← Zpět na 1. řada Bydlet jako
Bydlet jako EKOLOG

Bydlet jako EKOLOG

Petr studuje ekologii a bydlí v malé garsonce. Rád by v ní ještě nějaký čas vydržel, ale chtělo to změnu – a tak se přihlásil do soutěže o účast v naš...

Petr studuje ekologii a bydlí v malé garsonce. Rád by v ní ještě nějaký čas vydržel, ale chtělo to změnu – a tak se přihlásil do soutěže o účast v naší proměně, kterou vyhlásila Ikea Family.

EKO, RECY, MINI

Jana s Romanem si v šetrném přístupu k životu rozumí. Roman se nejlépe cítí ve své staré zrekonstruované faře, kde pietně zachoval vše, co šlo, a Jana je naprostá životní minimalistka, která se nejdřív každé věci zeptá, jestli k ní opravdu patří – a pak se stejně dlouho rozhoduje, jestli si ji opravdu pořídí. (Všimněte si, na saku má dřevěnou brož od značky Pomelom). Moderátoři i designérka Tereza souhlasili s Petrem, že dokud to není nutné, člověku stačí k bydlení jedna místnost, která ovšem musí být účelně zařízená.  Společně jsme se všichni shodli, že se pokusíme využít i původní nábytek, že budeme používat ekologické barvy  a že Petrovi zachováme jeho oblíbenou zelenou, alespoň v akcentech.

Zájem o úsporná a šetrná řešení malých prostor mě přivedl až do týmu Ikea.Tereza Polcarová, designérka

prostor

Všechny funkce bytu v jedné místnosti – to jsou garsonky, oblíbené pro studentské nebo startovací bydlení. Zařídit je tak, aby dokonale splňovaly všechny požadavky aktivního mladého člověka, však není snadné. Tereza má výhodu, že jí při řešení malých prostor pomáhají zkušenosti mezinárodního týmu rodiny Ikea, a tak mohl mít Petr jistotu, že proměna dopadne skvěle. A stejně byl pěkně překvapený!

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

DŘÍVE Rozestavění nábytku podél stěn neplnilo všechny požadavky na spokojené bydlení. Zvlášť když uprostřed kraloval sušák na prádlo.

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

NYNÍ Garsonka je rozdělená na různé funkční zóny tak, aby se navzájem nepřekrývaly. K ukládání jsou lépe využité i stěny.

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

DŘÍVE Nábytek rozestavěný podél stěn nemůže dokonale využít všechny možnosti, které prostor nabízí. Skříně byly ze starších kolekcí Ikea.

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

NYNÍ  Petr už nemá jen postel, na které přes den posedával a polehával. Našlo se místo i na rozkládací pohovku.

KONTAKTY A PRODUKTY, KTERÉ SE NÁM OSVĚDČILY 

Nábytek a doplňky Ikea

Návrháři Ikea už předem počítají s tím, že by se každý kus nábytku mohl využít různými způsoby. Například regály Ivar tu najdete rovnou v několika rolích: sušák, dělicí okna… ale ani jednou jako regál.

kolik to stálo

Nábytek Ikea

Drobný nábytek

Dekorace

104 416 Kč

6 979 Kč

4 116 Kč

 

0KčCELKEM

Natáčení proměny garsonky probíhalo zároveň s natáčením proměny kuchyně pro venkovanku. Umíte si představit, jak se na dvou místech světa zároveň pracovalo na plné obrátky? Vždyť v obou proměnách jsme zařizovali kompletní kuchyň, což samo o sobě je projektem, který se většinou za pouhý týden nedá stihnout. Naše hvězdné týmy to ale dokázaly! Ten, kdo má osobní zkušenost s montováním nábytku Ikea, teď pravděpodobně smekl. Děkujeme! 

GARSONKA JAKO VÝZVA 

Dostat čtyřpokojový byt na 20 m2 je pro designérku výzva, ale nijak výjimečná, malých bytů je hodně. „Spousta lidí si myslí, že v malém bytě musí mít nábytek rozestavěný podél stěn, aby vyšetřili aspoň nějakou volnou plochu uprostřed. To přitom ale není vůbec praktické,“ říká Tereza a Roman jen souhlasně pokyvuje. „Jo, jo, to byl přesně i můj případ,“ přiznává. Tereza se na prostor garsonky podívala z ptačí perpektivy a nakreslila komunikační zóny, kterými bude Petrův život nově plynout. Kuchyň nechala na původním místě, ale pak už je všechno jinak. 

 

1. Pohled od knihovny

Pečicí trouba Realistisk, 5 490 Kč, lednice Huttra, 7 990 Kč, dřez Hillesjön, 1 790 Kč, baterie Malmsjön, 1 990 Kč, digestoř Luftig, 2 490 Kč, odpadkové koše Variera, 79 a 129 Kč/ ks, na stěně jsou pracovní lampy Tertial, 249 Kč/ks, kuchyň Kungsbacka antracit je z recyklovaných materiálů, pracovní deska Gottskär, zásuvky Maximera, skříňky Metod, dělicí příčky Ivar, stínidla z látky Avsiktlig, pohovku tvoří sedací moduly a opěráky Vallentuna, 80 × 80 cm, cena realizace 12 000 Kč, povlečení a polštáře jsou z kolekce Tuvbräcka, vše Ikea; stěrka na zdi je vytvořená lepidlem na obklady a zafixovaná fasádním omyvatelným lakem

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Petr už nemá jen postel, na které přes den posedával a polehával. Našlo se místo i na rozkládací pohovku, která může posloužit pro přespání návštěv. Od kuchyně ji odděluje pult ze zrecyklovaných původních skříní.

Největší radost mi udělal gauč před televizí, už se nebudu muset dívat ze židle nebo z postelePetr, majitel garsonky

Využité stěny

V původně zařízené garsonce měl Petr stěny poměrně prázdné. Když ale člověk bojuje s místem, právě tady se přece nabízí největší potenciál! Tak například Petrova noční můra, věčně překážející sušák na prádlo, se teď přestěhoval až pod strop a Petr k němu vyfasoval ještě skládací schůdky (ty se dají využít i jako příležitostná stolička). Na stěnách jsou zavěšené také dva taburety z banánových listů – může z nich být stolek nebo také dvě další sedátka pro přátele, záleží, co zrovna potřebujete. Na zdi přitom působí jako pěkná dekorace a nepřekážejí. Také stěna vedle postele je plně využitá pro ukládání knih a dalších potřebných věcí, které má člověk rád kdykoliv po ruce. 


Tereza na zeď nad postelí pověsila i dvě lampy na čtení, a ušetřila tím vzácné místo po straně. Naopak jinde zase designérka stěnám ulehčila. Například v kuchyňském koutě, kde dříve byly horní plné skříňky, mohou teď být jenom lehké, otevřené police. Veškeré potřebné nádobí se totiž schová do dobře organizovaných kuchyňských zásuvek a skříní a také do dalších úložných prostor, které jsou uvnitř barového pultu. Co myslíte, kolik věcí Petr ve všech těch skříních a policích vlastně má? My jsme přesvědčeni, že je to zatím dost prázdné, protože dosud neměl, kam by věci ukládal, a tak je ani nemohl hromadit. Teď tu může  v pohodě žít ještě spoustu let!  

2. Pohled od vstupu

Pohovku tvoří úložné sedací moduly a opěráky Vallentuna, 80 × 80 cm, cena sestavy 12 000 Kč, postel Malm, 140 × 200 cm, 8 990 Kč, matrace Entrerätt, 140 × 200 cm, 5 990 Kč, zelený pléd Majje, 599 Kč, stoličky z banánového listí Alseda, 699 Kč/ks, kávový stolek Tingby, 799 Kč, závěsy a stínidla jsou z látky Avsiktlig, povlečení a polštáře jsou z kolekce Tuvbräcka, knihovna je z modulů Eket, koberec Vestbirk, 80 × 150 cm, 999 Kč, vše Ikea 

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
V prostoru za dveřmi do komory je umístěná policová knihovna. Je v rohu, takže dokonale využívá prostor, kam by se jinak nic nevešlo. Tereza tu nakombinovala kontejnery, otevřené police i zásuvky
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

LEPENÍ MAPY 

Na lepení šablony ve velké ploše jsou lepší dva. Tereza měla štěstí, že její produkční tým fungoval spolehlivě a nezalekl se žádného jejího nápadu. A ona už se stěrkou má zkušenost z vlastního bytu, což si můžete i sami ověřit v tomto časopise, jen o pár stránek dál.

 

Stěrka na zdi a dekor mapy

Jak dosáhnout efektu luxusní stěrky a vytvořit na ní mapu světa?

1/ STĚRKA Na stěnu jsme nanesli podkladové lepidlo na obklady, a tím také zarovnali povrch. Hlazením jsme dostali plastickou strukturu, kterou jsme zafi xovali dvěma vrstvami omyvatelného matného laku na fasády.

2/ MAPA Šablonu mapy jsme nechali v copycentru vyřezat na plotru. Obrázek jsme pak přilepili na stěnu a houbičkou nanášeli opatrně, skoro nasucho, bílý matný primalex tak, aby nezatékal za okraje.

 

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

3. Pohled od okna

Kuchyň Kungsbacka antracit je z recyklovaných materiálů, pečicí trouba Realistisk, 5 490 Kč, digestoř Luftig, 2 490 Kč, na stěně jsou pracovní lampy Tertial, 249 Kč/ks, stoličky z banánového listí Alseda, 699 Kč/ks, skládací stolička Bekväm, 799 Kč, nástěnné police Ekby Valter, 60 Kč/ks, vše Ikea

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

Jak vyrobit sušák

V naší přírodní dílně na redakční zahradě v Lopatecké došlo k erupci kreativity. Roman s Terezou změnili klasický regál Ivar v designový sušák na prádlo. Nejdříve ho natřeli nabílo a pak vypletli zelenými šňůrami… ale to není ještě to nejhlavnější! Pověsí ho ve dvou patrech pod strop, a ušetří tak spoustu místa, které se dá využít jinak. A Roman na věšák zahrál Halí belí!

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

4. Pohled z kuchyně

Barové židle Norråker, 1 990 Kč/ks, podsedáky Cilla, 99 Kč/ks, pořadače jsou z kolekce Tjena, skříně jsou recyklované ze starší řady Maximera, barová stolní deska Gottskär, vše Ikea

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Z původních skříní, které tvořily obývákovou stěnu, vyrobila teď naše montážní četa praktický zvýšený kuchyňský ostrůvek. Vidíte, jak velké možnosti ukládání nabízí – a ještě se u něho bude dobře stolovat!
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG

Nástěnka nad postelí

Podobný nápad jako se sušákem na prádlo využili Tereza s Romanem ještě u dělicí příčky mezi kuchyní a postelí. No, vlastně i tady můžou viset ponožky!

5. Pohled do ložnice

Pracovní lampy Tertial, 249 Kč/ks, postel Malm, 140 × 200 cm, 8 990 Kč, matrace Entrerätt, 140 × 200 cm, 5 990 Kč, zelený přehoz Indira, 299 Kč, závěsné skříňky jsou z řady Eket, dělicí příčka Ivar, povlečení a polštáře jsou z kolekce Dvala, Vårgyllen a Avsiktlig, vše Ikea

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Pod oknem je samostatná ložnice s postelí o šíři 140 cm. Luxus pro jednoho, ale pohodlné spaní i pro dva. Pro dobrý pocit z bydlení je super, když se postel může používat jen ke spaní a na den má Petr pohovku.

barevná paleta

NEUTRÁLNÍ ZÁKLAD ŠEDOČERNOBÍLÉ BAREVNOSTI ROZVESELILY ZELENÉ BARVY NA STÍNIDLECH, ZÁVĚSECH A POLŠTÁŘÍCH.

Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Bílá výmalba a barva nábytku. Opticky zabírá nejmenší prostor.
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Černé korpusy kuchyně a konstrukční prvky nábytku.
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Šedá stěrka vytvořená z lepidla na obklady.
Bydlet jako EKOLOG Bydlet jako EKOLOG
Bydlet jako EKOLOG
Interiérový textil v zelených odstínech je tu veselým akcentem.

3 body k úspěchu

1 KOMUNIKAČNÍ ZÓNY Jednotlivé funkce jsou oddělené nábytkem, který vždy slouží i k ukládání.

2  VYUŽITÉ STĚNY K ukládání využijte i stěny, pokud možno až pod strop. Ale myslete i na vzdušnost.

3 BARVY Zvolte neutrální základ a k němu oblíbený odstín. Ten se časem může snadno vyměnit.

Proměna online

FOTO VÁCLAV VALNÝ A © ČESKÁ TELEVIZE

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty