← Zpět na Poradna
Shutterstock 1867917709 kopie

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

„Už na podzim 2024 můžete bydlet v Timber Praha, prvním dřevěném bytovém komplexu v hlavním městě. Energeticky nejúspornější domy třídy A nabízejí bydlení s dobrou energií, mají tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, geotermální vrty, retenční nádrže k opětovnému využití dešťové vody a systémy Smart Home.“

Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia
Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia

JEDNODUŠŠÍ VYŘÍZENÍ

Dotační program Nová zelená úsporám využilo už 180 000 domácností a celkem získaly
22 miliard Kč. V nové etapě je připraveno 55 miliard Kč a Státní fond životního prostředí ČR zjednodušil podání žádosti. Už nemusíte předkládat faktury a zpravidla ani projektovou dokumentaci. Kromě zateplení, pořízení ekologických zdrojů energie (nově i výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo) a výstavby pasivních domů podporuje i zelené střechy, využití dešťovky a dobíjecí stanice pro elektromobily, a to i v již realizovaných projektech po 1. lednu 2021, nebo pokud dům teprve kupujete. Výše dotace dosahuje 50 % nákladů a k tomu můžete získat i bonus za kombinaci opatření, šetrný projekt k prostředí či za vybraný region.

ÚSPORY V DOMĚ

Ekologičtější vytápění a výroba zelené energie jdou ruku v ruce se zateplením. Dle dosažené úspory se vypočítává výše podpory až do 950 000 Kč, vztahuje se i na památky. O další dotace (například až 140 000 Kč na výměnu zdrojů tepla, až 60 000 Kč na ohřev teplé vody, až 100 000 Kč na instalaci fotovoltaiky a 105 000 Kč na řízené větrání se zpětným získáváním tepla, až 50 000 Kč na získání tepla z odpadních vod) lze požádat až po realizaci zateplení. Až 535 000 Kč můžete dostat při výstavbě nebo koupi  nového domu (s plochou maximálně 350 m2) s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití energie z obnovitelných zdrojů. NZÚ podporuje až 100 000 Kč zelené střechy a využívání dešťové a šedé vody (až 105 000 Kč).

Úpravy začněte zateplením, primárně míst, kudy teplo nejvíce uniká, pokračujte výměnou oken a pak investujte do ekologických zdrojů energie (fotovoltaické panely či tepelné čerpadlo) a využití dešťové či šedé vody a rekuperace vzduchu.

DOTACE I PRO BYTY

Stejná úsporná opatření lze provést i u bytových domů. Dotace pokryje až 70 % nákladů, poplatky do fondu oprav se tak příliš nezvýší. Komplexní rekonstrukce nájemníky zatíží nejméně a uspoří nejvíce nákladů na provoz. Dotaci lze čerpat i na výsadbu zeleně.

POMOC PRO VŠECHNY

Program Nová zelená úsporám Light myslí na seniory, invalidní důchodce a příjemce dávky na bydlení. Pokud vlastní dům nebo chatu, mohou čerpat dotaci na výměnu oken, vchodových dveří, zateplení fasády, střechy, stropu i podlahy, na pořízení solárního ohřevu vody. Na jeden dům lze získat až 240 000 Kč, při kombinaci opatření a úprav většího rozsahu se vyplatí požádat v rámci standardní NZÚ. Žádost se podává pouze on-line, na webu najdete seznam poradců dle krajů.

HLADKÉ VYŘÍZENÍ

K podání žádosti vám postačí bankovní identita. Podmínkou je doložení projektu realizace a průkazu energetické náročnosti budovy. Výběr použitých materiálů či dodavatelů je širší oproti minulým fázím programu, stačí jen doložit jejich energetickou náročnost. Na úspory reagují i banky a nabízejí výhodnější půjčky na realizaci ekologických opatření, třeba Expres solární půjčka od Moneta Money Bank má úrok 6,49 % ročně (do 1,5 milionu Kč). ČSOB nabízí sazbu 6,9 %, Buřinka snížení úroku o 0,3 % a RSTS o 0,15 %.

Filtrační šachta Filtrační šachta
Filtrační šachta

DEŠŤOVOU VODU JE TŘEBA PŘED SVEDENÍM DO NÁDRŽE A DALŠÍM POUŽITÍM PŘEFILTROVAT. KVALITA VODY ZÁLEŽÍ I NA TYPU STŘECHY. VHODNÝ SYSTÉM I S DOTACÍ POŘÍDÍTE NAPŘÍKLAD V AQUANIXU.

JAK SI NEJLÉPE POŘÍDIT FOTOVOLTAIKU? VÍ PAVEL MATĚJOVIČ, PROVOZNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI SCHLIEGER S NEJVÍCE REALIZACEMI NA TRHU.

Pavel Matějovič Pavel Matějovič
Pavel Matějovič

Co je třeba promyslet před pořízením fotovoltaiky?

Rozhodující je plánované využití fotovoltaické elektrárny. Půjde o celkovou úsporu elektrické energie v domácnosti, nebo spíše o zajištění ohřevu vody, provoz klimatizace, nabíjení elektromobilu a dalších zdrojů? Zamyslete se nad možnostmi ukládání získané energie do akumulátorů a nad jejím využitím i v době, kdy slunce právě nesvítí.

Jak si vybrat optimální řešení?

Poraďte se s odborníky, kteří s ohledem na současnou a budoucí spotřebu energie, plánované využití a požadovanou úsporu navrhnou řešení, které bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a bude realizovatelné v lokalitě vaší nemovitosti.

Do jakých objektů se hodí jaká fotovoltaika? 

Základním řešením je fotovoltaická elektrárna s akumulací do vody, která se hodí do menších nemovitostí. Druhou variantou je fotovoltaická elektrárna s akumulací přebytků do baterie, ze které můžete čerpat energii po západu slunce, kdy fotovoltaické panely nepracují, ale také v době výpadku elektrické sítě. Třetí způsob nabízí fotovoltaická elektrárna s využitím přebytků pro vytápění (v létě i pro chlazení) domu tepelným čerpadlem. Řešení s baterií a tepelným čerpadlem jsou vhodná pro střední a větší rodinné domy.

Na kolik pořízení fotovoltaiky vyjde?

Každý projekt je naceňován individuálně podle požadavků klienta a parametrů nemovitosti. Náš tým ho připravuje včetně žádosti o dotaci a jejího podání. S instalací FVE máme bohaté zkušenosti, jelikož jich každý měsíc v průměru montujeme přes 700.

Jak fotovoltaiku využívat co nejefektivněji?

Investice se může vrátit už po 4–5 letech. Přenastavte ohřev vody na poledne, pracujte s odloženým startem u energeticky nejnáročnějších spotřebičů tak, aby „běžely“, když se nejvíc vyrábí, a také se o FVE starejte. Alespoň jednou ročně solární panely čistěte.

Rubriky:

Další z rubriky

Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Zahrada v lahvi
Číst článek
05. 11. 2023

DIY Zahrada v lahvi

Jestli se vám už teď stýská po práci na zahradě, máte díky aeráriu možnost pustit se do toho kdykoli. Navíc získáte opravdu krásný doplněk do bytu.

Poradna
Finance
Číst článek
13. 10. 2023

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Poradna
My dva a hlína
Číst článek
17. 01. 2023

My dva a hlína

Robert a Veronika Vanya vyrábějí v Brtnici keramiku litou do forem, poznáte ji podle barev i vyřezávaných detailů. Potřebujete nové úchytky nebo vypínače? Keramika Vanya má co nabídnout.

Poradna Řemeslo
Jak vybrat vysavač pro malý byt?
Číst článek
29. 11. 2021

Jak vybrat vysavač pro malý byt?

Vybrat si vysavač, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům není snadné - tedy pokud ho nevybíráte hlavně podle barvy...

Poradna
Jste pojištění na správnou hodnotu?
Číst článek
13. 07. 2020

Jste pojištění na správnou hodnotu?

Pojistná smlouva se uzavírá na rok a zhruba dva měsíce před uplynutím lhůty přichází výzva na její prodloužení a zaplacení pojistného.

Poradna
Hledejte za humny
Číst článek
11. 07. 2020

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Poradna
Ochrana majetku během dovolené
Číst článek
15. 06. 2020

Ochrana majetku během dovolené

Preventivní opatření nejsou složitá - je ale důležité, aby v případě škody pojišťovna uznala, že jste je skutečně udělali.

Poradna
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Číst článek
14. 11. 2019

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Pořídit komfortní bydlení ve vlastním domě není tak úplně snadné. Chce to pečlivě plánovat, obrnit se trpělivostí a dobře spočítat finanční zdroje.

Poradna

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY