← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako alergik

Bydlet jako alergik

Josefína svého budoucího manžela potkala na horách při lyžování. Po nějaké době zjistili, že mají nejen společné zájmy, ale také zdravotní potíže.

Oba manželé jsou alergičtí na roztoče. Ložnici si proto přáli zařídit tak, aby se jim v ní dobře spalo i dýchalo.

PROJDĚTE SE CELOU PROMĚNOU, PROHLÉDNĚTE SI DETAILY
A UŽIJTE SI POCIT, ŽE VÁM OPRAVDU NIC NEUNIKLO!

Klikněte zde a vydejte se na virtuální prohlídku.


DŘÍVE Josefína si přála do malé ložnice umístit hodně úložných prostor a velkou postel. Chtěla ji zařídit vzdušně, barevně a v retro stylu.

Bydlet jako alergik Bydlet jako alergik
Bydlet jako alergik

NYNÍ Kromě postele a velké skříně na ukládání oblečení se do ložnice vešel i noční stolek a spousta květin, které čistí vzduch od toxických látek.

Půdorys proměny - nyní Půdorys proměny - nyní
Půdorys proměny - nyní

Pohled od vstupních dveří
Výraznou barevnost hráškově zelené skříně a dekorativních oblouků v cihlově hnědém a růžovém odstínu zmírňuje lněné povlečení v přírodních tónech.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Minimalistická ložnice je pro pár alergiků ideální. Možností, kde se mohou vyskytovat alergeny, je tu skutečně velmi málo. Největší výzvou byla pro Petru postel, protože roztoči žijí a množí se nejvíc právě zde.

Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru
Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru

DŘÍVE Do malé místnosti bývá těžké poskládat vše, co je potřeba. Pokud jde zároveň o ložnici pro alergiky, může jít o opravdový oříšek.

Pohled od postele
Přírodní materiály roztoče odpuzují. Len vadí kromě roztočů také dalšímu hmyzu, což mladí manželé jistě ocení hlavně v létě, když budou večer větrat.

Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou
Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou
Showroom Bonami Showroom Bonami
Showroom Bonami
Showroom Bonami Showroom Bonami
Showroom Bonami

V SOULADU S PŘÍRODOU Nikola Barešová ze společnosti Bonami Janě doporučila lněné povlečení a závěsy, protože len jako přírodní materiál odpuzuje roztoče. Další jeho výhodou je prodyšnost a pevnost. Nesaje pot a vydrží řadu vyprání při vysokých teplotách bez viditelného poškození. Na webových stránkách bonami.cz najdete široký výběr ložního prádla a dalších textilií i spoustu nápadů pro vaše bydlení.

Kvalitní matrace od Prospanek.cz Kvalitní matrace od Prospanek.cz
Kvalitní matrace od Prospanek.cz
Usazování roštu do rámu postele Usazování roštu do rámu postele
Usazování roštu do rámu postele

ZDRAVÉ SPANÍ V postelové matraci může za jeden měsíc žít až milion roztočů, kteří se mimo jiné živí zbytky odumřelé lidské kůže. Petra proto pro Josefínu a jejího manžela vybrala hypoalergenní matraci s vůní levandule. Příjemné aroma této byliny nejenže pomáhá při depresi a má uklidňující účinky, ale navíc roztočům nevoní. Při výběru matrace byste se měli zaměřit nejen na to, jestli je pohodlná, ale také na její zdravotní benefity. prospanek.cz


Úkolu vytvořit z malé místnosti praktickou a funkční ložnici, která by působila vzdušně, elegantně a současně splňovala všechny nároky manželů na hypoalergenní prostředí, se chopila designérka Petra Indruchová. Zvolila postel s rozměry 160 × 200 cm. Do ložnice se jí díky tomu vešla velká šatní skříň zabírající celou jednu stěnu místnosti až ke stropu. Prostor zbyl i na noční stolek. Druhý se sem sice nevešel, ale i s tím si Petra poradila. „Jako noční stolek slouží otevřená nika v jinak pečlivě uzavřené skříni. Dveře skříně vytvářejí mechanickou překážku, která brání tomu, aby se do oblečení uvnitř dostali roztoči. Do niky jsem nechala zabudovat kromě odkládacích poliček rovněž zásuvku, ta se dá využít třeba při nabíjení telefonu,“ říká Petra. V poličkách i na nočním stolku mohou stát také kytky, které si Josefína přála. Petra se při jejich nákupu zaměřila na druhy čistící vzduch, protože vytvářejí zdravější prostředí a usnadňují bezproblémové dýchání.

JAK VYHRÁT VÁLKU S ROZTOČI

Čistý vzduch Josefína s manželem jako alergici ocení. Stejně tak ocení minimum látek, kde by se mohli množit roztoči. Těm se daří hlavně v ložním prádle, matracích, peřinách a polštářích. Je proto důležité lůžkoviny pravidelně prát a kupovat ty z přírodních materiálů, jako je len, konopné vlákno nebo bavlna. Roztoči je totiž nemají rádi. Ideální je len, protože se v něm neusazuje prach ani plísně a navíc je prodyšný.„Lněné jsou kromě povlečení i závěsy. Rozhodla jsem se pro přírodní šedobéžový odstín, který ložnici krásně zklidňuje a zútulňuje. Matraci jsem vybrala hypoalergenní a s příměsí levandulové vůně. Ta totiž roztoče odpuzuje,“ vysvětluje designérka.
Výhodou lnu je také pevnost a to, že vydrží opakované praní při vysokých teplotách. Kromě častého úklidu roztočům vadí i větrání, zvlášť v zimních měsících. Petra proto umístila postel tak, aby manželé dosáhli na okno přímo z postele a nemuseli se přít o to, kdo z nich kvůli tomu vstane. Ústředním světlem v ložnici je originální retro lustr doplněný o moderní designovou lampičku na nočním stolku.

Pohled od skříně
Na dřevěných policích má své místo kromě květin také obrázek roztoče od Lucie Gimmel z Nature Clearly. Jde o jediného zástupce tohoto hmyzího druhu, který má do ložnice přístup.

Pohled ke dveřím Pohled ke dveřím
Pohled ke dveřím

3 body k úspěchu 

1 Materiály Petra v ložnici upřednostnila materiály, jako je dřevo a sklo, kde roztoči nežijí.

2 Květiny Designérka vybrala takové, které čistí vzduch. Roztočům nesvědčí ani větrání.

3 Barvy Kontrastní barvy vytvářejí příjemné retro prostředí, ale nepůsobí křiklavě.

Montáž vestavěné skříně Montáž vestavěné skříně
Montáž vestavěné skříně
Designérka Petra Indruchová při malování čela postele Designérka Petra Indruchová při malování čela postele
Designérka Petra Indruchová při malování čela postele

HNÍZDEČKO LÁSKY Čela postelí bývají většinou čalouněná a v látce, zvláště v té, která je obtížně pratelná, se skrývá spousta roztočů. Petra se proto rozhodla namalovat čelo rovnou na zeď. Získala kromě zajímavého designového prvku i místo navíc. Malování je Petřinou zálibou, viz puntikatypokojicek.cz.

Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB
Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB
Vypínače ABB Vypínače ABB
Vypínače ABB

MULTIFUNKČNÍ POLIČKA Otevřená část šatní skříně slouží jako noční stolek, který se k jedné straně postele nevešel. Aby splňovala všechny nároky budoucích nocležníků, nechala do ní Petra zabudovat zásuvky. Vypínače a zásuvky jsou od společnosti ABB, nizke-napeti.cz.abb.com.

PETRA INDRUCHOVÁ

Interiérová designérka s vášní pro puntíky, kterými zdobí dětské pokoje. „Navrhnout ložnici tak, aby se v ní nedařilo roztočům, není snadné. Používala jsem především materiály, které nemají rádi.“

Designérka Petra Indruchová Designérka Petra Indruchová
Designérka Petra Indruchová

JOSEFÍNA

S manželem jsou alergici a tomu se musí přizpůsobit i jejich ložnice. „Líbí se mi, že máme velkou postel a objemnou šatní skříň. Přáli jsme si něco, z čeho dýchá retro atmosféra, a to se povedlo na jedničku.“

Majitelka bytu paní Josefína Majitelka bytu paní Josefína
Majitelka bytu paní Josefína
Třídění obalových materiálů Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů

TŘÍDÍME ODPAD
Při zařizování nového interiéru vzniká spousta odpadu, a protože myslíme ekologicky, tak použité obaly třídíme, aby mohly být recyklovány a posloužily k dalšímu účelu. Více o systému třídění na ekokom.cz

BAREVNÁ ŠKÁLA
VÝRAZNÉ BARVY ZASTOUPENÉ HRÁŠKOVĚ ZELENOU SKŘÍNÍ A MALOVANÝM ČELEM POSTELE TLUMÍ PŘÍRODNÍ ODSTÍNY LNĚNÝCH TKANIN.

Bílá je část zdi za čelem postele a na straně vstupních dveří.

bílá bílá
bílá

Přírodní odstín má lněné povlečení i závěsy oknech.

Béžová Béžová
Béžová

Cihlový je oblouk vytvářející pozadí za postelí.

oranžová oranžová
oranžová

Hráškově zelená je velká šatní skříň lemující celou stěnu.

zelená zelená
zelená

Tmavé jsou dveře vedoucí ven z ložnice a úchytky skříně.

černá černá
černá


PROSTOR

Josefína s manželem si přáli, aby se jim do malé ložnice vešla nejen dostatečně velká postel, ale také prostorná šatní skříň, kam by mohli odkládat sezonní oblečení. V panelákovém bytě se totiž počítá každý centimetr.

PROBLÉM

Kromě malého prostoru, který vždy znamená důkladné plánování, musela Petra do svých propočtů zahrnout také to, že oba manželé jsou alergici. Josefína si přála mít v ložnici kytky a pestré barvy. Chtěla, aby interiér působil svěže a současně byl osobitý, o což se mají postarat vhodně zvolené retro prvky.

ŘEŠENÍ

Petra se rozhodla pro minimalistické pojetí ložnice bez dekorací, koberců a dalších zbytečných látek, které jsou živnou půdou pro roztoče. Látkové tak jsou jen lůžkoviny, matrace a závěsy. Ani v jejich případě Petra neponechala nic náhodě. Matrace voní po levanduli a je navíc hypoalergenní, ložní prádlo a závěsy jsou lněné, takže by se jim roztoči měli vyhýbat. Petra obecně vybírala hlavně materiály, kde se jim nedaří, jako je dřevo či sklo. Při malování navíc použila omyvatelné barvy, protože na sebe nechytají prach – další alergen způsobující zdravotní komplikace. Díky chytrým úsporám se jí do ložnice vešlo vše potřebné, a ještě zbylo místo na květiny.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Vestavěná skříň na míru, 96 654 Kč, halbos.cz; rám postele z dubového masivu, 160 × 200 cm, 9 359 Kč, xxxlutz.cz; rošty do postele Duostar II, 80 × 200 cm, 3 325 Kč/ks, matrace Essence Grey hypoalergenní, 160 × 200 cm, 38 490 Kč, anatomicky tvarované polštáře TEMPUR® Original, 50 × 31 cm, 3 690 Kč, TEMPUR® Ombracio, 60 × 50 cm, 6 590 Kč, vse prospanek.cz; noční stolek z černého kovu Lixhult, 999 Kč, lampička na čtení Blasverk, béžová, 399 Kč, obojí ikea.cz; závěsy lněné, 274 × 140 cm, 3 190 Kč/ks, povlak na peřinu ze lnu, 140 × 200 cm, 3 190 Kč/ks, povlak na polštář ze lnu, 70 × 90 cm, 999 Kč/ks, nástěnné police 100 cm, dub, 1 190 Kč/ks, květináč s designem řas, 219 Kč, terakotová vázička béžová, 17 cm, 349 Kč, smart difuzér na USB nabíjení, 1 690 Kč, vše bonami.cz; kolejnice závěsová 3,6 m, 1 150 Kč, textil Hochmann, hochmann.cz

KOLIK TO STÁLO

Nábytek na míru................96 654 Kč
Matrace.............................38 490 Kč
Nábytek a doplňky.............16 545 Kč
Textilie................................14 758 Kč
Polštáře..............................10 280 Kč

CELKEM............................176 727 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Matrace prospanek.cz
Ložní prádlo bonami.cz
Zásuvky a vypínače nizke-napeti.cz.abb.com

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty