← Zpět na Poradna
Finance

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Průměrná nabídková úroková sazba hypoték již několik měsíců stagnuje – byť s ‚kosmetickými‘ poklesy. Na konci prázdnin byla podle Swiss Life Hypoindexu 6,2 % a zůstane tak nejspíš i na podzim, pokud ČNB nesníží základní sazby.

NÍZKÁ SAZBA HYPOTÉKY

Při koupi nemovitosti s hypotékou můžete buď hypotéku splatit penězi nebo novou hypotékou, nebo stávající úvěr převzít. To se vyplatí zejména teď, kdy uzavřené hypotéky mají lepší úrok než nové. „Při převzetí úvěru získává kupující slušnou úsporu v rámci nižších měsíčních splátek. Prodávající tak může držet vyšší prodejní cenu,“ tvrdí Michal Svoboda, regionální ředitel realitní kanceláře Century 21. Podle výše kupní ceny a úroku hypotéky může činit rozdíl mezi novými a původními měsíčními splátkami tisíce korun. „Banku je třeba požádat o souhlas s prodejem nemovitosti a musí převod hypotéky umožňovat,“ dodává Olga Antošová z České spořitelny. „Kupující prodávajícímu doplatí zbytek kupní ceny mimo hypotéku,“ říká Tereza Kaiseršotová z Raiffeisenbank.

LEVNĚJŠÍ SPLÁTKY

Pokud nemáte dostatek svých peněz na nákup, převzetí úvěru se vám vyplatí. Pročtěte si jeho podmínky a porovnejte výši měsíčních splátek a RPSN sazbu u jiných úvěrů buď nové hypotéky, nebo úvěru ze stavebního spoření. A rozhodněte se pro nejvýhodnější variantu pro sebe. „Inflací se výše splátek relativně snižují, protože splátky zůstávají do fixace hypotéky stejné, ale jejich finanční hodnota dílem inflace klesá. S hypotékou tak převezmete i levné peníze,“ vysvětluje Michal Svoboda.

ODLIŠNÁ ZÁSTAVA

Může se stát, že majitel ručí za hypotéku jinou nemovitostí než prodávanou. „Prodávající informuje banku, že nemovitost, která byla předmětem úvěru, prodává. Hypoteční úvěr pak běží dál a v zástavě zůstává nemovitost, na které vázne zástavní právo,“ popisuje Zuzana Filipová z Moneta Money Bank. „Majitel jiné zastavené nemovitosti však musí dát souhlas se změnou dlužníka,“ doplňuje Michal Teubner z Komerční banky. Hypotéku lze také převést na jinou nemovitost, a přesto ponechat její parametry. Možnosti proberte předem s bankou a realitním makléřem.

Stávající hypotéku přebíráte se všemi jejími parametry. Může se tak třeba stát, že jí brzy doběhne fixace. Zkontrolujte si vše předem a promyslete, kolik z ní splatíte či jak budete úvěr dál financovat.

PŘEVOD ÚVĚRU

Kromě kupní smlouvy s prodávajícím uzavřete i smlouvu o převodu hypotéky s bankou. „Dlužná částka se započte na úhradu kupní ceny. Převod dluhu proběhne na základě samostatné smlouvy o převzetí dluhu,“ popisuje Michal Teubner. Komerční banka převod zpoplatňuje 4 000 Kč s výjimkou převodu mezi příbuznými v přímé linii. V Hypoteční bance za převod neplatíte, Moneta Money Bank účtuje 5 000 Kč, Česká spořitelna 3 000 Kč při změně on-line, 5 000 Kč na pobočce.

VYŘÍZENO ZA DVA TÝDNY

Koupě nemovitosti s hypotékou se skládá ze dvou kroků – z koupě nemovitosti a převodu hypotéky. Banky proto ověřují schopnost kupujícího daný úvěr splácet. To trvá zhruba dva týdny, pokud dodáte všechny požadované podklady a s prodávajícím jste na všem domluveni, zejména na znění kupní smlouvy. „Převod nemovitosti na nového majitele je dán lhůtami na katastrálních úřadech, obvykle trvá několik týdnů,“ doplňuje Patrik Madle z ČSOB. Za návrh na vklad na katastr se platí 2 000 Kč.

Finance Finance
Finance

PŘEVZETÍ HYPOTÉKY PŘI NÁKUPU NEMOVITOSTI UMOŽŇUJE HYPOTEČNÍ BANKA, KOMERČNÍ BANKA, ČESKÁ SPOŘITELNA, RAIFFEISENBANK, OBERBANK, MONETA MONEY BANK A ČSOB.

Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB
Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB

Jak postupovat při koupi domu či bytu zatíženého hypotékou?

Při prodeji je napřímo vypořádán stávající závazek prodávajícího formou souhlasu s předčasným splacením hypotéky, tedy bance doplatíte hypoteční úvěr a peníze nad rámec hypotéky zaplatíte prodávajícímu.

Lze i v tomto případě uložit peníze v úschově u třetí strany?

Samozřejmě, v advokátní, notářské nebo bankovní úschově. Po připsání prostředků na účet úschovy začne proces výmazu nynějšího zástavního práva a po jeho provedení a standardně i po převodu vlastnických práv na kupujícího jsou finance uvolněny bance prodávajícího a původnímu vlastníkovi nemovitosti.

Je možné koupi nemovitosti financovat hypotékou se zástavou jiné nemovitosti?

Ano, pak banka standardním způsobem ocení nemovitost, která má sloužit jako zajištění, a interně vyhodnotí vhodnost takové zástavy. Z důvodu prověření účelovosti a identifikace vhodného objektu financování (financovaná nemovitost, která není zástavou) požaduje banka k posouzení záměru dílčí podklady, jako je například list vlastnictví, návrh kupní smlouvy a podobně.

Jak dlouho celý proces vyřízení trvá?

Schválení, podpis a čerpání nové hypotéky jsou otázkou dnů, pokud má klient připraveny všechny dokumenty potřebné ke schválení a čerpání úvěru.

Lze si sjednat výhodnější hypotéku na ekologické bydlení i při nákupu nemovitosti? Co vše je třeba doložit?

Ano, doložíte standardní podklady a průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B. U bytů akceptujeme i fotografii průkazu z vývěsky v bytovém domě.

Lze touto ekologickou hypotékou refinancovat i převzatou hypotéku?

Hypotéku na úsporné bydlení lze využít i na účel refinancování.

Rubriky:

Další z rubriky

Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Zahrada v lahvi
Číst článek
05. 11. 2023

DIY Zahrada v lahvi

Jestli se vám už teď stýská po práci na zahradě, máte díky aeráriu možnost pustit se do toho kdykoli. Navíc získáte opravdu krásný doplněk do bytu.

Poradna
Shutterstock 1867917709 kopie
Číst článek
03. 09. 2023

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

Poradna
My dva a hlína
Číst článek
17. 01. 2023

My dva a hlína

Robert a Veronika Vanya vyrábějí v Brtnici keramiku litou do forem, poznáte ji podle barev i vyřezávaných detailů. Potřebujete nové úchytky nebo vypínače? Keramika Vanya má co nabídnout.

Poradna Řemeslo
Jak vybrat vysavač pro malý byt?
Číst článek
29. 11. 2021

Jak vybrat vysavač pro malý byt?

Vybrat si vysavač, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům není snadné - tedy pokud ho nevybíráte hlavně podle barvy...

Poradna
Jste pojištění na správnou hodnotu?
Číst článek
13. 07. 2020

Jste pojištění na správnou hodnotu?

Pojistná smlouva se uzavírá na rok a zhruba dva měsíce před uplynutím lhůty přichází výzva na její prodloužení a zaplacení pojistného.

Poradna
Hledejte za humny
Číst článek
11. 07. 2020

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Poradna
Ochrana majetku během dovolené
Číst článek
15. 06. 2020

Ochrana majetku během dovolené

Preventivní opatření nejsou složitá - je ale důležité, aby v případě škody pojišťovna uznala, že jste je skutečně udělali.

Poradna
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Číst článek
14. 11. 2019

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Pořídit komfortní bydlení ve vlastním domě není tak úplně snadné. Chce to pečlivě plánovat, obrnit se trpělivostí a dobře spočítat finanční zdroje.

Poradna

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY