← Zpět na Poradna
Hledejte za humny

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Kam se schovala naše hrdost a vědomí, že svýma českýma ručičkama umíme vyrobit a vypěstovat naprosto vše? Vypařila se dlouhou érou vlády socialismu, nebo jsme se nechali zhýčkat porevolučním nadšením z dovozu?  

Dovážet má smysl ty suroviny, které u nás nerostou. Těžko bychom pěstovali ananas, kávu či banány, což jsou plodiny náročné na klimatické podmínky.  

EXOTICKÉ SUROVINY

U těchto lahůdek dejte přednost produktům s Fair Trade certifikací. Ta zaručuje, že zemědělci dostali dobře zaplaceno. To bohužel není samozřejmostí. Poválečné dohody, které měly uvolnit trh a tak pomoci méně rozvinutým zemím k jejich růstu, dovolily bohatým zemím ještě více zbohatnout. A tak je dnes spousta exotických plodin pěstovaná na půdě, kterou zabavily vlády jejím majitelům, a to z prostého důvodu, aby měly z čeho splácet vysoké poválečné půjčky.  

NÁVRAT K ROZUMU

I pro naše tělo je nejpřirozenější jíst jídlo, které je nám blízké. Za zeleninu, pro jejíž růst máme doma ideální podmínky, dejte peníze ekologickému zemědělci. Ekologické zemědělství je přece jen návrat ke zdravému rozumu. Úroda se chrání zelenými ploty, které zabraňují škůdcům volně se pohybovat. Řádky se sázejí daleko od sebe, aby se zabránilo rychlému šíření případných nemocí i drobné žravé havěti. V půdě se plodiny pravidelně střídají, aby ji jedna svými nároky nevysilovala. Rostliny, půda i podzemní vody nejsou znečištěné chemickými prostředky, které se do ní při konvenčním zemědělství běžně dostávají a ohrožují tak celý ekosystém. 

Je příjemné znát svého zemědělce! U nás doma jíme zeleninu ze Svobodného statku na soutoku.— Magdalena Hronová, redaktorka
Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

CO NEVIDÍME

Lidé, kteří pro nás pěstují ovoce či bavlnu, šijí oblečení nebo vyrábějí elektroniku, žijí někdy v alarmujících podmínkách. Certifikáty zaručují, že zboží, které je jimi označené, vzniklo v podmínkách humánních, od zasazeného semínka po konečné balení a že za ně lidé dostali odpovídající plat. Naučte se je hledat! Například při nákupu nové látky vybírejte bambus, konopí či bavlnu s GOTS certifikátem, což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikát. Pěstování bavlny je velmi náročné na vodu, dopravu a použití pesticidů, kterých se jen pro její ochranu spotřebuje 16 % z celkové spotřeby na Zemi a bio bavlna se pěstuje bez jejich použití. 

MÍSTO NOVÉHO STARONOVÉ

Pokud zvažujete koupi nového nábytku, nechte si renovovat starý kousek po babičce, prošmejděte bazary či se porozhlédněte po šikovném truhláři přes ulici. Nejen že tím využijete věci, které již existují a jsou mnohdy kvalitnější než ty nové, ale dáte také své peníze lidem, které doopravdy znáte. Jeden z problémů propojeného světa je totiž to, že koupí zahraničního produktu vlastně nevracíme své finanční prostředky do místa, kde žijeme a kde jsme je vydělali. 

CO ZPŮSOBUJE DOPRAVA

Spalování fosilních paliv při jakékoli dopravě, o to víc při té dálkové, má spolu se spalováním uhlí a plynu při výrobě energie a vytápění obydlí největší podíl na nárůstu oxidu uhličitého v atmosféře. To je jeden ze skleníkových plynů, který tvoří atmosférický obal Země a díky kterému máme teplé a stálé klima. Pokud je ho v atmosféře víc, než by mělo, nedochází k přirozenému ochlazení atmosféry na její hraně a celkově se otepluje.

DENNÍ DROBNÉ ZMĚNY

Na dovolenou zkuste jet vlakem a do práce na kole či pěšky. Kromě dobrého pocitu vám to i utuží zdraví! Nakupujte lokální produkty, které k vám neurazily stovky kilometrů. Za humny je určitě někdo, kdo umí také ušít šaty, vyrobit stůl nebo krásnou mísu!

Šance na změnu

NAŠE TIPY POSLOUŽÍ JAKO INSPIRACE NA VÝLET A PŘÍJEMNĚ STRÁVENÝ VÍKEND ČI NOVÝ ZPŮSOB DOPRAVY DO PRÁCE! 

Neobvyklá cestovka

Elektrická kola

Sdílená auta

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Možná vás příliš nezajímají hrady a zámky a nebo jste je už všechny viděli. DoVýroby je originální cestovka, která pořádá výlety do zákulisí výroby tradičních českých produktů. Díky nim se můžete podívat, jak se u nás vyrábí auta, nábytek či porcelán ve fi rmách, jako je například Škoda, Lugi či Thun. Kromě nich můžete zaskočit i do fi rem přímo v Praze. Do Pragovky, šperkařských ateliérů či výrobny papíru. Jestli vás nic z toho nenadchlo a zajímá vás prostředí jiné výrobny, tato cestovka vám ráda zařídí exkurzi podle vašeho vlastního přání!

www.dovyroby.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Značka Leader Fox designuje a vyrábí kola v Česku. V sortimentu najdete krosová, trekingová, městská i skládací kola. Jsou určená i pro sportovní začátečníky, kteří díky nim mohou vidět kus světa a nemusí se bát, že bez auta do práce nedojedou. 

www.leaderfox.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Nemít vlastní auto může být nesmírná úleva! Žádné pravidelné prohlídky, platby povinného ručení a věčné hledání parkovacího místa. A nejen to, také ušetříte. Auto napůl je první český carsharing, tedy služba, ve které si auto půjčujete jen ve chvíli, kdy ho potřebujete. Musíte se jen zaregistrovat a složit kauci 5 000 Kč. Pak už platíte jen to, kolik doopravdy projedete. Navíc si můžete vybrat, zda potřebujete auto malé či velké. Zvolit můžete i pohon na LPG, které méně znečišťuje ovzduší! 

www.autonapul.org

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Zahrada v lahvi
Číst článek
05. 11. 2023

DIY Zahrada v lahvi

Jestli se vám už teď stýská po práci na zahradě, máte díky aeráriu možnost pustit se do toho kdykoli. Navíc získáte opravdu krásný doplněk do bytu.

Poradna
Finance
Číst článek
13. 10. 2023

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Poradna
Shutterstock 1867917709 kopie
Číst článek
03. 09. 2023

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

Poradna
My dva a hlína
Číst článek
17. 01. 2023

My dva a hlína

Robert a Veronika Vanya vyrábějí v Brtnici keramiku litou do forem, poznáte ji podle barev i vyřezávaných detailů. Potřebujete nové úchytky nebo vypínače? Keramika Vanya má co nabídnout.

Poradna Řemeslo
Jak vybrat vysavač pro malý byt?
Číst článek
29. 11. 2021

Jak vybrat vysavač pro malý byt?

Vybrat si vysavač, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům není snadné - tedy pokud ho nevybíráte hlavně podle barvy...

Poradna
Jste pojištění na správnou hodnotu?
Číst článek
13. 07. 2020

Jste pojištění na správnou hodnotu?

Pojistná smlouva se uzavírá na rok a zhruba dva měsíce před uplynutím lhůty přichází výzva na její prodloužení a zaplacení pojistného.

Poradna
Ochrana majetku během dovolené
Číst článek
15. 06. 2020

Ochrana majetku během dovolené

Preventivní opatření nejsou složitá - je ale důležité, aby v případě škody pojišťovna uznala, že jste je skutečně udělali.

Poradna
Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!
Číst článek
14. 11. 2019

Stavíte, rekonstruujete, počítáte? Řekněte si o dotaci!

Pořídit komfortní bydlení ve vlastním domě není tak úplně snadné. Chce to pečlivě plánovat, obrnit se trpělivostí a dobře spočítat finanční zdroje.

Poradna

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB1223 COVER Předplatné časopisu ↗
DM - Sny se stávají skutečností

AKCE A UDÁLOSTI

Od 2.10. do 17.12.
Co podniknout v listopadu

Nejnovější články

DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Kávovar KRUPS
Číst článek
30. 11. 2023

Káva pro všechny! Značka: IHNED

Náročná uzávěrka vánočního vydání NPB byla díky kávě z opravdu intuitivního kávovaru Krups mnohem radostnější.

Poradna
Sněhové políbení
Číst článek
28. 11. 2023

Dort Pavlova

Ruská balerína Anna Pavlovová navštívila v r. 1926 Austrálii a Nový Zéland. Podle její sukně upekli dort s názvem Pavlova a stal se národním pokladem.

Recepty
CZECH INTERIOR AWARD LOGO 2024
Číst článek
26. 11. 2023

CZECH INTERIOR AWARD

Máte interiér navržený od interiérového designéra nebo architekta a toužíte ho ukázat světu? V tom případě zpozorněte, protože právě začal první ročník jediného výhradně českého ocenění v oblasti interiérového designu.

Soutěže
Barevná inspirace
Číst článek
24. 11. 2023

Barvy Vánoc

Bez červené a zelené to určitě nepůjde, ale i jejich paleta je velmi bohatá! Zkuste volit odstíny, které v sobě mají ještě nádech slavnostních okamžiků. Inspirujte se například portským vínem a elegantní barvou voňavých jedlových větviček.

Dekor & DIY
DSC3639
Číst článek
22. 11. 2023

Horké chutě

Menu pro zimní dny je sice bílé jako čerstvě padlý sníh, ale přitom tak hebce teplé, že po něm pookřeje vaše tělo i duše.

Recepty
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Shutterstock 2348608561 kopie
Číst článek
19. 11. 2023

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Poradna
Barevná inspirace
Číst článek
15. 11. 2023

Barva, vůně i chuť kořeněných dýní

Na dýně různých tvarů a odstínů natrefíte v této době úplně všude. Jak na vás působí? Jestli vám také zlepšují náladu, inspirujte se jejich barvou i doma. Kdyby vám chybělo trochu žluté, okořeňte svůj interiér špetkou kari.

Dekor & DIY