← Zpět na Bydlení
Bydlení mezi kopci

Bydlení mezi kopci

I interiér nového domu si můžete vymazlit tak, že bude působit zabydleně. Manželé Ivana a Artur zvolili moderní styl, ale přitom se jim podařilo najít...

I interiér nového domu si můžete vymazlit tak, že bude působit zabydleně. Manželé Ivana a Artur zvolili moderní styl, ale přitom se jim podařilo najít důstojné místo i pro hezký starý nábytek po předcích.

Z OBÝVÁKU SUCHOU NOHOU DO ALTÁNU

Zahradní domek s plechovou střechou i chodník jsou z modřínu. Nábytek si Ivana navrhla, vyráběl ho pan Vinecký z Psár, židle mají manželé z předešlého bytu. Díky altánu se pohledově odclonili od sousedu.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

3× světlo

Funkční svítidlo nad pracovní plochou vyřešili jednoduše. Ivanin tatínek vyrobil z dubového dřeva rám, na který naaranžovali žárovky na textilních kabelech.

Po několika večeřích jsme s manželem z jistili, že vlastně nepotřebujeme hlučnou digestoř, a otvor na je jí vývod zazdili. Raději si při vaření otevřeme okno na zahradu a posloucháme hudbu.“

Ivana, majitelka bytu

Do Mníšku pod Brdy se manželé Ivana a Artur přestěhovali z pražského Karlína. „Jednak jsme sem jezdili do Kytína na kola, jednak můj muž pochází z Jeseníku, takže k životu potřebuje koukat z oken na kopce,“ vysvětluje přesun za Prahu hned na úvod Ivana. Na malé město se přestěhovali už s roční dcerou Sárou. A do přírody se těšili i jejich dva kocouři. Protože jako rodina chtěli příjemně trávit čas jak v novém domě, tak venku na zahradě, postavili si ještě altán a propojili ho chodníkem s terasou domu. S jeho stavbou pomáhal Arturovi tatínek. Aby v něm byl v létě stín a chládek, rozhodli se pro neprůhlednou střechu. Stěny u posezení mohou tvořit i bílé závěsy připevněné na lankách. Perfektní jsou i jako kreativní hračka pro dcery. „Když snídáme, holky se jejich aranžováním vždycky zabaví,“ vysvětluje Ivana. „Kovové židle jsme měli v původním byte v Karlíne a dřevěný stůl přivezl švagr Filip v rámci svého šíleného nápadu dovážet nábytek z Indie.“ Menší uzavřenou část altánu používají na ukládání věcí na zahradu a mají tu po ruce i chladničku pro venkovní akce. Středomorskou atmosféru si navozují oleandry, které pak zimují v garáži.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

Křesla

Jsou od Arturovy prababičky, vyráběl je ve 30. letech 20. st. Robert Ševčík, Umělecké truhlářství Kyjov. Každý z rodiny si je vždy bral do novéhobytu…

Industriální lampy, které bývaly na nádražích, koupil  Artur v antiku. Prostor  jsme sjednotili také dlouhý mi závěsy, ušilajsem je ze stejného typu látky, ale v různých barvách.“

Ivana, majitelka bytu

PROSTORNÉ PŘÍZEMÍ

Pohled od kuchyně. Také doplňky vybírali manželé s rozvahou. Vázu z betonu a skla na jídelním stole koupila Ivana na výstave Prague Design Week.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

DŮM PRO SPOLEČNÉ CHVÍLE I SOUKROMÍ

V přízemí je dost prostoru pro všechny, ale každý má své místo pro sebe. Artur v pracovně, kde si rád zahraje na kytaru, Ivana v ateliéru a Sára s Martou v herně nebo pokojíčku na spaní. Až holky povyrostou, pokoje si rozdělí.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

BÍLÁ, ŠEDÁ, DŘEVO

V přízemí vznikl velký propojený prostor a samostatná pracovna, v patře mají dcery stejně velké pokoje, aby se v budoucnu nehádaly, je tu i ložnice a koupelna. „Máme první společný domov s rovnými stěnami,“ směje se Ivana. „Přišli jsme na to, až když jsme malovali. Šlo nám to úplně lehce, s křivými zdmi v bývalém byte v Karlíne se to nedalo vůbec srovnat.“ S barevnou výmalbou ale neměli odvahu experimentovat. „Celý dům  kromě koupelny jsme se rozhodli vymalovat nabílo, připadalo mi totiž těžké odhadnout odstíny a interiér potom ještě barevně vyladit,“ přiznává Ivana. S bílou tak zkombinovali hlavně šedou, ta je výjimečně i na stěnách v koupelně, a dřevo. Podlaha v kuchyni, koupelnách a předsíni je litá – anhydritová, tedy absolutně rovná a beze spár. „Chtěli jsme ji v barvě betonu bez pigmentu,“ popisuje Ivana a pochvaluje si, že s Arturem mají na zařizování stejný názor. Podlaha působí záměrně trochu chladně, ale díky podlahovému topení příjemně hřeje. Do obývacího pokoje zvolili pro změnu dubové dřevo mořené do ořechu. Ladí s ním dubové schody,které vyráběl přímo na místě Ivanin tatínek, zručný pan učitel, pro kterého je práce se dřevem koníček. „Výrobu zábradlí jsme svěřili kováři, spolupráce s ním taky bezvadně fungovala,“ pochvaluje si Ivana. Přízemí působí hezky vzdušně i díky tomu, že je část s obývákem otevřená do krovu. Střešní okna s roletami ve výšce se ovládají na dálku vypínačem. Přízemí také příjemně rozdělují dvě výškové úrovně oddělené několika schody ze dřeva. Tady se často sedí na polštářích, zvlášť pro Sáru s Martou je to strategický bod, odkud mají přehled po domě. Dalším místem, kde vysedávají, jsou čtyři kovové schody v patře na galerii kousek od dětských pokojů. Když se topí v kamnech, je tam příjemně teplo jako na peci, protože se kov rozehřívá. V kamnech topí na jaře a na podzim pro příjemný pocit. Kovové schody navíc při došlapu různě zní. „Slyším, kam po nich holky zrovna míří,“ prozrazuje Ivana.

ŠICÍ DÍLNA

Vznikají tu látkové panenky Lollipop, ale i umělecká, rovněž látková série Little Artists, na které Ivanaspolupracuje se španělskou výtvarnicí Niñasilla. Toto je Van Gogh, Kmotr a Dalí, více na www.lolli.cz.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Ateliér je konečně místo, kde ráda vymýšlím a šiju. Využili jsme na něj prostor nad garáží v mezipatře.“

Ivana, majitelka bytu

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

GALERIE V PATŘE

Po levé straně se z ní vchází do dětských pokojů, vzadu do koupelny a ložnice rodičů. Plechové schody leží nad kamny v přízemí, a když se topí, příjemně hřejí. Zábradlí je ze stejného materiálu, lavice od Arturovy babičky.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Dětský pokoj Dětský pokoj
Dětský pokoj

DOMEČEK PRO PANENKY

Tohle je vrchní část kredence. Ivana z ní odstranila opalovacípistolí bílý nátěr. Na vnitrní zadní stenu nalepila tabulovou fólii na malování.

SPOLEČNÉ HRY

Sára s Martou stále rády něco společně vyrábějí. Nepotřebují moc hraček, ale musí neustále něco malovat, stříhat a lepit, vydávat komiksy nebo rámovat obrázky… Na staré školní lavici to jde nejlíp.

Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví
Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví

Herna

Děvčata si tu hrají i dělají úkoly. Školní lavice je ze sklepa od Arturových rodičů, ostatní zařízení z Ikea. „Tapetami jsem se inspirovala v časopisech o bydlení a lepil je manžel,“ říká Ivana.

Dětský pokoj v podkroví Dětský pokoj v podkroví
Dětský pokoj v podkroví

NOVINKY I TRADICE

Manželé se rozhodli doplnit moderní nábytek odlehčenými starými věcmi, na kterých nemusí hlídat škrábance. Obývací pokoj je příkladem, jak jde hezky zkombinovat nové se starým. Základem jsou putovní rodinná křesla, která nechali přečalounit. Sympatická jsou i tím, že jdou jednoduše polohovat. Doplnili je stolkem Sira, který navrhoval Ivanin bratranec, designér Lukáš Taneček, pro firmu Jech, a pohovkou z Ikea. Židle u jídelního stolu jsou taky památeční, od Arturových rodičů. Přírodní dojem dotváří pracovní desky z umělého kamene v kuchyni. Ivanin tatínek navíc vyrobil i sem dubové police a závěs pod strop na žárovky. Místo rolet a žaluzií ušila Ivana na velká okna závěsy, které užijí v zimě v létě, slunce sem totiž praží z jihu a západu. Protože si tehdy při šití rozbila šicí stroj, musela koupit nový. Šít a navrhovat panenky tak začala možná i díky tomuto interiéru…

SCHŮDEK PRO MALÉ DCERY

Nebylo úplně snadné vybrat takový, který by se sem hodil. Tenhle je z odolného exotického dřeva. Manželé si ho přivezli z dovolené na Filipínách.

Koupelna Koupelna
Koupelna

Pult

Konstrukce na umyvadlové skříňky a umyvadla je vyzděná betonem. Pult pod umyvadly vylila firma stejně jako anhydritovou podlahu. Hrany chrání hliníkové lišty.

Chtěli jsme šedou koupelnu. K obkladům a výmalbě jsme přidali tmavé dřevo.“

Ivana, majitelka bytu

IDYLKA U VANY

Do koupelny chtěli manželé kromě sprchového koutu vanu, i když věděli, že ji budou používat jen občas. Teď se v ní někdy vyhřívají hlavně jejich dcery. Za vanou vznikla praktická nika, perfektní místo třeba na ručníky. Okennímu parapetu obloženému dlaždicemi nevadí mokré květináče a hračky. V koupelně hezky využili i dřevěné poličky.

Koupelna Koupelna
Koupelna
Nika Nika
Nika

STŘÍDMĚ

DRŽTE SVÉ NÁPADY NA UZDĚ. MÍŇ JE ČASTO VÍC, NAUČTE SE INTERIÉR NEPŘEPLÁCAT.

1

Styly

Nemíchejte jich moc. Proložte moderní zařízení sem tam letitým nebo rodinným kouskem, a bude to tak akorát. 2

Barvy a vzory

Bojíte se kombinovat barvy? Vymalujte bílou, tím nic nezkazíte. O to víc barevnější muže být zařízení. 3

Doplňky

Nějak je sjednoťte. Stylem, barvou, materiálem… Čím víc budou spolu ladit, tím víc společně vyniknou.

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty