← Zpět na Interiéry
Bydlení podle feng-šuej

Bydlení podle feng-šuej

pracovnaKdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlep...

pracovna

Kdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlepší podmínky, zkuste vsadit i na symboliku a uvidíte, že výsledek se dostaví.

Ideální by bylo pociťovat při každém vstupu do kanceláře inspiraci, je to významné pro pěstování fantazie a tvořivosti.Jiří Šmikmátor, specialista na feng-šuej

Pro umístění domácí pracovny neplatí tak přísná pravidla, jako je tomu u firemních kanceláří, kde je třeba respektovat funkce a zaměření jednotlivých klíčových lidí (např. šéfové by neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy). V případe domácí pracovny je naopak vhodnější a praktičtější, když bude tato místnost blízko vstupu do domu, aby návštěvy nenarušovaly chod domácnosti. Ideální je zřídit do této pracovny samostatný vstup zvenčí, samozřejmě pokud to je možné.

Minimalistická pracovna Minimalistická pracovna
Minimalistická pracovna

BARVY

Jejich volba muže zapůsobit na vaše soustředění i kreativitu, záleží, co chcete podpořit. Při provádění změn doporučuji být trpělivý, provádět je postupně a sledovat jejich dopady na vaši náladu i pracovní výsledky.

MONITOR

Jeho záření vytváří z blízkého okolí středně těžkou patogenní zónu. Pokud ho zrovna nepoužíváte, nenechávejte ho běžet ve Stand-By režimu, alevypnete ho zcela.

ŽIDLE

Spousta jich je krásných, ale jen některé jsou zároveň ergonomické. Tato působí lehce a vzdušně, ale je vhodná spíše pro krátkodobé sezení.

Pořádek

Uspořádaná pracovní plocha, ať už jde o desku stolu, či ponk v dílně, je přímo spojena s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. S úklidem přichází úleva a energie.

Pokud nemůžete věnovat pracovně vlastní místnost, umístěte kout se stolem a počítačem kamkoliv jinam než do ložnice.

POHLED OD STOLU

Pokud dispozice domu nebo bytu umožňuje výběr z více možností umístění pracovny podle světových stran (myšleno od geometrického středu jednotlivých podlaží), tak přednost mají sektory s orientací na JV, V, SZ nebo JZ (to je pracovna s dobrou energií pro ženy), ostatní sektory jsou méně vhodné. Z hlediska typologie místnosti je stěžejní otázkou umístění pracovního stolu – ten by měl zaujímat důstojné místo co nejdále ode dveří, ale s dobrým výhledem na ne, současně byste měli vidět ven z okna, nehledět přímo do zdi, ale dívat se přes celou místnost, což podporuje rozhled a tvořivost a podněcuje fantazii. Směr pohledu od stolu souvisí s pracovní oblastí a zájmy: všeobecněpřínosnými směry jsou JV a V pro růst a rozvoj všech aktivit včetně financí, další motivující směry jsou například J pro obchod a právní záležitosti, JZ pro oblast rodiny a personalistiky a SV pro sebepoznání a nasměrování v živote.

KDE NESEDĚT?

Zásadně je nevhodné umístění pracovního křesla zády ke dveřím, k oknům, do přímé linie dveře–dveře (nebo okno). Toto uspořádání vede k neklidu, nesoustředění se, ke ztrátě výkonnosti i vlastní motivace. Do místnosti by měla volně proudit energie vstupními dveřmi, částečněi oknem, odstranit by se mely různé překážky v toku energie, jako je třeba masivní nábytek kolem vstupu, poruchy vstupních dveří nebo podlahya podobně. Místnost je dobré vybavit živými rostlinami a vkusnými dekoracemi, které budou v systému Pa-Kua symbolizovat jednotlivé zájmové oblasti: kariéru, bohatství, pracovní cíle a vše, čeho chcete dosáhnout.

Zasedací místnost s pracovnou Zasedací místnost s pracovnou
Zasedací místnost s pracovnou

VÝHLED

Od stolu byste měli vidět ven z okna. Pokud se navíc díváte na jih, východ nebo jihovýchod, je to přímo perfektní!

Ideál

Hlavním úkolem je najít své ideální pracovní místo a ponořit se do jeho energie, jen tak můžete v tomto prostoru naplno  využít svůj potenciál. Zkoušejte, hledejte a nespěchejte.

PRO LEPŠÍ PRÁCI

NĚKDY K DOSAŽENÍ VELKÉHO EFEKTU STAČÍ I MENŠÍ ZMĚNY.

1

Záření

Vzhledem k velké koncentraci elektromagnetického záření v pracovně se doporučuje sedět co nejdále od elektroinstalací, Wi-Fi routeru, hromadných zásuvek apod. Dělejte si také častější přestávky a travte je venku na čerstvém vzduchu při procházkách nebo cvičení.2

Ve firmě

Pokud zařizujete kanceláře v rámci svojí firmy, je třeba najít pro danou funkci optimální umístění – např. šéfové by rozhodne neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, ale naopak co nejdále od něj, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy.

PRÁCE A BARVY

Co se týká barevného uspořádání kanceláře, tak existuje spousta metod pro používání barev; obecnědoporučuji volit barvy jednak podle potřeby zvýšení, snížení nebo stabilizace energie pro daného člověka v kanceláři, a jednak podle účelu místnosti: například pro kancelář reklamního studia nevystačíme s běžně doporučovanou „solidní hnědou“, neboť tento provoz potřebuje naopak prezentovat návštěvníkům svou barevnou fantazii a kreativitu. V neposlední řade je také dobré respektovat světové strany, především co se týká oslunění – například v J sektoru můžete tlumit energii Ohne tmavšími barvami a dekoracemi, naopak v S  sektoru zvolte pestřejší barvy pro nabíjení celého prostoru. Rozhodující je ale stejně vždy vaše vlastní vnímání barev.

PA-KUA A SYMBOLIKA

Systém Pa-Kua je založený na proudění energie od vstupu dovnitř místnosti a každý sektor v ní má svůj význam. Analogicky, jak jdete za svým cílem, tak se od vstupu jde přímou cestou do sektoru Cílů, přičemž vlevo je Minulost, vpravo Budoucnost. Právě v pracovně se tohoto rozmístění předmětu, které symbolizují hodnoty, jichž chcete dosáhnout, hojně využívá. Naše tabulka vám ukáže, jak na to.

Bydlení podle feng-šuej Bydlení podle feng-šuej
Bydlení podle feng-šuej

VSTUP DO MÍSTNOSTI

BOHATSTVÍ, PENÍZE 

zlaté nebo pozlacené dekorace

CÍLE, SLÁVA, UZNÁNÍ 

symbolika Cílu firmy = panel Radost, Spokojenost, vize rozvoje firmy

PARTNERSKÉ VZTAHY

pracovní kolektiv, prezentace obchodních partnerů

MINULOST FIRMY

starší, zavedené produkty, odkazy k minulosti firmy 

ZDRAVÍ volný čas

BUDOUCNOST FIRMY

novinky, panel Budoucnost firmy, mapy Evropy nebo světa

VEDENÍ, MOUDROST

knihy, časopisy, osvěta

KARIÉRA, ZAČÁTEK

vodní element (fontánka), plakát s vodopádem

NÁPOMOCNÍ PŘÁTELÉ 

soška nebo plakát patrona firemních aktivit

Pracovní kout v obývacím pokoji Pracovní kout v obývacím pokoji
Pracovní kout v obývacím pokoji

S ČISTÝM STOLEM

Kdykoliv budete začínat nějakou novou práci, ukliďte napřed celý stůl a uvolněte místo pro nový projekt. Ten se rozběhne mnohem snadněji, než kdyby byl stul plný zbytku po starých projektech.

Tohle ne!

(NE)DOBRÉ POSEZENÍ SPRÁVNÁ ERGONOMIE A ZÁSADY FENG-ŠUEJ JDOU RUKU V RUCE.

Je to jednoduché: co je nepohodlné, to vás vyčerpává. Velmi důležitá je kvalita pracovní židle, a to proudržení dlouhodobého zdraví zad, ramen a krku. Pozice monitoru by měla být vždy přímo proti vám, i malý úhel při natáčení hlavy muže časem způsobit bolesti i poškození pátere. Výšku židle upravte tak, aby chodidla stála rovně na podlaze a spodní strana stehen se lehce dotýkala sedací části židle.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty