← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako systematik

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Majitelka má ráda hezké věci a už dlouho toužila po vlastní ložnici – protože vychovává syna a mladší dceru, která dosud s Naďou ložnici sdílela.

DŘÍVE Pracovna s pokojem pro hosty a komorou byla zatím zařízená spíš provizorně a nijak nelákala k častému pobytu.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Nově vytvořené zázemí je jako splněný sen: propojená pracovna s ložnicí a k ní přiléhající šatna poskytují Nadě dokonalé soukromí i pohodlí.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav
Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Tři prostory v patře řadového domku jsou využívané spíš nahodile a nejsou příliš útulné.

Pohled od vstupu 
Zemité barvy, postel z masivního dřeva, uklidňující geometrické motivy na tapetě, textiliích, obrazu i osvětlení... To vše dohromady působí velmi harmonicky a útulně.

Pohled do ložnice Pohled do ložnice
Pohled do ložnice

NYNÍ Elegantní dámská ložnice je vyladěná do přírodních odstínů. Kromě postele tu není jiný nábytek, který by zbytečně zabíral prostor. K veškerému ukládání potřebných věcí slouží nová šatna.

Čas už nazrál, dcera povyrostla, a tak se Naďa těšila na zásadní proměnu, která jí umožní užívat si jak klid na práci, tak odpočinek v soukromí. Významnou změnou je i fakt, že dnes už máme všechny důležité dokumenty v počítači, proto na pracovnu stačí jen malý pracovní stůl, kam si můžete odložit notebook. Tak se v bytě dá ušetřit spousta místa...

Postel s nočním stolkem Postel s nočním stolkem
Postel s nočním stolkem

VŠE PŘIPRAVENO Postel z masivního dřeva Petr doladil decentním povlečením s grafickým dekorem, který bude ladit k výrazné tapetě.

3 body k úspěchu

1. Systém Nové uspořádání místnosti je praktické a poskytuje Nadě potřebnou míru soukromí.

2. Nábytek Kvalitná postel z masivu a pohodlné křeslo tvoří základ ložnice s pracovnou.

3. Barvy Tlumené zemité odstíny přecházejí z ložnice do energičtější tyrkysové v pracovně.

Povlečení Veba Povlečení Veba
Povlečení Veba

MĚKKÉ PŘISTÁNÍ Polštářů není nikdy dost! Petr vybíral nové lůžkoviny u české tradiční značky Veba, která je v této řadě naším exkluzivním partnerem. Veba.cz

Prodejna Prospánek Prodejna Prospánek
Prodejna Prospánek
Matrace z Prospanek.cz Matrace z Prospanek.cz
Matrace z Prospanek.cz

CO MÁ UMĚT MATRACE? Jana se vydala řešit to nejpraktičtější – kvalitní postel a tu nejlepší matraci. Ondřej Bacík, specialista z firmy ProSpánek, ukazuje, jaká matrace je ideálně měkká – taková, do které se nepropadnete. Prostě vás doslova obejme, ale nepohltí.

Pohled od okna Ložnice i pracovna mají každá své vlastní okno, z pracovny se navíc vstupuje na balkon. Do místností tak proniká krásné měkké světlo z obou stran.

Pohled z ložnice Pohled z ložnice
Pohled z ložnice

NYNÍ Propojené pokoje jsou sice stylově i barevně sladěné, ale každý působí jinak. Z ložnice vyzařuje klid a pohoda, zatímco v pracovně je dostatek místa pro energii a nové nápady.

Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Průchozí pokoje v patře sloužily jako provizorní pracovna a pokoj pro hosty, ale byly zařízené jen nahodilými kousky nábytku.

KDE SE VZALA ŠATNA

„Při první návštěvě bytu mi Naďa sdělila své představy, ale protože je zvyklá, že jí do její profese také nikdo nemluví, nechala uspořádání prostoru a zařízení interiéru zcela na mně. Dostal jsem volné ruce, ale to neznamená, že bych nezůstal při zemi ohledně finančního rozpočtu. Pozorně jsem prošel celý byt, objevil nevyužitý potenciál komory a v předsíni parádní historické zrcadlo, které se nakonec stalo v šatně dominantním solitérem,“ vzpomíná Petr na první rozvahu. Protože komora má vlastní vstup, nebylo třeba vyrábět nábytek na míru, ale stačilo koupit jen praktický šatní systém, který umožní oblečení přehledně ukládat. To, čeho se Petr ale obával, bylo vyklízení: „Někdy se setkáváme s lidmi, kteří lpějí na papírových dokumentech a možná z obavy z budoucího pobíhání po úřadech se bojí takové zátěže zbavit. V době, kdy máme vše v elektronické podobě, však regály plné papíru nejsou vůbec třeba –  a Soňa mi udělala velkou radost, když dovolila tento sklad zcela zlikvidovat!“ vzpomíná Petr, který se kromě toho angažoval i při výrobě dekorativního krytu na radiátor. V domě s funkcionalistickými základy se totiž rozhodl pro geometrický dekor, co mu k majitelce, která má ráda motiv kruhů, stylově ladil nejlépe.

Sestavování rámu postele Sestavování rámu postele
Sestavování rámu postele
Výroba krytu radiátorů z dubové překližky Výroba krytu radiátorů z dubové překližky
Výroba krytu radiátorů z dubové překližky

PRÁCE SE DŘEVEM Postel Air je z dubového masivu, rozměry 180 × 200 cm, prodává ProSpánek, cena bez roštu a matrace 86 990 Kč, prospanek.cz.

Petr se rozhodl vytvořit na stávající topení originální kryt z dubové překližky, který sem přinesl další kruhové motivy.

Pracovní kout Pracovní kout
Pracovní kout

MOTIVY KRUHU Originální koberec a tapeta tvoří rámec, do kterého Petr postupně dosazoval vybavení pracovny.

Pohled od radiátoru Tyrkysová barva závěsů a křesla, světlé dřevo na pracovním stole, nohách nábytku i policích a pestrobarevné akcenty na kruhovém koberci – pokoj působí jako trojrozměrný obraz, na který se majitelka Naďa bude vždycky ráda i jen tak dívat.

Nová pracovna Nová pracovna
Nová pracovna

NYNÍ Aby působila pracovna prostorně a vzdušně, zvolil Petr malý rohový stůl. Dnes už jsou všechny dokumenty v počítači, proto není třeba mít velkou pracovní plochu a spoustu polic.

Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Původní pokoj pro hosty byl vybavený základním nábytkem v několika různých stylech, co život přinesl a dům dal.

BARVY A KRUHY

Dominantním prvkem celé proměny je tapeta právě s kruhovým vzorem. Ve světle okrové barvě si doslova říkaly o nábytek ze světlého dřeva, proto Petr sáhl po pracovním stolku z Moebelixu – ten je navržený tak, aby mohl být umístěný v rohu a zabíral co nejméně místa, což se tentokrát velmi hodilo,  a Petr mu určil místo v nejtmavším koutě. Kontrapunktem k tapetě je velký kruhový pestrobarevný koberec, který celý prostor jako mávnutím kouzelného proutku neuvěřitelně oživil. Protože Petr pojal místnosti kompletně jako trojrozměrný obraz, zarámoval kompozici na západní straně tyrkysovými závěsy a na východní straně béžovými – tam je totiž klidová zóna, která slouží jako ložnice, a další výrazné prvky by tu byly zbytečné. Nejdůležitějším kusem nábytku, jehož výběr Petr s Naďou nepodcenili, je postel  z masivního dubu – nadčasová, stylově jednoduchá, a zároveň tak výrazná, že přítomnost opravdového dubového nábytku tady okamžitě vnímáte. Na povlečení Petr zvolil dekor  s jemnými puntíky, ale to už je opravdu vše, dál ladil pouze jednoduchý a pečlivě vybraný design lampiček a drobného nábytku. Díky šatně už není nutné zabírat další prostor skříněmi, takže nově zařízená ložnice  s pracovnou je velmi příjemná a vzdušná.

Marta Strýčková Marta Strýčková
Marta Strýčková
Malování polštářů Malování polštářů
Malování polštářů

AUTORSKÉ POLŠTÁŘE S laděním originálního interiéru pomohla Petrovi také Marta Strýčková z komunitního centra Růčo, která systematicky předělává staré věci na nové. Recyklace a upcyklace jsou i naším tématem, a tak Marta pro Petra ráda vyrobila unikátní polštáře – s požadovaným kruhovým dekorem.

Pohled od vstupu Přehledně uspořádaná šatna je z Ikea. Kombinuje otevřené police i zavřené zásuvky, nezbytným vybavením je tady historické zrcadlo.

Nová šatna Nová šatna
Nová šatna

NYNÍ Naďa si vždycky přála mít vlastní šatnu, a ani možná netušila, jak blízko ke splněnému snu má. Stačilo se nově podívat na dispozice bytu, a najednou se našlo to nejlepší místo – u ložnice!

Původní stav - pracovna a sklad Původní stav - pracovna a sklad
Původní stav - pracovna a sklad

DŘÍVE Komora s oknem sloužila jako malá pracovna a sklad všeho možného. Regály plné papírových šanonů jsou už minulostí.

Třídění odpadů s Eko-kom Třídění odpadů s Eko-kom
Třídění odpadů s Eko-kom

TŘÍDĚNÝ ODPAD Pracovny po strop zaplněné papírovými dokumenty, šanony a katalogy dnes působí jako muzeální expozice. Díky tomu se nám ale likvidace nepotřebných věcí dobře třídila – na tunu papíru jsme měli dost tašek... Více o třídění najdete na stránkách našeho partnera, odborníka na tříděný odpad, společnosti Ekokom, ekokom.cz.

Pracovní lampička Pracovní lampička
Pracovní lampička
Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně
Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně

OSVĚTLENÍ JAKO DETAIL Na pozadí dekorativní tapety s výrazným kruhovým vzorem se pracovní lampička i petrolejová lampa, která je artefaktem po předcích, stávají funkční dekorací a hrají tak zároveň dvě role.

BAREVNÁ ŠKÁLA

BARVAMI PŘÍRODY MŮŽETE MODELOVAT ENERGII V PROSTORU TAK, ŽE BUDE PLYNULE PŘECHÁZET OD KLIDNÉ PO ENERGICKOU A ZPĚT.

Bílá je stěna v pracovně, lampa a pracovní židle.

bílá bílá
bílá

Béžové kruhy na tapetě ladí se světlým dřevem.

béžová béžová
béžová

Postel z dubového masivu a podlaha jsou tmavší.

hnědá hnědá
hnědá

Šedé jsou velké textilní plochy v ložnici.

šedá šedá
šedá

Tyrkysová je základní barva pracovny.

tyrkysová tyrkysová
tyrkysová

Červené kruhy na koberci působí jako oživující akcent.

červená červená
červená

PROSTOR

Nejvyšší patro v řadovém činžovním domě ze 30. let bylo původně vyhrazené pokoji pro hosty a odpočívárně. Část místnosti má vinylovou podlahu a část dlažbu. Z chodby vedl ještě samostatný vstup do úložné komory s oknem, která sloužila jako archiv a skladiště na odkládání všemožných věcí.

PROBLÉM

Postupně rostoucí děti umožnily Nadě uvažovat o změně uspořádání domku tak, aby pro sebe získala více soukromého prostoru. Přála si samostatnou ložnici s pracovnou a šatnu, což nebylo díky přilehlé komoře nereálné. Jen bylo třeba vše systematicky uspořádat.

ŘEŠENÍ

Designér Petr Šlejmar navrhl vytvořit z komory šatnu a vybavit ji úložným šatním systémem. Přehledné a dobře uspořádané police jsou základem úspěchu – samozřejmě doplněné o velké zrcadlo. V místnosti s oknem na sever Petr navrhl umístit ložnici a pokoj s terasou a okny na jih se stal pracovnou.

PETR ŠLEJMAR
Designér a zároveň výtvarník miluje všechny kreativní výzvy.
„Dvě propojené místnosti potřebovaly každá svou vlastní energii. Toho jsem dosáhl pomocí barev.“

Designér Petr Šlejmar Designér Petr Šlejmar
Designér Petr Šlejmar

MAJITELKA NAĎA
Ekonomka a lektorka toužila po útulném bytě od profesionálů.
„Největší radost mi udělalo staré rodinné zrcadlo v šatně, to je detail, který jsem nečekala a pak mě dojal.“

Majitelka Naďa Majitelka Naďa
Majitelka Naďa

Nákupní košík

Postel Air, ProSpánek, dubový masiv, 180 × 200 cm, rám bez roštů a matrace, prospanek.cz, 86 990 Kč; povlečení Geon Puntík šedá, bavlněný damašek, 1 ks set povlečení 140 × 200/70 × 90 cm, 2 680 Kč, povlak na polštářek, 240 Kč, prostěradlo 90 × 200 cm, 1 290 Kč, vše Veba, veba.cz; lampičky nástěnné Rise, Normann Copenhagen, designpropaganda.cz, 3 250 Kč; box nástěnný Nature White, Bloomingville, bellarose.cz, 647 Kč; tapeta Elegance of Simplicity, role 10 m × 50 cm, bimago.art, 715 Kč; koberec Solana Dot Jute, Ø 200 cm, rugvista.cz, 6 121 Kč; psací stůl Erik, moebelix.cz, 6 499 Kč; knihovna Woodman, 90 × 185 cm, bonami.cz, 11 990 Kč; regál v ložnici RY3, 3 999 Kč, pléd Tusenfryd, 375 Kč, jysk.cz; lustr v ložnici Lanira, 5 699 Kč, lustr v pracovně Ufo, 2 599 Kč, stojací lampa Shivanja, 5 199 Kč, pracovní lampička Shivanja, 1 799 Kč, stropní osvětlení kolejnicové v šatně Ties, 3 899 Kč, vše svetla24.cz; křeslo s podnožkou Torsten, sconto.cz, 6 499 Kč; pracovní židle Langfjall, 5 490 Kč; organizér Moppe, dřevo, 649 Kč, šatní systém Elvarli, 26 100 Kč, police Lack, 110 × 26 cm, 379 Kč, háčky na stěnu Hadsten, jysk.cz, 600 Kč; závěsy béžové Vilborg, 1 790 Kč, závěsy zelené Hannalena, 1 290 Kč, vše ikea.cz


Kolik to stálo

Nábytek..............................66 072 Kč
Postel.................................86 990 Kč
Šatna...................................26 100 Kč
Osvětlení.............................19 996 Kč
Textil....................................18 101 Kč
Tapeta...................................3 575 Kč

CELKEM......................220 834 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Tříděný odpad
Z našich proměn jde vše do správných pytlů, kterými nás zásobuje Ekokom, ekokom.cz
Postel ProSpánek, prospanek.cz
Povlečení Elegantní a tradiční, Veba, veba.cz

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako alergik
Číst článek
09. 06. 2023

Bydlet jako alergik

Josefína svého budoucího manžela potkala na horách při lyžování. Po nějaké době zjistili, že mají nejen společné zájmy, ale také zdravotní potíže.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY