PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Hledejte za humny

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Kam se schovala naše hrdost a vědomí, že svýma českýma ručičkama umíme vyrobit a vypěstovat naprosto vše? Vypařila se dlouhou érou vlády socialismu, nebo jsme se nechali zhýčkat porevolučním nadšením z dovozu?  

Dovážet má smysl ty suroviny, které u nás nerostou. Těžko bychom pěstovali ananas, kávu či banány, což jsou plodiny náročné na klimatické podmínky.  

EXOTICKÉ SUROVINY

U těchto lahůdek dejte přednost produktům s Fair Trade certifikací. Ta zaručuje, že zemědělci dostali dobře zaplaceno. To bohužel není samozřejmostí. Poválečné dohody, které měly uvolnit trh a tak pomoci méně rozvinutým zemím k jejich růstu, dovolily bohatým zemím ještě více zbohatnout. A tak je dnes spousta exotických plodin pěstovaná na půdě, kterou zabavily vlády jejím majitelům, a to z prostého důvodu, aby měly z čeho splácet vysoké poválečné půjčky.  

NÁVRAT K ROZUMU

I pro naše tělo je nejpřirozenější jíst jídlo, které je nám blízké. Za zeleninu, pro jejíž růst máme doma ideální podmínky, dejte peníze ekologickému zemědělci. Ekologické zemědělství je přece jen návrat ke zdravému rozumu. Úroda se chrání zelenými ploty, které zabraňují škůdcům volně se pohybovat. Řádky se sázejí daleko od sebe, aby se zabránilo rychlému šíření případných nemocí i drobné žravé havěti. V půdě se plodiny pravidelně střídají, aby ji jedna svými nároky nevysilovala. Rostliny, půda i podzemní vody nejsou znečištěné chemickými prostředky, které se do ní při konvenčním zemědělství běžně dostávají a ohrožují tak celý ekosystém. 

Je příjemné znát svého zemědělce! U nás doma jíme zeleninu ze Svobodného statku na soutoku.— Magdalena Hronová, redaktorka
Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

CO NEVIDÍME

Lidé, kteří pro nás pěstují ovoce či bavlnu, šijí oblečení nebo vyrábějí elektroniku, žijí někdy v alarmujících podmínkách. Certifikáty zaručují, že zboží, které je jimi označené, vzniklo v podmínkách humánních, od zasazeného semínka po konečné balení a že za ně lidé dostali odpovídající plat. Naučte se je hledat! Například při nákupu nové látky vybírejte bambus, konopí či bavlnu s GOTS certifikátem, což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikát. Pěstování bavlny je velmi náročné na vodu, dopravu a použití pesticidů, kterých se jen pro její ochranu spotřebuje 16 % z celkové spotřeby na Zemi a bio bavlna se pěstuje bez jejich použití. 

MÍSTO NOVÉHO STARONOVÉ

Pokud zvažujete koupi nového nábytku, nechte si renovovat starý kousek po babičce, prošmejděte bazary či se porozhlédněte po šikovném truhláři přes ulici. Nejen že tím využijete věci, které již existují a jsou mnohdy kvalitnější než ty nové, ale dáte také své peníze lidem, které doopravdy znáte. Jeden z problémů propojeného světa je totiž to, že koupí zahraničního produktu vlastně nevracíme své finanční prostředky do místa, kde žijeme a kde jsme je vydělali. 

CO ZPŮSOBUJE DOPRAVA

Spalování fosilních paliv při jakékoli dopravě, o to víc při té dálkové, má spolu se spalováním uhlí a plynu při výrobě energie a vytápění obydlí největší podíl na nárůstu oxidu uhličitého v atmosféře. To je jeden ze skleníkových plynů, který tvoří atmosférický obal Země a díky kterému máme teplé a stálé klima. Pokud je ho v atmosféře víc, než by mělo, nedochází k přirozenému ochlazení atmosféry na její hraně a celkově se otepluje.

DENNÍ DROBNÉ ZMĚNY

Na dovolenou zkuste jet vlakem a do práce na kole či pěšky. Kromě dobrého pocitu vám to i utuží zdraví! Nakupujte lokální produkty, které k vám neurazily stovky kilometrů. Za humny je určitě někdo, kdo umí také ušít šaty, vyrobit stůl nebo krásnou mísu!

Šance na změnu

NAŠE TIPY POSLOUŽÍ JAKO INSPIRACE NA VÝLET A PŘÍJEMNĚ STRÁVENÝ VÍKEND ČI NOVÝ ZPŮSOB DOPRAVY DO PRÁCE! 

Neobvyklá cestovka

Elektrická kola

Sdílená auta

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Možná vás příliš nezajímají hrady a zámky a nebo jste je už všechny viděli. DoVýroby je originální cestovka, která pořádá výlety do zákulisí výroby tradičních českých produktů. Díky nim se můžete podívat, jak se u nás vyrábí auta, nábytek či porcelán ve fi rmách, jako je například Škoda, Lugi či Thun. Kromě nich můžete zaskočit i do fi rem přímo v Praze. Do Pragovky, šperkařských ateliérů či výrobny papíru. Jestli vás nic z toho nenadchlo a zajímá vás prostředí jiné výrobny, tato cestovka vám ráda zařídí exkurzi podle vašeho vlastního přání!

www.dovyroby.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Značka Leader Fox designuje a vyrábí kola v Česku. V sortimentu najdete krosová, trekingová, městská i skládací kola. Jsou určená i pro sportovní začátečníky, kteří díky nim mohou vidět kus světa a nemusí se bát, že bez auta do práce nedojedou. 

www.leaderfox.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Nemít vlastní auto může být nesmírná úleva! Žádné pravidelné prohlídky, platby povinného ručení a věčné hledání parkovacího místa. A nejen to, také ušetříte. Auto napůl je první český carsharing, tedy služba, ve které si auto půjčujete jen ve chvíli, kdy ho potřebujete. Musíte se jen zaregistrovat a složit kauci 5 000 Kč. Pak už platíte jen to, kolik doopravdy projedete. Navíc si můžete vybrat, zda potřebujete auto malé či velké. Zvolit můžete i pohon na LPG, které méně znečišťuje ovzduší! 

www.autonapul.org

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika
Foto Ondrej Kosik
Číst článek
12. 05. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Na kreativní práci potřebuji dostatek času. Žena si musí vybrat, muži mohou dát kariéře opravdu všechno, otevírá složité téma sklářka Kateřina Handlová

Před rokem a půl převzala po Rony Pleslovi kreativní vedení sklárny Rückl a v první kolekci Heroine vzdala hold ženským hrdinkám. S designérkou Kateřinou Handlovou jsme si povídaly i o tom, jakou pozici podle ní mají ženy v současném českém designu.

Rozhovory
Mikolášková&Drobná - stolky Candy Tables. Výherní kolekce nejlepšího nábytku z roku 2023 v soutěži EDIDA 2024.
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Málokdo studuje design proto, aby zbohatl. Téma peněz je ve společnosti stále tabu, říká dvojice Mikolášková a Drobná

Jsou mladé, talentované a žádané. Jenže ne všechno, co na stránkách časopisů vypadá dokonale, takové opravdu je. S jakými svízelemi se v oboru potýká dvojice designérek Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná?

Rozhovory
Kvartýr byt Zlín - jídelna
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Interiér & architektura
Velká Věc
Číst článek
09. 05. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 4 min

Zoufalost líhně apokalyptické společnosti. Výstava studentů UMPRUM má velké ambice, v mnoha směrech však selhává

Ve foyer technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici je k vidění výstava s názvem Velká věc a odvážným podtitulem: Studující UMPRUM nabízejí řešení, jak žít o něco lépe.

Názory & polemika
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura