← Zpět na Proměny
Osobní zašívárna

Osobní zašívárna

Se známou kadeřnicí Dádou Kusou jsme natočili proměnu její kuchyně s obývacím pokojem nazvanou Bydlet jako v Umbrii. Designérka Markéta ji...

Se známou kadeřnicí Dádou Kusou jsme natočili proměnu její kuchyně s obývacím pokojem nazvanou Bydlet jako v Umbrii. Designérka Markéta jí pak ještě doladila i problematickou ložnici.

DŘÍVE Původní prostor byl zahlcený věcmi a vůbec nepůsobil relaxačně. Laminátová podlaha byla studená a tvrdá na došlap.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

NYNÍ Nově vyřešená ložnice působí na první pohled uspávacím dojmem. Díky čalounění
a koberci je vyřešené i odhlučnění prostoru.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Pohled od vstupu
Markéta na strop navrhla tapetu se svým oblíbeným motivem monstery. Kombinace modrého sametu a exotických listů působí lehce extravagantně.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

NYNÍ Laminátová podlaha je zakrytá celoplošným kobercem s vysokým vlasem. Vnitřek spacího budoáru je nyní obložený molitanovými deskami potaženými zeleným sametem.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna


DŘÍVE 
Pokoj byl rozdělený na spací kóji a pracovnu. Masivní dřevo na vestavěných skříních
a nábytku ostře kontrastovalo s bílými stěnami.

V čem byla ložnice problematická? V tom, že už měla daný koncept, který na jedné straně inspiroval, na druhé straně limitoval. Vestavěné spací patro, tvořící samostatnou kóji, kdysi vybudovala Dáda se svým mužem a na dobu jeho vzniku šlo jistě o avantgardní řešení. Šikovný manžel navíc nápad precizně vyrobil z masivního, v 90. letech velmi populárního buku. Nástupní schůdky mají komplikovaně řešený roh, vestavěné skříně jsou olemované zrcadly a osvětlené bodovkami v podhledu z bílého lamina. Pro interiérového designéra dnešní doby by to mohla být i noční můra, ale to by tím designérem nesměla být empatickáa chápající Markéta.

PROČ TO TAK BYLO

„Interiérové proměny sice vnímám jako službu zákazníkovi, který sní o lepším bydlení, musím však do spolupráce přinést profesionální nadhled. Když se na prostor dívám s odstupem, mohu přinést nový, osvěžující úhel pohledu.“ říká Markéta. „Dáda měla kdysi pádné důvody, proč toužila uzavřít spaní do útulného boxu: jednak měla představu romantického budoáru, jednak toužila oddělit další funkce pokoje, jako byla pracovna a technická místnost a hlavně – představovala si, že box ložnici odhluční. Dům, ve kterém Dáda obývá přízemní byt, je totiž nedostatečně zvukově odizolovaný, a tak o sobě sousedé vědí naprosto všechno, slyší každé zakašlání i zarachocení klíče v zámku. Bohužel toto přání se Dádě nesplnilo, proto se nyní odhlučnění stalo smysluplným úkolem číslo jedna,“ vysvětluje Markéta.

TICHO NA SPANÍ Interiér spacího budoáru je vyložený sametovým čalouněním, dva molitanové polštáře potažené sametem tvoří také čelo postele.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

3 body k úspěchu

ÚKLID Neváhejte vyklidit z ložnice vše, co tam nemusí být. Největší hodnotou je volný prostor.

TEXTIL Měkké sametové látky a hebký koberec vyvolávají pocit pohodlí a útulnosti.

BARVY Základní barevnou paletu tvoří tapeta, které se další odstíny přizpůsobily.

NYNÍ Po vyklizení nepotřebného vybavení vzniklo dost místa pro Dádiny koníčky: čtení, pletení a sklenku dobrého vína při romantickém světle svíčky.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna
Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Pohled od spacího pódia
Místo u okna bylo dříve zaskládané pracovním stolem, žehlicím prknem, sušákem na prádlo a dalšími věcmi, které patří do úklidové komory. Po vyklizení vznikl vzdušný prostor pro relaxační křeslo.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

NYNÍ Designérka Markéta s majitelkou Dádou tak dlouho hledaly správné nové křeslo, až se rozhodly ponechat původní a jen ho přečalounit. Je totiž kvalitní i pohodlné a nový potah mu zvedl hodnotu.

Pracovna a technická místnost už se vyřešily samy – Dáda je má po rekonstrukci bytu jinde, a tak ložnice může sloužit už opravdu jen relaxaci a dobrému spánku. První viditelnou změnou tedy bylo vystěhování zbytků původního zařízení, a prostor se ihned krásně prosvětlil a otevřel. Bourat spací box by však bylo zbytečně nákladné, navíc je vybudovaný opravdu kvalitně, takže se Markéta rozhodla, že ho prostě jen pořádně dořeší. Stěny nechala obložit polystyrenovými panely potaženými temně modrým sametem a do zadní části lůžka přidala ještě dva pevné polštáře, které budou sloužit jako opěradlo. Na strop nalepila tapetu se svým oblíbeným vzorem monstery. „Měla jsem trochu strach, aby to pro Dádu nebylo moc divoké, ale ona mě překvapila: domalovala vzor z tapety ještě na strop tak, aby dekor plynule přecházel v bílou výmalbu,“ vypráví.

V HLAVNÍ ROLI LÁTKY

Protože nebylo nutné kupovat novou postel, soustředila se Markéta na zútulnění pomocí kobercea interiérového textilu. „Například laminátová podlaha je v ložnici zbytečně tvrdá a studená, proto jsem ji zakryla celoplošným huňatým kobercem a prostor dostal hned úplně jinou atmosféru,“ popisuje. Jednoduchou, a přitom velkou změnou je i řešení závěsů – zatímco původní krátké působily lacině, dlouhé záclony a závěsy vytvářejí elegantní dojem. „Já jsem z proměny naprosto nadšená,“ přichází ke slovu majitelka Dáda. „Ohromnou radost mi Markéta udělala nápadem, že moje oblíbené staré křeslo nebudeme nahrazovat novým, ale že ho jen přečalouníme. Nemohly jsme dlouho nic lepšího najít, tak jsme prostě hledat přestaly. Mám ho ráda, dobře se mi na něm sedí, a kdybych kupovala nové, určitě bych už takovou kvalitu nepořídila. S novým potahem je k nezaplacení!“ V budoucnu by tu ještě Dáda chtěla toaletní stolek, ale prázdný prostor, který si dosud neužívala, je pro ni také překvapivě příjemný.

Pohled od okna
Nalepenou tapetu Dáda z vlastní iniciativy domalovala tak, že plynule přechází doztracena v bílý strop. Šedá a sametová zelená barva změkčují kontrast s odstínem dřeva. Přetírání by mu ubralo přirozený přírodní charakter.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

NYNÍ Tato část ložnice zůstala jediná beze změny, protože je stále funkční. Vestavěné skříně jsou vyrobené kvalitně a z masivního dřeva, stejně jako celé spací pódium. Změna by vyžadovala náročnou rekonstrukci.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

DŘÍVE Vestavěné skříně na spacím pódiu jsou vyrobené na míru z masivního dřeva, obložené zrcadly a osvětlené bodovými světly.

Nákupní seznam

Celoplošný koberec, vysoký vlas, Breno, 14 000 Kč; váza Nuage, hliník, designville.cz, 5 913 Kč; pletený pléd na posteli, Zara Home, výprodej, 1 600 Kč; pléd na křesle pletený na míru; polštáře černý Gurli, 99 Kč, Asveig tyrkysový, 269 Kč, Kristianne šedý, 249 Kč, vše Ikea; kovové kulaté stolky Ethnicraft, kov, 8 850 Kč; stropní svítidlo profilighting. cz, 3 400 Kč; tapeta Monstera, design Markéta Daňková, malovanetapety.cz, 15 303 Kč

BAREVNÁ ŠKÁLA

MARKÉTA ŘÍKÁ, ŽE SYTÉ BARVY JSOU NOSITELKAMI EMOCÍ, PROTO SE PŘI ZAŘIZOVÁNÍ SOUSTŘEDILA NA TMAVÝ HEBKÝ SAMET.

Strop a stěny pokoje jsou ponechané v bílé barvě.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Světle šedé závěsy až na zem tvoří elegantní rám okna.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Tyrkysové akcenty se objevují na tapetě a polštářích

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Tmavě modrý samet tvoří interiér spacího boxu.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

Bukové masivní dřevo je na skříních a schodech pódia.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

MARKÉTA DAŇKOVÁ

Interiérová designérka a ilustrátorka je nadšená, když dostane originální zadání. Ložnice se spacím patrem, která byla zdánlivě nezměnitelná, pro ni byla super výzvou.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

DÁDA KUSÁ

Energická kadeřnice, která miluje život. Současná životní etapa pro ni začíná proměnou bytu, z něhož zmizí nánosy minulosti a bude dokonale odpovídat jejímu životnímu stylu.

Osobní zašívárna Osobní zašívárna
Osobní zašívárna

PROSTOR

Ložnice v přízemí bytového domu má okno do klidného dvora, ale protože je dům nedostatečně odhlučněný, pronikaly dovnitř zvuky z provozu ostatních domácností. Při zařizování bytu v 90. letech si rodina navrhlav ložnici spací pódium oddělující prostor na spaní od pracovny.

PROBLÉM

Kromě hlučnosti bylo třeba vyřešit také novou funkci ložnice, která už může být jen sama sebou. Během rekonstrukce bytu totiž Dáda získala novou technickou místnost a pracovní stůl se šanony v současnosti už nepotřebuje – všechno důležité má v mobilu, tabletu a notebooku. Pozůstatky bývalého zařízení se daly snadno vystěhovat, ale demontovat spací pódium a vestavěné skříně by bylo zbytečně nákladné, proto se Markéta rozhodla je do nového stylu zakomponovat.

ŘEŠENÍ

Zásadní proměna byla odhlučňovací, což se dá vyřešit správnou volbou doplňků – v první řadě huňatého celoplošného koberce s vysokým vlasem. Vnitřek spací části je obložený polystyrenovými odhlučňovacími deskami potaženými sametem, sametové jsou i opěrky a také křeslo dostalo nový potah ze stejného materiálu.

KOLIK TO STÁLO

Osvětlení.......................... 3 400 Kč
Koberec.......................... 14 000 Kč
Textil na míru...................49 000 Kč
Čalounění křesla .............. 8 000 Kč
Stolky.................................8 850 Kč
Dveře.................................8 500 Kč
Výmalba a tapeta............19 000 Kč

CELKEM.........................110 750 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Čalounictví monikamechurova.cz
Interiérová designérka Markéta Daňková, malovane-tapety.cz

Rubriky:

Další z rubriky

13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry
Bydlet jako v přestupní stanici
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v přestupní stanici

Stísněný panelový byt po dědečkovi moc prostoru pro fantazii ani pro život nenabízel. Mladý manželský pár získal díky odvážnému řešení domov, o jakém se mu ani nesnilo.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako v sametu
Číst článek
06. 11. 2023

Bydlet jako v sametu

Dobře vybavená chata na dostupném místě se může při současných nákladech na život stát jednoduchým východiskem.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako mileniál
Číst článek
28. 10. 2023

Bydlet jako mileniál

Malý byt na sídlišti může být příjemným domovem a zároveň upřímnou vizitkou svého majitele.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
PEG 6962
Číst článek
25. 10. 2023

Inspirace z celého světa

Zveme nás na návštěvu bytu, který designérka Lucie Pilařová navrhla jako směs vzpomínek z cest a inspirací od slavných designérů.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako v záři neonů
Číst článek
15. 10. 2023

Bydlet jako v záři neonů

Dvanáctiletý Vojta zatím svůj dětský pokoj nijak zvlášť nevyužíval, protože rád trávil čas s rodiči. Postupně však roste do mladého muže, který soukromí ocení.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY