je tak snadný a bezproblémový.
Rám postele a noční stolky jsou z dubového masivu a dokonale ladí s elegantními úchytkami skříní a pracovnou. Z přírodního materiálu je i ratanový lustr. Ten sem Soňa dala záměrně, aby se jeho jemná struktura výpletu objevila v interiéru vícekrát a znásobila tak jeho půvab. Střídmé a jednoduché lněné povlečení zase navozuje pocit domácí pohody stejně jako další textilie. Skvělou vychytávkou jsou magnetické lampičky nad postelí, které se dají přesunout a nasměrovat podle potřeby.
„Do klidové části k oknu se nakonec vešlo i křeslo s podnožkou. Přirozené světlo je ostatně na čtení nejlepší. Kdyby ho však bylo příliš, lze jeho přístup do ložnice omezit zatemňovací roletou,“ uzavírá designérka. Soňa předchozí tmavou roletu nahradila hutnou šedou textilií, která nepůsobí tak agresivně a více se barevně hodí k čalounění křesla i ke kobercům. V místnosti nyní převládají přírodní materiály a barevnost, které společně navozují pocit příjemné útulnosti.

Montáž krytu radiátorů Montáž krytu radiátorů
Montáž krytu radiátorů
Roman Zach a Soňa Malinová Roman Zach a Soňa Malinová
Roman Zach a Soňa Malinová

HLINĚNÝ SVÍCEN VYROBÍTE I SAMI Hlínu seženete v hobbymarketu a vyválíte na tenký plát, z něhož vyříznete podstavec, podlouhlý obdélník na tělo svícnu i ouško. Z podlouhlého obdélníku vytvoříte svinutím svícen, ke kterému zbývající díly přilepíte pomocí šlikru (kaše z vody a rozmělněné hlíny).

Pohled od stěny s nástroji
Korpus skříní je stejný, měnily se jen dveře a přidělávala se k němu vrchní část. Tím se úložný prostor znásobil. Soňa dokázala využít i místo mezi skříní a stěnou. Vznikla zde uzavřená odkládací plocha.

Pohled na pracovní kout a vestavnou skříň Pohled na pracovní kout a vestavnou skříň
Pohled na pracovní kout a vestavnou skříň

NYNÍ Domácí pracovna zůstala na původním místě poblíž vstupních dveří. Je tak v rušnější části ložnice, zatímco u okna v klidové zóně je relaxační křeslo s podnožkou určené ke čtení.

Dříve - pohled na ložnici Dříve - pohled na ložnici
Dříve - pohled na ložnici
Dříve - pracovní kout Dříve - pracovní kout
Dříve - pracovní kout

DŘÍVE Předchozí pracovna byla malá a stísněná. Chyběly jí police a úložné místo na odkládání. Nevyhovující byl také přístup k zásuvkám.

Montáž rámu postele Montáž rámu postele
Montáž rámu postele
Montáž vestavěné skříně Montáž vestavěné skříně
Montáž vestavěné skříně

PRÁCE NA MÍRU Nová pracovna je mnohem vzdušnější, kromě uzavíratelných poliček, které navazují na šatní skříň, je v ní i otevřená police. Dřevěná dýha vytváří příjemné pracovní zákoutí. Dveře skříní, pracovní kout a kryt na topení jsou dělané na míru z dubové dýhy a bílého lamina. O jejich výrobu se postaral truhlář David Mnoček.

Pohled od okna
Stěnu s hudebními nástroji domorodých lidových kultur si Petr s Adélou přáli v ložnici zachovat. Za postel chtěli pověsit grafiky od italské designérky a od Soni k nim dostali ještě další o něco menší grafiku – zarámovanou hipsterskou výšivku.

Pohled od okna Pohled od okna
Pohled od okna

DŘÍVE Parkety na podlaze nechali majitelé renovovat už dřív a designérka s jejich teplým odstínem sladila celkovou barevnost ložnice.

3 body k úspěchu

1 Barvy Světlé odstíny působí vzdušně a ložnice je díky nim opticky prostornějsí. 

2 Místo Úložný prostor se podařilo zvětšit chytrým řešením skříně, která získala nastavené patro.

3 Zóny Designérka v ložnici vytvořila tři samostatné části. Pracovní, relaxační a klidovou.

Výběr lampy na Bonami.cz Výběr lampy na Bonami.cz
Výběr lampy na Bonami.cz

MĚKKÉ VSTÁVÁNÍ Z POSTELE Koberce, které jsme vybrali v Bonami, zútulní každý interiér.
U postele je jejich hřejivá měkkost navíc praktická. Pozitivní vlastností tkaniny i veškerých látek je také to, že tlumí hluk, což je v ložnici žádoucí. Šedá barva koberce ladí s dalšími textiliemi. bonami.cz

Čelo postele s lampičkami Čelo postele s lampičkami
Čelo postele s lampičkami
Krásné balení povlečení značky Veba Krásné balení povlečení značky Veba
Krásné balení povlečení značky Veba

ÚTULNÉ SPANÍ Petr s Adélou se rozhodli pro bílé povlečení s šedým přehozem. Doplnili ho polštáři okrové barvy ladícími s nočními stolky z dubového masivu. Výhodou lněného povlečení, které jsme nakupovali u společnosti Veba, je, že v létě chladí a v zimě zahřívá. veba.cz


BAREVNÁ ŠKÁLA

V LOŽNICI PŘEVLÁDAJÍ PŘÍRODNÍ MATERIÁLY A BARVY. ODSTÍNY BÉŽOVÉ, ŠEDÉ A HNĚDÉ V KOMBINACI S BÍLOU PŮSOBÍ ÚTULNĚ A DOMÁCKY.

Z bílého lamina jsou nové dveře skříní i rám krytu topení.

bílá bílá
bílá

Šedý je zatemňovací závěs na okně, křeslo a taburet.

světle šedá světle šedá
světle šedá

Světle béžový je ratanový kryt na topení i lustr z téhož materiálu.

béžová béžová
béžová

Béžové jsou parkety, rám postele i noční stolky.

hnědá hnědá
hnědá

Černá je použitá na detailech jako protipól přírodním barvám.

černá černá
černáSOŇA MALINOVÁ

Interiérová designérka, ráda relaxuje u výroby keramiky. „Sama často tvořím, proto pro mě zařizování ložnice pro pár, který má vztah ke kultuře, bylo mimořádně podnětné.“

Designérka Soňa Malinová Designérka Soňa Malinová
Designérka Soňa Malinová

PETR S ADÉLOU

Chtěli větší ložnici, kde bude místo pro odpočinek i zábavu. „Do naší nové ložnice se vešlo všechno, co jsme si přáli. Líbí se nám, že se podařilo řadu věcí recyklovat.“

Majitelé Adéla a Petr Majitelé Adéla a Petr
Majitelé Adéla a Petr

PROSTOR

Místo ve světlé ložnici se dvěma vchody bylo potřeba využít tak, aby sloužila více účelům. Petr s Adélou si přáli větší postel s šířkou alespoň 180 centimetrů. U postele chtěli noční stolky a lampičky na čtení. Ke čtení a dalšímu odpočinku si u okna vysnili pohodlné křeslo s podnožkou, a protože jsou oba kulturně založení, doufali, že se sem vejdou i zarámované grafiky z Itálie a hudební nástroje, které zde visely na stěně už předtím. Dále měli v úmyslu znásobit úložné prostory a vylepšit pracovnu.

PROBLÉM

Aby se do místnosti všechno včetně větší postele vešlo, musela designérka Soňa využít každý centimetr na maximum a dobře plánovat. Interiér rozčlenila na tři zóny – pracovní, relaxační a odpočinkovou.

ŘEŠENÍ

Část u dveří je nejrušnější, proto je tu logicky i pracovna. Odpočinková zóna s postelí je
od dveří trochu dál a u okna, kde je nejvíce přirozeného světla, je relaxační zóna s křeslem. Nevzhledné topení Soňa schovala. Vznikl tak odkládací parapet na květiny a knihy. Stejnému účelu může sloužit také nově vzniklá římsa v rohu místnosti za křeslem. Úložné prostory Soňa zvětšila navýšením skříně o horní patro a vytvořením uzavřeného místa na odkládání sušáku a žebříku.

Nákupní košík

Truhlářské práce: skříně, pracovní kout, kryt na míru, David Monček, 140 000 Kč; postel dub masiv, 32 990 Kč, noční stolek dub masiv, 8 990 Kč, 2 ks, obojí teakpeak.cz; obrazy gravírovaná práce na papíře, Renata Machýčková, 19 000 Kč; křeslo Oskarshamn, 6 990 Kč, lustr Sinnerling, ratan, 1 990 Kč, židle Fjällberget, pracovní mořená jasanová dýha, 5 490 Kč, vše Ikea.cz; lampy u postele Nordlux, nástěnné stmívatelné, 2 990 Kč, 2 ks, svetla24.cz; pléd prošívaný, 849 Kč polštáře Valmue, dekorační prošívané, 399 Kč, 2 ks, lampička Jacob, černá na pracovním stole, 379 Kč, vše jysk.cz; koberec Kiran Liso, vlněný, 1 590 Kč, 2 ks, bonami.cz; lněné povlečení Lena, 3 370 Kč, veba.cz

KOLIK TO STÁLO

Truhlářské práce..................140 000 Kč
Postel.....................................32 990 Kč
Obrazy....................................19 000 Kč
Noční stolky.............................8 990 Kč
Křeslo.......................................6 990 Kč
Pracovní židle...........................5 490 Kč

CELKEM................................213 460 Kč


KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Veba Lněné povlečení a další ložní prádlo, veba.cz
Bonami Vlněný koberec, bonami.cz
Teakpeak Postel a noční stolky z masivu, teakpeak.cz

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online


Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty