← Zpět na 5. řada Bydlet jako
Bydlet jako HRÁČI

Bydlet jako HRÁČI

Čtrnáctiletá Bára hraje na piano nebo na ukulele, dvanáctiletý Kuba si vystačí s joystickem. Z toho vyplývá i jejich životní styl a potřeba změny…KDO ...

Čtrnáctiletá Bára hraje na piano nebo na ukulele, dvanáctiletý Kuba si vystačí s joystickem. Z toho vyplývá i jejich životní styl a potřeba změny…

KDO SI HRAJE...

Hráči jsou různí, a to dokonce diametrálně. Naši moderátoři právě demonstrují dva zásadně rozdílné pohledy na věc – Jana se chystá na vystoupení, kde předvede svou bravurní hru na ukulele, zatímco Roman je v zákulisí úplně v pohodě – své hráčské schopnosti si ověřuje bez diváků, v naprostém klidu, pouze ve společnosti výkonného mobilu. Co svět světem stojí, lidé si hráli, a kolik je lidí, tolik je jistě i druhů her. Abyste si je opravdu užili, potřebujete jen jediné – odpovídající zázemí.

Jak přizpůsobit pokoje dětem

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

DŘÍVEKuba, který nejraději hraje na mobilu, se ve velkém pokoji ztrácel, zatímco Barča, která ráda tančí a hraje na klávesy, se tísnila v malém prostoru.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

NYNÍVýměnou pokojů získal Kuba teenagerský pokoj a jeho sestra Barča může mít klávesy stále připravenék zabrnkání.

Proměna dvou dětských pokojů v jednom bytě připomínala trochu dětskou hru škatulata, hejbejte se – kromě toho, že Bára s Kubou vyrostli z původního zařízení, vyvinul se časem i jejich odlišný životní styl, proto se domluvili, že si pokoje vymění. Bára má ve svých čtrnácti letech spoustu zájmů, hraje na několik hudebních nástrojů, ráda tančí a kreslí… A pro svoje koníčky potřebuje opravdu hodně místa. Naopak Kuba vyrostl v hráče Minecraftu a dalších počítačových her a ke své zálibě nepotřebuje vlastně nic než pohodlnou postel nebo křeslo a mobil. Kromě toho se ukázalo, že miluje domečky, bunkry a všelijaké zašívárny a že mu vyloženě vyhovují menší prostory. Proto se vůbec nebránil výměně pokojů a s chutí Báře svou původní větší místnost přenechal. Další věc, na které se sourozenci shodli, bylo to, že si ponechají svoje postele a skříně – ty tedy putovaly do nových pokojů za nimi. Co se týká barevnosti, Bára měla představu světlého prostoru, zatímco Kuba se svěřil, že ze všeho nejvíc miluje černou barvu.

DŘÍVEBářin pokoj byl dětsky růžový a příliš malý, což dospívající tanečnici a klavíristce už moc nevyhovovalo, toužila po větším prostoru.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Pohled od vstupuPostel je obložená měkkými akustickými panely ve tvaru čtverců. Petra se inspirovala Kubovou nejoblíbenější počítačovou hrou Minecraft, jejíž grafi ka je postavená na tvarech kostek.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

NYNÍKubův pokoj je nyní dokonalým hráčským doupětem s jeho oblíbenou černou barvou a spoustou možností, jak se někam zašít. Polstrované panely za postelí plní i zvukověizolační funkci.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Pohled od vstupuKuba se u psacího stolu moc nezdržuje, nepotřebuje proto velkou pracovní plochu, ale uvítá spíš povalovací křesílko u okna.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

NEJLEPŠÍ DEKORACE Výrobník popcornu je snem snad každého dítěte. Na industriálně vypadajícím nočním stolku ho ale má skutečně jen málokdo.

CO VYMYSLET PRO KUBU

„Pro Báru potřebujeme prostor otevřít, aby se tam mohla víc hýbat, a k tomu nám hraje kontrastní Kubova záliba v malých prostorách a v černé barvě – to je super výzva, protože tak můžeme vytvořit pěkný tandem dívčího a klukovského pokoje,“ radovala se architektka a designérka Petra ze zadání. Jedno přání ještě měla maminka dětí, která má náročné zaměstnání, a protože často pracuje i doma, potřebuje k němu klid. Kdyby se Petře podařilo vytvořit i lepší akustickou izolaci pokojů, bylo by to skvělé… „Jako při každé jiné proměně jsem se i tentokrát snažila do svých klientů vcítit. U Barči to šlo snadno, ale abych lépe porozuměla i Kubovu světu, napadlo mě zahrát si jeho nejoblíbenější počítačovou hru Minecraft – a zjistila jsem, že jeho svět se skládá z mnoha malých kostiček! To bylo vodítko při navrhování jeho pokoje – akustické panely jsem vyskládala v duchu Minecraftu do různých odstínů, a tak se mi podařilo vyřešit spoustu věcí najednou – odhlučnit pokoj, zútulnit Kubovi místo pro spánek a ještě se mu přiblížit s jeho nejoblíbenějším dekorem,“ vypráví Petra. Ani osvětlení u Kuby není úplně obyčejné. Protože je to, jako každý chlap, hračička, navrhla mu Petra osvětlení na dálkové ovládání. Kuba si bude moci nejen z postele rozsvěcet a zhasínat podle potřeby, ale také si bude moci nastavovat barevnost světla – a to on, muž virtuálního světa, určitě ocení.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

NÁKUP PŘES INTERNET? ALE JAK?

Marek Dobrý z nákupního rádce Heureka.cz Romanovi poradil, že i z domova přes internet se dá nakupovat bezpečně. Na Heureka.cz si můžete prohlédnout nábytek, který hledáte, i porovnat ceny. Romana zajímalo, jak zjistí, že věci mají požadovanou kvalitu: Marek doporučuje přečíst si recenze od zákazníků, kteří už mají to samé doma a vyzkoušeli to… Podívejte se na

Heureka.cz

.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

STYLOVÉ NÁKUPY

Aby se designérka Petra lépe trefila do vkusu Báry a Kuby, vybírala nábyteka doplňky na jednom místě, kde měla dokonalý přehled, co k čemu ladí. Nejen poličky, ale i drobný nábytek, pracovní stůl a židle i doplňky jsouz Möbelixu,

moebelix.cz

.

Pohled od zrcadlaBára si přála útulnou postel, ve které by si mohla před spaním číst i snít. Přesunutím do tmavší části místnosti je dosaženo většího komfortu při usínání. Závěsy pak definují prostor pro odpočinek a také zakrývají nepoužívané dveře do šatny.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Pohled od stoluVelká komoda a zrcadlo jsou nezbytností pro každou slečnu. Velká plocha přímo zve k umístění dekoracía náladové lampy.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

RADOSTI PRO BÁRU

Hledat něco, co udělá radost Báře, nebylo už vůbec těžké – jako každá holka bude nadšená z velkého zrcadla a komody na holčičí věci… Kolem postele jí Petra naaranžovala závěsy, které budou také tlumit zvuk, a navíc vytvářejí romantické zákoutí. V pokoji má dostatek prostoru na ukládání svých oblíbených věcí i na tvoření a piano, které dřív měla postavené na chodbě, se jí teď krásně vešlo ke stěně pod oknem. Teď už bude stačit, když se k němu jen otočí od pracovního stolu – a naopak. „Když jsem přišla do svého pokoje, už jsem vůbec nepoznala, že to byl Kubův pokoj,“ pronesla Bára a byla to ta nejkrásnější odměna, jakou Petře mohla dát.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

VÝMALBA

Přestěhované pokoje potřebovaly změnit barevný základ, aby bylo hned na první dobrou jasné, který teď patří dívce a který je pro kluka. Děti se rozhodly nechat si své šatní skříně, takže jsme je jen přestěhovali a znovu smontovali.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

HRY SE SVĚTLEM

Světla, lampy, lampičky…V interiéru jich není nikdy dost. Snadno s jejich pomocí změníte náladu v místnosti, a když navíc můžete měnit intenzitu světla, možností je nekonečně mnoho. Stolní lampa Borgilliov kovovém vzhledu, Eglo, 2 390 Kč,

eglo.cz

3 body k úspěchu

1. ProporceNe vždy je velký pokoj lepší. Dítě, které radši vyhledává úkryt, se tu může cítit ztraceně.

2. IndividualitaPřizpůsobte pokoj tomu, co dítě baví a jakým způsobem tráví svůj čas v něm.

3. SvětloKaždý pokoj by měl kvůli pohodlnému užívání obsahovat alespoň tři různé zdroje osvětlení.

DŘÍVEKubův pokoj byl sestaven z masivního nábytku, který se mu nelíbil. Působil neútulně a neposkytoval mu soukromí.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Pohled od zrcadlaDíky většímu prostoru může mít Bára za pracovním stolem ještě piano, takže jen na ní záleží, jakým směrem si natočí pracovní židli a čemu se zrovna teď bude věnovat.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

NYNÍBarča velký pokoj využije na maximum. Psací stůl umístěný kolmo k oknu je perfektní pro její tvořivou duši, přitom nezabírá zbytečné místo. Doplňky Petra vybírala ve světlých tónech.

RODINKA

Maminka Dara, čtrnáctiletá Bára a dvanáctiletý Kuba měli z proměny ve svém bytě nejdřív trochu strach, čekalo je něco jako škatule, hejbejte se, ale teď jsou rádi!

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Nákupní košík

KUBŮV POKOJ

Nákup z Möbelixu: Černý

psací stůl

Percy, kov a dřevo, 1 999 Kč,

židle

Korsika, šedý plast s polstrovaným sedákem, 2 499 Kč,

koberec

Stefan, středně vysoký šedý vlas, 120 ×170 cm, 1 299 Kč,

sedací pytel

Cortona, modrý samet, 2 199 Kč, kovový

noční stolek

No., černá, 899 Kč,

hodiny

Alice s mapou světa, Ø 30 cm, 399 Kč, nástěnné poličky, černý kov, 499 Kč/ks, polštáře a textilní doplňky, 3 874 Kč, vše Möbelix, moebelix.czNákup z Egla: Stolní svítidlo Cabales, černá LED technologie, 729 Kč, stropní LED panel Salitera Cc, LED technologie s ovládáním pomocí aplikace, 5 390 Kč, lampička k posteli, černá s polohováním, 899 Kč, vše Eglo, www.eglo.cz Polstrované panely, 30 ×30 cm, bauhaus.cz, 200 Kč/ks; skříň a postel s matrací, vlastní.

BARČIN POKOJ

Nákup z Möbelixu:

Pracovní židle

Medea, 1 699 Kč,

komoda

s kontrastním prvkem Bianco, 5 799 Kč,

noční stolek

Vicenca, Ø 48 cm, 999 Kč, zrcadlo Kopenhagen, grafi tový rám, 1 699 Kč, koš na prádlo Lou, Ø 37 cm, v. 60 cm, 749 Kč,

závěsy

Livie, vyšívané, 749 Kč/pár,

závěsy

Nadine, 140 ×255 cm, bílé, 999 Kč/pár,

závěsy

Leo, 389 Kč/pár,

nástěnné police

, 120 ×20 cm, bílé, 329 Kč/ks,

kulaté koberce

Manila, Ø 100 cm, 549 Kč/ks, nástěnné hodiny Face, Ø30 cm, 279 Kč,

deka

Chenille, 125 ×150 cm, 499 Kč, vše Möbelix, moebelix.cz.Nákup z Egla:

Stolní lampa

Borgillio v kovovém vzhledu, 2 390 Kč,

stojací lampa

Pasteri, šedý textil, 2 590 Kč;

lampička

Lidsing se skleněným podstavcem, který je možné naplnit dekorací, 1 490 Kč, s

tropní svítidlo

Toronja, Ø 55 cm, 4 190 Kč, vše Eglo, eglo.cz Skříň, matrace a stůl jsou vlastní.

BAREVNÁ ŠKÁLA

V dívčím i chlapeckém pokoji se prolínají podobné barevné motivy, jen v jiných souvislostech. 

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Bílá je skvělý základ pro oba pokoje.

Krémové, béžové a přírodní odstíny navozují u Báry klida rovnováhu.

Červenou Kuba miluje, najdeme ji na doplňcích, ale stačí jí málo.

Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI Bydlet jako HRÁČI
Bydlet jako HRÁČI

Tmavě modrá zklidňuje, je na skříni, křesle i na panelech.

Všechny kovové částiv pokoji budoucího muže jsou černé.

Modrá výmalba zvýrazní bílé závěsy, otevírá prostor.

Další modrá je na všech textiliícha doplňcíchu Báry.

PETRA INDRUCHOVÁArchitektka, která vidí řešení a krásné domovy tam, kde ostatní vidí nevyužitelné místnosti.„Děti vnímají prostor jinak než dospělí. Co nám připadá stísněné, děti mohou vnímat jako útulné a bezpečné místo. Každý si snad pamatuje na místo z dětství, které mu připadalo naprosto ohromné nebo monstrózní – až do té doby, než je navštívil jako dospělý.“

PROSTORDva dětské pokoje v panelovém bytě měly odlišné rozměry. Bára byla zabydlená v menšímo rozměrech xx m2 a Kuba obýval větší o rozměrech xx m2. Postupem času se ale vytříbily záliby obou dětí a ukázalo se, že Báře bude lépe vyhovovat velký prostor, zatímco Kuba se rád zašije do menšího pokoje, a ještě bude rád, když i tam získá možnost nějakého úkrytu.

PROBLÉMDěti si ze svých pokojů přály zachovat postele a šatní skříně, které bylo třeba přestěhovat.Ve větším pokoji byly nepoužívané dveře vedoucí původně do šatny. Ty bylo třeba zakrýt, aby Bára získala lepší a intimnější místo pro spaní. Důležité bylo také vyřešitzvukové izolace obou pokojů, aby se děti s maminkou navzájem nerušily při provozování svýchkoníčků nebo při práci.

ŘEŠENÍPetra zvolila akustické panely, textilní závěsy, matrace a koberce tlumící zvuk. Kubovi nainstalovalak posteli zatahovací závěsa připravila mu i matraci, s níž si může vytvářet domečky, Bára získala prostor a velké zrcadlo.

Kolik to stálo

Nábytek..........................26 662 KčTextilní panely.................6 000 KčOsvětlení........................17 678 KčKoberce a závěsy............8 682 KčPráce a materiál.............75 486 Kč

CELKEM.....................134 508 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

MÖBELIX

Obchodní dům s cenově přijatelným nábytkem, který se určitě trefí i do vašeho vkusu.

moebelix.cz

EGLO

Showroom, kde jsou všechny druhy i styly osvětlení na jednom místě.

eglo.cz

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty