← Zpět na Interiéry
Bydlení podle feng-šuej

Bydlení podle feng-šuej

pracovnaKdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlep...

pracovna

Kdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlepší podmínky, zkuste vsadit i na symboliku a uvidíte, že výsledek se dostaví.

Ideální by bylo pociťovat při každém vstupu do kanceláře inspiraci, je to významné pro pěstování fantazie a tvořivosti.Jiří Šmikmátor, specialista na feng-šuej

Pro umístění domácí pracovny neplatí tak přísná pravidla, jako je tomu u firemních kanceláří, kde je třeba respektovat funkce a zaměření jednotlivých klíčových lidí (např. šéfové by neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy). V případe domácí pracovny je naopak vhodnější a praktičtější, když bude tato místnost blízko vstupu do domu, aby návštěvy nenarušovaly chod domácnosti. Ideální je zřídit do této pracovny samostatný vstup zvenčí, samozřejmě pokud to je možné.

Minimalistická pracovna Minimalistická pracovna
Minimalistická pracovna

BARVY

Jejich volba muže zapůsobit na vaše soustředění i kreativitu, záleží, co chcete podpořit. Při provádění změn doporučuji být trpělivý, provádět je postupně a sledovat jejich dopady na vaši náladu i pracovní výsledky.

MONITOR

Jeho záření vytváří z blízkého okolí středně těžkou patogenní zónu. Pokud ho zrovna nepoužíváte, nenechávejte ho běžet ve Stand-By režimu, alevypnete ho zcela.

ŽIDLE

Spousta jich je krásných, ale jen některé jsou zároveň ergonomické. Tato působí lehce a vzdušně, ale je vhodná spíše pro krátkodobé sezení.

Pořádek

Uspořádaná pracovní plocha, ať už jde o desku stolu, či ponk v dílně, je přímo spojena s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. S úklidem přichází úleva a energie.

Pokud nemůžete věnovat pracovně vlastní místnost, umístěte kout se stolem a počítačem kamkoliv jinam než do ložnice.

POHLED OD STOLU

Pokud dispozice domu nebo bytu umožňuje výběr z více možností umístění pracovny podle světových stran (myšleno od geometrického středu jednotlivých podlaží), tak přednost mají sektory s orientací na JV, V, SZ nebo JZ (to je pracovna s dobrou energií pro ženy), ostatní sektory jsou méně vhodné. Z hlediska typologie místnosti je stěžejní otázkou umístění pracovního stolu – ten by měl zaujímat důstojné místo co nejdále ode dveří, ale s dobrým výhledem na ne, současně byste měli vidět ven z okna, nehledět přímo do zdi, ale dívat se přes celou místnost, což podporuje rozhled a tvořivost a podněcuje fantazii. Směr pohledu od stolu souvisí s pracovní oblastí a zájmy: všeobecněpřínosnými směry jsou JV a V pro růst a rozvoj všech aktivit včetně financí, další motivující směry jsou například J pro obchod a právní záležitosti, JZ pro oblast rodiny a personalistiky a SV pro sebepoznání a nasměrování v živote.

KDE NESEDĚT?

Zásadně je nevhodné umístění pracovního křesla zády ke dveřím, k oknům, do přímé linie dveře–dveře (nebo okno). Toto uspořádání vede k neklidu, nesoustředění se, ke ztrátě výkonnosti i vlastní motivace. Do místnosti by měla volně proudit energie vstupními dveřmi, částečněi oknem, odstranit by se mely různé překážky v toku energie, jako je třeba masivní nábytek kolem vstupu, poruchy vstupních dveří nebo podlahya podobně. Místnost je dobré vybavit živými rostlinami a vkusnými dekoracemi, které budou v systému Pa-Kua symbolizovat jednotlivé zájmové oblasti: kariéru, bohatství, pracovní cíle a vše, čeho chcete dosáhnout.

Zasedací místnost s pracovnou Zasedací místnost s pracovnou
Zasedací místnost s pracovnou

VÝHLED

Od stolu byste měli vidět ven z okna. Pokud se navíc díváte na jih, východ nebo jihovýchod, je to přímo perfektní!

Ideál

Hlavním úkolem je najít své ideální pracovní místo a ponořit se do jeho energie, jen tak můžete v tomto prostoru naplno  využít svůj potenciál. Zkoušejte, hledejte a nespěchejte.

PRO LEPŠÍ PRÁCI

NĚKDY K DOSAŽENÍ VELKÉHO EFEKTU STAČÍ I MENŠÍ ZMĚNY.

1

Záření

Vzhledem k velké koncentraci elektromagnetického záření v pracovně se doporučuje sedět co nejdále od elektroinstalací, Wi-Fi routeru, hromadných zásuvek apod. Dělejte si také častější přestávky a travte je venku na čerstvém vzduchu při procházkách nebo cvičení.2

Ve firmě

Pokud zařizujete kanceláře v rámci svojí firmy, je třeba najít pro danou funkci optimální umístění – např. šéfové by rozhodne neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, ale naopak co nejdále od něj, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy.

PRÁCE A BARVY

Co se týká barevného uspořádání kanceláře, tak existuje spousta metod pro používání barev; obecnědoporučuji volit barvy jednak podle potřeby zvýšení, snížení nebo stabilizace energie pro daného člověka v kanceláři, a jednak podle účelu místnosti: například pro kancelář reklamního studia nevystačíme s běžně doporučovanou „solidní hnědou“, neboť tento provoz potřebuje naopak prezentovat návštěvníkům svou barevnou fantazii a kreativitu. V neposlední řade je také dobré respektovat světové strany, především co se týká oslunění – například v J sektoru můžete tlumit energii Ohne tmavšími barvami a dekoracemi, naopak v S  sektoru zvolte pestřejší barvy pro nabíjení celého prostoru. Rozhodující je ale stejně vždy vaše vlastní vnímání barev.

PA-KUA A SYMBOLIKA

Systém Pa-Kua je založený na proudění energie od vstupu dovnitř místnosti a každý sektor v ní má svůj význam. Analogicky, jak jdete za svým cílem, tak se od vstupu jde přímou cestou do sektoru Cílů, přičemž vlevo je Minulost, vpravo Budoucnost. Právě v pracovně se tohoto rozmístění předmětu, které symbolizují hodnoty, jichž chcete dosáhnout, hojně využívá. Naše tabulka vám ukáže, jak na to.

Bydlení podle feng-šuej Bydlení podle feng-šuej
Bydlení podle feng-šuej

VSTUP DO MÍSTNOSTI

BOHATSTVÍ, PENÍZE 

zlaté nebo pozlacené dekorace

CÍLE, SLÁVA, UZNÁNÍ 

symbolika Cílu firmy = panel Radost, Spokojenost, vize rozvoje firmy

PARTNERSKÉ VZTAHY

pracovní kolektiv, prezentace obchodních partnerů

MINULOST FIRMY

starší, zavedené produkty, odkazy k minulosti firmy 

ZDRAVÍ volný čas

BUDOUCNOST FIRMY

novinky, panel Budoucnost firmy, mapy Evropy nebo světa

VEDENÍ, MOUDROST

knihy, časopisy, osvěta

KARIÉRA, ZAČÁTEK

vodní element (fontánka), plakát s vodopádem

NÁPOMOCNÍ PŘÁTELÉ 

soška nebo plakát patrona firemních aktivit

Pracovní kout v obývacím pokoji Pracovní kout v obývacím pokoji
Pracovní kout v obývacím pokoji

S ČISTÝM STOLEM

Kdykoliv budete začínat nějakou novou práci, ukliďte napřed celý stůl a uvolněte místo pro nový projekt. Ten se rozběhne mnohem snadněji, než kdyby byl stul plný zbytku po starých projektech.

Tohle ne!

(NE)DOBRÉ POSEZENÍ SPRÁVNÁ ERGONOMIE A ZÁSADY FENG-ŠUEJ JDOU RUKU V RUCE.

Je to jednoduché: co je nepohodlné, to vás vyčerpává. Velmi důležitá je kvalita pracovní židle, a to proudržení dlouhodobého zdraví zad, ramen a krku. Pozice monitoru by měla být vždy přímo proti vám, i malý úhel při natáčení hlavy muže časem způsobit bolesti i poškození pátere. Výšku židle upravte tak, aby chodidla stála rovně na podlaze a spodní strana stehen se lehce dotýkala sedací části židle.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Duradecor ultramatt 2
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení
ROWENTA XS75s
Číst článek
29. 01. 2024

Jarní úklid: Čas na novou energii!

Jarní úklid je spojen s novým začátkem a svěží energií. Na několik měsíců zamáváte zimní náladě a vpustíte si domů více optimistických slunečních paprsků. Ty potěší zejména duši, ale oko někdy vyděsí – umí poodhalit víc, než byste si přáli.

Interiéry Bydlení
Veba povlečení
Číst článek
22. 01. 2024

VEBA - český textilní výrobce s dlouholetou tradicí

Historie společnosti VEBA navazuje na více než stošedesátiletou tradici průmyslové textilní výroby ve východních Čechách. Dlouholeté zkušenosti, technickou i technologickou vyspělost a „řemeslný um“ promítá do všech svých produktů.

Interiéry Bydlení
10 A8697 02 Peter Fabo 1 kopie
Číst článek
10. 01. 2024

Nové vrstvy a detaily

Rekonstrukce prvorepublikového bytu pracuje s tradičním rozvržením místností. K noblesní atmosféře přispívá dialog mezi historií a současnými vloženými barevnými bloky, definujícími jednotlivé pokoje.

Interiéry Bydlení
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení
Akční dvojčata Max a Magnus
Číst článek
20. 11. 2023

Pokoj pro dva školáky

Nastal čas, kdy naši synové, skoro sedmiletá dvojčata Max a Magnus, nastoupili do první třídy a my jsme museli adaptovat jejich dětský pokoj na novou životní etapu. Text a realizace: Petr Šlejmar

Interiéry Proměny
Chata zvaná Knoflíček
Číst článek
11. 11. 2023

Chata zvaná Knoflíček

Taky se na horách bavíte představami, jak to asi vypadá uvnitř těch malých útulných chaloupek? Do jedné vás teď rádi pozveme.

Interiéry Bydlení
Bydlet jako systematik
Číst článek
07. 11. 2023

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Interiéry Bydlet jako 7. řada Bydlet jako
01 dvere VEKRA Interier QUADRIO bily lak RAL 9010 okna VEKRA Komfort EVO plast bila zakleni KLIDEA int
Číst článek
06. 11. 2023

Interiérové dveře zkrášlují i chrání

Moderní bydlení hýčká prostor, je plné světla a zbavené bariér, ale bydlet v bytě bez vnitřních dveří bychom asi nemohli. Interiérové dveře patří mezi nejnamáhavější části bytu.

Nezařazené Interiéry

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0324 Předplatné časopisu ↗
Opamuurikka

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

Bond in Motion 01 foto Havas Prague TOP 10

Soutěž s Jamesem Bondem
K právě probíhající výstavě Bond in Motion na pražském Výstavišti v Holešovicích, pro vás máme soutěž o tři rodinné vstupenky na tuto unikátní podívanou. Do 1. dubna si na výstavě můžete prohlédnout nejen vozy agenta 007, ale i spoustu dalších “neautomobilových” předmětů. Více o výstavě se dočtete zde: www.bondinmotion.cz OTÁZKA: NAPIŠTE NÁM ALESPOŇ TŘI ZNAČKY VOZŮ, KTERÉ SE KDY VE FILMECH O AGENTOVI 007 OBJEVILY. SVÉ ODPOVĚDI NÁM POŠLETE NA MAIL: REDAKCE@NOVEPROMENYBYDLENI.CZ DO 7.3.2024 TŘI ŠŤASTNÉ VÝHERCE VYLOSUJEME V PÁTEK 8.3.2024

Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

18.11.2023 - 12.5.2024
Helena Zmatlíková dětem (100 let)

Nejnovější články

Le Bon Brno fullress 1 kopie
Číst článek
15. 02. 2024

Bydlení v továrně

Příběh světlého loftu s velkými industriálními okny, který vznikl v bývalé textilní fabrice, inspiruje a fascinuje zároveň.

Interiéry Bydlení
Duradecor ultramatt 2
Číst článek
15. 02. 2024

Co je trendy v interiérových dveřích? Minimalistický design a šedé odstíny.

Nedílnou součástí kvalitních dveří je nejen atraktivní design, ale měly by mít také další užitečné prvky. Například moderní a odolný povrch.

Interiéry Bydlení
ROWENTA XS75s
Číst článek
29. 01. 2024

Jarní úklid: Čas na novou energii!

Jarní úklid je spojen s novým začátkem a svěží energií. Na několik měsíců zamáváte zimní náladě a vpustíte si domů více optimistických slunečních paprsků. Ty potěší zejména duši, ale oko někdy vyděsí – umí poodhalit víc, než byste si přáli.

Interiéry Bydlení
DSC2107 kopie
Číst článek
23. 01. 2024

Poháry plné lásky

Zabořte lžičky do sladkých krémů, zažehněte oheň citů. Nyní se poháry plní těmi nejsladšími dobrotami a my jsme je naservírovali do porcelánových kalichů a talířků Matěje Polácha.

Poradna Řemeslo
Veba povlečení
Číst článek
22. 01. 2024

VEBA - český textilní výrobce s dlouholetou tradicí

Historie společnosti VEBA navazuje na více než stošedesátiletou tradici průmyslové textilní výroby ve východních Čechách. Dlouholeté zkušenosti, technickou i technologickou vyspělost a „řemeslný um“ promítá do všech svých produktů.

Interiéry Bydlení
Saunování
Číst článek
18. 01. 2024

Péče při saunování

O samotném saunování víme mnohé, ale víte co si vzít sebou? A víte, jaká saunová kosmetika by ve vaší kosmetické taštičce neměla chybět?

Poradna
10 A8697 02 Peter Fabo 1 kopie
Číst článek
10. 01. 2024

Nové vrstvy a detaily

Rekonstrukce prvorepublikového bytu pracuje s tradičním rozvržením místností. K noblesní atmosféře přispívá dialog mezi historií a současnými vloženými barevnými bloky, definujícími jednotlivé pokoje.

Interiéry Bydlení
Tyčový vysavač Electrolux EW81U3DB
Číst článek
05. 01. 2024

Dokonale čisto jedním tahem

Perfektně čistá podlaha za pár minut, bez kontaktu se špinavou vodou a s pomocí jediného spotřebiče? Žádný problém! Díky tyčovému vysavači Electrolux 800 Wet&Dry nebudete muset řešit nedostatek času nebo vůle k vysávání a následnému vytírání.

Test
DSC0920
Číst článek
03. 12. 2023

Ledové království

Spousty světýlek, dekorace i jídlo kořeněné severským folklorem promění vaši vánoční pohodu v zasněženou pohádku.

Recepty
13174719 13174725 kopie
Číst článek
30. 11. 2023

Vánoce přicházejí

Dům v Horním Švábsku, kde žije fotografka a blogerka Christel Harnischová s milovaným manželem, je jako plátno, které se stále přemalovává. A zvlášť výrazně o Vánocích.

Interiéry Bydlení