← Zpět na Bydlení
Bydlení pod lupou: BOHO CHIC

Bydlení pod lupou: BOHO CHIC

I ve stylu, který hlásá, že pravidla neexistují, se dají najít pravidla. Jak jinak by si zařídili byty ti, kdo se bohémství teprve učí?— Pavlína Blaho...

I ve stylu, který hlásá, že pravidla neexistují, se dají najít pravidla. Jak jinak by si zařídili byty ti, kdo se bohémství teprve učí?— Pavlína Blahotová, šéfredaktorka

Byt v boho stylu odráží svobodomyslnou osobnost svého majitele. A kdyby náhodou svobodomyslný nebyl, aspoň doma si tak může připadat.

Boho jako bohém, chic jako šarmantní. Kolik takových lidí potkáváte denně na ulici, v zaměstnání, ve škole? Denní povinnosti poutají naše duše do pracovních uniforem a sportovních dresů s reflexními prvky. Pracujeme v práci, pracujeme na sobě – a jestli se někdy cítíme jako motýl ve skafandru, tak právě boho styl našich domovů nám skafandr snímá a rozepíná křídla. Jeho pojmenování připomíná dávnou nedotknutelnost cikánských rodů, které putovaly Orientem a žily jen podle pravidel, která si určovaly samy. Boho, bohém, Bohemian, jeden základ a různé významy slova, které se stále častěji otiskuje do podoby našich domovů. V boho stylu se potkávají etnické prvky z celého světa, indické, marocké i indiánské, tak jako se na jedné polici skládají suvenýry z mnoha cest. Podobně míchá různé kultury a styly eklektický styl, ten je ale více o nábytku a designu. Boho chic je obraz duše. Prolíná módou, výtvarným uměním i návrhy interiérů. V módě preferuje přírodní materiály a ladí lněné šaty s indiánským pončem a růžemi ve vlasech podle Fridy Kahlo. V interiéru vás přivítá makramé závěsem, obloží spoustou polštářů, přehozů a dek, omámí vás vonnou svíčkou a rozloučí se lapačem snů.

Boho Chic ložnice Boho Chic ložnice
Boho Chic ložnice

KRAJKA může mít různé podoby, od nášivky na rukávech přes luxusní přehoz po uměleckou fotografii. Je na vás, jaký zvolíte odkaz na tradiční rukodělné umění předků.

JAK TO DOMA VYLEPŠIT

Máte zařízený byt, jen byste mu chtěli přidat trochu bohémské energie? Pokud máte velký dřevěný stůl a na něm nudný ubrus, sundejte ubrus a je to. Centrem vaší kuchyně bude kus nábytku, který stmeluje rodinu a u něhož je všem dobře. Dřevěnému stolu sluší barevné židle, klidně každá jiná. Podívejte se po zásobách, možná máte ty pravé odložené ve sklepě. Parádu naděláte i s židličkami z bazaru, kterým namalujete patinu nebo je přestříkáte několika odstíny pudrových sprejů. Servírujte na spoustě barevného nádobí, naučte se používat čerstvé bylinky a pěstujte je všude kolem sebe. Zelená stěna, závěsné květináče v nejrůznějších shlucích, to vše je správně. Obývací pokoj přizpůsobte novému způsobu života – jako bohémové, kočovní cikáni nebo indiánské babičky budete nejspíš často polehávat kolem ohně (radši krb než televize) a pokuřovat dýmku míru. Určitě si vystelte podlahu co nejměkčími koberci, ideální by samozřejmě byly pravé kožešiny nebo kravské kůže – a nezapomeňte na spoustu sedacích polštářů a taburetů. Pohovku přehoďte pleteným přehozem s třásněmi a etno vzorem a také ji vybavte polštáři. 

Macramé doplňky Macramé doplňky
Macramé doplňky

TŘÁSNĚ Provázky a obdiv k ruční práci letí v každé podobě. Můžete mít háčkované stínidlo, pletený koš nebo drhaný závěs. A klidně to všechno vyrobte sami.

DÁVNÉ BARVY I VZORY

I když si při představě Indie, Maroka a Latinské Ameriky určitě vybavíte zářivé barvy, boho interiér si vystačí s klasickým základem v přírodních barvách a ideálně v přírodních materiálech. Buďte odvážní v doplňcích, které se dají snadno vyměnit. Když začnete něčím tak dominantním, jako je koberec nebo mandala na stěně, bude změna okamžitá a výrazná. Při stylové proměně bytu nepořádejte rovnou letecké dny a to, co přestane sloužit, na čas někam jen uložte. Pokud si chcete nevázanou radost z rebelování dopřát, ale založením jste spíš hodná holka nebo slušný chlapec, je možné, že vás bohémské období brzy opustí a budete se chtít vrátit ke klidným pořádkům.

RETRO KYTKY

Tchynin jazyk, dracéna, kaktusy nebo palmy a všechno zelené, co se pne nebo to visí, to jsou vaše nové interiérové doplňky. Nebo nejsou nové? Vaši rodiče možná sprásknou ruce, že tyhle kytky přece oni měli doma a vy jste jimi opovrhovali, ale taková je doba. Rostliny, které by mohly být retro, jsou naopak úplně in. Jejich odolné a velké listy dokonale splňují přání nechat se uprostřed svého bytu pohltit přírodou. 

DEKY A PLÉDY nikdy jich není dost, a pokud se máte inspirovat orientálními pohádkami Tisíce a jedné noci, potřebujete ještě spoustu třásní, a hlavně baldachýn!

Boho ložnice Boho ložnice
Boho ložnice

HRA SE SVĚTLEM

I když se rozhodnete jen pro pár kosmetických změn, v útulné doupě proměníte byt s pomocí zajímavého osvětlení. V tom je boho styl otevřený všem náhodám. Okoukaná stínidla nahraďte ratanovými nebo proutěnými, na stojací lampy pověste stínidla s třásněmi. Stolní lampičky můžete mít v marockém duchu, a když k tomu ještě přidáte spoustu aromatických svíček, je to tam. Teď už bude jen důležité najít si dost času, abyste se ve svém útulném, romantickém a bohémsky nevázaném bytě také dokázali zastavit, posadit se, těmi vonnými svíčkami se obklopit a užít si tu krásnou chvíli, kterou jste si sami nadělili jako dar. Boho je totiž i o tom, že se máte rádi.

POLŠTÁŘE A TABURETY Symbolikou pohodlí a neformálnosti je měkký polštář. Můžete se o něj opírat, ale také na něm sedět na zemi. V kurzu jsou marocké kožené taburety: Afričané si je vycpávají obnošeným šatstvem, takže slouží i jako sezonní úložiště.

Obývací pokoj v boho stylu Obývací pokoj v boho stylu
Obývací pokoj v boho stylu

BOHÉMOVÉ…

JSOU RŮZNÉ TEORIE O TOM, PROČ SE Z NAŠÍ ZEMĚ STALA BOHEMIA, KRAJ ZASLÍBENÝ BOHÉMŮM.

Víme, že kočovným cikánským národům se říkalo v Byzantské říši athinganoi – nedotknutelní. V Evropě byli vlídně přijímáni a například císař Zikmund vydal romskému králi v roce 1417 glejt zaručující ochranu. Když přišli Romové v roce 1419 do Prahy, zrovna se schylovalo k válce, a tak pokračovali do Francie. Tam se jich Francouzi ptali, odkud přicházejí. Představili se prý jako Bohemi, tedy Češi. Ovšem Zikmund vydal Romům v roce 1423 další glejt s podpisem „Rex Bohemiae“, a mohl to být on, kdo dal Romům ve Francii jméno Bohéme.

Obývák Boho Chic Obývák Boho Chic
Obývák Boho Chic
Orientální koberec Orientální koberec
Orientální koberec

KOBERCEOrientální koberec se z konzervativních obýváků našich rodičů vrací na výsluní – a často dokonce nejen na podlahu, ale i na zeď, tak jak sloužil už před tisíci lety.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty