← Zpět na Poradna
Shutterstock 2348608561 kopie

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Jedinou jistotou života je smrt. Ulehčete rodině fungování v případě vaší smrti či těžkého úrazu a sepište si všechny své závazky, přístupy a hesla a uložte je do trezoru či na jiné tajné místo. Partnerovi heslo řekněte nebo mu předejte indicii.

SPOLEČNĚ SE DOMLUVTE

Způsob placení na začátku vztahu by neměl tvořit model společného fungování. Jakmile spolu začnete žít, domluvte se, jak chcete společné výdaje platit. Někdo o penězích mluvit nechce, jiný potřebuje mít jasno, další přebírá model svých rodičů a jiný hledá ideální fungování zkoušením různých způsobů. Aby se peníze nestaly jablkem sváru vašeho vztahu, mluvte o nich otevřeně a hledejte variantu, která vyhovuje vám oběma. Pokud do vztahu vstupujete s dluhy, zvažte, jak se chcete vzájemně podílet na splácení. Konsolidace půjček pomůže snížit měsíční závazky, ale při rozepřích či rozchodu to může být velký problém. Stejně tak si vyjasněte i platby za děti z předchozích vztahů a pobavte se i o společné budoucnosti, na co chcete spořit, jestli souhlasíte s dluhy či hypotékou.

KDO DRŽÍ KASU?

Pro jasný přehled, kolik peněz měsíčně utratíte, se jeví ideální jeden účet, ze kterého platíte nájemné, energie, jídlo, benzin, dětské kroužky a další běžné náklady. Zřiďte si k němu oba přístupy. Pokud na něj oba posíláte své veškeré peníze, domluvte se, jak je můžete utrácet. Pokud máte každý ještě svůj účet na vlastní koníčky, domluvte se, jakou částku na společný účet budete platit – buď procenta z příjmu, nebo určitou částku. Alespoň jednou ročně částku aktualizujte podle inflace a reálných cen.

Peníze jsou jedním z nejčastějších důvodů hádek. Předejděte jim jasnou formulací svých očekávání. Pokud druhý dohodu neplní, zvažte odchod či oddělené finance.

ROZDĚLTE SI PLATBY

Soukromí si uchováte oddělenými účty, tak nezjistíte, kolik druhý vydělává ani utrácí. Domluvte se, kdo bude co platit ve společném životě (dovolenou, restaurace, nákupy pro děti…) a jak se zajistíte na budoucnost. Můžete mít i zcela odlišné strategie, které povedou ke stejnému výsledku, ale měli byste být s nastavením oba v pohodě. Situace se zásadně změní se ztrátou práce, nástupem na rodičovskou dovolenou, péčí o nemohoucí rodiče nebo vážnou nemocí či smrtí druhého. Zajistěte si přístup k financím druhého včas, ať nechtěně nezůstanete bez peněz.

VÝHODY MANŽELSTVÍ

Svatbou se stáváte jednou účetní jednotkou, a cokoliv získáte, je vaše společné. Pokud neuzavřete předmanželskou smlouvu, ve které určíte pravidla jinak. Společné jmění manželů můžete v manželství zrušit či zúžit u advokáta. Patří do něj majetek i dluhy (i když si půjčku vezme jen jeden na koupi věcí pro oba)! Naopak dar, dědictví a náhrada nemajetkové újmy, případně náhrada výhradního majetku, do SJM nepatří. Po smrti rozdělí notář majetek i dluhy a pak vypořádává dědictví.

VĚŘÍTE SI?

Chcete-li sdílet své finance, můžete si vybrat dva způsoby: mBank nabízí společný účet, kdy jste oba spolumajitelé a máte stejná práva, můžete si tedy brát i půjčky bez souhlasu druhého. Po smrti můžete s penězi nakládat, ale pozor na dědictví. V ostatních bankách můžete být jen disponentem účtu druhého (i u rodinných účtů) a rozsah práv si upravíte. „Pro přidání disponenta a při úpravě jeho práv musíte do banky přijít osobně oba, myslete na to proto včas,“ doporučuje Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Finance Finance
Finance

K JEDNOMU ÚČTU MŮŽETE MÍT VÍCE PLATEBNÍCH KARET I DISPONENTNÍCH OSOB, ZKONTROLUJTE SI VŠAK V BANCE I JEJICH PRÁVA PRO PŘÍPAD SMRTI ČI LIMITŮ PLATEB KARTOU.

Jan Onheiser Jan Onheiser
Jan Onheiser

CO SE DĚJE S PENĚZI PO SMRTI PARTNERA? JAK SE NEDOSTAT DO FINANČNÍ NOUZE, VÍ JUDr. JAN ONHEISER Z ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE ONHEISER MIECHOVÁ.

Máme společný účet. Mohu s penězi nakládat i po smrti partnera?

Neurčil-li zůstavitel (majitel účtu), že banka po jeho smrti nemá provádět další platby, tak obecně platí, že i nadále bude banka provádět například zadané trvalé příkazy, splátky hypotéky, inkaso a podobné platby. Vždy ale záleží na podmínkách dané banky. Jiné podmínky mohou být v případě pouhého dispozičního oprávnění, obecně řečeno „podpisového práva k účtu“, nebo v případě tzv. společného účtu manželů či partnerů. Doporučuji proto ověřit si u banky, zda dispoziční oprávnění a trvalé platební příkazy zůstávají v platnosti i v případě úmrtí.

Lze tedy udělat nějaká opatření před smrtí, aby pozůstalí mohli s penězi nakládat?

Pozůstalí budou moci s penězi volně disponovat až po skončení dědického řízení, protože až tím okamžikem se určí, kdo je dědicem a komu dané finanční prostředky náležejí. Do té doby není možné s prostředky volně disponovat. Doporučuji veškeré platby omezit pouze na nezbytné výdaje a postupovat vždy s péčí řádného hospodáře. Není vyloučeno, že po skončení dědictví bude dědicem jiná osoba, než která se původně domnívala, že bude dědit, a měla dispoziční právo k účtu. Tato osoba by pak byla povinna veškeré výdaje z účtu vydat oprávněnému dědici.

A co v případě většího majetku?

Doporučuji ustanovit ještě za života osobu, tzv. správce pozůstalosti, který v případě úmrtí bude spravovat majetek zůstavitele do doby projednání dědictví.

Může banka bankovní účet zablokovat?

Podnět k tomu může dát notář či soud např. na návrh dalšího z dědiců. Třeba proto, že osoba s dispozičním oprávněním užívá finanční prostředky nad nezbytné platby, tj. mimo nezbytně vynaložené výdaje. Pokud by manžel/ka disponoval/a s penězi nad rozsah, který bude tvořit jeho odpovídající dědický díl, bude vždy povinen/povinna neoprávněně užitou část vrátit dalším dědicům.

Rubriky:

Další z rubriky

Zahrada v lahvi
Číst článek
05. 11. 2023

DIY Zahrada v lahvi

Jestli se vám už teď stýská po práci na zahradě, máte díky aeráriu možnost pustit se do toho kdykoli. Navíc získáte opravdu krásný doplněk do bytu.

Poradna
Finance
Číst článek
13. 10. 2023

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Poradna
Shutterstock 1867917709 kopie
Číst článek
03. 09. 2023

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

Poradna
My dva a hlína
Číst článek
17. 01. 2023

My dva a hlína

Robert a Veronika Vanya vyrábějí v Brtnici keramiku litou do forem, poznáte ji podle barev i vyřezávaných detailů. Potřebujete nové úchytky nebo vypínače? Keramika Vanya má co nabídnout.

Poradna Řemeslo
Jak vybrat vysavač pro malý byt?
Číst článek
29. 11. 2021

Jak vybrat vysavač pro malý byt?

Vybrat si vysavač, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům není snadné - tedy pokud ho nevybíráte hlavně podle barvy...

Poradna
Jste pojištění na správnou hodnotu?
Číst článek
13. 07. 2020

Jste pojištění na správnou hodnotu?

Pojistná smlouva se uzavírá na rok a zhruba dva měsíce před uplynutím lhůty přichází výzva na její prodloužení a zaplacení pojistného.

Poradna
Hledejte za humny
Číst článek
11. 07. 2020

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Poradna
Ochrana majetku během dovolené
Číst článek
15. 06. 2020

Ochrana majetku během dovolené

Preventivní opatření nejsou složitá - je ale důležité, aby v případě škody pojišťovna uznala, že jste je skutečně udělali.

Poradna
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Číst článek
14. 11. 2019

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Pořídit komfortní bydlení ve vlastním domě není tak úplně snadné. Chce to pečlivě plánovat, obrnit se trpělivostí a dobře spočítat finanční zdroje.

Poradna

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY
Horusický autor V Chochola kopie
Číst článek
13. 11. 2023

Černobílá klasika

Za tvorbou Václava Chocholy a Zdenka Seydla se vydejte na jih, k rybníkům, do Třeboně!

Akce a události
Podzim v barvách artyčoku a papriček
Číst článek
12. 11. 2023

Podzim v barvách artyčoku a papriček

Jsou dny, kdy vás tvary a hlavně barvy nádobí inspirují natolik, že zatoužíte připravit jídlo v podobných odstínech. Rozpálíte troubu a jdete zpracovat ty pravé ingredience. Nás vedla kolekce nádobí Pacifika.

Recepty
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení